Rozporządzenie delegowane 2023/332 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/818 w odniesieniu do ustalania przypadków, w których dane dotyczące tożsamości uznaje się za tożsame lub zbliżone do celów wykrywania wielokrotnych tożsamości

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/332
z dnia 11 lipca 2022 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/818 w odniesieniu do ustalania przypadków, w których dane dotyczące tożsamości uznaje się za tożsame lub zbliżone do celów wykrywania wielokrotnych tożsamości

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/818 z dnia 20 maja 2019 r. w sprawie ustanowienia ram interoperacyjności systemów informacyjnych UE w obszarze współpracy policyjnej i sądowej, azylu i migracji oraz zmieniające rozporządzenia (UE) 2018/1726, (UE) 2018/1862 i (UE) 2019/816 1 , w szczególności jego art. 28 ust. 5, a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2019/818 wraz z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/817 2  ustanawia ramy zapewniające interoperacyjność systemów informacyjnych UE w obszarze granic, wiz, współpracy policyjnej i sądowej, azylu i migracji.

(2) Ramy te obejmują szereg elementów interoperacyjności, w tym detektor wielokrotnych tożsamości. Detektor wielokrotnych tożsamości tworzy i przechowuje powiązania między danymi w różnych systemach informacyjnych UE, aby wykrywać wielokrotne tożsamości, co służy podwójnemu celowi ułatwienia kontroli tożsamości osób podróżujących w dobrej wierze i zwalczania oszustw dotyczących tożsamości. Tworzenie powiązań między danymi ma zasadnicze znaczenie dla realizacji celów detektora wielokrotnych tożsamości.

(3) Proces wykrywania wielokrotnych tożsamości prowadzi do automatycznego utworzenia automatycznych białych i żółtych powiązań. Powiązanie białe wskazuje, że dane dotyczące tożsamości zawarte w powiązanych ze sobą rekordach są tożsame lub zbliżone, natomiast powiązanie żółte wskazuje, że danych dotyczących tożsamości zawartych w powiązanych ze sobą rekordach nie można uznać za tożsame i że należy przeprowadzić ręczną weryfikację różniących się tożsamości.

(4) Biorąc pod uwagę obciążenie osób, których dane są zarejestrowane w systemach informacyjnych UE, oraz organów krajowych i agencji unijnych, niezbędne jest ograniczenie liczby przypadków, w których powiązania żółte są generowane przez detektor wielokrotnych tożsamości, a zatem wymagają ręcznej weryfikacji.

(5) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2019/818 Agencja Unii Europejskiej ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA), ustanowiona rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1077/2011 3 , powinna być odpowiedzialna za przygotowanie i opracowanie elementów interoperacyjności, w tym detektora wielokrotnych tożsamości, oraz zarządzanie operacyjne tymi elementami.

(6) Przed opracowaniem detektora wielokrotnych tożsamości konieczne jest określenie procedur ustalania przypadków, w których dane dotyczące tożsamości, odnoszące się do danej osoby, przechowywane w kilku różnych systemach, uznaje się za tożsame lub zbliżone do celów wykrywania wielokrotnych tożsamości.

(7) Zważywszy na fakt, że rozporządzenie (UE) 2019/818 powstało w oparciu o dorobek Schengen, zgodnie z art. 4 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej oraz do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania powiadomiła o wdrożeniu rozporządzenia (UE) 2019/818 do swojego prawa krajowego. Jest ona zatem związana niniejszym rozporządzeniem.

(8) Niniejsze rozporządzenie stanowi rozwinięcie przepisów dorobku Schengen, które nie mają zastosowania do Irlandii 4 . Irlandia nie uczestniczy w związku z tym w jego przyjęciu i nie jest nim związana ani go nie stosuje.

(9) W odniesieniu do Islandii i Norwegii niniejsze rozporządzenie stanowi rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu Umowy zawartej przez Radę Unii Europejskiej i Republikę Islandii oraz Królestwo Norwegii dotyczącej włączenia tych dwóch państw we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen 5 , które wchodzą w zakres obszaru, o którym mowa w art. 1 lit. A decyzji Rady 1999/437/WE 6 .

(10) W odniesieniu do Szwajcarii niniejsze rozporządzenie stanowi rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen 7 , które wchodzą w zakres obszaru, o którym mowa w art. 1 lit. A decyzji 1999/437/WE w związku z art. 3 decyzji Rady 2008/146/WE 8 .

(11) W odniesieniu do Liechtensteinu niniejsze rozporządzenie stanowi rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu Protokołu między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską, Konfederacją Szwajcarską i Księstwem Liechtensteinu w sprawie przystąpienia Księstwa Liechtensteinu do Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską i Konfederacją Szwajcarską dotyczącej włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen 9 , które wchodzą w zakres obszaru, o którym mowa w art. 1 lit. A decyzji 1999/437/WE w związku z art. 3 decyzji Rady 2011/350/UE 10 .

(12) W odniesieniu do Cypru, Bułgarii i Rumunii oraz Chorwacji niniejsze rozporządzenie stanowi akt oparty na dorobku Schengen lub w inny sposób z nim związany odpowiednio w rozumieniu art. 3 ust. 1 Aktu przystąpienia z 2003 r., art. 4 ust. 1 Aktu przystąpienia z 2005 r. oraz art. 4 ust. 1 Aktu przystąpienia z 2011 r.

(13) Zgodnie z art. 42 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 11  skonsultowano się z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych; swoją opinię wydał on w dniu 27 kwietnia 2021 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1)
"dane dotyczące tożsamości" oznaczają następujące dane:
a)
nazwisko; imię lub imiona; data urodzenia; obywatelstwo lub obywatelstwa i płeć, o których to danych mowa w art. 16 ust. 1 lit. a), art. 17 ust. 1 i art. 18 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2226 12 ;
b)
nazwisko, imię/imiona (imiona nadane), nazwisko przy urodzeniu; pseudonimy; data urodzenia, miejsce urodzenia, płeć i aktualne obywatelstwo, o których to danych mowa w art. 17 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1240 13 ;
c)
nazwiska, imiona, imiona i nazwiska nadane przy urodzeniu, poprzednio używane imiona i nazwiska oraz pseudonimy, miejsce urodzenia, data urodzenia, płeć i wszelkie posiadane obywatelstwa, o których to danych mowa w art. 20 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1861 14 ;
d)
nazwiska, imiona, imiona i nazwiska nadane przy urodzeniu, poprzednio używane imiona i nazwiska oraz pseudonimy, miejsce urodzenia, data urodzenia, płeć i wszystkie posiadane obywatelstwa, o których to danych mowa w art. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1860 15 ;
e)
nazwiska, imiona, imiona i nazwiska nadane przy urodzeniu, poprzednio używane imiona i nazwiska oraz pseudonimy, miejsce urodzenia, data urodzenia, płeć i wszelkie posiadane obywatelstwa, o których to danych mowa w art. 20 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1862 16 ;
f)
nazwisko (nazwisko rodowe), imiona (imiona nadane), data urodzenia, miejsce urodzenia (miejscowość i państwo), obywatelstwo lub obywatelstwa oraz płeć, poprzednie imiona i nazwiska, w stosownych przypadkach, o których to danych mowa w art. 5 ust. 1 lit. a) ppkt (i) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/816 17 ;
g)
do daty uruchomienia wizowego systemu informacyjnego na podstawie art. 11 rozporządzenia (UE) 2021/1134 18 : nazwisko, imię (imiona), data urodzenia, płeć, miejsce i państwo urodzenia oraz obywatelstwa, o których to danych mowa w art. 9 ust. 4 lit. a) i aa) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 767/2008 19 ;
h)
od daty uruchomienia wizowego systemu informacyjnego na podstawie art. 11 rozporządzenia (UE) 2021/1134: nazwisko, imię (imiona), data urodzenia, miejsce i państwo urodzenia, płeć oraz obywatelstwo lub obywatelstwa, o których to danych mowa w art. 9 ust. 4 lit. a) i aa) oraz w art. 22a ust. 1 lit. d) rozporządzenia (WE) nr 767/2008.
2)
"identyczne" oznacza 100 % zgodność danych z dwóch różnych systemów informacyjnych UE, w tym, w razie potrzeby, wykorzystanie funkcji konwersji-harmonizacji w celu ujednolicenia formatu wszystkich danych przed porównaniem;
3)
"transliteracja" oznacza rodzaj konwersji tekstu z jednego alfabetu na drugi, który wiąże się z zamianą liter w określony wcześniej sposób.
Artykuł  2

Tożsame dane dotyczące tożsamości

Procedury ustalania przypadków, w których dane dotyczące tożsamości uznaje się za tożsame, określono w załączniku I.

Artykuł  3

Zbliżone dane dotyczące tożsamości

Procedury ustalania przypadków, w których dane dotyczące tożsamości uznaje się za zbliżone, określono w załączniku II.

Artykuł  4

Rejestry

1. 
Wspólne repozytorium danych umożliwiających identyfikację prowadzi rejestry porównywania danych zawierające co najmniej:
a)
datę i czas porównania;
b)
wynik porównania, w tym wskazanie, które dane dotyczące tożsamości zostały uznane za tożsame lub zbliżone;
c)
kolor powiązania po automatycznym porównaniu;
d)
kolor powiązania po ręcznym przetworzeniu w wyniku utworzenia powiązania żółtego;
e)
zmiany w powiązaniach, w tym w przypadku gdy dane dotyczące tożsamości uznano za zbliżone.
2. 
Rejestry są przechowywane we wspólnym repozytorium danych umożliwiających identyfikację. Są one przechowywane przez okres nie dłuższy niż jeden rok od porównania danych. Po upływie tego okresu są one automatycznie usuwane.
3. 
Rejestry są wykorzystywane przez wspólne repozytorium danych umożliwiających identyfikację do sporządzania automatycznych sprawozdań z działalności oraz do wspierania i monitorowania dokładności porównywania danych między systemami informacyjnymi UE.
Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich zgodnie z Traktatami.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 lipca 2022 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

1.
Dane z różnych systemów informacyjnych
Kategoria danych SIS EES ETIAS ECRIS-TCN VIS
1 Imiona

i nazwiska

Nazwiska Poprzednio używane nazwiska

Nazwiska pseudonimów Imiona

Poprzednio używane imiona

Imiona pseudonimów Imiona i nazwiska nadane przy urodzeniu

Nazwisko (nazwisko rodowe) Imię Imiona i nazwiska Imiona i nazwiska nadane Nazwisko (nazwisko rodowe) Nazwisko nadane przy urodzeniu Inne imiona i nazwiska (pseudonimy, pseudonimy artystyczne, imiona i nazwiska zwyczajowe) Imię (imiona) Imię (imiona) nadane Nazwisko (nazwisko rodowe) Przydomki Pseudonimy Poprzednio używane imiona i nazwiska Imiona (imiona nadane) Przydomki Pseudonimy Poprzednio używane imiona i nazwiska Nazwisko (nazwisko rodowe) Nazwisko rodowe (poprzednie nazwisko (nazwiska)) Imię (imiona) (imię lub imiona nadane)
2 Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia pseudonimów Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia
3 Płeć Płeć

Płeć pseudonimów

Płeć Płeć Płeć Płeć
4 Obywatelstwo i miejsce urodzenia Wszystkie posiadane obywatelstwa Obywatelstwo pseudonimów Miejsce urodzenia (państwo urodzenia) Miejsce urodzenia pseudonimów (państwo urodzenia) Obywatelstwo Obywatelstwa Aktualne obywatelstwo Miejsce urodzenia Obywatelstwo Obywatelstwa Miejsce urodzenia (miejscowość i państwo) Aktualne obywatelstwo Obywatelstwa Obywatelstwo w chwili urodzenia Miejsce i państwo urodzenia

W przypadku Systemu Informacyjnego Schengen dane dotyczące tożsamości mogą należeć do jednej z następujących kategorii w odniesieniu do każdego rodzaju danych zawartych w tabeli:

a)
"tożsamość potwierdzona", jeżeli tożsamość danej osoby została potwierdzona na podstawie autentycznych dokumentów identyfikacyjnych, w wyniku porównywania danych biometrycznych lub oświadczenia właściwych organów;
b)
"tożsamość niepotwierdzona", jeżeli nie ma wystarczających dowodów potwierdzających tożsamość danej osoby;
c)
"pseudonim", jeżeli dana osoba posługuje się fałszywą lub przybraną tożsamością;
d)
"tożsamość przywłaszczona", jeżeli osoba, której dotyczy wpis w Systemie Informacyjnym Schengen, posługuje się tożsamością innej rzeczywistej osoby, w szczególności gdy dokument jest wykorzystywany ze szkodą dla rzeczywistego właściciela tego dokumentu.

Do celów niniejszej tabeli dane dotyczące tożsamości pseudonimów odnoszą się do kategorii b), c) i d), natomiast dane inne niż dane dotyczące tożsamości odnoszą się do kategorii a).

2.
Tożsame dane dotyczące tożsamości

W niniejszym załączniku określa się przypadki, w których dane dotyczące tożsamości uznaje się za tożsame. Aby dane dotyczące tożsamości można było uznać za tożsame, powinny być spełnione wszystkie warunki określone w sekcji 3.

3.
Przypadki, w których dane dotyczące tożsamości uznaje się za tożsame w odniesieniu do poszczególnych kategorii danych

Aby dane dotyczące tożsamości można było uznać za tożsame, w przypadku utworzenia powiązania między danymi z dwóch systemów informacyjnych UE, muszą być spełnione łączne warunki określone w sekcjach 3.1, 3.2, 3.3 i 3.4.

3.1.
Imiona i nazwiska
Kategoria danych SIS EES ETIAS ECRIS-TCN VIS
Imiona

i nazwiska

Nazwiska Poprzednio używane nazwiska Nazwiska pseudonimów Imiona Poprzednio używane imiona Imiona i nazwiska nadane przy urodzeniu Imiona pseudonimów Nazwisko (nazwisko rodowe) Imię Imiona i nazwiska Imiona i nazwiska nadane Nazwisko (nazwisko rodowe) Nazwisko nadane przy urodzeniu Inne imiona i nazwiska (pseudonimy, pseudonimy artystyczne, imiona i nazwiska zwyczajowe) Imię (imiona) Imię (imiona) nadane Nazwisko (nazwisko rodowe) Przydomki Pseudonimy Poprzednio używane imiona i nazwiska Imiona (imiona nadane) Przydomki Pseudonimy Poprzednio używane imiona i nazwiska Nazwisko (nazwisko rodowe) Nazwisko rodowe (poprzednie nazwisko (nazwiska)) Imię (imiona) (imię lub imiona nadane)

Aby dane dotyczące tożsamości można było uznać za tożsame, w przypadku utworzenia powiązania między danymi z dwóch systemów informacyjnych UE, muszą być spełnione następujące łączne warunki:

a)
dane wprowadzone do co najmniej jednego z następujących pól danych są identyczne w obu systemach:
(i)
nazwisko;
(ii)
nazwisko rodowe;
(iii)
poprzednio używane nazwiska;
(iv)
nazwisko nadane przy urodzeniu;
(v)
inne imiona i nazwiska (pseudonimy, pseudonimy artystyczne, imiona i nazwiska zwyczajowe);
(vi)
przydomki;
(vii)
nazwiska pseudonimów;
(viii)
poprzednio używane imiona;
(ix)
poprzednie nazwiska;
b)
dane wprowadzone do co najmniej jednego z następujących pól danych są identyczne w obu systemach:
(i)
imię;
(ii)
imię;
(iii)
imię i nazwisko;
(iv)
imiona i nazwiska nadane;
(v)
poprzednio używane imiona;
(vi)
inne imiona i nazwiska (pseudonimy, pseudonimy artystyczne, imiona i nazwiska zwyczajowe);
(vii)
przydomki;
(viii)
imiona pseudonimów;
(ix)
poprzednio używane imiona i nazwiska.
3.2.
Data urodzenia
Kategoria danych SIS EES ETIAS ECRIS-TCN VIS
Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia pseudonimów Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia

Aby dane dotyczące tożsamości można było uznać za tożsame, w przypadku utworzenia powiązania między danymi z dwóch systemów informacyjnych UE, wartości w polu kategorii danych "data urodzenia" muszą być identyczne w obu systemach.

3.3.
Płeć
Kategoria danych SIS EES ETIAS ECRIS-TCN VIS
Płeć Płeć

Płeć pseudonimów

Płeć Płeć Płeć Płeć

Aby dane dotyczące tożsamości można było uznać za tożsame, w przypadku utworzenia powiązania między danymi z dwóch systemów informacyjnych UE, dane w polu kategorii danych "płeć" muszą być identyczne w obu systemach.

3.4.
Obywatelstwa i miejsce urodzenia
Kategoria danych SIS EES ETIAS ECRIS-TCN VIS
Obywatelstwa i miejsce urodzenia Wszystkie posiadane obywatelstwa Obywatelstwo pseudonimów Miejsce urodzenia (państwo urodzenia) Miejsce urodzenia pseudonimów (państwo urodzenia) Obywatelstwo Obywatelstwa Aktualne obywatelstwo Miejsce urodzenia Obywatelstwo Obywatelstwa Miejsce urodzenia (miejscowość i państwo) Aktualne obywatelstwo Obywatelstwa Obywatelstwo w chwili urodzenia Miejsce i państwo urodzenia

Aby dane dotyczące tożsamości można było uznać za tożsame, w przypadku utworzenia powiązania między danymi z dwóch systemów informacyjnych UE, co najmniej jedna z wartości w polach kategorii danych "obywatelstwa i miejsce urodzenia" musi być identyczna w obu systemach, w tym co najmniej jedno z obywatelstw.

ZAŁĄCZNIK  II

1.
Dane z różnych systemów informacyjnych
Kategoria danych SIS EES ETIAS ECRIS-TCN VIS
1 Imiona i nazwiska Nazwiska Poprzednio używane nazwiska Nazwiska pseudonimów Imiona Poprzednio używane imiona Imiona i nazwiska nadane przy urodzeniu

Imiona pseudonimów

Nazwisko (nazwisko rodowe) Imię Imiona i nazwiska Imiona i nazwiska nadane Nazwisko (nazwisko rodowe) Nazwisko nadane przy urodzeniu Inne imiona i nazwiska (pseudonimy, pseudonimy artystyczne, imiona i nazwiska zwyczajowe) Imię (imiona) Imię (imiona) nadane Nazwisko (nazwisko rodowe) Przydomki Pseudonimy Poprzednio używane imiona i nazwiska Imiona (imiona nadane) Przydomki Pseudonimy Poprzednio używane imiona i nazwiska Nazwisko (nazwisko rodowe) Nazwisko rodowe (poprzednie nazwisko (nazwiska)) Imię (imiona) (imię lub imiona nadane)
2 Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia pseudonimów Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia
3 Płeć Płeć

Płeć pseudonimów

Płeć Płeć Płeć Płeć
4 Obywatelstwo i miejsce urodzenia Wszystkie posiadane obywatelstwa Obywatelstwo pseudonimów Miejsce urodzenia (państwo urodzenia) Miejsce urodzenia pseudonimów (państwo urodzenia) Obywatelstwo Obywatelstwa Aktualne obywatelstwo Miejsce urodzenia Obywatelstwo Obywatelstwa Miejsce urodzenia (miejscowość i państwo) Aktualne obywatelstwo Obywatelstwa Obywatelstwo w chwili urodzenia

Miejsce i państwo urodzenia

W przypadku Systemu Informacyjnego Schengen dane dotyczące tożsamości mogą należeć do jednej z następujących kategorii w odniesieniu do każdego rodzaju danych zawartych w tabeli:

a)
"tożsamość potwierdzona", jeżeli tożsamość danej osoby została potwierdzona na podstawie autentycznych dokumentów identyfikacyjnych, w wyniku porównywania danych biometrycznych lub oświadczenia właściwych organów;
b)
"tożsamość niepotwierdzona", jeżeli nie ma wystarczających dowodów potwierdzających tożsamość danej osoby;
c)
"pseudonim", jeżeli dana osoba posługuje się fałszywą lub przybraną tożsamością;
d)
"tożsamość przywłaszczona", jeżeli osoba, której dotyczy wpis w Systemie Informacyjnym Schengen, posługuje się tożsamością innej rzeczywistej osoby, w szczególności gdy dokument jest wykorzystywany ze szkodą dla rzeczywistego właściciela tego dokumentu.

Do celów niniejszej tabeli dane dotyczące tożsamości pseudonimów odnoszą się do kategorii b), c) i d), natomiast dane inne niż dane dotyczące tożsamości odnoszą się do kategorii a).

2.
Zbliżone dane dotyczące tożsamości

W sekcji 3 zamieszczono wyczerpujący wykaz zasad określających, w jakich sytuacjach dane dotyczące tożsamości uznaje się za zbliżone.

Agencja eu-LISA, korzystając z pomocy i doradztwa grupy doradczej ds. interoperacyjności, stosuje te zasady za pomocą algorytmu, po zasięgnięciu opinii Komisji, która korzysta z pomocy i doradztwa podgrupy ds. interoperacyjności w ramach grupy ekspertów ds. systemów informacyjnych do celów zarządzania granicami i zapewnienia bezpieczeństwa ("grupa ekspertów").

Agencja eu-LISA monitoruje wpływ stosowania algorytmu i regularnie składa sprawozdania grupie ekspertów.

W razie potrzeby, aby ograniczyć liczbę przypadków, w których powiązania żółte wygenerowane przez detektor wielokrotnych tożsamości musiałyby być zmieniane przez odpowiedzialne organy na powiązania białe, Komisja, korzystając z pomocy i doradztwa grupy ekspertów, zwraca się do eu-LISA o dostosowanie algorytmu poprzez nadanie priorytetu powiązaniom żółtym stworzonym między danymi dotyczącymi tożsamości, które uznaje się za bardziej zbliżone zgodnie z zasadami określonymi w sekcji 3.

Detektor wielokrotnych tożsamości zawsze sprawdza dane dotyczące tożsamości względem wszystkich zasad określonych w sekcji 3.

3.
Przypadki, w których dane dotyczące tożsamości uznaje się za zbliżone
3.1.
Imiona i nazwiska
Kategoria danych SIS EES ETIAS ECRIS-TCN VIS
Imiona

i nazwiska

Nazwiska Poprzednio używane nazwiska Nazwiska pseudonimów Imiona Poprzednio używane imiona

Imiona i nazwiska nadane przy urodzeniu Imiona pseudonimów

Nazwisko (nazwisko rodowe) Imię Imiona i nazwiska Imiona i nazwiska nadane Nazwisko (nazwisko rodowe) Nazwisko nadane przy urodzeniu Inne imiona i nazwiska (pseudonimy, pseudonimy artystyczne, imiona i nazwiska zwyczajowe) Imię (imiona) Imię (imiona) nadane Nazwisko (nazwisko rodowe) Przydomki Pseudonimy Poprzednio używane imiona i nazwiska Imiona (imiona nadane) Przydomki Pseudonimy Poprzednio używane imiona i nazwiska Nazwisko (nazwisko rodowe) Nazwisko rodowe (poprzednie nazwisko (nazwiska))

Imię (imiona) (imię lub imiona nadane)

Dane dotyczące tożsamości w ramach kategorii danych "imiona i nazwiska" uznaje się za zbliżone, jeżeli istnieją:

a)
przyjęta transliteracja imion i nazwisk;
b)
odwrócenie kolejności następujących kategorii danych:
(i)
nazwisko; nazwisko rodowe; poprzednio używane nazwiska; nazwisko nadane przy urodzeniu, imię nadane przy urodzeniu; nazwiska pseudonimów, poprzednie nazwiska;
(ii)
imię; imię; imię i nazwisko; imiona i nazwiska nadane; poprzednio używane imiona; imiona pseudonimów;
c)
przypadki, w których imię i nazwisko są ujęte zbiorczo w jednym z pól danych;
d)
przypadki, w których kolejność dwóch słów jest odwrócona, w tym zarówno słów sąsiadujących, jak i niesąsiadujących;
e)
przypadki, w których kolejność dwóch liter jest odwrócona, w tym zarówno liter sąsiadujących, jak i niesąsiadują- cych;
f)
przypadki, w których wymagana jest edycja jednego znaku obejmująca wprowadzenie, usunięcie i zastąpienie, aby kategoria danych jednego systemu informacyjnego UE i kategoria danych w innym systemie informacyjnym UE były identyczne;
g)
przypadki, w których stwierdzono różnicę wynikającą ze stosowania łączników, przecinków lub apostrofów;
h)
przypadki, w których imię lub nazwisko jest okrojone.
3.2.
Data urodzenia
Kategoria danych SIS EES ETIAS ECRIS-TCN VIS
Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia pseudonimów Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia Data urodzenia

Dane dotyczące tożsamości w ramach kategorii danych "data urodzenia" uznaje się za zbliżone, w przypadku gdy:

a)
pola miesiąca i dnia będą dopasowane, jeżeli zostaną odwrócone;
b)
różnica w dacie urodzenia wynika z przyjętej konwersji różnych kalendarzy;
c)
wymagana jest edycja jednego znaku obejmująca wprowadzenie, usunięcie i zastąpienie, aby kategoria danych jednego systemu informacyjnego UE i kategoria danych w innym systemie informacyjnym UE były identyczne.
3.3.
Płeć
Kategoria danych SIS EES ETIAS ECRIS-TCN VIS
Płeć Płeć

Płeć pseudonimów

Płeć Płeć Płeć Płeć
3.4.
Obywatelstwa i miejsce urodzenia
Kategoria danych SIS EES ETIAS ECRIS-TCN VIS
Obywatelstwa i miejsce urodzenia Wszystkie posiadane obywatelstwa Obywatelstwo pseudonimów Miejsce urodzenia (państwo urodzenia) Miejsce urodzenia pseudonimów (państwo urodzenia) Obywatelstwo Obywatelstwa Aktualne obywatelstwo Miejsce urodzenia Obywatelstwo Obywatelstwa Miejsce urodzenia (miejscowość i państwo) Aktualne obywatelstwo Obywatelstwa Obywatelstwo w chwili urodzenia Miejsce i państwo urodzenia

Dane dotyczące tożsamości w ramach kategorii danych "obywatelstwa i miejsca urodzenia" uznaje się za zbliżone, gdy:

a)
występuje przyjęta transliteracja obywatelstwa lub miejsca urodzenia;
b)
przypadki, w których wymagana jest edycja jednego znaku obejmująca wprowadzenie, usunięcie i zastąpienie, aby kategoria danych jednego systemu informacyjnego UE i kategoria danych w innym systemie informacyjnym UE były identyczne;
c)
występują znane przypadki, w których obywatelstwa/kraje/miasta zmieniły swoją nazwę.
1 Dz.U. L 135 z 22.5.2019, s. 85.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/817 z dnia 20 maja 2019 r. w sprawie ustanowienia ram interoperacyjności systemów informacyjnych UE w obszarze granic i polityki wizowej oraz zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 767/2008, (UE) 2016/399, (UE) 2017/2226, (UE) 2018/1240, (UE) 2018/1726, (UE) 2018/1861 oraz decyzje Rady 2004/512/WE i 2008/633/WSiSW (Dz.U. L 135 z 22.5.2019, s. 27).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1077/2011 z dnia 25 października 2011 r. ustanawiające Europejską Agencję ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (Dz.U. L 286 z 1.11.2011, s. 1).
4 Niniejsze rozporządzenie nie wchodzi w zakres środków ustanowionych w decyzji Rady 2002/192/WE z dnia 28 lutego 2002 r. dotyczącej wniosku Irlandii o zastosowanie wobec niej niektórych przepisów dorobku Schengen (Dz.U. L 64 z 7.3.2002, s. 20).
5 Dz.U. L 176 z 10.7.1999, s. 36.
6 Decyzja Rady 1999/437/WE z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie niektórych warunków stosowania Układu zawartego przez Radę Unii Europejskiej i Republikę Islandii oraz Królestwo Norwegii dotyczącego włączenia tych dwóch państw we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen (Dz.U. L 176 z 10.7.1999, s. 31).
7 Dz.U. L 53 z 27.2.2008, s. 52.
8 Decyzja Rady 2008/146/WE z dnia 28 stycznia 2008 r. w sprawie zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską i Konfederacją Szwajcarską dotyczącej włączenia tego państwa we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen (Dz.U. L 53 z 27.2.2008, s. 1).
9 Dz.U. L 160 z 18.6.2011, s. 21.
10 Decyzja Rady 2011/350/UE z dnia 7 marca 2011 r. w sprawie zawarcia w imieniu Unii Europejskiej Protokołu między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską, Konfederacją Szwajcarską i Księstwem Liechtensteinu w sprawie przystąpienia Księstwa Liechtensteinu do Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską i Konfederacją Szwajcarską dotyczącej włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen, odnoszącego się do zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych i do przemieszczania się osób (Dz.U. L 160 z 18.6.2011, s. 19).
11 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).
12 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2226 z dnia 30 listopada 2017 r. ustanawiające system wjazdu/wyjazdu (EES) w celu rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich i danych dotyczących odmowy wjazdu w odniesieniu do takich obywateli oraz określające warunki dostępu do EES na potrzeby ochrony porządku publicznego i zmieniające konwencję wykonawczą do układu z Schengen i rozporządzenia (WE) nr 767/2008 i (UE) nr 1077/2011 (Dz.U. L 327 z 9.12.2017, s. 20).
13 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1240 z dnia 12 września 2018 r. ustanawiające europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) i zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1077/2011, (UE) nr 515/2014, (UE) 2016/399, (UE) 2016/1624 i (UE) 2017/2226 (Dz.U. L 236 z 19.9.2018, s. 1).
14 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1861 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie odpraw granicznych, zmiany konwencji wykonawczej do układu z Schengen oraz zmiany i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 (Dz.U. L 312 z 7.12.2018, s. 14).
15 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1860 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen do celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich (Dz.U. L 312 z 7.12.2018, s. 1).
16 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1862 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, zmiany i uchylenia decyzji Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1986/2006 i decyzji Komisji 2010/261/UE (Dz.U. L 312 z 7.12.2018, s. 56).
17 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/816 z dnia 17 kwietnia 2019 r. ustanawiające scentralizowany system służący do ustalania państw członkowskich posiadających informacje o wyrokach skazujących wydanych wobec obywateli państw trzecich i bezpaństwowców (ECRIS-TCN) na potrzeby uzupełnienia europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2018/1726 (Dz.U. L 135 z 22.5.2019, s. 1).
18 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1134 z dnia 7 lipca 2021 r. w sprawie zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 767/2008, (WE) nr 810/2009, (UE) 2016/399, (UE) 2017/2226, (UE) 2018/1240, (UE) 2018/1860, (UE) 2018/1861, (UE) 2019/817 i (UE) 2019/1896 oraz uchylenia decyzji Rady 2004/512/WE i (WE) nr 2008/633/WSiSW w celu zreformowania Wizowego Systemu Informacyjnego (Dz.U. L 248 z 13.7.2021, s. 11).
19 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 767/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) oraz wymiany danych pomiędzy państwami członkowskimi na temat wiz krótkoterminowych (Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 60).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.47.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2023/332 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/818 w odniesieniu do ustalania przypadków, w których dane dotyczące tożsamości uznaje się za tożsame lub zbliżone do celów wykrywania wielokrotnych tożsamości
Data aktu: 11/07/2022
Data ogłoszenia: 15/02/2023
Data wejścia w życie: 07/03/2023