Tryb składania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wniosków o ustalenie cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 12 maja 1955 r.
w sprawie trybu składania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wniosków o ustalenie cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych.

Na podstawie § 1 ust. 1 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenia wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-57, poz. 722, Nr A-96, poz. 1336, Nr A-115, poz. 1495 i z 1954 r. Nr A-50, poz. 683) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy składaniu wniosków Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego o ustalenie cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych należy stosować przepisy zawarte w instrukcji stanowiącej załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE TRYBU SKŁADANIA PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO WNIOSKÓW O USTALENIE CEN ZBYTU ARTYKUŁÓW ZAOPATRZENIOWYCH I INWESTYCYJNYCH

§ 1.
1.
Wnioski w sprawie ustalenia po raz pierwszy ceny lub zmiany ceny artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, określonych w § 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 5 uchwały Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenia wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-57, poz. 722, Nr A-96, poz. 1336, Nr A-115, poz. 1495 i z 1954 r. Nr A-50, poz. 683) składa ministerstwo sprawujące nadzór nad działalnością gospodarczą przedsiębiorstw produkujących te artykuły.
2.
Wnioski o zmianę cen artykułów, o których mowa w ust. 1, składać mogą również ministerstwa, które są dystrybutorami lub sprawują nadzór nad działalnością gospodarczą głównych dystrybutorów lub odbiorców tych artykułów.
3.
Tryb składania wniosków o ustalenie cen artykułów pochodzących z importu lub artykułów przeznaczonych wyłącznie na eksport uregulowany jest odrębnymi przepisami.
§  2.
Wnioski, o których mowa w § 1 ust. 1, powinny zawierać następujące dane:
1)
nazwę produktu, symbol, wymiary, ciężar brutto (netto) oraz inne dane charakteryzujące własności fizyczne i chemiczne produktu, gatunek itp.;
2)
zastosowanie produktu ze wskazaniem gałęzi przemysłu i przedsiębiorstw (jeżeli jest to możliwe), które będą zużywały dane produkty;
3)
datę rozpoczęcia produkcji;
4)
rodzaj produkcji danego artykułu: produkcja ciągła, seryjna, na zlecenie itp.;
5)
głównego odbiorcę danego artykułu z podaniem, czy artykuł jest przewidziany również na eksport;
6)
jaki produkt wytwarzany w danym przemyśle lub w kraju jest zbliżony (posiada podobne własności użytkowe);
7)
czy dany artykuł zastępuje deficytowe surowce i materiały;
8)
w jakim stosunku procentowym produkcja krajowa danego artykułu pozostaje do ilości importowanej (podają ministerstwa, w których skład wchodzą centralne zarządy zbytu lub którym podlegają centrale handlowe);
9)
cenę proponowaną oraz kryteria, na których podstawie określono jej wysokość zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zasad ustalania cen; przy proponowanej cenie ustalonej w relacji do cen innych artykułów należy podać nazwę artykułów lub grupy artykułów najbardziej zbliżonych, numer, stronę lub pozycję cennika oraz podstawę zastosowania relacji; przy odchyleniu proponowanej ceny od kosztu własnego należy umotywować proponowane odchylenie ceny od kosztu własnego;
10)
opinię ministerstwa nadzorującego odbiorcę lub głównego dystrybutora albo wzmiankę, że mimo upływu terminu zainteresowane jednostki opinii nie nadesłały (§ 5).
§  3.
1.
Do wniosku o ustalenie cen artykułów wytwarzanych po raz pierwszy (nowa produkcja) należy załączyć kalkulację planowanego kosztu własnego przy założeniu opanowania produkcji. Jeżeli wniosek dotyczy zmiany ceny, kalkulację planowanego kosztu własnego sporządza się w oparciu o faktyczne koszty wynikowe.
2.
Jeżeli wniosek o ustalenie ceny dotyczy artykułu różniącego się od artykułów objętych cennikiem wyłącznie wymiarami, a cenę ze względu na identyczny proces technologiczny oraz warunki techniczne należy ustalić w odpowiedniej relacji - załączanie kalkulacji do wniosku nie jest wymagane.
3.
Kalkulacja planowanego kosztu własnego powinna być oparta na ścisłych danych technicznych, normach pracy i zużycia materiałowego (zakładowych, resortowych, państwowych) w poszczególnych operacjach (fazach) produkcyjnych.
4.
Kalkulację sporządza się według obowiązujących w danej gałęzi zasad kalkulacji.
5.
Kalkulacja powinna w szczególności zawierać szczegółowe zestawienie robocizny bezpośredniej (podstawowej) i materiałów bezpośrednich w poszczególnych operacjach (fazach) produkcyjnych z określeniem ceny jednostkowej.
6.
Formularz, na którym sporządzona została kalkulacja, podpisują: dyrektor przedsiębiorstwa, główny księgowy albo kierownik działu planowania oraz naczelny inżynier.
§  4.
Kalkulacja planowanego kosztu własnego wraz z wnioskiem (§ 2) o ustalenie ceny powinna być szczegółowo przeanalizowana przez centralny zarząd (zarząd) przemysłu, któremu przedsiębiorstwo podlega, i podpisana przez dyrektora centralnego zarządu (zarządu) przemysłu lub osobę przez niego upoważnioną do tej czynności.
§  5.
1.
Wysokość ceny proponowanej przez ministerstwa nadzorujące producentów (§ 1 ust. 1) powinna być zaopiniowana przez ministerstwo, któremu podlegają główni nabywcy danego artykułu. Gdy artykuł objęty jest dystrybucją dokonywaną przez jednostki organizacyjne handlowe lub zbytu nie podległe ministerstwu nadzorującemu producentów ani też ministerstwu, któremu podlegają główni nabywcy - cenę należy uzgodnić również z właściwym głównym dystrybutorem.
2.
Uzgodnienie ceny następuje w drodze przesłania wniosku przez centralny zarząd zbytu ministerstwa (centralę handlową) lub inny wyznaczony organ jednostkom, o których mowa w ust. 1. We wniosku należy podać dane określone w § 2 pkt 1 i 2 oraz wysokość proponowanej ceny. Niezgłoszenie zastrzeżeń w terminie 20 dni od daty doręczenia uważa się za dowód akceptacji proponowanej ceny.
§  6.
1.
Wnioski składane przez ministerstwa, o których mowa w § 1 ust. 2, powinny zawierać uzasadnienie proponowanej zmiany ceny. Odpis wniosku należy przesłać jednocześnie ministerstwu nadzorującemu przedsiębiorstwa produkujące artykuły, których cena ma być zmieniona.
2.
Ministerstwa, które są dystrybutorami lub sprawują nadzór nad głównymi dystrybutorami, oraz ministerstwa sprawujące nadzór nad odbiorcami powinny podać we wniosku dane, o których mowa w § 2 pkt 1 i 5.
§  7.
Wniosek o ustalenie ceny powinien być podpisany przez ministra albo z jego upoważnienia przez dyrektora departamentu lub centralnego zarządu. Wnioski składa się w Departamencie Kosztów i Polityki Cen Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, przy czym w przypadku określonym w § 5 wnioski przesyła się wraz ze stanowiskiem ministerstwa opiniującego.
§  8.
Przepisy instrukcji, w których jest mowa o ministerstwach i ministrach, stosuje się odpowiednio do centralnych urzędów i prezesów centralnych urzędów.
§  9.
Przepisy niniejszej instrukcji nie dotyczą wyrobów produkowanych wyłącznie dla zaopatrzenia sił zbrojnych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.47.466

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb składania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wniosków o ustalenie cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych.
Data aktu: 12/05/1955
Data ogłoszenia: 26/05/1955
Data wejścia w życie: 26/05/1955