Pokrywanie rachunków przejściowych za wykonane roboty budowlane.

UCHWAŁA
KOMITETU EKONOMICZNY RADY MINISTRÓW
z dnia 5 sierpnia 1949 r.
w sprawie pokrywania rachunków przejściowych za wykonane roboty budowlane.

§  1.
Rachunki przejściowe, wystawiane zgodnie z pkt. 5 instrukcji tymczasowej Nr 4/K, stanowiącej załącznik do zarządzenia Ministra Odbudowy z dnia 15 lutego 1949 r. (Dz. Urz. Min. Odbudowy Nr 3, poz. 13), przez państwowe przedsiębiorstwa budowlane, podległe kierownictwu Ministra Budownictwa oraz przez samorządowe przedsiębiorstwa budowlane, wykonywujące roboty na zlecenie organów podległych Ministerstwu Budownictwa, powinny być kryte w następującym trybie:
a)
oryginał rachunku przejściowego wraz z kopią przedsiębiorstwo składa zleceniodawcy w dniu jego wystawienia, w miarę postępu robót, jednak nie częściej niż w odstępach 1/2-miesięcznych;
b)
jednocześnie w tym samym terminie przedsiębiorstwo składa wtóropis rachunku bankowi finansującemu jego obroty, który najpóźniej dnia następnego przesyła wtóropis rachunku do banku finansującego inwestycje;
c)
bank finansujący inwestycje po otrzymaniu wtóropisu rachunku do inkasa wzywa zleceniodawcę, najdalej dnia następnego, do zlecenia pokrycia rachunku w terminie nieprzekraczającym 5 dni (dla robót zasadniczych), lub 7 dni (dla robót dodatkowych) od daty wezwania;
d)
w terminie oznaczonym w pkt. c) zleceniodawca powinien zlecić bankowi finansującemu inwestycje wykupienie należności objętej rachunkiem, z powołaniem się na awizo bankowe, lub złożyć zastrzeżenia, stosownie do pkt. e), w pierwszym przypadku zlecenie wykupienia należności powinno zawierać wyraźne stwierdzenie, że inspektor (kierownik) nadzoru sprawdził sporządzone przez przedsiębiorstwo wyliczenie wartości robót do rachunku przejściowego w/g tabeli scalonych elementów budowy, a przy rachunkach za roboty dodatkowe potwierdził wyliczenia należności;
e)
zastrzeżenie może dotyczyć całości lub części należności. O ile zastrzeżenie dotyczy całości rachunku wówczas może ono opierać się wyłącznie na tym że zleceniodawca nie dał zlecenia na wykonanie robót objętych rachunkiem, bądź wykonane roboty nie odpowiadają umówionym warunkom co do ich jakości.

O ile zastrzeżenie dotyczy tylko części rachunku, wówczas może ono opierać się wyłącznie na tym, że:

- wykazane w rachunku procentowe zaawansowanie elementów budowy i wyprowadzona wartość wykonanych robót nie odpowiada rzeczywistości,

- nie dokonano potrąceń, przewidzianych umową (zleceniem), lub wynikających z obowiązujących przepisów.

Jeżeli zastrzeżenie obejmuje tylko część rachunku, wówczas do zastrzeżenia tego winna być dołączona kopia rachunku wymieniona w pkt. a), zawierająca dokonane poprawki i podpisana przez inspektora nadzoru oraz zleceniodawcę.

Kopię rachunku, która stanowi podstawę pokrycia należności w trybie przewidzianym w pkt. f), bank finansujący inwestycje przesyła przedsiębiorstwu przy nocie kredytowej;

f)
po bezskutecznym upływie terminu, zakreślonego w pkt. c), bank finansujący inwestycje pokrywa rachunek automatycznie najpóźniej w ciągu 4 dni, w ciężar kredytu inwestycyjnego zleceniodawcy z właściwego tytułu inwestycyjnego i to w ramach uruchomionych wypłat, o ile inwestor nie jest objęty systemem finansowym, a w odniesieniu do inwestorów objętych tym systemem w granicach niewykorzystanego ogółu środków, przewidzianych dla danego tytułu inwestycyjnego.

Zapłata rachunku, dokonana w powyższy sposób, nie stanowi uznania należności i nie pozbawia zleceniodawcy dochodzenia z zwrotu zapłaconej przedsiębiorstwu kwoty;

g)
bank finansujący inwestycje nie pokrywa rachunku i zwraca go bankowi podawcy, o ile w toku kontroli bieżącej stwierdzi nieprawidłowość pod względem formalnym lub rzeczowym w dokumentach uzasadniających wypłatę w rozumieniu § 27 instrukcji tymczasowej z dnia 28 lutego 1949 r. wydanej przez Ministerstwo Skarbu w porozumieniu z Kontrolą Państwową, w sprawie finansowania i kontroli inwestycji, zamieszczonych w Planie Inwestycyjnym (Dz. urz. Min. Skarbu Nr 8, poz. 38).
§  2.
Przy rozliczeniach za roboty budowlane wykonywane przez przedsiębiorstwa wymienione w § 1 nie mają zastosowania, w zakresie unormowanym uchwałą niniejszą, uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów określające inny tryb rozliczeń.
§  3.
Sposób regulowania należności wynikających z rachunków ostatecznych wystawionych przez przedsiębiorstwa wymienione w § 1, zostanie określony zarządzeniem Ministra Budownictwa w terminie do dwóch miesięcy.
§  4.
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Ministrowi Budownictwa w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  5.
Moc obowiązująca niniejszej uchwały może być zarządzeniem zainteresowanych Ministrów rozciągnięta na nieobjęte tą uchwałą:
a)
podległe kierownictwu tych Ministrów przedsiębiorstwa budowlane

oraz

b)
samorządowe przedsiębiorstwa budowlane,

o ile rachunki za roboty wykonane przez przedsiębiorstwa wymienione ad a) i b) będą wystawiane zgodnie z pkt. 5 instrukcji tymczasowej Nr 4/K.

§  6.
Uchwała niniejsza podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim.
§  7.
Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-54.734

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Pokrywanie rachunków przejściowych za wykonane roboty budowlane.
Data aktu: 05/08/1949
Data ogłoszenia: 19/08/1949
Data wejścia w życie: 19/08/1949