Decyzja 2023/616 zmieniająca decyzję 2005/37/WE w zakresie zadań wykonywanych przez Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe (ECTN)

DECYZJA KOMISJI (UE) 2023/616
z dnia 17 marca 2023 r.
zmieniająca decyzję 2005/37/WE w zakresie zadań wykonywanych przez Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe (ECTN)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Rady 2003/861/WE z dnia 8 grudnia 2003 r. dotyczącą analizy technicznej i współpracy w odniesieniu do fałszywych monet euro 1 , w szczególności jej art. 1,

uwzględniając decyzję Rady 2003/862/WE z dnia 8 grudnia 2003 r. rozszerzającą skutki decyzji 2003/861/WE dotyczącej analizy technicznej i współpracy w odniesieniu do fałszywych monet euro na państwa członkowskie, które nie przyjęły euro jako jednej waluty 2 , w szczególności jej art. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe ("ECTN") ustanowiono w ramach Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG ECFIN) Komisji zgodnie z art. 1 decyzji Komisji 2005/37/WE 3 .

(2) Zgodnie z art. 7 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1338/2001 4  właściwe organy krajowe, Komisja i Europejski Bank Centralny są zobowiązane do współpracy, aby chronić euro przed fałszowaniem poprzez wymianę informacji i zapewnienie wzajemnej pomocy.

(3) ECTN wykonuje swoje zadania w Brukseli. Niektóre z jego zadań wykonywane są we francuskim Krajowym Centrum Analiz Monet utworzonym w ramach Mennicy Francuskiej w Pessac.

(4) Zgodnie z art. 2 decyzji 2005/37/WE zadaniem ECTN jest koordynacja realizacji procedur weryfikacji autentyczności zgodnie z wymogami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1210/2010 5 .

(5) ECTN używa dostępnego sprzętu technicznego do przeprowadzenia wstępnej, nieniszczącej analizy fałszywych monet euro. Obejmuje ona m.in. analizę mikroskopową, wizualną i techniczną fałszywych monet euro skonfiskowanych przez państwa członkowskie, przygotowanie odpowiedniej dokumentacji technicznej i kwerendy w specjalnych informatycznych bazach danych w celu określenia cech wspólnych z już istniejącymi i sklasyfikowanymi kategoriami fałszywych monet euro.

(6) Konieczne jest, aby ECTN przeprowadzało również zaawansowaną analizę nieniszczącą w celu wczesnego zidentyfikowania wysokiej jakości fałszywych monet euro, określenia ich cech technicznych i szybkiej oceny poziomu zagrożenia, jakie się z nimi wiąże. Tego rodzaju zaawansowana analiza nieniszcząca umożliwi ECTN podejmowanie właściwych, wczesnych i skutecznych decyzji politycznych w celu zapobiegania pojawiającym się zagrożeniom i informowania organów ścigania o tych zagrożeniach w ramach strategii zwalczania fałszerstw. W tym celu ECTN powinno być w stanie nabyć odpowiedni sprzęt techniczny służący do przeprowadzania takich zaawansowanych analiz nieniszczących. Na mocy obowiązujących regulacji finansowych wydatki związane z udostępnianym sprzętem technicznym i z personelem ECTN powinny być pokrywane z budżetu ogólnego Unii Europejskiej.

(7) ECTN wykonuje dodatkową analizę nieniszczącą w Mennicy Francuskiej w celu sfinalizowania klasyfikacji nowych rodzajów fałszywych monet euro. Na zasadzie ad hoc ECTN wykonuje również dodatkową analizę niszczącą przy użyciu specjalistycznego sprzętu technicznego w Mennicy Francuskiej.

(8) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2005/37/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zmiany

W decyzji 2005/37/WE wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 2 dodaje się lit. e) w brzmieniu:

"e) przeprowadza zaawansowane i nieniszczące analizy wysokiej jakości fałszywych monet euro w celu informowania Europolu i organów ścigania o pojawiających się zagrożeniach.";

2)
art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

1. W celu wypełnienia swojej misji ECTN przeprowadza wstępną analizę techniczną w Brukseli, a analiza dodatkowa może zostać wykonana we francuskim Krajowym Centrum Analiz Monet utworzonym w ramach Mennicy Francuskiej.

2. DG ECFIN udostępnia ECTN odpowiedni sprzęt techniczny służący do przeprowadzania w Brukseli analizy nieniszczącej w celu identyfikowania pojawiających się zagrożeń związanych z wysokiej jakości fałszywymi monetami euro oraz wczesnego reagowania na te zagrożenia.

3. ECTN korzysta z personelu i wyposażenia Mennicy Francuskiej w celu przeprowadzenia niezbędnych analiz dodatkowych wykonywanych w jej siedzibie. Władze francuskie udostępniają odpowiedni personel oraz sprzęt z pierwszeństwem dla ECTN. Władze francuskie są odpowiedzialne za serwisowanie sprzętu technicznego Mennicy Francuskiej.

4. Koszty personelu ECTN i sprzętu technicznego niezbędnego do wykonywania zadań ECTN w Brukseli pokrywane są z budżetu Unii. Wydatki związane z kosztami podróży służbowych personelu ECTN do Pessac oraz różne uzasadnione drobne wydatki, które mogą pojawić się podczas korzystania ze sprzętu technicznego w laboratorium Mennicy Francuskiej, pokrywane są z budżetu Unii.

5. DG ECFIN może, we współpracy z Mennicą Francuską, opracować procedury administracyjne mające zastosowanie do ECTN w przypadku korzystania ze sprzętu technicznego Mennicy Francuskiej.";

3)
art. 4 ustęp pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Komisja koordynuje działania niezbędne do ochrony monet euro przed fałszowaniem oraz zapewnia skuteczne i jednolite wdrażanie procedur weryfikacji autentyczności w strefie euro, między innymi poprzez okresowe spotkania z Europolem i ekspertami z dziedziny fałszerstwa monet.".

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 marca 2023 r.
1 Dz.U. L 325 z 12.12.2003, s. 44.
2 Dz.U. L 325 z 12.12.2003, s. 45.
3 Decyzja Komisji 2005/37/WE z dnia 29 października 2004 r. ustanawiająca Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe (ECTN) oraz przewidująca koordynację działań technicznych w celu ochrony euro przed fałszowaniem (Dz.U. L 19 z 21.1.2005, s. 73).
4 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1338/2001 z dnia 28 czerwca 2001 r. ustanawiające środki niezbędne dla ochrony euro przed fałszowaniem (Dz.U. L 181 z 4.7.2001, s. 6).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1210/2010 z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie weryfikacji autentyczności monet euro oraz postępowania z monetami euro nienadającymi się do obiegu (Dz.U. L 339 z 22.12.2010, s. 1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.80.96

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/616 zmieniająca decyzję 2005/37/WE w zakresie zadań wykonywanych przez Europejskie Centrum Techniczne i Naukowe (ECTN)
Data aktu: 17/03/2023
Data ogłoszenia: 20/03/2023
Data wejścia w życie: 09/04/2023