Zastosowanie wyjątkowych zasad bilansowania w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministerstwu Handlu Wewnętrznego oraz Centralnemu Urzędowi Skupu i Kontraktacji.

UCHWAŁA NR 521
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 sierpnia 1951 r.
w sprawie zastosowania wyjątkowych zasad bilansowania w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministerstwu Handlu Wewnętrznego oraz Centralnemu Urzędowi Skupu i Kontraktacji.

W celu przyspieszenia prac, zmierzających do sporządzenia zamknięć rachunkowych i przeprowadzenia likwidacji niektórych przedsiębiorstw podległych Ministerstwu Handlu Wewnętrznego oraz Centralnemu Urzędowi Skupu i Kontraktacji, a tym samym zmniejszenia kosztów prac likwidacyjnych i bilansowych w tych przedsiębiorstwach Prezydium Rządu postanawia:
§  1.
1.
Upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego do zastosowania w odniesieniu do bilansu końcowego Państwowej Centrali Handlowej w likwidacji wyjątkowych zasad bilansowania, a mianowicie:
1)
do zaniechania dalszego uzgadniania kartotek towarowych z kartotekami finansowymi i przyjęcia do bilansu rocznego rzeczywistych zapasów towarów według spisów inwentarzowych po cenach zakupu, obowiązujących w grudniu 1949 r.;
2)
do przyjęcia w bilansie nie zlikwidowanych należności i zobowiązań w wysokości uzgodnionej z kontrahentami z tym, że:
a)
nie uzgodnione salda rozliczeń z przedsiębiorstwami uspołecznionymi prowadzącymi księgowość bieżąco, tj. posiadającymi zatwierdzone w trybie przepisanym bilanse za odpowiedni okres gospodarczy, przyjęte będą w wysokości wynikającej z ich zapisów księgowych, nie uzgodnione zaś salda rozliczeń z przedsiębiorstwami uspołecznionymi, posiadającymi zaległości w pracach rachunkowych, przyjęte będą w wysokości wynikającej z własnych zapisów księgowych,
b)
zobowiązania publiczno-prawne przyjęte będą w wysokości stwierdzonej przez właściwe instytucje,
c)
należności i zobowiązania w stosunku do osób i przedsiębiorstw prywatnych przyjęte będą w wysokości wynikającej z własnych zapisów księgowych,
d)
wyciągi bankowe przyjęte będą za podstawę dokumentarną przy uzgadnianiu kont bankowych z odniesieniem ewentualnych różnic na konta różnic bankowych,
e)
różnice nie uzgodnionych kont między placówkami Państwowej Centrali Handlowej zaksięgowane będą na oddzielne konto,
f)
wszystkie salda osobowe nie przekraczające 300 (trzystu) zł zgrupowane będą na jednym koncie dłużników bądź wierzycieli,
g)
należności i zobowiązania nie ściągnięte lub nie uregulowane w zakreślonym dla likwidacji czasie, dla których roczny termin złożenia wniosku do komisji arbitrażowej zgodnie z § 20 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1950 r. w sprawie organizacji państwowych komisji arbitrażowych i trybu postępowania arbitrażowego (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 484) upłynął, będą spisane na wyniki jako straty i zyski nadzwyczajne,
h)
należności i zobowiązania, nie spisane w trybie powyższym, jak również pozostałe środki trwałe lub obrotowe, zostaną przejęte przez Centralę Spożywczą;
3)
do przekazania nieodpłatnie Przedsiębiorstwu Upłynnienia Remanentów reszty remanentu towarów niechodliwych;
4)
do wykazania w odrębnych pozycjach rachunku wyników jako zysków lub strat nadzwyczajnych różnic ustalonych na kontach, o których mowa w pkt 1 i 2;
5)
do zastosowania innych uproszczeń w pracach bilansowych oraz wyjątkowych metod zamykania ksiąg i kartotek, mających na celu przyspieszenie likwidacji.
2.
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do wydania zarządzeń zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac likwidacyjnych w Państwowej Centrali Handlowej w likwidacji w terminie do dnia 30 września 1951 r.
3.
Upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego w związku z wprowadzeniem nowej, całkowicie zmienionej struktury organizacyjnej Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego i koniecznością jak najrychlejszego przeprowadzenia likwidacji b. Dyrekcji Dystrybucji Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego, która w roku 1949 stanowiła samoistną jednostkę organizacyjną, do zastosowania w odniesieniu do bilansu końcowego b. Dyrekcji Dystrybucji Centralnego Zarządu Przemyśla Mięsnego wyjątkowych zasad bilansowania stosowni do ust. 1.
4.
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do wydania zarządzeń, zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac, związanych z likwidacją b. Dyrekcji Dystrybucji Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego, w terminie do dnia 31 sierpnia 1951 r.
5.
W związku z przekształceniem z dniem 1 stycznia 1951 r. Centrali Spółdzielni Mleczarsko-Jajczarskich na dwa odrębne przedsiębiorstwa:
1)
Centralny Zarząd Przemysłu Mleczarskiego,
2)
Centralę Jajczarsko-Drobiarską

oraz nałożeniem na Centralny Zarząd Przemysłu Mleczarskiego obowiązku przeprowadzenia likwidacji dawnego przedsiębiorstwa spółdzielczego (C. S. M. J.) - upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego do zastosowania w odniesieniu do bilansu końcowego Centrali Spółdzielni Mleczarsko-Jajczarskich wyjątkowych zasad bilansowania stosownie do ust. 1.

6.
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do wydania zarządzeń, zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac związanych z likwidacją b. Centrali Spółdzielni Mleczarsko-Jajczarskich w terminie do dnia 31 sierpnia 1951 r.
7.
W związku z przekształceniem z dniem 1 stycznia 1951 r. okręgów wojewódzkich Polskich Zakładów Zbożowych z jednostek operatywnych w jednostki administracyjne oraz koniecznością przeprowadzenia likwidacji rozliczeń wynikających z działalności operatywnej tych okręgów z okresu ubiegłego - upoważnić Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do zastosowania w odniesieniu do bilansów końcowych, likwidujących działalność operatywną b. okręgów Polskich Zakładów Zbożowych, wyjątkowych zasad bilansowania stosownie do ust. 1.
8.
Zobowiązać Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do wydania zarządzeń, zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac związanych z likwidacją b. okręgów wojewódzkich Polskich Zakładów Zbożowych jako jednostek operatywnych do dnia 31 października 1951 r.
9.
Wobec poważnych osiągnięć Centrali Mięsnej w zakresie likwidacji zaległości rachunkowych i przejścia tej Centrali na bieżącą sprawozdawczość - upoważnić Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do zastosowania w odniesieniu do bilansu Centrali Mięsnej za 1949 rok wyjątkowych zasad bilansowania stosownie do ust. 1.
10.
Zobowiązać Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do wydania zarządzeń, zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac związanych z bilansem Centrali Mięsnej za rok 1949 w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r.
11.
Ze względu na wielokrotne zmiany organizacyjne w Centrali Ogrodniczej i znaczne jej osiągnięcia w zakresie likwidacji zaległości rachunkowych - upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego do zastosowania w odniesieniu do zamknięć rachunkowych niektórych jej jednostek bilansowych za rok 1950 wyjątkowych zasad bilansowania stosownie do ust. 1.
12.
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do wydania zarządzeń zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac bilansowych Centrali Ogrodniczej za rok 1950 do dnia 31 sierpnia 1951 r.
13.
Upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego do spisania w zamknięciach rachunkowych Centrali Handlowej Ceramiki, Centrali Handlowej Przemysłu Skórzanego i Centrali Handlowej Przemysłu Papierniczego za rok 1950 na rachunek wyników sum do wyjaśnienia, dotyczących lat ubiegłych, tj. od początku istnienia przedsiębiorstw do roku 1949, a wynikających z nieuzgodnienia kont materiałowo-towarowych i rozliczeń z państwowymi zakładami przemysłowymi, co nie zwalnia od odpowiedzialności osób winnych za szkody i straty ujawnione ewentualnie w przyszłości.
14.
Upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego oraz Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do udzielania zezwoleń dyrektorom wyżej wymienionych przedsiębiorstw na zawieranie w ramach funduszu płac umów o dzieło, dotyczących wykonania prac zleconych z pracownikami własnymi lub obcymi w tych placówkach terenowych, gdzie jest brak kwalifikowanych kandydatów potrzebnych do obsadzenia etatów komórek likwidacyjnych.
§  2.
1.
Upoważnić Ministra Finansów do zatwierdzenia preliminarzy wydatków, związanych z likwidacją i wykonaniem prac bilansowych przedsiębiorstw objętych niniejszą uchwałą, a Ministra Handlu Wewnętrznego oraz Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji - do wydatkowania niezbędnych środków finansowych w ramach zatwierdzonych preliminarzy w ciężar kosztów tych przedsiębiorstw.
2.
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego i Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w porozumieniu z Ministrem Finansów do obniżenia do minimum kosztów likwidacji i prac bilansowych przedsiębiorstw, objętych niniejszą uchwałą i osiągnięcia tą drogą co najmniej 50% oszczędności od ogólnej sumy kosztów preliminowanych.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-89.1224

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zastosowanie wyjątkowych zasad bilansowania w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministerstwu Handlu Wewnętrznego oraz Centralnemu Urzędowi Skupu i Kontraktacji.
Data aktu: 01/08/1951
Data ogłoszenia: 20/10/1951
Data wejścia w życie: 01/08/1951, 20/10/1951