Rozporządzenie delegowane 2023/212 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700 przez określenie liczby i nazw zmiennych w dziedzinie "dochody i warunki życia" dotyczących dostępu do usług

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/212
z dnia 3 listopada 2022 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700 przez określenie liczby i nazw zmiennych w dziedzinie "dochody i warunki życia" dotyczących dostępu do usług
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700 z dnia 10 października 2019 r. ustanawiające wspólne ramy statystyk europejskich dotyczących osób i gospodarstw domowych, opartych na danych na poziomie indywidualnym zbieranych metodą doboru próby, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 808/2004, (WE) nr 452/2008 i (WE) nr 1338/2008 oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1177/2003 i rozporządzenie Rady (WE) nr 577/98 1 , w szczególności jego art. 6 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zaspokojenia potrzeb stwierdzonych w zakresie odpowiednich tematów szczegółowych związanych z dziedziną "dochody i warunki życia", wymienionych w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2019/1700, Komisja powinna określić liczbę i nazwy zmiennych dla zbiorów danych dotyczących dostępu do usług.

(2) Tematy szczegółowe "Korzystanie z usług, w tym usług opiekuńczych oraz usług umożliwiających samodzielne życie"; "Przystępność cenowa usług"; oraz "Niezaspokojone potrzeby i przyczyny ich niezaspokojenia" powinny zapewnić informacje wymagane w ramach europejskiego semestru, europejskiej strategii na rzecz opieki oraz europejskiego filaru praw socjalnych. Dostarczają także informacji na potrzeby różnych innych polityk UE związanych z warunkami życia i ubóstwem,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Liczbę i nazwy zmiennych w dziedzinie "dochody i warunki życia" w odniesieniu do zbiorów zmiennych dotyczących dostępu do usług określono w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 listopada 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Liczba i nazwy zmiennych zbieranych co sześć lat na temat dostępu do usług w dziedzinie "dochody i warunki życia"

Moduł Temat szczegółowy Identyfikator zmiennej Nazwa zmiennej
Dostęp do usług Korzystanie z usług, w tym usług opiekuńczych oraz usług umożliwiających samodzielne życie (9 zbieranych zmiennych) HC190 W gospodarstwie domowym są osoby, które potrzebują opieki ze względu na długotrwały zły stan zdrowia fizycznego lub psychicznego, chorobę lub podeszły wiek
HC200 Korzystanie z usług profesjonalnej opieki domowej
PC280 Częstotliwość korzystania z transportu publicznego
PC310 Uprawnienie do zasiłku dla bezrobotnych
PC320 Uprawnienie do świadczeń chorobowych
PC330 Poczucie dyskryminacji w kontaktach z urzędami administracyjnymi lub służbami publicznymi (m. in. w urzędzie pracy, placówkach opieki zdrowotnej i usług społecznych)
PC340 Poczucie dyskryminacji podczas szukania mieszkania
PC350 Poczucie dyskryminacji w edukacji
PC360 Poczucie dyskryminacji w miejscach publicznych (sklepy, kawiarnie, restauracje, obiekty rekreacyjne itp.)
Przystępność cenowa

usług

(5 zbieranych zmiennych)

HC221 Płatność za usługi profesjonalnej opieki domowej
HC230 Przystępność cenowa usług profesjonalnej opieki domowej
HC300 Obciążenie finansowe związane z transportem publicznym
RC370 Płatność za usługi formalnej opieki nad dziećmi
HC040 Przystępność cenowa usług formalnej opieki nad dziećmi
Niezaspokojone potrzeby i przyczyny ich

niezaspokojenia (5 zbieranych zmiennych)

HC240 Niezaspokojone potrzeby w zakresie usług profesjonalnej opieki domowej
HC250 Najważniejsza przyczyna niekorzystania (w większym stopniu) z usług profesjonalnej opieki domowej
RC380 Niezaspokojone potrzeby w zakresie usług formalnej opieki nad dziećmi
RC390 Najważniejsza przyczyna niekorzystania (w większym stopniu) z usług formalnej opieki nad dziećmi
PC290 Najważniejsza przyczyna niekorzystania regularnie z transportu publicznego
1 Dz.U. L 261I z 14.10.2019, s. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.30.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2023/212 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1700 przez określenie liczby i nazw zmiennych w dziedzinie "dochody i warunki życia" dotyczących dostępu do usług
Data aktu: 03/11/2022
Data ogłoszenia: 02/02/2023
Data wejścia w życie: 22/02/2023