Rachunkowość budżetowa w okresie zakończenia i rozpoczęcia roku budżetowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 grudnia 1953 r.
w sprawie rachunkowości budżetowej w okresie zakończenia i rozpoczęcia roku budżetowego.

Na podstawie § 97 ust. 2 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) zarządza się, co następuje:

I.

Przepis wstępny.

§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o przepisach o rachunkowości budżetowej, należy przez to rozumieć przepisy o rachunkowości budżetowej, stanowiące załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. w sprawie przepisów o rachunkowości budżetowej (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477 i z 1953 r. Nr A-21, poz. 273).

II.

Zakończenie roku budżetowego.

§  2.
1.
W związku z wygasaniem kredytów budżetowych z dniem 31 grudnia roku budżetowego jednostki budżetowe powinny dokonywać wszelkich płatności zobowiązań w takim terminie, aby w ostatnich dniach roku nie obarczać oddziałów banków nadmierną pracą.
2.
Oddziały Narodowego Banku Polskiego przyjmują od jednostek budżetowych dyspozycje wypłat z sum budżetowych tylko do przedostatniego dnia roboczego roku budżetowego. W ostatnim dniu roboczym roku budżetowego oddziały Narodowego Banku Polskiego przyjmują jedynie dyspozycje w sprawie wypłat wynagrodzeń i związane z tymi wypłatami polecenia przelewu, dotyczące podatku od wynagrodzeń, składek ubezpieczeniowych i potrąceń z wynagrodzeń opartych na tytułach sądowych i administracyjnych.
3.
Do końca roku jednostki budżetowe powinny dokonać akceptu żądań zapłaty, złożonych w trybie uchwały nr 877 Prezydium Rządu z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie zasad rozliczeń za dostawy, usługi i roboty między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1500), a których termin akceptu upływa w pierwszych dniach stycznia następnego roku. Celem pokrycia akceptowanych żądań zapłaty przed upływem terminu akceptu jednostki złożą bankom pisemne zlecenia pokrycia.
4.
Również do końca roku jednostki budżetowe objęte budżetami terenowymi powinny dokonać przelewu środków pieniężnych z kredytów budżetów dodatkowych na rachunki inwestycji pozalimitowych, o ile inwestycje te zostały zatwierdzone we właściwym trybie, celem wykorzystania tych środków po upływie roku budżetowego zgodnie z § 23 ust. 2 uchwały nr 324 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu uchwalania i rozpatrywania budżetów terenowych (Monitor Polski Nr A-53, poz. 591).
§  3.
1.
W okresie od 2 do 8 stycznia następnego roku oddziały Narodowego Banku Polskiego księgują na rachunkach dochodów i wydatków budżetowych ubiegłego roku jednostek budżetowych operacje z tytułu:
1)
wydatków dokonanych w ubiegłym roku przez oddziały Narodowego Banku Polskiego na podstawie wystawionych przez jednostki budżetowe akredytyw;
2)
dochodów budżetowych, wpłaconych do banku lub do placówek pocztowych najpóźniej do dnia 2 stycznia następnego roku przez kasy podręczne i kasy specjalne jednostek budżetowych, a pobranych przez nie w ubiegłym roku budżetowym;
3)
realizacji poleceń przelewu, złożonych do końca roku przez jednostki gospodarki uspołecznionej bankom finansującym ich działalność eksploatacyjną, a dotyczących wpłat na rachunki dochodów budżetowych;
4)
wpłat podatku obrotowego przy inkasie faktur, jeżeli obciążenie rachunku bankowego odbiorcy towaru nastąpiło w ubiegłym roku;
5)
realizacji dostarczonych przez jednostki budżetowe poleceń przelewu na potrącone pracownikom z wypłaconych wynagrodzeń kwoty nie wyliczonych zaliczek (§ 12 ust. 4);
6)
przelanych przez banki z rachunków jednostek na rozrachunku gospodarczym pozostałości nie wykorzystanych dotacji na inwestycje nie scentralizowane limitowe;
7)
przelewów wymienionych w § 7.
2.
Dla ułatwienia oddziałom Narodowego Banku Polskiego kwalifikowania operacji należy na dowodach rachunkowych podlegających zarachowaniu w okresie do dnia 8 stycznia na rachunki ubiegłego roku zamieszczać napis "dotyczy roku 19 ...".
§  4.
Banki specjalne księgują w terminie do dnia 8 stycznia następnego roku na rachunkach ubiegłego roku operacje z tytułu refundacji środków pieniężnych, wydatkowanych do końca roku przez inne banki w trybie zastępczego finansowania inwestycji.
§  5.
Na przesłanych jednostkom budżetowym wyciągach z rachunków bankowych ubiegłego roku oddziały banków powinny zamieszczać napis "dotyczy roku 195 ...".
§  6.
Po dniu 8 stycznia mogą być księgowane na rachunkach bankowych ubiegłego roku jedynie operacje związane z prostowaniem omyłek, stwierdzonych przy uzgadnianiu sprawozdań za ubiegły rok.
§  7.
W dniu 8 stycznia oddziały Narodowego Banku Polskiego zamykają rachunki dochodów i wydatków budżetowych jednostek budżetowych. Salda rachunków dochodów i wydatków budżetowych jednostek objętych budżetami terenowymi oddziały Narodowego Banku Polskiego przelewają na rachunki podstawowe właściwych budżetów terenowych.
§  8.
1.
Rachunki bankowe środków specjalnych i gospodarstw pomocniczych przechodzą z upływem ostatniego dnia roku saldami na rok następny.
2.
Rachunki bankowe zniesionych typów środków specjalnych oraz środków specjalnych akumulowanych ulegają zamknięciu; salda tych rachunków oddziały Narodowego Banku Polskiego przelewają w ostatnim dniu roku na rachunki dochodów budżetowych właściwych jednostek budżetowych, które dysponowały środkami specjalnymi.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy środków specjalnych akumulowanych, pochodzących z ofiar społeczeństwa i z funduszu zakładowego, a przeznaczonych na inwestycje pozalimitowe.
§  9.
Rachunki sum depozytowych przechodzą z upływem ostatniego dnia roku saldami na rok następny.
§  10.
1.
Rachunki sum na zlecenie przechodzą z upływem ostatniego dnia roku saldami na rok następny.
2.
Rachunki otwarte bez wskazania w decyzji organu finansowego daty ich likwidacji ulegają zablokowaniu z upływem ostatniego dnia roku.
3.
Odblokowanie może nastąpić tylko za zgodą właściwego organu finansowego. Bez zgody organu finansowego jednostka budżetowa może zadysponować jedynie przelew salda z zablokowanego rachunku na rachunek zleceniodawcy.
4.
Nie zlikwidowane do dnia 15 lutego następnego roku salda zablokowanych rachunków sum na zlecenie oddziały Narodowego Banku Polskiego przelewają po tym terminie na rachunek dochodów budżetu centralnego terytorialnie właściwego wydziału finansowego prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  11.
Jednostki budżetowe powinny zaksięgować w księgach ubiegłego roku oprócz operacji na rachunkach bankowych (§ 3) nie zaksięgowane operacje dotyczące ubiegłego roku, w szczególności:
1)
nie pokryte zobowiązania;
2)
rachunki kosztów podróży odbytych w miesiącu grudniu ubiegłego roku a ukończonych w ostatnich dniach tego miesiąca oraz inne rozliczenia dotyczące ubiegłego roku;
3)
zużycie materiałów wydanych z magazynu w roku ubiegłym;
4)
różnice inwentaryzacyjne.
§  12.
1.
Główni (starsi) księgowi obowiązani są dopilnować, aby przed końcem roku budżetowego zostały zwrócone nie rozliczone do tego czasu zaliczki.
2.
Zaliczki (pozostałości zaliczek), podjęte przez pracowników a nie rozliczone przez nich do powyższego terminu, powinny być zgodnie z postanowieniami § 30 ust. 4 przepisów o rachunkowości budżetowej potrącone przy wypłacie przypadających pracownikom wynagrodzeń za miesiąc grudzień (jeżeli wynagrodzenie jest płatne z dołu) lub za miesiąc styczeń (jeżeli wynagrodzenie jest płatne z góry).
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do zaliczek wypłaconych pracownikom na koszty podróży służbowych, których termin zakończenia przypada po dniu 20 grudnia.
4.
Potrącone z wynagrodzenia zaliczki przelewa się na wznowienie kredytu. W przypadku dokonywania przelewu w okresie do dnia 8 stycznia na poleceniu przelewu należy zaznaczyć, że przelana wpłata dotyczy wznowienia kredytów ubiegłego roku.
§ 13. 1
(uchylony).
§  14.
1.
Po sporządzeniu i uzgodnieniu bilansu obrotów i sald oraz innych sprawozdań za IV kwartał jednostki budżetowe dokonują bezzwłocznie zamknięcia kont w sposób przewidziany w komentarzach do planów kont.
2.
Na podstawie zamkniętych kont jednostki budżetowe sporządzają bilanse zamknięcia, podając salda końcowe, wynikające z zamknięcia, w dwóch dodatkowych kolumnach (9 i 10) bilansu obrotów i sald za IV kwartał.
3. 2
(uchylony).
4.
Po przyjęciu bilansu zamknięcia przez jednostkę nadrzędną nie mogą być dokonywane żadne zapisy w księgach ubiegłego roku.
§  15.
1.
Salda początkowe w bilansach i sprawozdaniach o dochodach budżetowych powinny być zgodne z saldami końcowymi w bilansach i sprawozdaniach z poprzedniego roku.
2.
Niezgodności mogą wynikać tylko ze zmian organizacyjnych, polegających na włączeniu lub wyłączeniu z budżetu jednostek organizacyjnych. Wszelkie tego rodzaju zmiany powinny być szczegółowo uzasadnione w danych uzupełniających do bilansów i sprawozdań.

III.

Otwarcie rachunków bankowych na następny rok budżetowy.

§  16.
1.
Oddziały banków otwierają jednostkom budżetowym rachunki dla wydatków budżetowych na następny rok na podstawie wykazów dysponentów kredytów wymienionych w § 27 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) już w miesiącu grudniu, księgując na nich otwarte bądź przekazane przez organy finansowe i jednostki budżetowe kredyty budżetowe oraz przelane środki pieniężne dotyczące następnego roku.
2.
Z rachunków otwartych na następny rok budżetowy jednostki budżetowe nie mogą dysponować w miesiącu grudniu żadnych wypłat, z wyjątkiem wynagrodzeń, emerytur, zaopatrzeń i rent za miesiąc styczeń następnego roku oraz wydatków przewidzianych w przepisach specjalnych.
§  17.
Operacje, o których mowa w § 16 ust. 2, jednostki budżetowe księgują w księgach następnego roku. W związku z tym księgowość tegoż roku zakłada się z chwilą otrzymania środków na pierwszy kwartał.

IV.

Przepis końcowy.

§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 13 uchylony przez § 2 zarządzenia z dnia 4 maja 1955 r. (M.P.55.48.473) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 maja 1955 r.
2 § 14 ust. 3 uchylony przez § 2 zarządzenia z dnia 4 maja 1955 r. (M.P.55.48.473) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 maja 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-116.1504

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rachunkowość budżetowa w okresie zakończenia i rozpoczęcia roku budżetowego.
Data aktu: 21/12/1953
Data ogłoszenia: 30/12/1953
Data wejścia w życie: 30/12/1953