Sposób i zasady opracowywania oraz zatwierdzania łowieckiego planu hodowlanego, jak również kontrola wykonywania i opracowywania sprawozdań z wykonania planu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 22 lutego 1954 r.
w sprawie sposobu i zasad opracowywania oraz zatwierdzania łowieckiego planu hodowlanego, jak również kontroli wykonania i opracowywania sprawozdań z wykonania planu.

Na podstawie art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o prawie łowieckim (Dz. U. Nr 44, poz. 300) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy opracowywaniu i zatwierdzaniu rocznego łowieckiego planu hodowlanego oraz sprawozdawczości z jego wykonania stosuje się przepisy o opracowywaniu i zatwierdzaniu Narodowego Planu Gospodarczego.
§  2.
1.
Tryb sporządzania i zatwierdzania rocznych łowieckich planów hodowlanych normują zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz instrukcje Ministerstwa Leśnictwa.
2.
Sprawozdawczość z wykonania planów normują instrukcje Głównego Urzędu Statystycznego.
§  3.
1.
Łowieckie plany hodowlane są opracowywane centralnie:
1)
dla obwodów łowieckich nie wydzierżawionych - przez poszczególne ministerstwa oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (wydziały rolnictwa i leśnictwa), którym podlegają zarządcy tych obwodów;
2)
dla obwodów łowieckich wydzierżawionych - przez Polski Związek Łowiecki.
2.
Ministerstwo Leśnictwa dokonuje analizy opracowanych przez poszczególne ministerstwa, prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Polski Związek Łowiecki łowieckich planów hodowlanych i opracowuje na ich podstawie ogólnopaństwowy łowiecki plan hodowlany, który wchodzi w skład Narodowego Planu Gospodarczego.
3.
Łowieckie plany hodowlane ministerstw i prezydiów wojewódzkich rad narodowych wchodzą w skład ich zbiorczych planów techniczno-ekonomicznych.
§  4.
1.
Gospodarka łowiecka w obwodach łowieckich jest wykonywana na podstawie rocznych łowieckich planów hodowlanych.
2.
Roczne łowieckie plany hodowlane dla poszczególnych obwodów łowieckich opracowywane są na podstawie:
1)
rocznego łowieckiego planu hodowlanego Państwa;
2)
wytycznych Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministerstwa Leśnictwa;
3)
wieloletnich łowieckich planów hodowlanych dla obwodów łowieckich.
3.
Przy opracowywaniu planów, o których mowa w ust. 2, należy uwzględnić:
1)
wnioski dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich;
2)
opinie i wnioski właściwych terenowo prezydiów powiatowych rad narodowych, a dla obwodów łowieckich obejmujących ponad 30% powierzchni leśnej - także opinie i wnioski właściwych okręgów lasów państwowych;
3)
opinie i wnioski właściwych jednostek organizacyjnych Polskiego Związku Łowieckiego.
4.
Zasady wieloletniego planowania hodowlanego określi osobne zarządzenie Ministra Leśnictwa.
§  5.
Przy opracowywaniu rocznego łowieckiego planu hodowlanego dla obwodu łowieckiego należy mieć na uwadze w szczególności:
1)
początkowy stan ilościowy i jakościowy zwierzyny łownej, jak również stosunek ilościowy płci u zwierzyny płowej, bażantów, głuszców i cietrzewi;
2)
spodziewany przyrost i ubytek naturalny zwierzyny w ciągu roku planowania;
3)
stan ilościowy zwierzyny, jaki się zamierza osiągnąć w planie wieloletnim, i okres potrzebny do osiągnięcia tego stanu;
4)
zabiegi hodowlane i ochronne niezbędne do poprawienia warunków bytowania zwierzyny i zmniejszenia szkód przez nią wyrządzanych w gospodarstwie rolnym i leśnym;
5)
konieczność otoczenia szczególną pieczą ptactwa niszczącego stonkę ziemniaczaną;
6)
sytuację epidemiologiczną i epizootiologiczną.
§  6.
Za wykonanie rocznego łowieckiego planu hodowlanego jest odpowiedzialny dzierżawca, a w obwodach nie wydzierżawionych - zarządca obwodu łowieckiego.
§  7.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych sprawują kontrolę wykonania planów hodowlanych w obwodach łowieckich wydzierżawionych oraz znajdujących się pod zarządem prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Kontrola w obwodach nie wydzierżawionych pozostających pod zarządem państwowych gospodarstw rolnych, przedsiębiorstw lasów państwowych i poszczególnych ministerstw należy do właściwych resortowych organów niezależnie od uprawnień, służących prezydiom wojewódzkich rad narodowych jako organom powołanym do wykonywania prawa łowieckiego.
3.
Kontroli podlegają w szczególności:
1)
wykonanie zaplanowanych czynności hodowlanych i ochronnych pod względem zakresu, rodzaju i terminowości, jak również utrzymanie we właściwym stanie wszelkiego rodzaju urządzeń łowieckich w obwodzie łowieckim;
2)
wykonanie zaplanowanego odstrzału zwierzyny pod względem ilości i jakości;
3)
dotrzymanie obowiązku pozostawienia bez opolowania części obwodu łowieckiego, przeznaczonej na matecznik.
4.
Kontrola powinna być wykonywana w ciągu całego roku, z tym że poszczególne czynności gospodarcze o charakterze sezonowym należy kontrolować w okresie ich wykonywania.
5.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą zlecać wykonanie czynności kontrolnych w obwodach wydzierżawionych prezydiom powiatowych rad narodowych.
6.
Protokoły z czynności kontrolnych prezydia wojewódzkich rad narodowych powinny podawać do wiadomości organów nadrzędnych dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich, a organy resortowe, o których mowa w ust. 2 - prezydiom terenowo właściwych wojewódzkich rad narodowych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-24.396

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób i zasady opracowywania oraz zatwierdzania łowieckiego planu hodowlanego, jak również kontrola wykonywania i opracowywania sprawozdań z wykonania planu.
Data aktu: 22/02/1954
Data ogłoszenia: 13/03/1954
Data wejścia w życie: 13/03/1954