Szczegółowe rozgraniczenie umów i płatności w obrocie z zagranicą ze względu na właściwość władz do zatwierdzania umów i udzielania zezwoleń dewizowych na płatności.

UCHWAŁA NR 458
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 czerwca 1952 r.
w sprawie szczegółowego rozgraniczenia umów i płatności w obrocie z zagranicą ze względu na właściwość władz do zatwierdzania umów i udzielania zezwoleń dewizowych na płatności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 i art. 16 ust. 2 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w uchwale artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy dewizowej.
2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o umowach albo płatnościach z umów lub tytułów nieumownych, należy przez to rozumieć umowy oraz płatności w stosunkach z zagranicą Skarbu Państwa, jednostek gospodarki uspołecznionej, organizacji politycznych, zawodowych i społecznych oraz innych wykonawców narodowych planów gospodarczych.
3.
Uchwała nie dotyczy tej kategorii umów, których zatwierdzanie jest zastrzeżone najwyższym organom Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2.
Minister Handlu Zagranicznego zatwierdza pod wzglądem dewizowym (art. 15 ust. 1 pkt 1) następujące umowy z zakresu obrotu towarowego z zagranicą:
1)
nabycia lub zbycia towarów – nie wyłączając umów kredytu towarowego i umów kompensacyjnych – w drodze:
a)
importu, eksportu i reeksportu – zarówno powodującego jak i nie powodującego przejścia towaru przez polską granicę celną,
b)
zaopatrywania obcych statków morskich (dostaw shiphandlerskich);
2)
biernego i czynnego obrotu uszlachetniającego lub reparacyjnego (naprawczego) itp. obrotu towarowego;
3)
o dostarczenie energii elektrycznej, gazu świetlnego i ziemnego oraz wody przemysłowej;
4)
nabycia, zbycia lub użytkowania wynalazków bądź wzorów przemysłowych (patentów i licencji);
5)
nabycia lub zbycia dokumentacji technicznej.
§  3.
1.
Minister Handlu Zagranicznego zatwierdza pod względem dewizowym (art. 15 ust. 1 pkt 1) następujące umowy, zawierane z zagranicą w zakresie usług związanych z obrotem towarowym z zagranicą:
1)
spedycji lądowej, morskiej i lotniczej oraz składowania towarów;
2)
przewozu towarów;
3)
odbioru towarów: jakościowego, ilościowego, technicznego i ekspertyz;
4)
o świadczenie związanych z dostawą towaru usług przez rzeczoznawców, inżynierów, techników i monterów;
5)
pośrednictwa handlowego;
6)
o świadczenie innych usług związanych z obrotem towarowym z zagranicą,

– o ile umowy te są zawierane przez jednostki podległe Ministrowi Handlu Zagranicznego.

2.
Minister Handlu Zagranicznego zatwierdza również zawierane z zagranicą umowy udzielenia lub przyjęcia pełnomocnictwa do dochodzenia w drodze sądowej lub administracyjnej roszczeń z tytułu obrotu towarowego z zagranicą lub usług świadczonych przez jednostki mu podległe.
§  4.
Do umów podlegających zatwierdzeniu pod wzglądem dewizowym (art. 15 ust. 1 pkt 1) przez Ministra Handlu Zagranicznego zalicza się także gwarancje udzielane i otrzymywane w związku z obrotem towarowym z zagranicą i usługami z obrotem tym związanymi.
§  5.
Koszty związane z zawarciem lub wykonaniem umów wymienionych w §§ 2, 3 i 4, jak bonifikaty, rabaty, opusty, manka itp., oraz inne wydatki wynikające bezpośrednio z tych umów, wymagają zatwierdzenia pod względem dewizowym przez Ministra Handlu Zagranicznego.
§  6.
1.
Zezwoleń dewizowych na płatności (art. 6 ust. 1 pkt 2) z tytułów wymienionych w §§ 2, 3, 4 i 5 udziela Minister Handlu Zagranicznego.
2.
Minister Handlu Zagranicznego udziela również zezwoleń dewizowych na wypłaty w kraju cudzoziemcom dewizowym z tytułów wymienionych w ust. 1, dokonywane w walucie polskiej.
3.
Zezwoleń na płatności sald wynikających z łącznego rozliczenia należności powstałych z obrotu towarowego i usług z obrotem tym związanych z należnościami wynikającymi z innych tytułów udziela Minister Finansów.
§  7.
Umowy, nie wymienione w §§ 2, 3, 4 i 5, w wyniku których następują lub mają nastąpić płatności w stosunkach z zagranicą, jak również koszty związane z zawarciem lub wykonaniem tych umów zatwierdza pod względem dewizowym (art. 15 ust. 1 pkt 2) rzeczowo właściwy minister (inna rzeczowo właściwa władza naczelna), któremu podlega jednostka zawierająca umowę. Zatwierdzenie to może nastąpić tylko w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  8.
Płatności z umów i kosztów ubocznych, o których mowa w § 7, jak również z wszelkich tytułów nieumownych, jak płatności z tytułu odszkodowań, rent i emerytur, spadków, utrzymania przedstawicielstw polskich za granicą (wydatków osobowych i rzeczowych), nie wyłączając przedstawicielstw handlowych, kosztów podróży za granicę bez względu na władzę delegującą i cel podróży, udziału w organizacjach międzynarodowych itp., wymagają zezwolenia dewizowego Ministra Finansów (art. 16 ust. 1 pkt 1).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 5 czerwca 1952 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-67.1019

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Szczegółowe rozgraniczenie umów i płatności w obrocie z zagranicą ze względu na właściwość władz do zatwierdzania umów i udzielania zezwoleń dewizowych na płatności.
Data aktu: 04/06/1952
Data ogłoszenia: 11/08/1952
Data wejścia w życie: 05/06/1952, 11/08/1952