Rozporządzenie wykonawcze 2023/2793 wykonujące rozporządzenie Rady (UE) 2023/1529 w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2023/2793
z dnia 11 grudnia 2023 r.
wykonujące rozporządzenie Rady (UE) 2023/1529 w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2023/1529 z dnia 20 lipca 2023 r. w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie 1 , w szczególności jego art. 7 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 20 lipca 2023 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2023/1529.

(2) W konkluzjach z dnia 20 i 21 października 2022 r., 15 grudnia 2022 r., 23 marca 2023 r., 29 i 30 czerwca 2023 r. oraz 26 i 27 października 2023 r. Rada Europejska zdecydowanie potępiła wsparcie wojskowe dla rosyjskiej wojny napastniczej udzielane przez władze Iranu, stwierdzając, że wsparcie to musi się zakończyć.

(3) W konkluzjach z dnia 12 grudnia 2022 r. Rada zdecydowanie potępiła i uznała za niedopuszczalne zapewnianie przez Iran jakiegokolwiek wsparcia wojskowego, w tym dostawy bezzałogowych statków powietrznych, w związku z bezprawną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną wojną napastniczą Rosji przeciwko Ukrainie, która rażąco narusza prawo międzynarodowe i postanowienia Karty Narodów Zjednoczonych. Broń dostarczana przez Iran jest przez Rosję wykorzystywana do masowych ataków przeciwko ukraińskiej ludności i infrastrukturze cywilnej, powodując potworne zniszczenia i cierpienie ludzkie.

(4) Rosja wykorzystuje wyprodukowane w Iranie bezzałogowe statki powietrzne do wspierania wojny napastniczej naruszającej suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy, w tym przeciwko ludności cywilnej i infrastrukturze cywilnej. Finansowany przez państwo irański program rozwoju i produkcji bezzałogowych statków powietrznych przyczynia się zatem do naruszania Karty Narodów Zjednoczonych i podstawowych zasad prawa międzynarodowego. Program ten jest prowadzony przez irańskie Ministerstwo Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych oraz Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, które to podmioty podlegają sankcjom nałożonym przez Unię, i obejmuje nabywanie, opracowywanie, produkcję i przekazywanie bezzałogowych statków powietrznych, zwłaszcza do Rosji. W programie tym biorą udział zarówno przedsiębiorstwa państwowe, jak i prywatne; korzysta on także z krajowych zdolności badawczych.

(5) W związku z tym do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zawartego w załączniku III do rozporządzenia (UE) 2023/1529 należy dodać sześć osób i pięć podmiotów.

(6) W niektórych wersjach językowych należy zmienić tytuł rozporządzenia (UE) 2023/1529, aby odpowiadał on tytułowi decyzji Rady (WPZiB) 2023/1532 2 .

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2023/1529,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) 2023/1529 wprowadza się następujące zmiany:

1)
tytuł otrzymuje brzmienie:

"Rozporządzenie Rady (UE) 2023/1529 z dnia 20 lipca 2023 r. dotyczące środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie";

2)
w załączniku III wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 grudnia 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku III do rozporządzenia (UE) 2023/1529, poniżej tytułu "Wykaz osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów, o których mowa w art. 3" dodaje się podtytuły i wpisy w brzmieniu:

"A. Osoby fizyczne

Imię i nazwisko (transliteracja na alfabet łaciński) Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
1. Hadi ZAHOURIAN (pisownia perska) Stanowisko(-a): dyrektor generalny Shakad Sanat Asmari

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Numer paszportu: 0055312047

(krajowy dokument tożsamości)

Powiązane podmioty: Shakad Sanat Asmari

Hadi Zahourian jest dyrektorem generalnym Shakad Sanat Asmari.

Shakad Sanat Asmari (inna nazwa: Chekad Sanat Faraz Asia) jest irańskim przedsiębiorstwem, które opracowuje i produkuje komponenty do bezzałogowych statków powietrznych Shahed.

Jako dyrektor generalny Shakad Sanat Asmari, Hadi Zahourian wspiera zatem irański program bezzałogowych statków powietrznych i uczestniczy w nim.

11.12.2023
2. Mohammad Shahab KHANIAN (pisownia perska) Stanowisko(-a): zastępca dyrektora generalnego Shakad Sanat Asmari

Miejsce urodzenia: Maszhad, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Numer paszportu: 0930588411

(krajowy dokument tożsamości)

Powiązane podmioty: Shakad Sanat Asmari

Mohammad Shahab Khanian jest zastępcą dyrektora generalnego Shakad Sanat Asmari

Shakad Sanat Asmari (inna nazwa: Chekad Sanat Faraz Asia) jest irańskim przedsiębiorstwem, które opracowuje i produkuje komponenty do bezzałogowych statków powietrznych Shahed.

Jako zastępca dyrektora generalnego Shakad Sanat Asmari, Mohammad Shahab Khanian wspiera zatem irański program bezzałogowych statków powietrznych i uczestniczy w nim.

11.12.2023
3. Ehsan Rahat

VARNOSFADRANI

(pisownia perska) Stanowisko(-a): kierownik naukowy w Shakad Sanat Asmari

Data urodzenia: 1983 r.

Miejsce urodzenia: Bahman, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Powiązane podmioty: Shakad Sanat

Asmari

Ehsan Rahat Varnosfadrani jest kierownikiem naukowym i byłym dyrektorem generalnym Shakad Sanat Asmari.

Shakad Sanat Asmari (inna nazwa: Chekad Sanat Faraz Asia) jest irańskim przedsiębiorstwem, które opracowuje i produkuje komponenty do bezzałogowych statków powietrznych Shahed.

Jako kierownik naukowy i były dyrektor generalny Shakad Sanat Asmari, Ehsan Rahat Varnosfadrani wspiera zatem irański program bezzałogowych statków powietrznych i uczestniczy w nim.

11.12.2023
4. Rahmatollah HEIDARI alias Rehmatollah HEIDARI (pisownia perska) Stanowisko(-a): dyrektor zarządzający i członek zarządu Baharestan Kish Company z siedzibą w Iranie

Data urodzenia:

22.9.1985

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Powiązane podmioty: Baharestan Kish Company; Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (Islamic Revolutionary Guard Corps - IRGC)

Rahmatollah Heidari jest dyrektorem zarządzającym i członkiem zarządu Baharestan Kish Company.

Baharestan Kish Company produkuje komponenty bezzałogowych statków powietrznych dla Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IrGc).

Jako dyrektor zarządzający i członek zarządu Baharestan Kish Company, Rahmatollah Heidari wspiera zatem irański program bezzałogowych statków powietrznych i uczestniczy w nim.

11.12.2023
5. Nader Khoon SIAVASH (pisownia perska) Stanowisko(-a): dyrektor Organizacji Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego (Aerospace Industries Organization - AIO)

Data urodzenia:

30.4.1963

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Numer paszportu: 0028892753 (krajowy dokument tożsamości)

Powiązane podmioty: Organizacja Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego (Aerospace Industries Organization - AIO); Organizacja Przemysłu Obronnego (Defence Industries Organisation - DIO); Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (Islamic Revolutionary Guard Corps - IRGC)

Nader Khoon Siavash jest dyrektorem Organizacji Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego (AIO).

AIO jest organizacją, która podlega irańskiemu Ministerstwu Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych (MODAFL) i działa w ramach irańskiego programu bezzałogowych statków powietrznych.

Jako dyrektor AIO, Nader Khoon Siavash wspiera zatem irański program bezzałogowych statków powietrznych i uczestniczy w nim.

11.12.2023
6. Ehsan IMANINEJAD alias Ehsan IMANIJAD (pisownia perska) Stanowisko(-a): dyrektor generalny Saad Sazeh Faraz Sharif

Data urodzenia: 1982 r.

Miejsce urodzenia: Szahrijar, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Powiązane podmioty: Saad Sazeh

Faraz Sharif

Ehsan Imaninejad jest dyrektorem generalnym Saad Sazeh Faraz Sharif.

Saad Sazeh Faraz Sharif (inna nazwa: Daria Fanavar Borhan Sharif) jest irańskim przedsiębiorstwem, które oferuje usługi inżynierii lotniczej i kosmicznej i produkuje części bezzałogowych statków powietrznych Shahed.

Jako dyrektor generalny Saad Sazeh Faraz Sharif, Ehsan Imaninejad wspiera zatem irański program bezzałogowych statków powietrznych i uczestniczy w nim.

11.12.2023

B. Osoby prawne, podmioty i organy

Nazwa (transliteracja na alfabet łaciński) Nazwa Informacje identyfikacyjne Przyczyny umieszczenia w wykazie Data umieszczenia w wykazie
1. Shakad Sanat Asmari

inna nazwa: Chekad Sanat Faraz Asia

(pisownia perska) Adres: Tehran Province - District 18, Tehran City, Central Sector, Tehran City, Tehran Station Quarter, Afshar Nou Alley, Fadaiyan Islam St., No. 841, 1st floor, postal code 1851617167

Rodzaj podmiotu: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Miejsce wpisu do rejestru: Teheran, Iran

Data wpisu do rejestru: 2013 r.

Główne miejsce prowadzenia działalności: Iran

Powiązane osoby: Hadi Zahourian (dyrektor generalny); Mohammad Shabab Khanian (zastępca dyrektora generalnego); Ehsan Rahat Varnosfadrani (kierownik naukowy i były dyrektor generalny)

Shakad Sanat Asmari (inna nazwa: Chekad Sanat Faraz Asia) jest irańskim przedsiębiorstwem, które opracowuje i produkuje komponenty do bezzałogowych statków powietrznych Shahed.

Wspiera ono zatem irański program bezzałogowych statków powietrznych i uczestniczy w nim.

11.12.2023
2. Baharestan Kish Company (pisownia perska) Adres nr 1: Unit 17, Fifth Floor, Yas Building, Number 116, Sheikh Fazlollah Highway, Teimuri Blvd, before Sharif University Metro Station, Tehran, Iran;

Adres nr 2: Unit 18, Fifth Floor, Yas Building, Number 116, Sheikh Fazlollah Highway, Teimuri Blvd, before Sharif University Metro Station, Tehran, Iran;

Adres nr 3: Unit 19, Fifth Floor, Yas Building, Number 116, Sheikh Fazlollah Highway, Teimuri Blvd, before Sharif University Metro Station, Tehran, 1459994450, Iran;

Adres nr 4: Nr 47, East 18 th Street, Farhang Boulevard, Sa'adat Abad, Teheran 1997857976, Iran;

Adres nr 5: Unit 2, First Floor, EX35, Number 2, Exhibition Industrial Town, Kish Island 7941659854, Iran;

Miejsce wpisu do rejestru: Iran

Data wpisu do rejestru: 2002 r.

Powiązane osoby: Rahmatollah Heidari (dyrektor zarządzający i członek zarządu).

Baharestan Kish Company produkuje komponenty bezzałogowych statków powietrznych dla Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Przedsiębiorstwo pracowało również nad komponentami bezzałogowych statków powietrznych Shahed, które były wywożone do Rosji.

Baharestan Kish Company nadzorowało różne projekty związane z obronnością, w tym produkcję bezzałogowych statków powietrznych.

Wspiera ono zatem irański program bezzałogowych statków powietrznych i uczestniczy w nim.

11.12.2023
3. Saad Sazeh Faraz Sharif

inna nazwa:

Daria Fanavar Borhan Sharif;

Sadid Sazeh Parvaz Sharif

(pisownia perska) Adres: Tehran Province - Tehran City - Central Sector - Tehran City - Shahrak Ansar Neighborhood - Tehran Karaj Highway - Chogan Street 9 - Plate 0 - Ground Floor

Rodzaj podmiotu: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Miejsce wpisu do rejestru: Teheran, Iran

Data wpisu do rejestru: 2017 r.

Numer wpisu: 534295

Główne miejsce prowadzenia działalności: Iran

Powiązane osoby: Ehsan Imaninejad (dyrektor generalny);

Saad Sazeh Faraz Sharif jest irańskim przedsiębiorstwem, które oferuje usługi inżynierii lotniczej i kosmicznej i produkuje części bezzałogowych statków powietrznych Shahed.

Wspiera ono zatem irański program bezzałogowych statków powietrznych i uczestniczy w nim.

11.12.2023
4. Sarmad Electronic Sepahan Company

inna nazwa:

Sarmad Electronics; Sarmad Electronic Sepahan; Sarmad Electronics Co.

(pisownia perska) Adres: Second Floor, No. 309, Alley 28, South Abou Na'im Street, Jaber Ansari Street, Isfahan, Iran;

Miejsce wpisu do rejestru: Iran

Data wpisu do rejestru: 2014 r.

Główne miejsce prowadzenia działalności: Iran

Sarmad Electronic Sepahan Company jest irańskim przedsiębiorstwem, które produkuje określone komponenty wykorzystywane w irańskich bezzałogowych statkach powietrznych.

Te bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane przez Rosję w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Siłowniki i przepływomierze ze zdemontowanych irańskich bezzałogowych statków powietrznych znalezionych na ukraińskim polu walki zostały zidentyfikowane jako pochodzące bezpośrednio od Sarmad Electronic Sepahan Company.

Samo przedsiębiorstwo reklamuje swoją działalność w Iranie, twierdząc, że prowadzi działalność w dużych wrażliwych gałęziach przemysłu w tym kraju, w tym w sektorze bezzałogowych statków powietrznych.

Wspiera ono zatem irański program bezzałogowych statków powietrznych i uczestniczy w nim.

11.12.2023
5. Kimia Part Sivan Company (KIPAS)

inna nazwa:

Kimiar Parts Sibon

(pisownia perska) Adres: 1st Street, 6th Side Street, No. 81, Jey Industrial Park, Isfahan 8376100000, Iran;

Miejsce wpisu do rejestru: Iran

Numer wpisu: 10320661315 lub 414950, lub 47779.

Kimia Part Sivan Company (KIPAS) to przedsiębiorstwo z siedzibą w Iranie, które współpracowało z siłami Quds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC-QF) w celu usprawnienia programu tych sił dotyczącego bezzałogowych statków powietrznych.

Pracownicy KIPAS przeprowadzili dla IRGC-QF próby lotu bezzałogowego statku powietrznego i zapewnili pomoc techniczną dla należących do IRGC-QF bezzałogowych statków powietrznych przekazywanych do Iraku w celu wykorzystania ich w operacjach IRGC-QF. KIPAS zakupił również wartościowe komponenty bezzałogowych statków powietrznych do dalszego wykorzystania przez IRGC.

Wspiera ono zatem irański program bezzałogowych statków powietrznych i uczestniczy w nim.

11.12.2023"
1 Dz.U. L 186 z 25.7.2023, s. 1.
2 Decyzja Rady (WPZiB) 2023/1532 z dnia 20 lipca 2023 r. dotycząca środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie (Dz.U. L 186 z 25.7.2023, s. 20).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2793

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/2793 wykonujące rozporządzenie Rady (UE) 2023/1529 w sprawie środków ograniczających w związku ze wsparciem wojskowym Iranu dla rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie
Data aktu: 11/12/2023
Data ogłoszenia: 11/12/2023
Data wejścia w życie: 11/12/2023