Decyzja 2/2023 w sprawie kwoty i sposobów wniesienia przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wkładu finansowego do budżetu ogólnego Unii w związku z kosztami, jakie będą wynikać z udziału Zjednoczonego Królestwa w europejskich systemach informatycznych

DECYZJA nr 2/2023 SPECJALNEGO KOMITETU HANDLOWEGO DS. WSPÓŁPRACY ADMINISTRACYJNEJ W DZIEDZINIE VAT ORAZ ODZYSKIWANIA PODATKÓW I CEŁ USTANOWIONEGO NA MOCY UMOWY O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY
z dnia 19 października 2023 r.
w sprawie kwoty i sposobów wniesienia przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wkładu finansowego do budżetu ogólnego Unii w związku z kosztami, jakie będą wynikać z udziału Zjednoczonego Królestwa w europejskich systemach informatycznych [2023/2473]

SPECJALNY KOMITET HANDLOWY,

uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony 1  ("umowa o handlu i współpracy"), w szczególności jej Protokół w sprawie współpracy administracyjnej i zwalczania oszustw w dziedzinie podatku od wartości dodanej oraz w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków i ceł ("protokół"), w szczególności jego art. PVAT.39 ust. 2 lit. g),

a także mając na uwadze, co następuje:

1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/847 2  określa zasady opracowywania, obsługi i utrzymania europejskich systemów informatycznych.

2. Wspólna sieć łączności ("CCN") i formularze elektroniczne, które mają zostać przyjęte na podstawie art. PVAT.39 ust. 2 lit. d) protokołu, stanowią unijne komponenty europejskich systemów informacyjnych.

3. Na podstawie art. 9 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2021/847 korzystanie z unijnych komponentów europejskich systemów informatycznych przez kraje nieuczestniczące jest przedmiotem umów z tymi krajami, zawieranych zgodnie z art. 218 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

4. Należy ustalić kwoty i sposoby wniesienia przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wkładu finansowego do budżetu ogólnego Unii w związku z kosztami, jakie będą wynikać z udziału tego państwa w europejskich systemach informatycznych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Koszty dostosowania

1. 
Kwota do zapłaty przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w związku z wprowadzeniem zmian w elektronicznych formularzach dotyczących VAT i odzyskiwania wierzytelności, które to formularze mają zostać przyjęte na podstawie art.PVAT.39 ust. 2 lit. d) protokołu, wynosi 36 250 EUR.
2. 
Kwotę tę należy wpłacić w terminie 60 dni od daty przyjęcia niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Roczny wkład finansowy

1. 
Do dnia 31 grudnia 2025 r. roczny wkład finansowy, jaki Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ma wnosić do budżetu ogólnego Unii, wynosi 12 600 EUR.
2. 
Od dnia 1 stycznia 2026 r. roczny wkład finansowy, jaki Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ma wnosić do budżetu ogólnego Unii, wynosi 42 000 EUR.
3. 
Ten roczny wkład pokrywa wydatki związane z opracowywaniem, utrzymaniem i ulepszaniem rozwiązań informatycznych (np. CCN, formularze elektroniczne).
4. 
Wysokość rocznego wkładu finansowego jest co roku aktualizowana.
5. 
Do dnia 15 maja każdego roku Komisja zwraca się do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o wniesienie wkładu za poprzedni rok.
Artykuł  3

Sposób płatności

Wszelkie płatności, o których mowa w art. 1 i 2, muszą być dokonywane w euro na rachunek bankowy Komisji wskazany w nocie debetowej, w terminie 60 dni. Jeżeli Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej dokona płatności swojego wkładu w terminie późniejszym niż 60 dni, Komisja może naliczyć odsetki za zwłokę (według stopy stosowanej przez Europejski Bank Centralny do swoich operacji w EUR, opublikowanej w serii "C" Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej w dniu upływu terminu płatności, powiększonej o 1,5 punktu procentowego).

Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Londynie dnia 19 października 2023 r.
1 Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 10.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/847 z dnia 20 maja 2021 r. ustanawiające program "Fiscalis" na rzecz współpracy w dziedzinie opodatkowania i uchylające rozporządzenie (UE) nr 1286/2013 (Dz.U. L 188 z 28.5.2021, s. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2473

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2/2023 w sprawie kwoty i sposobów wniesienia przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wkładu finansowego do budżetu ogólnego Unii w związku z kosztami, jakie będą wynikać z udziału Zjednoczonego Królestwa w europejskich systemach informatycznych
Data aktu: 19/10/2023
Data ogłoszenia: 09/11/2023
Data wejścia w życie: 19/10/2023