Decyzja 2023/2096 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu ustanowionego na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony, w odniesieniu do zmiany załącznika XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) i załącznika XXVIII-C (Zasady mające zastosowanie do usług pocztowych i kurierskich) do tego Układu

DECYZJA RADY (UE) 2023/2096
z dnia 28 września 2023 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu ustanowionego na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony, w odniesieniu do zmiany załącznika XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) i załącznika XXVIII-C (Zasady mające zastosowanie do usług pocztowych i kurierskich) do tego Układu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony 1  (zwany dalej "Układem") wszedł w życie w dniu 1 lipca 2016 r.

(2) Art. 436 ust. 3 Układu stanowi, że Rada Stowarzyszenia UE-Republika Mołdawii (zwana dalej "Radą Stowarzyszenia") jest uprawniona do aktualizacji i zmiany załączników do Układu.

(3) Zgodnie z art. 438 ust. 2 Układu Rada Stowarzyszenia może przekazać Komitetowi Stowarzyszenia jakiekolwiek swoje uprawnienia, w tym uprawnienia do podejmowania wiążących decyzji.

(4) Decyzją nr 3/2014 2  Rada Stowarzyszenia przekazała uprawnienia do aktualizacji lub zmiany załączników do Układu dotyczących między innymi rozdziału 6 (Prowadzenie przedsiębiorstwa, handel usługami i handel elektroniczny) tytułu V (Handel i zagadnienia związane z handlem) Układu Komitetowi Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, w zakresie, w jakim rozdział 6 nie zawiera szczególnych postanowień dotyczących aktualizacji lub zmiany tych załączników. W rozdziale 6 nie ma szczegółowych postanowień dotyczących aktualizacji lub zmiany tych załączników.

(5) Komitet Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu powinien przyjąć decyzję w sprawie zmiany załącznika XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) i załącznika XXVIII-C (Zasady mające zastosowanie do usług pocztowych i kurierskich) w 2023 r.

(6) Jak stanowi preambuła Układu i zgodnie z jego art. 230 i 240, Unia i Republiką Mołdawii (zwana dalej "Mołdawią") uznają znaczenie zbliżenia obowiązującego prawodawstwa Mołdawii do prawodawstwa Unii, co oznacza, że Mołdawia ma zapewnić stopniowe dostosowywanie obowiązujących i przyszłych przepisów do dorobku prawnego Unii. Ponadto art. 102 Układu stanowi, że Mołdawia dokonuje zbliżenia swojego prawodawstwa do aktów UE i instrumentów międzynarodowych, o których mowa w załączniku XXVIII-B do Układu, zgodnie z postanowieniami zawartymi w tym załączniku.

(7) Mołdawia zwróciła się o dalszą integrację w odniesieniu do sektora roamingu w Unii oraz o aktualizację Układu w celu uwzględnienia niedawnego dorobku prawnego Unii w dziedzinie telekomunikacji oraz usług pocztowych i kurierskich.

(8) Zważywszy, że załącznik XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) do Układu należy uzupełnić o odpowiednie akty UE dotyczące roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej oraz o inne niedawne przepisy dorobku prawnego Unii dotyczące usług telekomunikacyjnych, należy dodać odpowiednie akty do tego załącznika. Konieczne jest również skreślenie niektórych aktów już uwzględnionych w tym załączniku, jeżeli zostały one zastąpione lub zmienione przez nowsze akty.

(9) Zważywszy, że załącznik XXVIII-C (Zasady mające zastosowanie do usług pocztowych i kurierskich) należy uzupełnić o niedawne przepisy dorobku prawnego Unii dotyczące usług pocztowych i kurierskich, należy dodać odpowiednie akty do tego załącznika.

(10) Należy zatem ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, ponieważ decyzja zmieniająca załącznik XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) oraz załącznik XXVIII-C (Zasady mające zastosowanie do usług pocztowych i kurierskich) do Układu będzie wiążąca dla Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu ustanowionego na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony, w odniesieniu do zmiany załącznika XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) oraz załącznika XXVIII-C (Zasady mające zastosowanie do usług pocztowych i kurierskich) do Układu, oparte jest na projekcie decyzji tego Komitetu dołączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 28 września 2023 r.

PROJEKT

DECYZJA nr .../2023 KOMITETU STOWARZYSZENIA UE-REPUBLIKA MOŁDAWII W SKŁADZIE ROZSTRZYGAJĄCYM KWESTIE DOTYCZĄCE HANDLU

z dnia ...

w sprawie zmiany załącznika XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) oraz załącznika XXVIII-C (Zasady mające zastosowanie do usług pocztowych i kurierskich) do Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony

KOMITET STOWARZYSZENIA W SKŁADZIE ROZSTRZYGAJĄCYM KWESTIE DOTYCZĄCE HANDLU,

uwzględniając Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony, w szczególności jego art. 102, 230 i 240,

uwzględniając decyzję nr 3/2014 Rady Stowarzyszenia UE-Republika Mołdawii z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Rady Stowarzyszenia Komitetowi Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu 3 , a także mając na uwadze, co następuje:

(1)
Układ o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony (zwany dalej "Układem") wszedł w życie w dniu 1 lipca 2016 r.
(2)
Art. 1 ust. 2 lit. g) Układu stanowi, że celem Układu jest między innymi ustanowienie warunków dla zwiększonych stosunków gospodarczych i handlowych, w ramach dążenia do stopniowej integracji Republiki Mołdawii (zwanej dalej "Mołdawią") z rynkiem wewnętrznym UE, w tym przez ustanowienie pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu, która pozwoli na daleko idące zbliżenie przepisów i liberalizację dostępu do rynku zgodnie z prawami i obowiązkami wynikającymi z członkostwa w Światowej Organizacji Handlu, a także przejrzyste stosowanie tych praw i obowiązków.
(3)
Art. 102 Układu stanowi, że Mołdawia dokonuje zbliżenia swojego prawodawstwa do aktów UE i instrumentów międzynarodowych, o których mowa w załączniku XXVIII-B do Układu, zgodnie z postanowieniami zawartymi w tym załączniku.
(4)
Art. 230 Układu stanowi, że Mołdawia dokonuje zbliżenia swojego prawodawstwa do aktów UE i instrumentów międzynarodowych, o których mowa w załączniku XXVIII-C do Układu, zgodnie z postanowieniami zawartymi w tym załączniku.
(5)
Mołdawia zwróciła się o dalszą liberalizację dostępu do rynku w odniesieniu do roamingu.
(6)
Przepisy dotyczące roamingu stanowią część dorobku prawnego UE w dziedzinie telekomunikacji, ale nie zostały one uwzględnione w załączniku XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) w momencie zawarcia Układu. Należy zatem uzupełnić załącznik XXVIII-B o odpowiednie akty UE dotyczące roamingu.
(7)
Na obecnym etapie rozwoju gospodarczego i prawnego rynku wewnętrznego UE w zakresie usług telekomunikacyjnych odpowiednie akty UE dotyczące roamingu są następujące: rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/2286 4 , rozporządzenie (UE) 2018/1971 5  i dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 6 , rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/654 7  oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/612 8 .
(8)
Art. 1 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2022/612 oraz art. 3 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/654 odnoszą się do referencyjnych kursów wymiany publikowanych przez Europejski Bank Centralny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Europejski Bank Centralny nie publikuje obecnie kursów walutowych leja Mołdawii. Konieczne jest zatem dostosowanie tych przepisów w celu umożliwienia stosowania kursów wymiany między euro a lejem Mołdawii publikowanych przez Narodowy Bank Mołdawii, dopóki Europejski Bank Centralny nie będzie publikować kursów wymiany leja Mołdawii.
(9)
Ponadto dorobek prawny Unii, o którym mowa w załączniku XXVIII-B, zmienił się od czasu ostatniej aktualizacji tego załącznika z dnia 4 października 2019 r., a dorobek prawny Unii, o którym mowa w załączniku XXVIII-C, zmienił się od czasu wejścia w życie Układu.
(10)
Należy zatem zaktualizować i zmienić załączniki XXVIII-B i XXVIII-C do Układu przez dodanie odpowiednich aktów UE do załączników XXVIII-B i XXVIII-C oraz skreślenie niektórych aktów, które akty te zastępują.
(11)
W dniu 16 grudnia 2014 r. decyzją nr 3/2014 Rada Stowarzyszenia przekazała Komitetowi Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu, o której to sytuacji mowa w art. 438 ust. 3 Układu, uprawnienia do aktualizacji lub zmiany niektórych załączników do Układu dotyczących kwestii związanych z handlem.
(12)
Kiedy Mołdawia uzna, że dany akt prawny UE został prawidłowo przyjęty i wdrożony, Mołdawia przedłoży odpowiednie tabele transpozycji wraz z urzędowym tłumaczeniem na język angielski mołdawskiego wykonawczego aktu prawnego współsekretarzowi UE Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Załącznik XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) do Układu niniejszym zmienia się zgodnie z załącznikiem I do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Załącznik XXVIII-C (Zasady mające zastosowanie do usług pocztowych i kurierskich) do Układu niniejszym zmienia się zgodnie z załącznikiem II do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejszą decyzję sporządzono w językach: angielskim, bułgarskim, chorwackim, czeskim, duńskim, estońskim, fińskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, irlandzkim, litewskim, łotewskim, maltańskim, niderlandzkim, niemieckim, polskim, portugalskim, słowackim, słoweńskim, szwedzkim, rumuńskim, węgierskim i włoskim, przy czym każdy z tych tekstów jest jednakowo autentyczny.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ..

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

1.
W załączniku XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) wprowadza się zmiany przez dodanie następujących aktów UE:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiająca Europejski kodeks łączności elektronicznej (wersja przekształcona) ("EKŁE").

Ramy czasowe: przepisy dyrektywy (UE) 2018/1972 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/612 z dnia 6 kwietnia 2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii (wersja przekształcona).

Do celów niniejszego Układu przepisy rozporządzenia (UE) 2022/612 odczytuje się z uwzględnieniem następujących dostosowań: art. 1 ust. 4 odnosi się do referencyjnych kursów wymiany publikowanych przez Europejski Bank Centralny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Dopóki Europejski Bank Centralny nie będzie publikować kursów wymiany leja Mołdawii, do celów stosowania art. 1 ust. 4 używa się kursów wymiany między euro a lejem Mołdawii publikowanych przez Narodowy Bank Mołdawii. Okresy odniesienia i warunki określone w art. 1 ust. 4 pozostają niezmienione.

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia (UE) 2022/612 należy wdrożyć w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/2286 z dnia 15 grudnia 2016 r. ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące stosowania polityki uczciwego korzystania i metod oceny zrównoważonego charakteru zniesienia dodatkowych opłat z tytułu detalicznych usług roamingu oraz dotyczące wniosku, jaki ma obowiązek złożyć dostawca usług roamingu na potrzeby tej oceny.

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/2286 podlegają wdrożeniu w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/654 z dnia 18 grudnia 2020 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 poprzez określenie jednolitej maksymalnej ogólnounijnej stawki za zakończenie połączenia głosowego w sieci ruchomej oraz jednolitej maksymalnej ogólnounijnej stawki za zakończenie połączenia głosowego w sieci stacjonarnej.

Do celów niniejszego Układu przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/654 odczytuje się z uwzględnieniem następujących dostosowań: art. 3 ust. 2 i 3 odnosi się do referencyjnych kursów wymiany publikowanych przez Europejski Bank Centralny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Dopóki Europejski Bank Centralny nie będzie publikować kursów wymiany leja Mołdawii, do celów stosowania art. 3 ust. 2 i 3 używa się kursów wymiany między euro a lejem Mołdawii publikowanych przez Narodowy Bank Mołdawii. Okresy odniesienia i warunki określone w art. 3 ust. 2 i 3 pozostają niezmienione.

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/654 podlegają wdrożeniu przed rozporządzeniem w sprawie roamingu i w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1971 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiające Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz Agencję Wsparcia BEREC (Urząd BEREC), zmieniające rozporządzenie (UE) 2015/2120 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1211/2009.

Krajowy organ regulacyjny Mołdawii, który ponosi główną odpowiedzialność za nadzór nad bieżącym funkcjonowaniem rynków sieci i usług łączności elektronicznej, w pełni uczestniczy w pracach Rady Organów Regulacyjnych BEREC, grup roboczych BEREC i Zarządu Urzędu BEREC: krajowy organ regulacyjny Mołdawii ma takie same prawa i obowiązki jak krajowe organy regulacyjne państw członkowskich UE, z wyjątkiem prawa głosu i przewodnictwa w Radzie Organów Regulacyjnych i Zarządzie.
W związku z powyższym krajowy organ regulacyjny Mołdawii jest reprezentowany na odpowiednim szczeblu zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie BEREC. Zgodnie z odpowiednimi przepisami rozporządzeń UE, o których mowa powyżej, BEREC i Urząd BEREC wspierają w odpowiednim przypadku krajowy organ regulacyjny Mołdawii w wykonywaniu jego zadań.
Krajowy organ regulacyjny Mołdawii w jak największym stopniu uwzględnia wszelkie wytyczne, opinie, zalecenia, wspólne stanowiska i najlepsze praktyki przyjęte przez BEREC w celu zapewnienia spójnego wdrażania ram regulacyjnych łączności elektronicznej.
Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia (UE) 2018/1971 podlegają wdrożeniu w terminie 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/2243 z dnia 17 grudnia 2019 r. ustanawiające formularz zawierający podsumowanie warunków umowy, który ma być używany przez dostawców publicznie dostępnych usług łączności elektronicznej na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972.

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/2243 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/61/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie środków mających na celu zmniejszenie kosztów realizacji szybkich sieci łączności elektronicznej.

Ramy czasowe: przepisy dyrektywy 2014/61/UE podlegają wdrożeniu przed rozporządzeniem w sprawie roamingu i w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r. ustanawiające środki dotyczące dostępu do otwartego internetu oraz zmieniające dyrektywę 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników, a także rozporządzenie (UE) nr 531/2012 w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii (Dz.U. L 310 z 26.11.2015, s. 1), zmienione: rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1971 z dnia 11 grudnia 2018 r. (Dz.U. L 321 z 17.12.2018, s. 1).

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia (UE) 2015/2120 podlegają wdrożeniu przed rozporządzeniem w sprawie roamingu i w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja Komisji 2007/176/WE z dnia 11 grudnia 2006 r. ustanawiająca wykaz norm i specyfikacji dotyczący sieci i usług łączności elektronicznej oraz urządzeń i usług towarzyszących, zastępujący wszystkie poprzednie wersje (Dz.U. L 86 z 27.3.2007, s. 11), zmieniona: decyzją Komisji 2008/286/WE z dnia 17 marca 2008 r. (Dz.U. L 93 z 4.4.2008, s. 24).

Ramy czasowe: przepisy decyzji Komisji 2007/176/WE podlegają wdrożeniu w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/296 z dnia 24 lutego 2015 r. ustanawiająca proceduralne warunki współpracy między państwami członkowskimi w zakresie identyfikacji elektronicznej na podstawie art. 12 ust. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2015/296 podlegają wdrożeniu w ciągu 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1501 z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ram interoperacyjności na podstawie art. 12 ust. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym.

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/1501 podlegają wdrożeniu w ciągu 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/1502 z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ustanowienia minimalnych specyfikacji technicznych i procedur dotyczących poziomów zaufania w zakresie środków identyfikacji elektronicznej na podstawie art. 8 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym.

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/1502 podlegają wdrożeniu w ciągu 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/1984 z dnia 3 listopada 2015 r. w sprawie określenia okoliczności, formatów i procedur notyfikacji zgodnie z art. 9 ust. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2015/1984 podlegają wdrożeniu w ciągu 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego (przekształcenie).

Ramy czasowe: przepisy dyrektywy (UE) 2019/1024 podlegają wdrożeniu w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/138 z dnia 21 grudnia 2022 r. ustanawiające wykaz szczególnych zbiorów danych o wysokiej wartości oraz warunki ich publikacji i ponownego wykorzystywania.

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/138 podlegają wdrożeniu w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (akt o usługach cyfrowych).

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia (UE) 2022/2065 podlegają wdrożeniu w ciągu 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Zalecenie Komisji (UE) 2018/334 z dnia 1 marca 2018 r. w sprawie działań na rzecz skutecznego zwalczania nielegalnych treści w internecie.

Ramy czasowe: przepisy zalecenia Komisji (UE) 2018/334 podlegają wdrożeniu w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1925 z dnia 14 września 2022 r. w sprawie kontestowalnych i uczciwych rynków w sektorze cyfrowym oraz zmiany dyrektyw (UE) 2019/1937 i (UE) 2020/1828 (akt o rynkach cyfrowych).

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia (UE) 2022/1925 podlegają wdrożeniu w ciągu 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1150 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie propagowania sprawiedliwości i przejrzystości dla użytkowników biznesowych korzystających z usług pośrednictwa internetowego (rozporządzenie w sprawie platform i przedsiębiorstw).

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia (UE) 2019/1150 podlegają wdrożeniu w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/302 z dnia 28 lutego 2018 r. w sprawie nieuzasadnionego blokowania geograficznego oraz innych form dyskryminacji klientów ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym oraz w sprawie zmiany rozporządzeń (WE) nr 2006/2004 oraz (UE) 2017/2394 i dyrektywy 2009/22/WE (rozporządzenie w sprawie blokowania geograficznego).

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia (UE) 2018/302 podlegają wdrożeniu w ciągu 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Dyrektywa 2002/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lipca 2002 r. dotycząca przetwarzania danych osobowych i ochrony prywatności w sektorze łączności elektronicznej (dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej), zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/136/WE.

Ramy czasowe: przepisy dyrektywy 2002/58/WE podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

PRAWODAWSTWO DOTYCZĄCE WIDMA RADIOWEGO

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 243/2012/UE z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu dotyczącego polityki w zakresie widma radiowego.

Ramy czasowe: przepisy decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 243/2012/UE podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji 2013/195/UE z dnia 23 kwietnia 2013 r. określająca praktyczne warunki, jednolite formaty i metodę w odniesieniu do wykazu dotyczącego widma radiowego ustanowionego decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 243/2012/UE w sprawie ustanowienia wieloletniego programu dotyczącego polityki w zakresie widma radiowego.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji 2013/195/UE podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/687 z dnia 28 kwietnia 2016 r. w sprawie harmonizacji zakresu częstotliwości 694-790 MHz na potrzeby systemów naziemnych zapewniających bezprzewodowe szerokopasmowe usługi łączności elektronicznej oraz na potrzeby elastycznego użytkowania na poziomie krajowym w Unii.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/687 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/2317 z dnia 16 grudnia 2016 r. zmieniająca decyzję 2008/294/WE i decyzję wykonawczą 2013/654/UE w celu uproszczenia działania łączności ruchomej na pokładach statków powietrznych (usług MCA) w Unii.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/2317 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/191 z dnia 1 lutego 2017 r. zmieniająca decyzję 2010/166/UE w celu wprowadzenia nowych technologii i pasm częstotliwości na potrzeby usług łączności ruchomej na pokładach statków (usługi MCV) w Unii Europejskiej.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2017/191 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/899 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystywania zakresu częstotliwości 470-790 MHz w Unii.

Ramy czasowe: przepisy decyzji (UE) 2017/899 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/1483 z dnia 8 sierpnia 2017 r. zmieniająca decyzję 2006/771/WE w sprawie harmonizacji widma radiowego na potrzeby urządzeń bliskiego zasięgu i uchylająca decyzję 2006/804/WE.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2017/1483 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2017/2077 z dnia 10 listopada 2017 r. zmieniająca decyzję 2005/50/WE w sprawie harmonizacji widma radiowego w paśmie 24 GHz dla celów tymczasowego użycia przez samochodowe urządzenia radarowe bliskiego zasięgu we Wspólnocie.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2017/2077 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2018/661 z dnia 26 kwietnia 2018 r. zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2015/750 w sprawie harmonizacji zakresu częstotliwości 1 452-1 492 MHz na potrzeby systemów naziemnych zapewniających usługi łączności elektronicznej w Unii w odniesieniu do rozszerzenia zakresu jej stosowania na zharmonizowane zakresy częstotliwości 1 427-1 452 MHz oraz 1 492-1 517 MHz.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2018/661 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2018/1538 z dnia 11 października 2018 r. w sprawie harmonizacji widma radiowego na potrzeby urządzeń bliskiego zasięgu w zakresach częstotliwości 874-876 i 915-921 MHz.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2018/1538 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/235 z dnia 24 stycznia 2019 r. zmieniająca decyzję 2008/411/WE w odniesieniu do aktualizacji odpowiednich warunków technicznych dotyczących zakresu częstotliwości 3 400-3 800 MHz.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/235 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/785 z dnia 14 maja 2019 r. w sprawie harmonizacji widma radiowego na potrzeby urządzeń wykorzystujących technologię ultraszerokopasmową w Unii oraz uchylająca decyzję 2007/131/WE.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/785 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/1345 z dnia 2 sierpnia 2019 r. zmieniająca decyzję 2006/771/WE w celu aktualizacji zharmonizowanych warunków technicznych w zakresie wykorzystywania widma radiowego na potrzeby urządzeń bliskiego zasięgu.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1345 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/784 z dnia 14 maja 2019 r. w sprawie harmonizacji zakresu częstotliwości 24,25-27,5 GHz na potrzeby systemów naziemnych umożliwiających świadczenie usług bezprzewodowej szerokopasmowej łączności elektronicznej w Unii.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/784 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2020/590 z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniająca decyzję (UE) 2019/784 w odniesieniu do aktualizacji odpowiednich warunków technicznych mających zastosowanie do zakresu częstotliwości 24,25-27,5 GHz.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2020/590 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2020/636 z dnia 8 maja 2020 r. zmieniająca decyzję 2008/477/WE w odniesieniu do aktualizacji odpowiednich warunków technicznych dotyczących zakresu częstotliwości 2 500-2 690 MHz.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2020/636 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2020/667 z dnia 6 maja 2020 r. zmieniająca decyzję 2012/688/UE w odniesieniu do aktualizacji odpowiednich warunków technicznych dotyczących zakresów częstotliwości 1 920-1 980 MHz i 2 110-2 170 MHz.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2020/667 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1070 z dnia 20 lipca 2020 r. określające cechy punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu zgodnie z art. 57 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej.

Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1070 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2020/1426 z dnia 7 października 2020 r. w sprawie zharmonizowanego wykorzystania widma radiowego w zakresie częstotliwości 5 875-5 935 MHz na potrzeby związanych z bezpieczeństwem zastosowań inteligentnych systemów transportowych (ITS), uchylająca decyzję 2008/671/WE.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2020/1426 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2021/1067 z dnia 17 czerwca 2021 r. w sprawie zharmonizowanego wykorzystania widma radiowego w paśmie częstotliwości 5 945-6 425 MHz celem wdrożenia systemów dostępu bezprzewodowego, w tym lokalnych sieci radiowych (WAS/RLANs).

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2021/1067 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2021/1730 z dnia 28 września 2021 r. w sprawie zharmonizowanego wykorzystania sparowanych zakresów częstotliwości 874,4-880,0 MHz i 919,4-925,0 MHz oraz niesparowanego zakresu częstotliwości 1 900-1 910 MHz na potrzeby kolejowego systemu ruchomej łączności radiowej.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2021/1730 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2022/172 z dnia 7 lutego 2022 r. zmieniająca decyzję wykonawczą Komisji (UE) 2018/1538 w sprawie harmonizacji widma radiowego na potrzeby urządzeń bliskiego zasięgu w zakresach częstotliwości 874-876 MHz i 915-921 MHz.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2022/172 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2022/173 z dnia 7 lutego 2022 r. w sprawie harmonizacji pasm częstotliwości 900 MHz i 1 800 MHz na potrzeby systemów naziemnych zapewniających usługi łączności elektronicznej w Unii oraz w sprawie uchylenia decyzji 2009/766/WE.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2022/173 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2022/179 z dnia 8 lutego 2022 r. w sprawie zharmonizowanego wykorzystania widma radiowego w paśmie częstotliwości 5 GHz na potrzeby wdrożenia systemów dostępu bezprzewodowego, w tym lokalnych sieci radiowych, i uchylająca decyzję 2005/513/WE.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2022/179 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2022/180 z dnia 8 lutego 2022 r. zmieniająca decyzję 2006/771/WE w odniesieniu do aktualizacji zharmonizowanych warunków technicznych w zakresie wykorzystywania widma radiowego na potrzeby urządzeń bliskiego zasięgu.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2022/180 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2022/2307 z dnia 23 listopada 2022 r. zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2022/179 w odniesieniu do wyznaczania i udostępniania zakresów częstotliwości 5 150-5 250 MHz, 5 250-5 350 MHz i 5 470-5 725 MHz zgodnie z warunkami technicznymi określonymi w załączniku.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2022/2307 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2022/2324 z dnia 23 listopada 2022 r. zmieniająca decyzję 2008/294/WE w celu uwzględnienia dodatkowych technologii dostępu i środków na potrzeby wykonywania usług łączności ruchomej na pokładach statków powietrznych (usługi MCA) w Unii.

Ramy czasowe: przepisy decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2022/2324 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.
2.
W załączniku XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) wprowadza się zmiany przez skreślenie następujących aktów:
Dyrektywa 2002/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej (dyrektywa ramowa), zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/140/WE z dnia 25 listopada 2009 r.
Dyrektywa 2002/20/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie w sprawie zezwoleń na udostępnienie sieci i usług łączności elektronicznej (dyrektywa o zezwoleniach), zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/140/WE z dnia 25 listopada 2009 r.
Dyrektywa 2002/19/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie dostępu do sieci łączności elektronicznej i urządzeń towarzyszących oraz wzajemnych połączeń (dyrektywa o dostępie), zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/140/WE.
Dyrektywa 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej), zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/136/WE z dnia 25 listopada 2009 r. oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120.
Dyrektywa 2003/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/37/UE.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/37/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. zmieniająca dyrektywę 2003/98/WE w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego.
Decyzja Komisji 2005/513/WE z dnia 11 lipca 2005 r. w sprawie zharmonizowanego wykorzystania widma radiowego w paśmie częstotliwości 5 GHz celem wdrożenia Bezprzewodowych Systemów Dostępowych, włączając Lokalne Sieci Radiowe (WAS/RLAN).
Decyzja Komisji 2007/90/WE z dnia 12 lutego 2007 r. zmieniająca decyzję 2005/513/WE w sprawie zharmonizowanego wykorzystania widma radiowego w paśmie częstotliwości 5 GHz celem wdrożenia Bezprzewodowych Systemów Dostępowych, włączając Lokalne Sieci Radiowe (WAS/RLAN).
Decyzja Komisji 2006/804/WE z dnia 23 listopada 2006 r. w sprawie harmonizacji widma radiowego dla urządzeń do identyfikacji radiowej (RFID) pracujących w zakresie częstotliwości UHF.
Decyzja Komisji 2007/131/WE z dnia 21 lutego 2007 r. w sprawie udostępnienia w sposób zharmonizowany widma radiowego na potrzeby urządzeń wykorzystujących technologię ultraszerokopasmową na terytorium Wspólnoty.
Decyzja Komisji 2009/343/WE z dnia 21 kwietnia 2009 r. zmieniająca decyzję 2007/131/WE w sprawie udostępnienia w sposób zharmonizowany widma radiowego na potrzeby urządzeń wykorzystujących technologię ultraszerokopas- mową na terytorium Wspólnoty.
Decyzja wykonawcza Komisji 2014/702/UE z dnia 7 października 2014 r. zmieniająca decyzję 2007/131/WE w sprawie udostępnienia w sposób zharmonizowany widma radiowego na potrzeby urządzeń wykorzystujących technologię ultraszerokopasmową na terytorium Wspólnoty.
Decyzja Komisji 2008/671/WE z dnia 5 sierpnia 2008 r. w sprawie zharmonizowanego wykorzystania widma radiowego w zakresie częstotliwości 5 875-5 905 MHz na potrzeby inteligentnych systemów transportowych (ITS) związanych z bezpieczeństwem.

ZAŁĄCZNIK  II

W załączniku XXVIII-C (Zasady mające zastosowanie do usług pocztowych i kurierskich) wprowadza się zmiany przez dodanie następujących aktów UE:
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/644 z dnia 18 kwietnia 2018 r. w sprawie transgranicz- nych usług doręczania paczek.
Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1263 z dnia 20 września 2018 r. określające formularz do celów przekazywania informacji przez operatorów świadczących usługi doręczania paczek na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/644.
Ramy czasowe: przepisy rozporządzenia (UE) 2018/644 oraz rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1263 podlegają wdrożeniu w ciągu 1 roku od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji.
1 Dz.U. L 260 z 30.8.2014, s. 4.
2 Decyzja nr 3/2014 Rady Stowarzyszenia UE-Republika Mołdawii z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie przekazania niektórych uprawnień Rady Stowarzyszenia Komitetowi Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu (Dz.U. L 110 z 29.4.2015, s. 40).
3 Dz.U. UE L 110 z 29.4.2015, s. 40.
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/2286 z dnia 15 grudnia 2016 r. ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące stosowania polityki uczciwego korzystania i metod oceny zrównoważonego charakteru zniesienia dodatkowych opłat z tytułu detalicznych usług roamingu oraz dotyczące wniosku, jaki ma obowiązek złożyć dostawca usług roamingu na potrzeby tej oceny (Dz.U. UE L 344 z 17.12.2016, s. 46).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1971 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiające Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz Agencję Wsparcia BEREC (Urząd BEREC), zmieniające rozporządzenie (UE) 2015/2120 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1211/2009 (Dz.U. UE L 321 z 17.12.2018, s. 1).
6 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiająca Europejski kodeks łączności elektronicznej (wersja przekształcona) (Dz.U. UE L 321 z 17.12.2018, s. 36).
7 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2021/654 z dnia 18 grudnia 2020 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 poprzez określenie jednolitej maksymalnej ogólnounijnej stawki za zakończenie połączenia głosowego w sieci ruchomej oraz jednolitej maksymalnej ogólnounijnej stawki za zakończenie połączenia głosowego w sieci stacjonarnej (Dz.U. UE L 137 z 22.4.2021, s. 1).
8 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/612 z dnia 6 kwietnia 2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii (Dz.U. UE L 115 z 13.4.2022, s. 1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.241.125

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/2096 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu ustanowionego na mocy Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony, w odniesieniu do zmiany załącznika XXVIII-B (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) i załącznika XXVIII-C (Zasady mające zastosowanie do usług pocztowych i kurierskich) do tego Układu
Data aktu: 28/09/2023
Data ogłoszenia: 29/09/2023