Rozporządzenie wykonawcze 2023/2696 ustanawiające procedury przeprowadzania ankiet dla beneficjentów Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników oraz wzór tych ankiet zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/691

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/2696
z dnia 4 grudnia 2023 r.
ustanawiające procedury przeprowadzania ankiet dla beneficjentów Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników oraz wzór tych ankiet zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/691

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/691 z dnia 28 kwietnia 2021 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG) oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1309/2013 1 , w szczególności jego art. 22 ust. 6,

po konsultacji z Komitetem EFG, ustanowionym w art. 26 rozporządzenia (UE) 2021/691,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Aby umożliwić monitorowanie rezultatów oraz ułatwić ewaluacje Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG), państwa członkowskie mają obowiązek wspierać Komisję w przeprowadzaniu ankiet dla beneficjentów po realizacji każdego wkładu finansowego z EFG zgodnie z art. 22 rozporządzenia (UE) 2021/691.

(2) Aby zapewnić skuteczne wykorzystanie ankiet do celów ewaluacji, konieczne jest ustanowienie jednolitych zasad dotyczących przeprowadzania ankiet oraz wspólnego wzoru umożliwiającego agregację danych na poziomie Unii.

(3) Aby zapewnić skuteczną analizę ankiet do celów monitorowania i ewaluacji, należy w pełni wykorzystać zalety elektronicznych narzędzi prowadzenia ankiet, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa wymienianych informacji oraz zapewnieniu integralności, autentyczności i poufności informacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie danych. W związku z tym Komisja powinna opracować internetowe narzędzie do przeprowadzania ankiet dla beneficjentów w ramach platformy EUSurvey - internetowego systemu Komisji do zarządzania ankietami.

(4) Państwa członkowskie powinny wspierać Komisję, informując beneficjentów o ankiecie, która ma zostać przeprowadzona, i zachęcając ich do udziału poprzez wysłanie zaproszenia i co najmniej jednego przypomnienia. Ponieważ Komisja zarządza ankietami, państwa członkowskie powinny niezwłocznie poinformować ją o wysłaniu zaproszeń lub przypomnień. Państwa członkowskie powinny również zachęcać beneficjentów do regularnego aktualizowania danych kontaktowych do czasu rozpoczęcia ankiety oraz oferować pomoc w dostępie do ankiety internetowej.

(5) Jako właściciel danych Komisja powinna wykorzystywać zgromadzone informacje ilościowe i jakościowe wyłącznie do celów monitorowania i ewaluacji.

(6) Zainteresowane państwo członkowskie może zwrócić się o przekazanie zagregowanych wyników ankiety na potrzeby krajowych celów monitorowania i oceny. Jeżeli zainteresowane państwo członkowskie zechce uwzględnić pytania, które uzna za przydatne do krajowych celów monitorowania lub oceny, Komisja powinna mieć możliwość dodania tych pytań do ankiety, która ma zostać przeprowadzona, przy jednoczesnym zapewnieniu kompletności wzoru,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot

W niniejszym rozporządzeniu określa się procedury przeprowadzania ankiet dla beneficjentów oraz wzór tych ankiet, o których mowa w art. 22 rozporządzenia (UE) 2021/691.

Artykuł  2

Procedury przeprowadzania ankiety dla beneficjentów

1. 
Komisja tworzy ankietę w ramach internetowego systemu zarządzania ankietami w językach urzędowych danego państwa członkowskiego, korzystając ze wzoru, o którym mowa w art. 3. Link do ankiety przesyła się danemu państwu członkowskiemu nie później niż pięć miesięcy po zakończeniu okresu realizacji odpowiedniego wkładu finansowego.
2. 
Dane państwo członkowskie rozpoczyna ankietę w szóstym miesiącu po zakończeniu okresu realizacji zgodnie z art. 22 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2021/691, wysyłając zaproszenie do udziału w ankiecie każdemu beneficjentowi Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG). Komisja gwarantuje możliwość udzielenia odpowiedzi na ankietę przez co najmniej cztery tygodnie od daty jej rozpoczęcia.
3. 
Dane państwo członkowskie informuje Komisję o możliwych okresach świątecznych lub innych okolicznościach, które mogą mieć wpływ na wskaźnik udziału. W takim przypadku ankietę można zaplanować na dłuższy okres do ośmiu tygodni.
4. 
Dane państwo członkowskie wysyła beneficjentom przypomnienie na tydzień przed planowanym zakończeniem przeprowadzania ankiety.
5. 
W przypadku niskich wskaźników udziału Komisja i dane państwo członkowskie mogą uzgodnić przedłużenie okresu przeprowadzania ankiety. Jeżeli uzgodniono przedłużenie okresu przeprowadzania ankiety, dane państwo członkowskie wysyła do beneficjentów dodatkowe przypomnienie i wskazuje długość przedłużonego okresu.
6. 
Dane państwo członkowskie informuje Komisję o działaniach podjętych w celu zachęcenia do udziału i niezwłocznie informuje Komisję o rozpoczęciu ankiety oraz o wysłaniu każdego przypomnienia.
7. 
Dane państwo członkowskie informuje beneficjentów o przyszłej ankiecie, gdy składają oni wnioski o pomoc, i zwraca się do nich o regularne aktualizowanie danych kontaktowych do czasu rozpoczęcia ankiety. Państwa członkowskie udzielają beneficjentom pomocy w zakresie dostępu do internetowego systemu zarządzania ankietami.
Artykuł  3

Wzór ankiet dla beneficjentów

1. 
Ankiety dla beneficjentów, o których mowa w art. 22 rozporządzenia (UE) 2021/691, przeprowadza się z wykorzystaniem wzoru określonego w załączniku.
2. 
Komisja udostępnia wzór we wszystkich językach urzędowych Unii.
3. 
Dane państwo członkowskie może zwrócić się o dodanie pytań do wzoru do krajowych celów monitorowania lub oceny, o ile wzór jako taki nie zostanie zmieniony. Proponowane dodatkowe pytania należy przedłożyć Komisji w językach urzędowych państwa członkowskiego nie później niż dwa miesiące po zakończeniu okresu realizacji. Komisja podejmuje decyzję, czy zezwala na dodanie dodatkowych pytań.
Artykuł  4

Wykorzystanie wyników ankiet

1. 
Właścicielem zgromadzonych danych jest Komisja. Komisja powinna wykorzystywać zgromadzone informacje ilościowe i jakościowe wyłącznie do celów monitorowania i ewaluacji.
2. 
Na wniosek danego państwa członkowskiego Komisja udostępnia mu zagregowane wyniki ankiety do krajowych celów monitorowania i oceny.
Artykuł  5

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań stwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 grudnia 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ANKIETY DLA BENEFICJENTÓW EFG

Projekt wiadomości e-mail

Drodzy beneficjenci!

Zapraszamy do udziału w ankiecie, ponieważ otrzymali Państwo wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG) po zwolnieniach w [nazwa przedsiębiorstwa/sektor gospodarki/region] w Polsce. EFG jest europejskim instrumentem zapewniającym pomoc osobom, które straciły pracę w wyniku istotnego działania restrukturyzacyjnego.

Aby wziąć udział w ankiecie EUSurvey, należy założyć konto w systemie uwierzytelniania użytkowników Komisji Europejskiej (ECAS). Proszę postępować zgodnie z krokami opisanymi tutaj.

Wypełnienie kwestionariusza nie powinno zająć dłużej niż [7] minut. Państwa odpowiedzi będą automatycznie zapisywane, zatem mogą Państwo wypełnić część ankiety i powrócić do niej później. Ostatnim dniem na przesłanie odpowiedzi jest [data].

Państwa odpowiedzi będą traktowane z zachowaniem pełnej poufności i nie będą nikomu udostępniane.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących tej ankiety prosimy o kontakt [dane odpowiedniego krajowego przedstawiciela EFG lub funkcyjna skrzynka pocztowa].

Dziękujemy za poświęcenie czasu na udzielenie odpowiedzi. Państwa zdanie jest dla nas bardzo ważne.

Prezentacja ankiety

Celem ankiety jest ustalenie, czy Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG) okazał się przydatny dla osób, które otrzymały wsparcie. Dane zebrane w ramach tej ankiety zostaną wykorzystane do poprawy EFG.

1. Unia Europejska i EFG

1.1. Czy wiedzą Państwo, że instrumenty, w których Państwo uczestniczyli, były współfinansowane przez Unię Europejską? (można zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź)

○ Tak, wiedziałem(-am), że instrumenty, z których korzystałem(-am), były współfinansowane przez Unię Europejską (UE).

○ Tak, byłem wiedziałem(-am), że instrumenty, z których korzystałem(-am), były współfinansowane z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG).

○ Nie

2. Informacje na temat beneficjenta

Chcielibyśmy dowiedzieć się więcej na temat Państwa sytuacji osobistej. Proszę odpowiedzieć na poniższe pytania.

2.1. Proszę określić swój wiek:

○ 15-24

○ 25-29

○ 30-45

○ 46-54

○ 55-64

○ Powyżej 65 lat

2.2. Proszę wskazać swoją płeć:

○ Kobieta

○ Mężczyzna

○ Osoba niebinarna

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

2.3. Proszę wskazać swoje obywatelstwo.

○ Proszę wybrać z listy (państwa UE i spoza UE).

○ W przypadku podwójnego obywatelstwa, proszę wpisać drugie obywatelstwo:

2.4. Jaki jest najwyższy uzyskany przez Państwa poziom wykształcenia zgodnie z Międzynarodową Standardową Klasyfikacją Kształcenia (ISCED):

○ Nieukończone wykształcenie podstawowe (ISCED 0)

○ Wykształcenie podstawowe (ISCED 1)

○ Wykształcenie średnie (ISCED 2 i 3)

○ Wykształcenie zawodowe (ISCED 4)

○ Wykształcenie wyższe licencjackie (ISCED 6)

○ Wykształcenie wyższe magisterskie (ISCED 7)

○ Inne: ___. Lata kształcenia łącznie:___

2.5. Ile posiadają Państwo lat doświadczenia zawodowego?

○ 1-3

○ 4-5

○ 6-10

○ 11-15

○ 16-20

○ 21-30

○ Powyżej 30

2.6. Czy są Państwo osobą z niepełnosprawnościami?

○ Tak

○ Nie

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

2.7. Czy mają Państwo pochodzenie migracyjne 2

○ Tak

○ Nie

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

2.8. Czy kiedykolwiek doświadczyli Państwo długotrwałego bezrobocia 3 ?

○ Tak

○ Nie

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

2.9. Czy są Państwo zdania, że Państwa sytuacja na rynku pracy jest niekorzystna?

○ Nie

○ Tak - proszę wskazać przyczynę: ____________

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

(pole informacyjne)?

3. Państwa sytuacja zawodowa przed skorzystaniem ze wsparcia z EFG

Kolejne pytania pozwolą nam uzyskać więcej informacji na temat Państwa poprzedniej pracy. Odpowiedzi pomogą nam porównać Państwa sytuację zawodową przed otrzymaniem wsparcia z EFG i po jego otrzymaniu.

3.1. Jaki był Państwa status zatrudnienia?

Status zatrudnienia ○ Osoba zatrudniona ○ Osoba pracująca na własny rachunek
Pracowałem(-am)*... ○ w pełnym wymiarze godzin ○ w niepełnym wymiarze czasu pracy
Umowa/stosunek pracy o charakterze*... ○ stałym (na czas nieokreślony) ○ tymczasowym (na czas określony)
Zawarłem(-am) umowę/stosunek pracy*... ○ bezpośrednio z pracodawcą ○ za pośrednictwem agencji

* Nie dotyczy osób prowadzących działalność na własny rachunek

3.2. W jakim stopniu byli Państwo zadowoleni ze swojej pracy?

Bardzo zadowolony(-a) Zadowolony(-a) Wolę nie udzielać odpowiedzi Niezadowolony(-a) Bardzo niezadowolony (-a)

4. Instrumenty lub wsparcie

Poniższe pytania dotyczą instrumentów lub wsparcia, z których Państwo korzystali.

4.1. Jakie otrzymali Państwo rodzaje wsparcia? Można wybrać kilka odpowiedzi.

Kategorie ogólne (*opcjonalnie) konkretne instrumenty
Indywidualna pomoc w poszukiwaniu pracy, zarządzanie poszczególnymi przypadkami oraz ogólne usługi informacyjne Profilowanie 4
Doradztwo, poradnictwo zawodowe lub pomoc w poszukiwaniu pracy
Mentoring lub coaching
Pomoc w zakresie zwolnień monitorowanych 5
Szkolenia i przekwalifikowanie Szkolenia i przekwalifikowanie - szkolenie instytucjonalne (szkoła, uniwersytet, ośrodek szkoleniowy lub podobne)
Szkolenie i przekwalifikowanie - szkolenie zawodowe; uczenie się w miejscu pracy pod nadzorem; systemy przygotowania zawodowego, staże lub praktyki
Zachęty do zatrudnienia/dofinansowanie wynagrodzeń Dofinansowanie wynagrodzeń
Zatrudnienie wspomagane i rehabilitacja Zatrudnienie wspomagane 6
Rehabilitacja 7
Promowanie przedsiębiorczości Pomoc w zakładaniu własnej działalności gospodarczej (doradztwo, coaching, porady prawne itp.)

Zachęty finansowe do zakładania własnej działalności gospodarczej

Pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej

Pomoc w wykupach pracowniczych

Dodatki Dodatek szkoleniowy

Dodatek na poszukiwanie pracy

Dodatek z tytułu mobilności lub wsparcie finansowe na koszty dojazdów

Dieta dzienna

Dopłata do wydatków na opiekę nad osobami pozostającymi na utrzymaniu

Inne (proszę wypełnić): ____________________

4.2. Ile czasu upłynęło między Państwa zwolnieniem a rozpoczęciem korzystania z instrumentu(-ów)?

○ Mniej niż jeden miesiąc

○ 1-2 miesiące

○ 3-5 miesięcy

○ 6-8 miesięcy

○ 9-12 miesięcy

○ Dłużej niż 12 miesięcy

4.3. Jak długo otrzymywali Państwo wsparcie z EFG?

○ Krócej niż jeden miesiąc

○ 1-2 miesiące

○ 3-5 miesięcy

○ 6-8 miesięcy

○ 9-12 miesięcy

○ Dłużej niż 12 miesięcy

4.4. W jakim stopniu zgadzają się Państwo z następującymi stwierdzeniami? Zdecydowanie się zgadzam Zgadzam się Nie zgadzam się Zdecydowanie się nie zgadzam Nie wiem Nie dotyczy
Otrzymane przeze mnie wsparcie było dostosowane do moich potrzeb
Otrzymane przeze mnie wsparcie pomogło mi rozwinąć nowe umiejętności/zdobyć nowe kwalifikacje
Dzięki otrzymanemu wsparciu umiem teraz lepiej korzystać z technologii cyfrowych (np. internetu, komputera, smartfona, innych urządzeń, oprogramowania) [umiejętności cyfrowe]
Dzięki otrzymanemu wsparciu umiem teraz lepiej oszczędzać energię, wytwarzać mniej odpadów lub znaleźć inne sposoby pomocy środowisku [umiejętności ekologiczne]
Otrzymane przeze mnie wsparcie pomogło mi przezwyciężyć stereotypy płci przy wyborze zatrudnienia lub sprawiło, że mam większą świadomość na temat zjawiska dyskryminacji ze względu na płeć
Otrzymane przeze mnie wsparcie pomogło mi bardziej docenić własne zdolności
Otrzymane przeze mnie wsparcie pomogło mi zbudować sieć kontaktów
Po skorzystaniu z instrumentów mam lepsze kwalifikacje do pracy

4.5. Który instrument był najbardziej przydatny?

○ Wybierz z listy instrumentów (lista rozwijana):

○ Doradztwo/coaching

○ Szkolenia/przekwalifikowanie

○ Dofinansowanie wynagrodzeń

○ Zatrudnienie wspomagane i rehabilitacja

○ Promowanie przedsiębiorczości

○ Dodatki

4.6. Czy proponowano Państwu instrumenty, z których Państwo nie skorzystali?

○ Tak

○ Nie (jeśli nie, proszę pominąć pytanie 4.8)

4.7. Dlaczego nie skorzystali Państwo z tych instrumentów?

○ Nie byłem(-am) zainteresowany(-a)

○ Nieodpowiedni moment

○ Otrzymałem(-am) ofertę pracy

○ Za daleko

○ Powody osobiste

○ Inne - proszę wymienić: __________

4.8. Czy ubiegali się Państwo o konkretny instrument?

○ Tak

○ Nie (jeśli nie, proszę przejść do pytania 4.11)

4.9. Czy otrzymali Państwo instrument, o który się Państwo ubiegali?

○ Tak

○ Jeśli nie, o który instrument się Państwo ubiegali? Proszę wskazać: ________

4.10. Jeśli nie, czy znają Państwo przyczyny nieotrzymania instrumentu, o który się Państwo ubiegali?

Proszę wskazać: ______

4.11. Jeżeli ukończyli Państwo kształcenie lub szkolenie przy wsparciu z EFG, jakie było to kształcenie? (Można zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź)

○ Kształcenie podstawowe

○ Kształcenie średnie

○ Kształcenie i szkolenie zawodowe

○ Licencjat

○ Magisterium

○ Uznanie dyplomu z państwa spoza UE

○ Kursy językowe

○ Szkolenie przygotowujące do poświadczenia umiejętności nabytych dzięki doświadczeniu zawodowemu

○ Przekwalifikowanie/nabywanie nowych umiejętności/reorientacja zawodowa; w zakresie zawodu: (proszę wskazać): _________

○ Inne (proszę wskazać): ____________

○ Nie dotyczy

4.12. Jaki był Państwa status zatrudnienia po zakończeniu ostatniego instrumentu? Status po 6 miesiącach (w stosownych przypadkach) Status po 12 miesiącach (w stosownych przypadkach) Status po 18 miesiącach (w stosownych przypadkach)
○ W trakcie kształcenia lub szkolenia

○ Osoba zatrudniona

○ Osoba prowadząca działalność na własny rachunek

○ Osoba bezrobotna

○ Osoba na emeryturze

○ Inny - proszę wskazać:

○ Nie dotyczy

○ W trakcie kształcenia lub szkolenia

○ Osoba zatrudniona

○ Osoba prowadząca działalność na własny rachunek

○ Osoba bezrobotna

○ Osoba na emeryturze

○ Inny - proszę wskazać:

○ Nie dotyczy

○ W trakcie kształcenia lub szkolenia

○ Osoba zatrudniona

○ Osoba prowadząca działalność na własny

rachunek

○ Osoba bezrobotna

○ Osoba na emeryturze

○ Inny - proszę wskazać:

○ Nie dotyczy

5. Obecna sytuacja

Chcielibyśmy dowiedzieć się, który z poniższych wariantów najlepiej opisuje Państwa obecny status zatrudnienia.

5.1. Która kategoria najlepiej oddaje Państwa obecną sytuację zawodową? (Jeżeli zastosowanie ma więcej niż jedna opcja, należy wybrać bardziej trafną i wskazać dodatkowe informacje w kolejnym pytaniu)

○ Osoba bezrobotna (w tym: bezterminowe zwolnienie chorobowe, niepełnosprawność lub niezdolność do pracy, urlop ze względów rodzinnych, praca domowa, opieka nad dziećmi lub innymi osobami) (proszę przejść do rozdziału 6)

○ Osoba zatrudniona (praca na czas nieokreślony, na czas określony, krótkoterminowa lub za pośrednictwem platform internetowych 8 ) (proszę przejść do rozdziału 7)

○ Osoba pracująca na własny rachunek (proszę przejść do rozdziału 8)

○ Student lub uczestnik szkolenia (proszę przejść do rozdziału 9)

○ Osoba na emeryturze (proszę przejść do rozdziału 10)

○ Osoba nieaktywna zawodowo z innych powodów (proszę przejść do rozdziału 10)

5.2. Jeśli posiadają Państwo dodatkowe informacje na temat swojej obecnej sytuacji zawodowej, proszę wskazać: _______

6. Dla uczestników, którzy są obecnie bezrobotni

W poprzednim pytaniu podali Państwo, że są Państwo obecnie osobą bezrobotną lub przebywającą na stałym zwolnieniu chorobowym, wykonującą pracę domową, opiekującą się dziećmi lub innymi osobami. Poniższe pytania pomogą nam zrozumieć Państwa konkretną sytuację.

6.1. Od ilu miesięcy nie mają Państwo pracy?

Proszę wskazać: ___

6.2. Czy obecnie szukają Państwo pracy?

○ Tak, aktywnie szukam pracy

○ Nie, znalazłem już nową pracę, ale jeszcze jej nie rozpocząłem(-ęłam)

○ Nie, w tej chwili nie jestem zainteresowany znalezieniem pracy.

6.3. Jeśli nie są Państwo zainteresowani znalezieniem pracy, dlaczego? Proszę wskazać: ____________

7. Dla uczestników, którzy są obecnie zatrudnieni

W poprzednim pytaniu oznajmili Państwo, że są Państwo obecnie osobą zatrudnioną. Poniższe pytania pomogą nam zrozumieć Państwa konkretną sytuację.

7.1. Pracuję w...

○ pełnym wymiarze czasu pracy

○ niepełnym wymiarze czasu pracy

7.2. Pracuję na podstawie umowy...

○ stałej (na czas nieokreślony)

○ tymczasowej (na czas określony)

7.3. Jaki jest Państwa stosunek pracy?

○ umowa zawarta bezpośrednio z pracodawcą

○ umowa za pośrednictwem agencji

7.4. Czy wykonują Państwo taki sam zawód co przed otrzymaniem wsparcia z EFG?

○ Tak

○ Nie

○ Jeśli nie, jaki to zawód? Proszę wskazać: ___

7.5. Czy wykonują Państwo nową pracę w tym samym regionie co poprzednią pracę, którą wykonywali Państwo przed otrzymaniem wsparcia z EFG?

○ Tak

○ Nie, pracuję w innym regionie

○ Nie, pracuję w innym państwie UE

○ Nie, pracuję w innym państwie poza UE

7.6. Czy otrzymane wsparcie zmotywowało Państwa do znalezienia pracy za granicą lub w innym regionie?

○ Tak

○ Nie

7.7. Jak długo pracują Państwo w swojej obecnej pracy?

○ 0-2 miesiące

○ 3-5 miesięcy

○ 6-11 miesięcy

○ 12-17 miesięcy

○ 18-24 miesiące

○ Dłużej niż 24 miesiące

7.8. Czy w swojej obecnej pracy mają Państwo więcej obowiązków niż w poprzednim miejscu pracy?

○ Tak

○ Nie

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

7.9. Ile płatnych lub niepłatnych nadgodzin zwykle przepracowują Państwo w nowej pracy?

○ Więcej niż w poprzedniej pracy

○ Mniej niż w poprzedniej pracy

○ Tyle samo co w poprzedniej pracy

7.10. Jak kształtuje się Państwo wynagrodzenie w nowej pracy w porównaniu z poprzednią pracą?

○ Jest wyższe

○ Jest niższe

○ Jest takie samo

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

7.11. Ogólnie rzecz biorąc, jak oceniają Państwo swoje warunki pracy w nowym miejscu pracy w porównaniu z pracą, którą wykonywali Państwo przed otrzymaniem pomocy z EFG?

○ Są lepsze

○ Są gorsze

○ Są takie same

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

7.12. Czy otrzymane wsparcie pomogło Państwu znaleźć nową pracę?

○ Tak

○ Nie

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

7.13. Czy umiejętności techniczne i cyfrowe nabyte w ramach otrzymanego wsparcia są pomocne w nowej pracy?

○ Są bardzo pomocne

○ Są w niewielkim stopniu pomocne

○ Nie, nie są pomocne

○ Nie odbyłem(-am) szkoleń w tym zakresie

7.14. Czy umiejętności środowiskowe/ekologiczne nabyte w ramach otrzymanego wsparcia są pomocne w nowej pracy?

○ Są bardzo pomocne

○ Są w niewielkim stopniu pomocne

○ Nie, nie są pomocne

○ Nie odbyłem(-am) szkoleń w tym zakresie

8. Dla uczestników, którzy pracują obecnie na własny rachunek

W poprzednim pytaniu oznajmili Państwo, że są Państwo obecnie osobą pracującą na własny rachunek. Proszę odpowiedzieć na poniższe pytania. Poniższe pytania pomogą nam zrozumieć Państwa konkretną sytuację.

8.1. Prowadzę swoją działalność jako...

○ pracę w pełnym wymiarze czasu pracy

○ pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy

8.2. Czy prowadzą Państwo swoją działalność w tym samym sektorze gospodarki, w którym pracowali Państwo przed otrzymaniem wsparcia z EFG?

○ Tak

○ Nie

○ Jeśli nie, jaki to sektor? Proszę wskazać: _________

8.3. Czy prowadzą Państwo swoją działalność w tym samym regionie, w którym pracowali Państwo przed otrzymaniem wsparcia z EFG?

○ Tak (proszę przejść do pytania 8.5)

○ Nie, prowadzę ją w innym regionie

○ Nie, prowadzę ją w innym państwie UE

○ Nie, prowadzę ją w innym państwie poza UE

8.4. Jeśli nie, czy otrzymane wsparcie zmotywowało Państwa do rozpoczęcia działalności gospodarczej poza krajem lub regionem?

○ Tak

○ Nie

8.5. Jak długo prowadzą Państwo swoją działalność gospodarczą?

○ 0-2 miesiące

○ 3-5 miesięcy

○ 6-11 miesięcy

○ 12-17 miesięcy

○ 18-24 miesiące

○ Dłużej niż 24 miesiące

8.6. Ile osób zatrudniają Państwo w swoim przedsiębiorstwie (wliczając w to Państwa)?

(Proszę wskazać liczbę): ___

8.7. Jak kształtują się Państwa dochody w porównaniu z pracą, którą wykonywali Państwo przed otrzymaniem wsparcia z EFG?

○ Są wyższe

○ Są niższe

○ Są takie same

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

8.8. Ogólnie rzecz biorąc, jak oceniają Państwo swoje warunki pracy w porównaniu z pracą, którą wykonywali Państwo przed otrzymaniem wsparcia z EFG?

○ Są lepsze

○ Są gorsze

○ Są takie same

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

8.9. Czy otrzymane wsparcie pomogło Państwu rozpocząć pracę na własny rachunek?

○ Tak

○ Nie

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

8.10. Czy umiejętności techniczne i cyfrowe nabyte w ramach otrzymanego wsparcia są pomocne w pracy na własny rachunek?

○ Są bardzo pomocne

○ Są w niewielkim stopniu pomocne

○ Nie, nie są pomocne

○ Nie odbyłem(-am) szkoleń w tym zakresie

8.11. Czy umiejętności środowiskowe/ekologiczne nabyte w ramach otrzymanego wsparcia są pomocne w pracy na własny rachunek?

○ Są bardzo pomocne

○ Są w niewielkim stopniu pomocne

○ Nie, nie są pomocne

○ Nie odbyłem(-am) szkoleń w tym zakresie

9. Osoby w trakcie kształcenia lub szkolenia

W poprzednim pytaniu 5.1 oznajmili Państwo, że są Państwo studentem lub uczestnikiem szkolenia. Poniższe pytania pomogą nam zrozumieć Państwa konkretną sytuację.

9.1. W jakim rodzaju kształcenia biorą Państwo obecnie udział?

○ Zdobywam wykształcenia podstawowe

○ Zdobywam wykształcenia średnie

○ Kształcenie zawodowe

○ Licencjat

○ Magisterium

○ Uznanie dyplomu z państwa spoza UE

○ Kursy językowe

○ Inne (proszę wskazać):________

9.2. Jakie zawód chcieliby Państwo podjąć po zakończeniu kształcenia/szkolenia?

Proszę wskazać:- _______

9.3. Czy otrzymane wsparcie pomogło Państwu rozpocząć kształcenie lub program szkoleniowy?

○ Tak

○ Nie

○ Wolę nie udzielać odpowiedzi

9.4. Czy umiejętności cyfrowe nabyte w ramach otrzymanego wsparcia są pomocne w trakcie Państwa kształcenia lub programu szkoleniowego?

○ Są bardzo pomocne

○ Są w niewielkim stopniu pomocne

○ Nie, nie są pomocne

○ Nie odbyłem(-am) szkoleń w tym zakresie

9.5. Czy umiejętności środowiskowe/ekologiczne nabyte w ramach otrzymanego wsparcia są pomocne w trakcie Państwa kształcenia lub programu szkoleniowego?

○ Są bardzo pomocne

○ Są w niewielkim stopniu pomocne

○ Nie, nie są pomocne

○ Nie odbyłem(-am) szkoleń w tym zakresie

10. Podsumowanie

Poniżej mogą Państwo wpisać wszelkie dodatkowe uwagi dotyczące pomocy otrzymanej z EFG:

Po kliknięciu przycisku "Wyślij" poniżej Państwa odpowiedzi zostaną zapisane i wysłane i nie będą Państwo już mogli wprowadzać żadnych zmian. Mogą Państwo otrzymać mailem kopię swoich odpowiedzi. Proszę postępować zgodnie z instrukcjami na stronie internetowej EUSurvey.

Dziękujemy za poświęcenie czasu na wypełnienie ankiety.

1 Dz.U. L 153 z 3.5.2021, s. 48.
2 Osoby, które: a) wyemigrowały do obecnego państwa zamieszkania; lub b) wcześniej posiadały inne obywatelstwo niż obecnego państwa zamieszkania; lub c) co najmniej jedno z rodziców wcześniej przyjechało do obecnego państwa zamieszkania jako imigrant.
3 Bezrobocie długotrwałe oznacza pozostawanie bez pracy przez dłużej niż jeden rok, przy jednoczesnym aktywnym poszukiwaniu zatrudnienia (pole informacyjne)
4 Ocena potencjału zawodowego osób poszukujących pracy, która służy opracowaniu indywidualnych planów działania i ukierunkowaniu osób poszukujących pracy na odpowiednie aktywne instrumenty rynku pracy. (pole informacyjne)
5 Pomoc dla zwolnionych pracowników w znalezieniu nowego zatrudnienia, w formie instrumentu zapewnianego bezpośrednio przez pracodawcę lub w formie wyspecjalizowanej usługi. (pole informacyjne)
6 Dotacje na potrzeby zatrudniania osób o stałej (lub długoterminowej) ograniczonej zdolności do pracy. (pole informacyjne)
7 Instrumenty zapewniające rehabilitację zawodową osobom o ograniczonej zdolności do pracy (tymczasowej lub stałej), pomagające uczestnikom dostosować się do ich niepełnosprawności lub choroby oraz rozwijać kompetencje przygotowujące do podjęcia pracy lub regularnego szkolenia. (pole informacyjne)
8 Płatna praca zorganizowana za pośrednictwem platform internetowych. (pole informacyjne)

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2696

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/2696 ustanawiające procedury przeprowadzania ankiet dla beneficjentów Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników oraz wzór tych ankiet zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/691
Data aktu: 04/12/2023
Data ogłoszenia: 05/12/2023
Data wejścia w życie: 25/12/2023