Rozporządzenie wykonawcze 2023/724 w sprawie przyjęcia wniosku o przyznanie statusu podmiotu traktowanego jako nowy producent eksportujący w odniesieniu do ostatecznych środków antydumpingowych wprowadzonych wobec przywozu ceramicznych zastaw stołowych i naczyń kuchennych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1198

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/724
z dnia 31 marca 2023 r.
w sprawie przyjęcia wniosku o przyznanie statusu podmiotu traktowanego jako nowy producent eksportujący w odniesieniu do ostatecznych środków antydumpingowych wprowadzonych wobec przywozu ceramicznych zastaw stołowych i naczyń kuchennych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1198

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1036 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 1  ("rozporządzenie podstawowe"),

uwzględniając rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1198 z dnia 12 lipca 2019 r. nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz ceramicznych zastaw stołowych i naczyń kuchennych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej 2 , w szczególności jego art. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

A. OBOWIĄZUJĄCE ŚRODKI

(1) W dniu 13 maja 2013 r. rozporządzeniem wykonawczym Rady (UE) nr 412/2013 ("rozporządzenie pierwotne") Rada nałożyła ostateczne cło antydumpingowe na przywóz do Unii ceramicznych zastaw stołowych i naczyń kuchennych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej ("produkt objęty postępowaniem") 3 .

(2) W dniu 12 lipca 2019 r., w następstwie przeglądu wygaśnięcia na podstawie art. 11 ust. 2 "rozporządzenia podstawowego", Komisja przedłużyła rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/1198 obowiązywanie środków wprowadzonych rozporządzeniem pierwotnym o kolejne pięć lat.

(3) W dniu 28 listopada 2019 r., w następstwie dochodzenia w sprawie obejścia środków na podstawie art. 13 ust. 3 rozporządzenia podstawowego, Komisja zmieniła rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1198 rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2019/2131 4 .

(4) W pierwotnym dochodzeniu wobec producentów eksportujących z Chińskiej Republiki Ludowej ("ChRL") zastosowano kontrolę wyrywkową zgodnie z art. 17 rozporządzenia podstawowego.

(5) Komisja nałożyła na przywóz produktu objętego postępowaniem od objętych próbą producentów eksportujących z ChRL indywidualne stawki cła antydumpingowego wynoszące od 13,1 % do 23,4 %. Na współpracujących producentów eksportujących, którzy nie zostali włączeni do próby nałożono stawkę cła w wysokości 17,9 %. Współpracujący producenci eksportujący niewłączeni do próby są wymienieni w załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1198 zastąpionym załącznikiem 1 do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2131. Ponadto na przywóz produktu objętego postępowaniem z przedsiębiorstw w ChRL, które się nie zgłosiły lub nie współpracowały w dochodzeniu, nałożono ogólnokrajową stawkę cła w wysokości 36,1 %.

(6) Na podstawie art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1198 załącznik I do tego rozporządzenia może zostać zmieniony poprzez przyznanie nowemu producentowi eksportującemu stawki cła mającej zastosowanie wobec współpracujących przedsiębiorstw niewłączonych do próby, czyli średniej ważonej stawki cła w wysokości 17,9 %, w przypadku gdy taki nowy producent eksportujący w ChRL dostarczy Komisji wystarczające dowody na to, że:

a) nie dokonywał wywozu do Unii produktu objętego postępowaniem w okresie objętym dochodzeniem, to jest od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. ("okres objęty pierwotnym dochodzeniem");

b) nie jest powiązany z żadnym eksporterem lub producentem w ChRL, który podlega środkom antydumpingowym wprowadzonym rozporządzeniem pierwotnym i który współpracował lub mógł współpracować w dochodzeniu pierwotnym oraz

c) faktycznie dokonywał wywozu do Unii produktu objętego postępowaniem po upływie okresu objętego pierwotnym dochodzeniem lub stał się stroną nieodwołalnego zobowiązania umownego do wywozu do Unii znaczącej ilości wspomnianego produktu.

B. WNIOSEK O PRZYZNANIE STATUSU NOWEGO PRODUCENTA EKSPORTUJĄCEGO

(7) W dniu 17 grudnia 2021 r. przedsiębiorstwo Fujian Dehua Longnan Ceramics Co., Ltd ("wnioskodawca") przedłożyło Komisji wniosek o przyznanie statusu nowego producenta eksportującego, a zatem o zastosowanie względem niego stawki cła wynoszącej 17,9 % mającej zastosowanie do niewłączonych do próby współpracujących przedsiębiorstw w ChRL. Wnioskodawca twierdził, że spełnia wszystkie trzy warunki określone w art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1198 ("warunki przyznania statusu nowego producenta eksportującego").

(8) W celu ustalenia, czy wnioskodawca spełnia warunki przyznania statusu nowego producenta eksportującego, jak określono w art. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/1198, Komisja przesłała najpierw wnioskodawcy kwestionariusz, w którym zwróciła się o przedstawienie dowodów potwierdzających spełnienie warunków przyznania statusu nowego producenta eksportującego.

(9) Na podstawie analizy odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu Komisja zwróciła się o dodatkowe informacje i dowody potwierdzające, które wnioskodawca przekazał.

(10) Komisja zgromadziła i zweryfikowała wszelkie informacje, które uznała za niezbędne do ustalenia, czy wnioskodawca spełnia warunki przyznania statusu nowego producenta eksportującego. W tym celu Komisja przeanalizowała dowody przedstawione przez wnioskodawcę i wykorzystała różne internetowe bazy danych, w tym Orbis 5  i Qichacha 6 . Jednocześnie Komisja poinformowała o wniosku wnioskodawcy przemysł Unii i wezwała go do przedstawienia ewentualnych uwag. Przemysł Unii przedstawił uwagi dotyczące spełnienia przez wnioskodawcę warunku określonego w art. 2 lit. a) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1198.

C. ANALIZA WNIOSKU

(11) W odniesieniu do warunku określonego w art. 2 lit. a) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1198, zgodnie z którym wnioskodawca miał nie dokonywać wywozu do Unii produktu objętego postępowaniem w okresie objętym pierwotnym dochodzeniem, wnioskodawca wykazał, że rzeczywiście nie dokonywał wywozu do Unii w tym okresie. Przedsiębiorstwo Fujian Dehua Longnan Ceramics Co., Ltd zostało założone w 1999 r., a w 2006 r. rozpoczęło wywóz nowoczesnych produktów z porcelany, takich jak wyroby ceramiczne, ale nie produktu objętego postępowaniem. Jego księga sprzedaży za okres objęty pierwotnym dochodzeniem, którą uznano za zgodną z dostarczonymi sprawozdaniami finansowymi, nie zawierała żadnych zapisów dotyczących operacji wywozu produktu objętego postępowaniem do Unii. Wszystkie operacje wywozu w okresie objętym pierwotnym dochodzeniem zostały zweryfikowane i nie znaleziono informacji wskazujących na możliwy wywóz produktu objętego postępowaniem do Unii. Spośród tych operacji jedna dotyczyła produktu objętego postępowaniem, ale nie był on przeznaczony do Unii, a czterech operacji wywozu dokonano do Niemiec, Francji i Finlandii, ale nie dotyczyły one produktu objętego postępowaniem. Przemysł Unii twierdził, że zgodnie ze stroną internetową wnioskodawcy i datą uzyskania przez niego pozwolenia na wywóz wnioskodawca prowadził wywóz ceramicznych zastaw stołowych od momentu założenia jego przedsiębiorstwa. W 2006 r. wnioskodawca złożył ponadto wniosek o rejestrację swojego znaku towarowego zawierającego transliterację chińskiej nazwy. Przemysł Unii nie przedstawił jednak żadnych dowodów wskazujących, że wnioskodawca nie spełniał warunku określonego w art. 2 lit. a) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1198. W konsekwencji Komisja stwierdziła, że wnioskodawca spełnia warunki określone w art. 2 lit. a) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1198.

(12) W odniesieniu do warunku określonego w art. 2 lit. b) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1198, zgodnie z którym wnioskodawca miał nie być powiązany z żadnym eksporterem lub producentem, który podlega środkom antydumpingowym wprowadzonym rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1198 i który współpracował lub mógł współpracować w dochodzeniu pierwotnym, wnioskodawca wykazał, że nie był powiązany z żadnym chińskim producentem eksportującym, który jest objęty środkami antydumpingowymi. Wnioskodawca ma dwóch udziałowców, którzy posiadają odpowiednio 80 % i 20 % udziałów. Według bazy danych Qichacha udziałowcy wnioskodawcy posiadali też udziały w kilku innych spółkach, które nie były jednak związane z produktem objętym postępowaniem i zostały już wyrejestrowane. Fujian Dehua Longdong Ceramics Co., Ltd, tj. przedsiębiorstwo powiązane z wnioskodawcą utworzone w okresie objętym pierwotnym dochodzeniem i mające tych samych udziałowców, sprzedawało produkty tylko na rynku krajowym. Według dostarczonych sprawozdań przedsiębiorstwa powiązanego dotyczących VAT nie dokonywało ono sprzedaży eksportowej. Wnioskodawca spełnia zatem ten warunek.

(13) W odniesieniu do warunku określonego w art. 2 lit. c) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1198, zgodnie z którym wnioskodawca faktycznie miał dokonywać wywozu produktu objętego postępowaniem do Unii po upływie okresu objętego pierwotnym dochodzeniem lub stać się stroną nieodwołalnego zobowiązania umownego do wywozu do Unii znaczącej ilości wspomnianego produktu, w trakcie dochodzenia Komisja ustaliła, że wnioskodawca dokonywał wywozu produktu objętego postępowaniem do Unii w 2020 r., czyli po okresie objętym pierwotnym dochodzeniem. Wnioskodawca przedłożył fakturę, zamówienie, dokumenty odprawy celnej, konosament i potwierdzenie zapłaty za zamówienie złożone w 2019 r. przez przedsiębiorstwo w Hiszpanii. Według księgi sprzedaży, którą zestawiono ze sprawozdaniami finansowymi, w 2020 r. dokonano oprócz tego innych wysyłek produktu objętego postępowaniem do Unii. Wnioskodawca spełnia zatem ten warunek.

(14) Wnioskodawca spełnia zatem wszystkie trzy warunki przyznania statusu nowego producenta eksportującego, określone w art. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1198, w związku z czym wniosek powinien zostać przyjęty. W rezultacie wnioskodawca powinien zostać objęty cłem antydumpingowym w wysokości 17,9 %, stosowanym wobec współpracujących przedsiębiorstw niewłączonych do próby podczas dochodzenia pierwotnego.

D. UJAWNIENIE USTALEŃ

(15) Wnioskodawca i przemysł Unii zostali poinformowani o istotnych faktach i ustaleniach, na podstawie których uznano, że wobec przedsiębiorstwa Fujian Dehua Longnan Ceramics Co., Ltd należy zastosować stawkę cła antydumpingowego mającą zastosowanie do współpracujących przedsiębiorstw niewłączonych do próby podczas dochodzenia pierwotnego.

(16) Strony otrzymały możliwość przedstawienia uwag; przemysł Unii to uczynił.

(17) Po ujawnieniu ustaleń przemysł Unii stwierdził, że w dniu 18 listopada 2013 r. Fujian Dehua Longdong Ceramics Co., Ltd, przedsiębiorstwo powiązane z wnioskodawcą, zarejestrowało w urzędzie celnym w Quanzhou przedstawiciela ds. działalności związanej z przywozem i wywozem. Na tej podstawie przemysł Unii argumentował, że przedsiębiorstwo powiązane dokonywało sprzedaży eksportowej.

(18) Komisja zauważyła, że data zarejestrowania przedstawiciela Fujian Dehua Longdong Ceramics Co., Ltd (18 listopada 2013 r.) przypada po okresie objętym pierwotnym dochodzeniem, który zakończył się w dniu 31 grudnia 2011 r. Ponadto, jak wyjaśniono w motywie (12), na podstawie przedstawionych sprawozdań dotyczących VAT za okres objęty pierwotnym dochodzeniem Komisja ustaliła, że przedsiębiorstwo Fujian Dehua Longdong Ceramics Co., Ltd nie dokonywało wywozu produktu objętego postępowaniem do Unii w okresie objętym pierwotnym dochodzeniem. Komisji nie przedstawiono żadnych dowodów zaprzeczających temu ustaleniu, ani nie znalazła ona takich dowodów. Komisja stwierdziła zatem, że wnioskodawca spełnił warunek określony w art. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2019/1198, a argument ten został odrzucony.

(19) Niniejsze rozporządzenie jest zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na mocy art. 15 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/1036,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Do załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/1198, zastąpionego załącznikiem 1 do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/2131, zawierającego wykaz współpracujących przedsiębiorstw niewłączonych do próby, dodaje się następujące przedsiębiorstwo:

Przedsiębiorstwo

Dodatkowy kod TARIC

Fujian Dehua Longnan Ceramics Co., Ltd

899D

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 31 marca 2023 r.

1 Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 21.
2 Dz.U. L 189 z 15.7.2019, s. 8.
3 Dz.U. L 131 z 15.5.2013, s. 1.
4 Dz.U. L 321 z 12.12.2019, s. 139.
5 Orbis jest globalnym dostawcą danych dotyczących przedsiębiorstw, które to dane obejmują ponad 220 mln przedsiębiorstw na całym świecie. Dostarcza on przede wszystkim standardowych informacji na temat przedsiębiorstw prywatnych i struktur korporacyjnych.
6 Qichacha jest prywatną, nastawioną na zysk chińską bazą danych będącą źródłem danych biznesowych, informacji kredytowych oraz analiz przedsiębiorstw prywatnych i przedsiębiorstw publicznych zlokalizowanych w Chinach, skierowaną do konsumentów/osób zajmujących się daną branżą zawodowo.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.94.22

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/724 w sprawie przyjęcia wniosku o przyznanie statusu podmiotu traktowanego jako nowy producent eksportujący w odniesieniu do ostatecznych środków antydumpingowych wprowadzonych wobec przywozu ceramicznych zastaw stołowych i naczyń kuchennych pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1198
Data aktu: 31/03/2023
Data ogłoszenia: 03/04/2023
Data wejścia w życie: 04/04/2023