Rozporządzenie 2023/730 zmieniające rozporządzenie Rady (UE) 2023/194 w sprawie ustalenia w odniesieniu do niektórych stad ryb uprawnień do połowów na 2023 r. mających zastosowanie w wodach Unii oraz - dla unijnych statków rybackich - w niektórych wodach nienależących do Unii, a także ustanowienia na lata 2023 i 2024 takich uprawnień do połowów w odniesieniu do niektórych stad głębokowodnych, oraz rozporządzenie (UE) 2022/109

ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) 2023/730
z dnia 31 marca 2023 r.
zmieniające rozporządzenie Rady (UE) 2023/194 w sprawie ustalenia w odniesieniu do niektórych stad ryb uprawnień do połowów na 2023 r. mających zastosowanie w wodach Unii oraz - dla unijnych statków rybackich - w niektórych wodach nienależących do Unii, a także ustanowienia na lata 2023 i 2024 takich uprawnień do połowów w odniesieniu do niektórych stad głębokowodnych, oraz rozporządzenie (UE) 2022/109

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43 ust. 3,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu Rady (UE) 2023/194 1  ustalono uprawnienia do połowów na 2023 r. w odniesieniu do niektó- tych stad ryb, mające zastosowanie w wodach Unii oraz - dla unijnych statków rybackich - w niektórych wodach nienależących do Unii. Całkowite dopuszczalne połowy (TAC) oraz środki funkcjonalnie związane z TAC ustanowione w rozporządzeniu (UE) 2023/194 należy zmienić w celu uwzględnienia publikacji opinii naukowych, jak również wyników konsultacji z państwami trzecimi podczas posiedzeń regionalnych organizacji ds. zarządzania rybołówstwem (RFMO).

(2) W rozporządzeniu (UE) 2023/194 ustanowiono tymczasowy TAC w odniesieniu do sardeli europejskiej (Engraulis encrasicolus) w podobszarze ICES 8 na okres od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 30 czerwca 2023 r., w oczekiwaniu na udostępnienie opinii naukowej na temat tego stada na 2023 r. W dniu 16 grudnia 2022 r. Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES) opublikowała opinię naukową na temat przedmiotowego stada na 2023 r. Ostateczny TAC w odniesieniu do tego stada na 2023 r. należy ustalić zgodnie z tą opinią.

(3) W dniach 9-13 marca 2023 r. przeprowadzono konsultacje dwustronne między Unią a Zjednoczonym Królestwem dotyczące poziomu TAC w odniesieniu do dobijaków i powiązanych przyłowów (Ammodytes spp.) w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii podobszaru ICES 4, wodach Zjednoczonego Królestwa rejonu ICES 2a i wodach Unii rejonu 3a. Konsultacje te przeprowadzono na podstawie art. 498 ust. 2, 4 i 6 Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony 2  (TCA) oraz na podstawie stanowiska Unii zatwierdzonego przez Radę w dniu 2 marca 2023 r. Wynik tych konsultacji został udokumentowany w pisemnym protokole. Odpowiedni TAC należy zatem ustalić na poziomie uzgodnionym ze Zjednoczonym Królestwem.

(4) Unia i Norwegia przeprowadziły dwustronne konsultacje w sprawie: (i) stad wspólnie eksploatowanych i zarządzanych w cieśninie Skagerrak, w tym krewetki północnej (Pandalus borealis) i witlinka (Merlangius merlangus) w rejonie ICES 3a, w celu uzgodnienia zarządzania tymi stadami, w tym uprawnień do połowów; (ii) dostępu do wód; oraz (iii) wymiany uprawnień do połowów. Konsultacje w sprawie zarządzania stadami w cieśninie Skagerrak przeprowadzono w okresie od dnia 9 listopada do dnia 9 grudnia 2022 r. na podstawie stanowiska Unii uzgodnionego przez Radę. W okresie od dnia 9 listopada 2022 r. do dnia 16 marca 2023 r. przeprowadzono konsultacje w sprawie dostępu do wód i wymiany uprawnień do połowów, również na podstawie stanowiska Unii uzgodnionego przez Radę. Wynik tych konsultacji udokumentowano w dwóch uzgodnionych protokołach podpisanych przez szefów delegatur Unii i Norwegii w dniu 17 marca 2023 r. Odpowiednie uprawnienia do połowów należy ustalić na poziomie określonym w tych uzgodnionych protokołach, a inne przepisy zawarte w uzgodnionych protokołach należy wprowadzić do prawa Unii. Należy odpowiednio zmienić stosowne uprawnienia do połowów określone w rozporządzeniu (UE) 2023/194 i uprawnienia do połowów gromadnika (Mallotus villosus) w wodach Grenlandii podobszarów ICES 5 i 14 określone w rozporządzeniu Rady (UE) 2022/109 3 .

(5) Na 11. dorocznym posiedzeniu w 2023 r. Regionalna Organizacja ds. Zarządzania Rybołówstwem na Południowym Pacyfiku (SPRFMO) przyjęła limity połowowe w odniesieniu do ostroboka (Trachurus murphyi), utrzymała zwiady rybackie dotyczące antarów (Dissostichus spp.) oraz usunęła limit nakładu połowowego dla połowów pelagicznych. Środki te należy wprowadzić do prawa Unii.

(6) Na dorocznym posiedzeniu w 2022 r. Komisja ds. Tuńczyka na Oceanie Indyjskim (IOTC) utrzymała limity połowowe w odniesieniu do tuńczyka żółtopłetwego (Thunnus albacores) w obszarze podlegającym kompetencji IOTC w ramach planu odbudowy tego stada. W rozporządzeniu (UE) 2023/194 określono kwotę Unii w odniesieniu do tego stada na 2023 r. zgodnie z tym środkiem przyjętym przez IOTC. W następstwie zmiany podstawowego rocznego limitu połowowego Unii w ramach planu odbudowy tuńczyka żółtopłetwego w obszarze podlegającym kompetencji IOTC IOTC wprowadziła zmianę kwoty Unii w odniesieniu do tego stada na 2023 r. zgodnie z planem odbudowy. Zmienioną kwotę Unii należy wprowadzić do prawa Unii.

(7) Zgodnie z kilkoma zaleceniami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) Unia może, na wniosek, przenieść pewien procent swojej niewykorzystanej kwoty w odniesieniu do stad w obszarze objętym konwencją ICCAT z przedostatniego lub poprzedniego roku na dany rok, zgodnie z ustanowionymi przez ICCAT zasadami dla każdego stada. Zalecenia te należy jak najszybciej wprowadzić do prawa Unii na podstawie wniosku Komisji, tak aby państwa członkowskie mogły wykorzystać kwoty unijne w odniesieniu do stad ICCAT w całości, jak przewidziano w ICCAT na 2024 r. Do czasu wprowadzenia tych zaleceń do prawa Unii w rozporządzeniu (UE) 2023/194 ustanowiono kwoty dla poszczególnych państw członkowskich w odniesieniu do niektórych stad na podstawie całkowitej kwoty Unii na 2023 r. uzgodnionej przez ICCAT przed dokonaniem jakichkolwiek dostosowań z powodu przełowienia lub niedołowienia przez państwa członkowskie.

(8) Unijne kwoty w odniesieniu do stad w obszarze objętym konwencją ICCAT na 2023 r. zostały dostosowane podczas dorocznego posiedzenia ICCAT w listopadzie 2022 r. zgodnie z kilkoma zaleceniami ICCAT, na podstawie których Unia może, na wniosek, przenieść ustalony procent niewykorzystanej kwoty uprawnień do połowów z 2021 r. na 2023 r. Kwoty dla poszczególnych państw członkowskich w odniesieniu do tych stad na 2023 r. powinny uwzględniać przeniesienia niewykorzystanych kwot unijnych dozwolonych przez ICCAT przed rozpoczęciem okresów połowu w odniesieniu do tych stad. Należy zatem zmienić kwoty w odniesieniu do północnego tuńczyka białego (Thunnus alalunga) (ALB/AN05N), południowego tuńczyka białego (ALB/AS05N), opastuna (Thunnus obesus) w Oceanie Atlantyckim (BET/ATLANT), a także włócznika (Xiphias gladius) w Oceanie Atlantyckim na północ od 5° N (SWO/AN05N) oraz włócznika w Oceanie Atlantyckim na południe od 5° N (SWO/AS05N), w celu odzwierciedlenia takich dostosowań z uwzględnieniem zasady względnej stabilności. Ponadto należy utrzymać niektóre środki funkcjonalnie związane z uprawnieniami do połowów w celu przestrzegania międzynarodowych zobowiązań Unii.

(9) Ograniczenia nakładu połowowego dla unijnych statków rybackich w odniesieniu do tuńczyka błękitnopłetwego (Thunnus thynnus) na obszarze objętym konwencją ICCAT oraz maksymalna wprowadzana ilość tuńczyka błękitno- płetwego i maksymalna zdolność w zakresie jego chowu i hodowli w miejscach chowu i hodowli w Unii na tym obszarze opierają się na informacjach zawartych w rocznych planach połowowych, planach zarządzania zdolnością połowową i rocznych planach zarządzania hodowlą tuńczyka błękitnopłetwego w państwach członkowskich. Państwa członkowskie mają zgodnie z art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1627 4  przekazywać te plany Komisji do dnia 31 stycznia każdego roku. Ograniczenia nakładu połowowego oraz maksymalna wprowadzana ilość tuńczyka błękitnopłetwego i maksymalna zdolność w zakresie jego chowu i hodowli są następnie zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2016/1627 zgłaszane przez Komisję do sekretariatu ICCAT za pośrednictwem unijnego planu zarządzania połowami i zdolnością połowową w celu omówienia i zatwierdzenia przez ICCAT. Ograniczenia nakładu połowowego Unii oraz maksymalną wprowadzaną ilość tuńczyka błękitnopłetwego i maksymalną zdolność Unii w zakresie jego chowu i hodowli na 2023 r. należy ustalić zgodnie z planem Unii zatwierdzonym przez ICCAT w dniu 8 marca 2023 r.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2023/194.

(11) Uprawnienia do połowów przewidziane w rozporządzeniu (UE) 2023/194 mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 2023 r. Przepisy wprowadzone niniejszym rozporządzeniem dotyczące uprawnień do połowów powinny zatem również mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2023 r. z wyjątkiem uprawnień do połowów gromadnika w wodach Grenlandii podobszarów ICES 5 i 14, które powinny mieć zastosowanie od dnia 15 października 2022 r. do dnia 15 kwietnia 2023 r. Stosowanie z mocą wsteczną nie narusza zasad pewności prawa ani ochrony uzasadnionych oczekiwań, ponieważ objęte nim uprawnienia do połowów zwiększono. Z uwagi na pilną konieczność uniknięcia przerw w działalności połowowej, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w dniu jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiana rozporządzenia (UE) 2023/194

W rozporządzeniu (UE) 2023/194 wprowadza się następujące zmiany:

1)
uchyla się art. 7;
2)
w art. 34 uchyla się ust. 2;
3)
w załącznikach IA, IB, ID, IH, IJ oraz VI wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Zmiana rozporządzenia (UE) 2022/109

W załączniku IB do rozporządzenia (UE) 2022/109 tabela dotycząca gromadnika (Mallotus villosus) w wodach Grenlandii podobszarów ICES 5 i 14 otrzymuje brzmienie:

Gatunek:

Gromadnik

Mallotus villosus

wody Grenlandii obszarów 5 i 14

Obszar: (CAP/514GRN)

Dania

0

TAC analityczny

Niemcy

0

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Szwecja

0

Wszystkie

0 (1)

państwa członkowskie

Unia

0 (2)

Norwegia

10 000 (2)

TAC

Nie dotyczy

(1)

Dania, Niemcy i Szwecja mogą mieć dostęp do kwoty dla "wszystkich państw członkowskich" dopiero po wyczerpaniu swojej własnej kwoty. Jednak państwa członkowskie posiadające ponad 10 % kwoty Unii nie mogą mieć w ogóle dostępu do kwoty dla "wszystkich państw członkowskich". Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (CAP/514GRN_AMS).

(2)

Dla okresu połowowego od dnia 15 października 2022 r. do dnia 15 kwietnia 2023 r.

Artykuł  3

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się od dnia 1 stycznia 2023 r. z wyjątkiem przepisów dotyczących gromadnika (Mallotus villosus) w wodach Grenlandii podobszarów ICES 5 i 14, które mają zastosowanie od dnia 15 października 2022 r. do dnia 15 kwietnia 2023 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 31 marca 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

W załącznikach do rozporządzenia (UE) 2023/194 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w załączniku IA:
a)
w części A, tabela pierwsza otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Sardela europejska Engraulis encrasicolus Obszar: 8

(ANE/08.)

Hiszpania 29 700 TAC analityczny
Francja 3 300
Unia 33 000
TAC 33 000
b)
w części B, tabele dla stad wymienionych poniżej otrzymują brzmienie:
(i)
tabela dla dobijaków i powiązanych przyłowów (Ammodytes spp.) w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszaru 4, wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a i wodach Unii obszaru 3a otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Dobijaki i powiązane przyłowy Ammodytes spp. Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa

i wody Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a; wody Unii obszaru 3a

Dania 181 637 (1) TAC analityczny
Niemcy 279 (1) Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96
Szwecja 6 678 (1) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96
Unia 188 594
Zjednoczone Królestwo 5 773
TAC 194 367
(1) Przyłowy witlinka i makreli mogą stanowić do 2 % kwoty (OT1/*2A3A4X). Przyłowy witlinka i makreli odjęte od kwoty na podstawie niniejszego przepisu oraz przyłowy gatunków odjęte od kwoty na podstawie art. 15 ust. 8 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 nie mogą łącznie przekraczać 9 % kwoty.
Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następujących obszarach zarządzania dobijakami zgodnie z definicją w załączniku III nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:
1r 2r 3r 4 5r 6 7r
(SAN/234_1- R) (1) (SAN/234_2- R) (1) (SAN/234_3- R) (1) (SA-

N/234_4) (1)

(SA- N/234_5R) (1) (SA- N/234_- 6) (1) (SA- N/23- 4_7R) (1)
Dania 109166 38 311 2 285 31 744 0 131 0
Niemcy 167 59 4 49 0 0 0
Szwecja 4 013 1 409 84 1 167 0 5 0
Unia 113 346 39 779 2 373 32 960 0 136 0
Zjednoczone Królestwo 3 469 1 218 73 1 009 0 4 0
Ogółem 116815 40 997 2 446 33 969 0 140 0
(1) Do 10 % tej kwoty może zostać zachowane i wykorzystane w kolejnym roku wyłącznie na tym obszarze zarządzania.
(ii)
tabela dla brosmy (Brosme brosme) w wodach Norwegii obszaru 4 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Brosma

Brosme brosme

Obszar: wody Norwegii obszaru 4

(USK/04-N.)

Belgia 0 TAC przezornościowy
Dania 50 Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Niemcy 0 Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE)
Francja 0 nr 847/96.
Niderlandy 0
Unia 50
TAC Nie dotyczy
(iii)
tabela dla śledzia atlantyckiego (Clupea harengus) w obszarze 3a otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Śledź atlantycki(1)

Clupea harengus

Obszar: 3a

(HER/03A.)

Dania 9 771 (1)(2)(3) TAC analityczny
Niemcy 156 (1)(2)(3) Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Szwecja 10 221 (1)(2)(3) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE)
Unia 20 148 (1)(2)(3) nr 847/96.
Norwegia 3 102 (2)
TAC 23 250
(1) Połowy śledzia atlantyckiego dokonane przy wykorzystaniu sieci o rozmiarze ocze

równym 32 mm lub większym.

(2) W obszarze 3a można poławiać wyłącznie następujące ilości ze stad śledzi

atlantyckiego HER/03A. (HER/*03A.) i HER/03A-BC (HER/*03A-BC):

Dania 559
Niemcy 7
Szwecja 403
Unia 969
Norwegia 310
(3) Warunek szczególny: do 50 % tej ilości można poławiać w wodach Zjednoczoneg

Królestwa obszaru 4 (HER/*04-UK) i 50 % można poławiać w wodach Unii obszar 4b (HER/*4B-EU).

(iv)
tabela dla śledzia atlantyckiego (Clupea harengus) w wodach Unii, wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Norwegii obszaru 4 na północ od 53° 30' Nobszarze 3a otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Śledź atlantycki9)

Clupea harengus

Obszar: wody Unii, wody Zjednoczonego

Królestwa i wody Norwegii obszaru 4 na północ od 53° 30' N (HER/4AB.)

Dania 55 491 TAC analityczny
Niemcy 37 409 Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
Francja 19 555
Niderlandy 49 163
Szwecja 3 753
Unia 165 371
Wyspy Owcze 0
Norwegia 115 001 (2)
Zjednoczone Królestwo 72 563
TAC 396556
(1) Połowy śledzia atlantyckiego dokonane przy wykorzystaniu sieci o rozmiarze oczek równym 32 mm lub większym.
(2) Połowy dokonane w ramach tej kwoty należy odjąć od udziału Norwegii w TAC. W granicach tej kwoty w wodach Unii obszaru 4b (HER/*4AB-C) poławiać można nie więcej niż następującą ilość:
2 700
Warunek szczególny: w granicach tych kwot w wodach Norwegii na południe od 62°N Unia nie może poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:

wody Norwegii na południe od 62°N (HER/*4N-S62)

Unia 2 700
(v)
tabela dla dorsza atlantyckiego (Gadus morhua) w obszarze 4, w wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a; części obszaru 3a poza cieśninami Skagerrak i Kattegat otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Dorsz atlantycki Gadus morhua Obszar: 4; wody Zjednoczonego Królestwa

obszaru 2a; część obszaru 3a poza cieśninami Skagerrak i Kattegat (COD/2A3AX4)

Belgia 542 (1) TAC analityczny
Dania 3 118 Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Niemcy 1 977 Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE)
Francja 670 (1) nr 847/96.
Niderlandy 1 761 (1)
Szwecja 21
Unia 8 089
Norwegia 3 681 (2)
Zjednoczone Królestwo 9 882 (1)
TAC 21 652
(1) Warunek szczególny: z czego do 5 % można poławiać w: 7d (COD/*07D.).
(2) Z czego 3 064 tony można poławiać w wodach Unii. Połowy dokonane w ramach tej kwoty należy odjąć od udziału Norwegii w TAC.
Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następującym obszarze nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:
wody Norwegii obszaru 4 (COD/*04N-)
Unia 5 853
(vi)
tabela dla żabnicowatych (Lophiidae) w wodach Norwegii obszaru 4 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Żabnicowate Lophiidae Obszar: wody Norwegii obszaru 4

(ANF/04-N.)

Belgia 33 TAC przezornościowy
Dania 842 Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Niemcy 13 Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Niderlandy 12
Unia 900
TAC Nie dotyczy
(vii)
tabela dla plamiaka (Melanogrammus aeglefinus) w obszarze 4; w wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Plamiak

Melanogrammus aeglefinus

Obszar: 4; wody Zjednoczonego Królestwa

obszaru 2a (HAD/2AC4.)

Belgia 363 (1) TAC analityczny
Dania 2 495 (1) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia
Niemcy 1 588 (1)
Francja 2 768 (1)
Niderlandy 272 (1)
Szwecja 223 (1)
Unia 7 709 (1)
Norwegia 13 432 (2)
Zjednoczone Królestwo 37 261
TAC 58 402
(1) Warunek szczególny: z czego do 10 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii i wodach międzynarodowych obszaru 6a na północ od 58° 30' N (HAD/*6AN58).
(2) Z czego 11 182 tony można poławiać w wodach Unii. Połowy dokonane w ramach tej kwoty należy odjąć od udziału Norwegii w TAC.
Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następującym obszarze nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:
wody Norwegii obszaru 4 (HAD/*04N-)
Unia 4 774
(viii)
tabela dla witlinka (Merlangius merlangus) w obszarze 3a otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Witlinek

Merlangius merlangus

Obszar: 3a

(WHG/03A.)

Dania 480 TAC przezornościowy
Niderlandy 2
Szwecja 52
Unia 534
TAC 676
(ix)
tabela dla witlinka (Merlangius merlangus) w obszarze 4, w wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Witlinek

Merlangius merlangus

Obszar: 4; wody Zjednoczonego Królestwa

obszaru 2a (WHG/2AC4.)

Belgia 600 TAC analityczny
Dania 2 596 Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia
Niemcy 675
Francja 3 900
Niderlandy 1 500
Szwecja 4
Unia 9 275
Norwegia 3 429 (1)
Zjednoczone Królestwo 21 410
TAC 34 294
(1) Z czego 2 855 ton można poławiać w wodach Unii. Połowy dokonane w ramach tej kwoty należy odjąć od udziału Norwegii w TAC.
Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następującym obszarze nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:
wody Norwegii obszaru 4 (WHG/*04N-)
Unia 5 333
(x)
tabela dla morszczuka europejskiego (Merluccius merluccius) w wodach Norwegii obszaru 4 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Morszczuk europejski Merluccius merluccius Obszar: wody Norwegii obszaru 4

(HKE/04-N.)

Belgia 16 TAC przezornościowy
Dania 1 496
Niemcy 169
Francja 69
Niderlandy 120
Szwecja Nie dotyczy
Unia 1 870
TAC Nie dotyczy
(xi)
tabela dla błękitka (Micromesistius poutassou) w wodach wody Zjednoczonego Królestwa, wody Unii i wody międzynarodowe obszarów 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 i 14 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Błękitek

Micromesistius poutassou

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa,

wody Unii i wody międzynarodowe obszarów 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 i 14 (Whb/1X14)

Dania 62 968 (1) TAC analityczny
Niemcy 24 483 (1) Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia
Hiszpania 53 383 (1)(2)
Francja 43 821 (1)
Irlandia 48 761 (1)
Niderlandy 76 784 (1)
Portugalia 4 959 (1)(2)
Szwecja 15 576 (1)
Unia 330 735 (1)(3)
Norwegia 74 000 (4)(5)
Wyspy Owcze 0
Zjednoczone Królestwo 106 036
TAC Nie dotyczy
(1) Warunek szczególny: w ramach łącznego limitu 0 ton dostępnego dla Unii państwa członkowskie mogą poławiać w wodach Wysp Owczych (WHB/*05-F.) następujący procent swoich kwot: 0 %
(2) Można dokonywać transferów tej kwoty do obszarów 8c, 9 i 10; wody Unii obszaru CECAF 34.1.1. Transfery takie muszą jednak zostać uprzednio zgłoszone Komisji.
(3) Warunek szczególny: z kwot Unii w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii

i wodach międzynarodowych obszarów 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12

i 14 (WHB/*NZJM1) oraz 8c, 9 i 10; w wodach Unii obszaru CECAF 34.1.1 (WHB/*NZJM2) następującą ilość można poławiać w norweskiej strefie ekonomicznej lub w obszarze połowowym wokół Jan Mayen:

10 000

(4) Można poławiać w wodach Unii obszarów 2a, 4, 6a na północ od 56° 30'N oraz 7 na zachód od 12°W.
(5) Warunek szczególny: z kwoty Norwegii, można poławiać następującą ilość w wodach Unii obszarów 2a, 4, 6a na północ od 56° 30'N oraz 7 na zachód od 12°W:

150 000

(xii)
tabela dla błękitka (Micromesistius poutassou) w obszarach 8c, 9 i 10; w wodach Unii obszaru CECAF 34.1.1 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Błękitek

Micromesistius poutassou

Obszar: 8c, 9 i 10; wody Unii obszaru

CECAF 34.1.1 (WHB/8C3411)

Hiszpania 41 910 TAC analityczny

Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego

Portugalia 10 477 rozporządzenia
Unia 52 387 (1)
TAC Nie dotyczy
(1) Warunek szczególny: z kwot Unii w wodach Unii i wodach międzynarodowych obszarów 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8a, 8b, 8d, 8e, 12 i 14 (WHB/*NZJM1) oraz 8c, 9 i 10; w wodach Unii obszaru CECAF 34.1.1 (WHB/*NZJM2) następującą ilość można poławiać w norweskiej strefie ekonomicznej lub w obszarze połowowym wokół Jan Mayen:
10 000
(xiii)
tabela dla molwy (Molva molva) w wodach Norwegii obszaru 4 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Molwa

Molva molva

Obszar: wody Norwegii obszaru 4

(LIN/04-N.)

Belgia 4 TAC przezornościowy
Dania 477 Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Niemcy 13 Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Francja 5
Niderlandy 1
Unia 500
TAC Nie dotyczy
(xiv)
tabela dla homarca (Nephrops norvegicus) w wodach Norwegii obszaru 4 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Homarzec

Nephrops norvegicus

Obszar: wody Norwegii obszaru 4

(NEP/04-N.)

Dania 200 TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE)

Niemcy 0 nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE)

Unia 200 nr 847/96.
TAC Nie dotyczy
(xv)
tabela dla krewetki północnej (Pandalus borealis) w obszarze 3a otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Krewetka północna Pandalus borealis Obszar: 3a

(PRA/03A.)

Dania 1 429 TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE)

Szwecja 769 nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE)

Unia 2 198 nr 847/96.
TAC 4 117
(xvi)
tabela dla krewetki północnej (Pandalus borealis) w wodach Norwegii na południe od 62°N otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Krewetka północna Pandalus borealis Obszar: wody Norwegii na południe

od 62°N (PRA/4N-S62)

Dania 200 TAC analityczny
Szwecja 123 (1) Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia 323 Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
TAC Nie dotyczy
(1) Przyłowy dorsza atlantyckiego, plamiaka, rdzawca, witlinka i czarniaka należy odjąć od kwot dla tych gatunków.
(xvii)
tabela dla gładzicy (Pleuronectes platessa) w obszarze 4, w wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a; częś- ćobszaru 3a poza cieśninami Skagerrak i Kattegat otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Gładzica

Pleuronectes platessa

Obszar: 4; wody Zjednoczonego Królestwa

obszaru 2a; część obszaru 3a poza cieśninami Skagerrak i Kattegat (PLE/2A3AX4)

Belgia 4 732 TAC analityczny
Dania 15 378 Stosuje się art. 8 ust. 2 niniejszego rozporządzenia
Niemcy 4 436
Francja 887
Niderlandy 29 572
Unia 55 005
Norwegia 9 305 (1)
Zjednoczone Królestwo 35 184
TAC 132 922
(1) Z czego 7 746 ton można poławiać w wodach Unii. Połowy dokonane w ramach tej kwoty

należy odjąć od udziału Norwegii w TAC.

Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następującym obszarze nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:

wody Norwegii obszaru 4 (PLE/*04N-)

Unia 30 209
(xviii)
tabela dla czarniaka (Pollachius virens) w obszarach 3a i 4, w wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Czarniak

Pollachius virens

Obszar: 3a i 4; wody Zjednoczonego

Królestwa obszaru 2a (POK/2C3A4)

Belgia 17 (1) TAC analityczny
Dania 1 964 (1)
Niemcy 4 960 (1)
Francja 11 672 (1)
Niderlandy 50 (1)
Szwecja 270 (1)
Unia 18 933 (1)
Norwegia 28 255 (2)
Zjednoczone 6 186
Królestwo
TAC 53 374
(1) Warunek szczególny: z czego do 15 % można poławiać w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Unii i wodach międzynarodowych obszaru 6a na północ od 58° 30' N (POK/*6AN58).
(2) Z czego 23 106 ton można poławiać w wodach Unii obszaru 4 oraz w obszarze 3a (POK/*3A4-C). Połowy dokonane w ramach tej kwoty należy odjąć od udziału Norwegii w TAC.
Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następującym obszarze nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:
wody Norwegii obszaru 4 (POK/*04N-)
Unia 16 178
(xix)
tabela dla soli (Solea solea) w wodach Zjednoczonego Królestwa i wodach Unii obszaru 4; wodach Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Sola

Solea solea

Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa

i wody Unii obszaru 4; wody Zjednoczonego Królestwa obszaru 2a

(SOL/24-C.)

Belgia 681 TAC analityczny
Dania 311
Niemcy 545
Francja 136
Niderlandy 6 151
Unia 7 824
Norwegia 5(1)
Zjednoczone Królestwo 1 323
TAC 9 152
(1) Poławia się wyłącznie w wodach Unii obszaru 4 (SOL/*4-EU).
(xx)
tabela dla pozostałych gatunków w wodach Norwegii obszaru 4 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Pozostałe gatunki Obszar: wody Norwegii obszaru 4

(OTH/04-N.)

Belgia 14 TAC przezornościowy
Dania 1 320
Niemcy 149
Francja 61
Niderlandy 106
Szwecja Nie dotyczy (1)
Unia 1 650 (2)
TAC Nie dotyczy
(1) Kwota dla "pozostałych gatunków" przydzielona Szwecji przez Norwegię na tradycyjnym poziomie.
(2) Gatunki nieobjęte innymi TAC.
(xxi)
tabela dla pozostałych gatunków w wodach wody Unii obszarów 4 i 6a na północ od 56° 30' N otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Pozostałe gatunki Obszar: wody Unii obszarów 4 i 6a

na północ od 56° 30' N (OTH/46AN-EU)

Unia Nie dotyczy TAC przezornościowy
Norwegia 500 (1)(2)
Wyspy Owcze 0
TAC Nie dotyczy
(1) Ograniczone do obszaru 4 (OTH/*4-EU).
(2) Gatunki nieobjęte innymi TAC.
2)
w załączniku IB:
a)
tabela dla śledzia atlantyckiego (Clupea harengus) w wodach Zjednoczonego Królestwa, wodach Wysp Owczych, wodach Norwegii i wodach międzynarodowych obszarów 1 i 2 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Śledź atlantycki Clupea harengus Obszar: wody Zjednoczonego Królestwa, wody

Wysp Owczych, wody Norwegii i wody międzynarodowe obszarów 1 i 2 (HER/1/2-)

Belgia 10 TAC analityczny
Dania 10 220
Niemcy 1 790
Hiszpania 34
Francja 441
Irlandia 2 646
Niderlandy 3 657
Polska 517
Portugalia 34
Finlandia 158
Szwecja 3 787
Unia 23 294
Zjednoczone Królestwo 9 983
TAC 511171
Warunek szczególny: w granicach tych kwot w następującym obszarze nie można poławiać ilości większych niż wymienione poniżej:

wody Norwegii na północ od 62° N i obszar połowowy wokół Jan Mayen (HER/*2AJMN)

19 780
obszary 2, 5b na północ od 62° N (wody Wysp

Owczych) (HER/*25B-F)

Belgia 0
Dania 0
Niemcy 0
Hiszpania 0
Francja 0
Irlandia 0
Niderlandy 0
Polska 0
Portugalia 0
Finlandia 0
Szwecja 0
b)
tabela dla dorsza atlantyckiego (Gadus morhua) w wodach Norwegii obszarów 1 i 2 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Dorsz atlantycki Gadus morhua Obszar: wody Norwegii obszarów 1 i 2

(COD/1N2AB.)

Niemcy 2 081 TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Grecja 258 Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Hiszpania 2 321
Irlandia 258
Francja 1 911
Portugalia 2 321
Unia 9 150
TAC Nie dotyczy
c)
tabela dla buławików (Macrourus spp.) w wodach Grenlandii obszarów 5 i 14 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Buławiki

Macrourus spp.

Obszar: wody Grenlandii obszarów 5 i 14 (GRV/514GRN)
Unia 60 (1) TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

TAC Nie dotyczy (2) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
(1) Warunek szczególny: buławik czarny (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514GRN) i buławik siwy (Macrourus berglax) (RHG/514GRN) nie mogą być przedmiotem połowów ukierunkowanych. Mogą stanowić jedynie przyłowy i zgłasza się je osobno.
(2) Podaną niżej ilość w tonach przydziela się Norwegii. Warunek szczególny dla tej ilości: buławik czarny (Coryphaenoides rupestris) (RNG/514GRN) i buławik siwy (Macrourus berglax) (RHG/514GRN) nie mogą być przedmiotem połowów ukierunkowanych. Mogą stanowić jedynie przyłowy i zgłasza się je osobno.
45
d)
tabela dla buławików (Macrourus spp.) w wodach Grenlandii obszaru obszaru NAFO 1 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Buławiki

Macrourus spp.

Obszar: wody Grenlandii obszaru NAFO 1

(GRV/N1GRN.)

Unia 45 (1) TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

TAC Nie dotyczy (2) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
(1) Warunek szczególny: buławik czarny (Coryphaenoides rupestris) (RNG/N1GRN.) i buławik siwy (Macrourus berglax) (RHG/N1GRN.) nie mogą być przedmiotem połowów ukierunkowanych. Mogą stanowić jedynie przyłowy i zgłasza się je osobno.
(2) Podaną niżej ilość w tonach przydziela się Norwegii. Warunek szczególny dla tej ilości: buławik czarny (Coryphaenoides rupestris) (RNG/N1GRN.) i buławik siwy (Macrourus berglax) (RHG/N1GRN.) nie mogą być przedmiotem połowów ukierunkowanych. Mogą stanowić jedynie przyłowy i zgłasza się je osobno.
55
e)
tabela dla plamiaka (Melanogrammus aeglefinus) w wodach Norwegii obszarów 1 i 2 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Plamiak

Melanogrammus aeglefinus

Obszar: wody Norwegii obszarów 1 i 2

(HAD/1N2AB.)

Niemcy 250 TAC analityczny
Francja 150 Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Unia 400
TAC Nie dotyczy
f)
tabela dla krewetki północnej (Pandalus borealis) w wodach Grenlandii obszarów 5 i 14 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Krewetka północna Pandalus borealis Obszar: wody Grenlandii obszarów 5 i 14

(PRA/514GRN)

Dania 1 439 TAC analityczny
Francja 1 438 Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Unia 2 877
Norwegia 2 123
TAC Nie dotyczy
g)
tabela dla czarniaka (Pollachius virens) w wodach Norwegii obszarów 1 i 2 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Czarniak

Pollachius virens

Obszar: wody Norwegii obszarów 1 i 2

(POK/1N2AB.)

Niemcy 474 TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Francja 76 Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia 550
TAC Nie dotyczy
h)
tabela dla halibuta niebieskiego (Reinhardtius hippoglossoides) w wodach Norwegii obszarów 1 i 2 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Halibut niebieski

Reinhardtius hippoglossoides

Obszar: wody Norwegii obszarów 1 i 2

(GHL/1N2AB.)

Niemcy 125 (1) TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Unia 125 (1) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
TAC Nie dotyczy
(1) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane.
i)
tabela dla halibuta niebieskiego (Reinhardtius hippoglossoides) w wodach Grenlandii obszaru NAFO 1 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Halibut niebieski

Reinhardtius hippoglossoides

Obszar: wody Grenlandii obszaru NAFO 1

(GHL/N1G-S68)

Niemcy 1 700 (1) TAC analityczny
Unia 1 700 (1) Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Norwegia 325 (1)
TAC Nie dotyczy
(1) Należy poławiać na południe od 68° N.
j)
tabela dla halibuta niebieskiego (Reinhardtius hippoglossoides) w wodach Grenlandii obszarów 5, 12 i 14 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Halibut niebieski

Reinhardtius hippoglossoides

Obszar: wody Grenlandii obszarów 5,12 i 14

(GHL/5-14GL)

Niemcy

Unia

4 300

4 300 (1)

TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Norwegia 850
TAC Nie dotyczy
(1) Połowy prowadzone przez nie więcej niż sześć statków jednocześnie.
k)
tabela dla karmazynów (Sebastes mentella) w wodach Norwegii obszarów 1 i 2 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Karmazyny

Sebastes mentella

Obszar: wody Norwegii obszarów 1 i 2

(REB/1N2AB.)

Niemcy 851 TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Hiszpania 106 Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Francja 93
Portugalia 450
Unia 1 500
TAC Nie dotyczy
l)
tabela dla karmazynów (zasoby denne) (Sebastes spp.) w wodach Grenlandii obszaru NAFO 1F oraz wodach Grenlandii obszarów 5 i 14 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Karmazyny (zasoby denne) Sebastes spp. Obszar: wody Grenlandii obszaru NAFO 1F oraz

wody Grenlandii obszarów 5 i 14 (RED/N1G14D)

Niemcy 969 (1) TAC analityczny

Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Francja 5 (1) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia 974 (1)
Norwegia 556 (1)
TAC Nie dotyczy
(1)Można poławiać wyłącznie włokiem i wyłącznie na północ i na zachód od linii wyznaczonej następującymi współrzędnymi:
Punkt Szerokość geograficzna Długość geograficzna
1 59° 15' N 54° 26' W
2 59° 15' N 44° 00' W
3 59° 30' N 42° 45' W
4 60° 00' N 42° 00' W
5 62° 00' N 40° 30' W
6 62° 00' N 40° 00' W
7 62° 40' N 40° 15' W
8 63° 09' N 39° 40' W
9 63° 30' N 37° 15' W
10 64° 20' N 35° 00' W
11 65° 15' N 32° 30' W
12 65° 15' N 29° 50' W
m)
tabela dla pozostałych gatunków w wodach Norwegii obszarów 1 i 2 otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Pozostałe gatunki Obszar: wody Norwegii obszarów 1 i 2

(OTH/1N2AB.)

Niemcy 89 (1) TAC analityczny
Francja 36 (1) Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Unia 125 (1) Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
TAC Nie dotyczy
(1) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są doz wolone połowy ukierunkowane.
3)
w załączniku ID
a)
tabela dla północnego tuńczyka białego (Thunnus alalunga) w Oceanie Atlantyckim, na północ od 5° N otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Północny tuńczyk biały Thunnus alalunga Obszar: Ocean Atlantycki, na północ od 5° N (ALB/AN05N)
Irlandia 3 398,46 TAC analityczny
Hiszpania 19 154,93
Francja 6 024,53
Portugalia 2 100,86
Unia 30 678,78 (1) (2)
TAC 37 801
(1) Zgodnie z art. 12 rozporządzenia (WE) nr 520/2007 liczba unijnych statków rybackich poławiających północnego tuńczyka białego jako gatunek docelowy wynosi 1 241.
(2) Warunek szczególny: w granicach tej kwoty w wodach Zjednoczonego Królestwa można poławiać ilości nie większe niż następujące (ALB/*AN05N-UK): 280,00.
b)
tabela dla południowego tuńczyka białego (Thunnus alalunga) w Oceanie Atlantyckim, na południe od 5° N otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Południowy tuńczyk biały Thunnus alalunga Obszar: Ocean Atlantycki, na południe od 5° N

(ALB/AS05N)

Hiszpania 1 051,29 TAC analityczny
Francja 345,49
Portugalia 735,71
Unia 2 132,50
TAC 28 000
(c)
tabela dla opastuna (Thunnus obesus) w Oceanie Atlantyckim otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Opastun

Thunnus obesus

Obszar: Ocean Atlantycki

(BET/ATLANT)

Hiszpania 8 181,90 (1) TAC analityczny
Francja 3 475,31 (1)
Portugalia 3 106,23 (1)
Unia 14 763,44 (1)
TAC 62 000 (1)
(1) Połowy opastuna przez sejnery okrężnicowe (BET/*ATLPS) i taklowce o długości całkowitej co najmniej 20 metrów (BET/*ATLLL) zgłasza się osobno. Od czerwca, w momencie gdy połowy osiągną 80 % kwoty, państwa członkowskie są zobowiązane przekazywać co tydzień informacje o połowach dokonanych przez te statki.
(d)
tabela dla włócznika (Xiphias gladius) w Oceanie Atlantyckim, na północ od 5° N otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Włócznik

Xiphias gladius

Obszar: Ocean Atlantycki, na północ od 5° N

(SWO/AN05N)

Hiszpania 6 359,36 (2) TAC analityczny
Portugalia 1 155,83 (2)
Pozostałe państwa 129,84 (1)(2)

członkowskie

Unia 7 645,03
TAC 13 200
(1) Wyłącznie przyłowy. Połowy, które należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (SWO/AN05N_AMS).
(2) Warunek szczególny: do 2,39 % tej ilości można poławiać w Oceanie Atlantyckim na południe od 5° N (SWO/*AS05N). Połowy, które zgodnie z warunkiem szczególnym należy odjąć od tej wspólnej kwoty, zgłasza się osobno (SWO/*AS05N_AMS).
e)
tabela dla włócznika (Xiphias gladius) w Oceanie Atlantyckim, na południe od 5° N otrzymuje brzmienie:
Gatunek: Włócznik

Xiphias gladius

Obszar: Ocean Atlantycki, na południe od 5° N

(SWO/AS05N)

Hiszpania 5 002,72 (1) TAC analityczny
Portugalia 329,53 (1)
Unia 5 332,26
TAC 10 000
(1) Warunek szczególny: do 3,51 % tej ilości można poławiać w Oceanie Atlantyckim na południe od 5° N (SWO/*AN05N).
4)
załącznik IH otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK IH

OBSZAR OBJĘTY KONWENCJĄ SPRFMO

Gatunek: Antary

Dissostichus spp.

Obszar: Obszar objęty konwencją SPRFMO

(TOT/SPR-RB)

TAC 75 (1) TAC przezornościowy
(1) Ten roczny TAC dotyczy wyłącznie zwiadów rybackich. Połowy są ograniczone do jednego rejsu trwającego maksymalnie 60 kolejnych dni, który może mieć miejsce w dowolnym momencie między dniem 1 maja a dniem 15 listopada 2023 r. Od dnia 1 listopada do dnia 15 listopada 2023 r. takle wystawia się wyłącznie w nocy, a wszystkie połowy wstrzymuje się natychmiast, jeżeli wystąpi śmierć:

a) jednego osobnika któregokolwiek z następujących gatunków: albatros wędrowny (Diomedea exulans), albatros szarogłowy (Thalassarche chrysostoma), albatros czarnobrewy (Thalassarche melanophris), burzyk bury (Procellaria cinerea), petrel miękkopióry (Pterodroma mollis); lub

b) trzech osobników któregokolwiek z następujących gatunków: albatros ciemnogłowy (Phoebetria palpebrata), petrelec olbrzymi (Macronectes giganteus) i petrelec wielki (Macronectes halli).

Połowy są ponadto ograniczone do maksymalnej liczby 5 000 haczyków na zestaw, przy maksymalnej liczbie 120 zestawów. Takle wystawia się w odległości co najmniej 3 mil morskich od siebie i nie ustawia się ich w poprzednich lokalizacjach sznurów haczykowych w ciągu jednego roku kalendarzowego. Połowy wstrzymuje się, gdy zostanie osiągnięty TAC albo po wystawieniu i zaciągnięciu 120 zestawów podczas rejsu - w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Połowy są ograniczone do głębokości od 600 m do 2 500 i odbywają się wyłącznie w następującym bloku badawczym:

- NW 50° 30' S, 136° E
- NE 50° 30' S, 140° 30' E
- wschodnie wcięcie 52° 45' S, 140° 30' E
- wschodni wierzchołek 52° 45' S, 145° 30' E
- SE 54° 50' S, 145° 30' E
- SW 54° 50' S, 136° E
Gatunek: Ostrobok peruwiański

Trachurus murphyi

Obszar: Obszar objęty konwencją SPRFMO

(CJM/SPRFMO)

Niemcy 15 280,63 TAC analityczny
Niderlandy 16 562,63 Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.

Litwa 10 632,66
Polska 18 282,08
Unia 60 758,00
TAC Nie dotyczy"
5)
załącznik IJ otrzymuje brzmienie:

"ZAŁĄCZNIK IJ

OBSZAR PODLEGAJĄCY KOMPETENCJI IOTC

Połowy tuńczyka żółtopłetwego (Thunnus albacares) przez poławiające unijne statki nie mogą przekraczać limitów połowowych określonych w niniejszym załączniku.

Gatunek: Tuńczyk żółtopłetwy

Thunnus albacares

Obszar: Obszar podlegający kompetencji IOTC

(YFT/IOTC)

Francja 27 710 TAC analityczny
9 Nie stosuje się art. 3 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Nie stosuje się art. 4 rozporządzenia (WE) nr 847/96.
Hiszpania 42 903
Portugalia 100 (1)
Unia 73 078
TAC Nie dotyczy
(1) Wyłącznie przyłowy. W ramach tej kwoty nie są dozwolone połowy ukierunkowane."
6)
w załączniku VI:
a)
pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Maksymalna liczba statków rybackich każdego z państw członkowskich, które mogą być upoważnione do poławiania, zatrzymywania na statku, dokonywania przeładunku, transportu lub wyładunku tuńczyka błękitnopłet- wego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym.

Tabela A

Liczba statków rybackich (1)
Grecja (2) Hiszpania Francja Chorwacja Włochy Cypr (3) Malta (4) Portugalia
Sejnery (5) 0 6 22 18 21 1 2 0
Taklowce 0 41 23 0 40 20 63 0
Klipry tuńczykowe 0 66 8 0 0 0 0 0
Statki wykorzystujące wędy ręczne 0 1 47 12 0 0 0 0
Trawlery 0 0 57 0 0 0 0 0
Jednostki rybołówstwa łodziowego 38 850 140 0 0 0 0 76
Inne jednostki rybołówstwa tradycyjnego (6) 65 0 0 0 60 0 236 0
(1) "Liczby w niniejszej tabeli mogą zostać zwiększone pod warunkiem wypełnienia zobowiązań międzynarodowych Unii.

(2) Jeden średniej wielkości sejner został zastąpiony nie więcej niż 10 taklowcami lub jednym małym sejnerem i trzema innymi jednostkami rybołówstwa łodziowego.

(3) Jeden średniej wielkości sejner można zastąpić nie więcej niż 10 taklowcami lub jednym małym sejnerem i nie więcej niż trzema taklowcami.

(4) Jeden średniej wielkości sejner można zastąpić nie więcej niż 10 taklowcami.

(5) Indywidualna liczba sejnerów w tej tabeli jest wynikiem transferów między państwami członkowskimi i nie stanowi praw historycznych na przyszłość.

(6) Statki wielozadaniowe, korzystające z różnych narzędzi połowowych (takle, wędy ręczne, haki ciągnione).

b)
pkt 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Maksymalna zdolność w zakresie chowu, hodowli i tuczu tuńczyka błękitnopłetwego dla każdego państwa członkowskiego oraz maksymalna wprowadzana ilość złowionego dzikiego tuńczyka błękitnopłetwego, którą każde państwo członkowskie może rozdzielić między swoje miejsca chowu lub hodowli we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym

Tabela A

Maksymalna zdolność w zakresie chowu, hodowli i tuczu tuńczyka błękitnopłetwego
Liczba miejsc chowu lub hodowli Zdolności (w tonach)
Grecja 2 2 100
Hiszpania 10 11 852
Chorwacja 4 7 880
Włochy 13 10 220
Cypr 3 1 034
Malta 7 14 679
Portugalia 2 500

Tabela B

Maksymalna wprowadzana ilość złowionego dzikiego tuńczyka błękitnopłetwego (w tonach)
Grecja 785,0
Hiszpania 7 738,9
Chorwacja 2 947,0
Włochy 2 064,0
Cypr 756,6
Malta 10 486,0
Portugalia 350,0
1 Rozporządzenie Rady (UE) 2023/194 z dnia 30 stycznia 2023 r. w sprawie ustalenia w odniesieniu do niektórych stad ryb uprawnień do połowów na 2023 r. mających zastosowanie w wodach Unii oraz - dla unijnych statków rybackich - w niektórych wodach nienale- żących do Unii, a także ustanowienia na lata 2023 i 2024 takich uprawnień do połowów w odniesieniu do niektórych stad głębokowodnych (Dz.U. L 28 z 31.1.2023, s. 1).
2 Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony (Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 10).
3 Rozporządzenie Rady (UE) 2022/109 z dnia 27 stycznia 2022 r. w sprawie ustalenia uprawnień do połowów na rok 2022 w odniesieniu do niektórych stad ryb i grup stad ryb, mających zastosowanie w wodach Unii oraz, dla unijnych statków rybackich, w niektórych wodach nienależących do Unii (Dz.U. L 21 z 31.1.2022, s. 1).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1627 z dnia 14 września 2016 r. w sprawie wieloletniego planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego we wschodnim Atlantyku i w Morzu Śródziemnym oraz uchylenia rozporządzenia Rady (WE) nr 302/2009 (Dz.U. L 252 z 16.9.2016, s. 1)

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.95.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2023/730 zmieniające rozporządzenie Rady (UE) 2023/194 w sprawie ustalenia w odniesieniu do niektórych stad ryb uprawnień do połowów na 2023 r. mających zastosowanie w wodach Unii oraz - dla unijnych statków rybackich - w niektórych wodach nienależących do Unii, a także ustanowienia na lata 2023 i 2024 takich uprawnień do połowów w odniesieniu do niektórych stad głębokowodnych, oraz rozporządzenie (UE) 2022/109
Data aktu: 31/03/2023
Data ogłoszenia: 04/04/2023
Data wejścia w życie: 04/04/2023, 01/01/2023, 15/10/2022