Rozporządzenie wykonawcze 2023/2060 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1231 w odniesieniu do wykazu państw bandery statków rybackich poławiających produkty rybołówstwa, które mogą być wprowadzane do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa i wprowadzane do obrotu w Irlandii Północnej jako towary detaliczne

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/2060
z dnia 26 września 2023 r.
ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1231 w odniesieniu do wykazu państw bandery statków rybackich poławiających produkty rybołówstwa, które mogą być wprowadzane do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa i wprowadzane do obrotu w Irlandii Północnej jako towary detaliczne
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1231 z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie przepisów szczególnych dotyczących wprowadzania do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa niektórych przesyłek towarów detalicznych, roślin przeznaczonych do sadzenia, sadzeniaków ziemniaka, maszyn i niektórych pojazdów wykorzystywanych do celów rolniczych lub leśnych, a także przemieszczania o charakterze niehandlowym niektórych zwierząt domowych do Irlandii Północnej 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 4 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) 2023/1231 ustanowiono przepisy szczególne dotyczące między innymi wprowadzania do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa przesyłek niektórych towarów detalicznych przeznaczonych do wprowadzenia do obrotu w Irlandii Północnej dla konsumenta końcowego.

(2) W szczególności w art. 9 rozporządzenia (UE) 2023/1231 ustanowiono przepisy szczególne dotyczące przesyłek towarów detalicznych z zagranicy. Art. 9 ust. 2 lit. b) tego rozporządzenia stanowi, że produkty rybołówstwa złowione przez statek rybacki pływający pod banderą państwa trzeciego innego niż Zjednoczone Królestwo ("państwo bandery") i przywożone do części Zjednoczonego Królestwa innych niż Irlandia Północna mogą być wprowadzane do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa jako towary detaliczne i wprowadzane do obrotu w Irlandii Północnej zgodnie z art. 4 tego rozporządzenia, wyłącznie jeżeli państwo bandery danego statku rybackiego zostało wymienione w akcie wykonawczym przyjętym zgodnie z art. 9 ust. 4 tego rozporządzenia.

(3) Ponadto art. 9 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2023/1231 stanowi, że produkty rybołówstwa złowione przez statek państwa bandery i przywożone do części Zjednoczonego Królestwa innych niż Irlandia Północna mogą być wprowadzane do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa jako towary detaliczne i wprowadzane do obrotu w Irlandii Północnej zgodnie z art. 4 tego rozporządzenia, wyłącznie jeżeli Zjednoczone Królestwo przedstawi pisemne dowody, że zastosowanie mają warunki przywozu oraz wymogi dotyczące kontroli urzędowych i weryfikacji na mocy jego prawa krajowego, co zapewnia, by do Zjednoczonego Królestwa nie były przywożone produkty rybołówstwa uzyskane z nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów ("połowy NNN"), jak określono w art. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1005/2008 2  i w aktach Unii przyjętych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1005/2008, i Zjednoczone Królestwo skutecznie wprowadziło w życie te warunki przywozu oraz wymogi dotyczące kontroli urzędowych i weryfikacji ("pisemne dowody").

(4) Rozporządzenie (WE) nr 1005/2008 ustanawia unijny system zapobiegania połowom NNN oraz ich powstrzymywania i eliminowania, a w jego art. 12 ust. 1 zakazuje się przywozu do Unii produktów rybołówstwa uzyskanych z połowów NNN. Ponadto w art. 20 tego rozporządzenia ustanowiono przepisy dotyczące powiadamiania Komisji przez państwa trzecie bandery do celów akceptowania świadectw połowowych zatwierdzonych przez takie państwa bandery, aby zapewnić między innymi zgodność z tym zakazem przesyłek produktów rybołówstwa wprowadzanych do Unii z państw trzecich.

(5) Decyzją wykonawczą Rady 2014/170/UE 3  ustanowiono wykaz niewspółpracujących państw trzecich w zakresie zwalczania połowów NNN zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1005/2008.

(6) Art. 9 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (UE) 2023/1231 stanowi, że w przypadku gdy Komisja otrzymała pisemne dowody, może ona przyjąć akt wykonawczy zawierający wykaz państw bandery statków rybackich dokonujących połowów produktów rybołówstwa, które mogą być wprowadzane do Irlandii Północnej jako towary detaliczne z innych części Zjednoczonego Królestwa i wprowadzane do obrotu w Irlandii Północnej.

(7) Pismem z dnia 4 września 2023 r. Zjednoczone Królestwo przedstawia pisemne dowody na to, że warunki przywozu oraz wymogi dotyczące kontroli urzędowych i weryfikacji mają zastosowanie na mocy prawa krajowego Zjednoczonego Królestwa i Zjednoczone Królestwo skutecznie wprowadziło w życie warunki przywozu oraz wymogi dotyczące kontroli urzędowych i weryfikacji.

(8) Ponieważ Zjednoczone Królestwo przedstawiło niezbędne pisemne dowody wymagane na mocy art. 9 ust. 2 lit. a) rozporządzenia (UE) 2023/1231, należy ustanowić wykaz państw bandery statków rybackich poławiających produkty rybołówstwa, które mogą być wprowadzane do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa i wprowadzane do obrotu w Irlandii Północnej jako towary detaliczne po ich przywozie do innych części Zjednoczonego Królestwa. Wykaz ten powinien uwzględniać wymóg dotyczący powiadomienia określony w art. 20 rozporządzenia (WE) nr 1005/2008 oraz wykaz niewspółpracujących państw trzecich ustanowiony decyzją wykonawczą 2014/170/UE.

(9) W celu zapewnienia pewności prawa oraz uniknięcia niepotrzebnych zakłóceń w handlu niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie w trybie pilnym.

(10) Obowiązek oznakowania towarów detalicznych zgodnie z załącznikiem IV do rozporządzenia (UE) 2023/1231 ma zastosowanie od dnia 1 października 2023 r. Niniejsze rozporządzenie powinno być zatem stosowane od dnia 1 października 2023 r., aby zapewnić spójność i pewność prawa oraz uniknąć niepotrzebnych zakłóceń w handlu.

(11) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres

W niniejszym rozporządzeniu ustanawia się wykaz państw trzecich innych niż Zjednoczone Królestwo, które są państwami bandery statków rybackich poławiających produkty rybołówstwa, które mogą być wprowadzane do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa i wprowadzane do obrotu w Irlandii Północnej jako towary detaliczne zgodnie z art. 4 rozporządzenia (UE) 2023/1231 po ich przywozie do innych części Zjednoczonego Królestwa ("wykaz państw bandery").

Artykuł  2

Wykaz państw bandery

Wykaz państw bandery znajduje się w załączniku.

Artykuł  3

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 października 2023 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 września 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

ALBANIA

ALGIERIA

ANGOLA

ANTIGUA I BARBUDA

ARGENTYNA

AUSTRALIA

BAHAMY

BANGLADESZ

BELIZE

BENIN

BRAZYLIA

KANADA

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA

CHILE

CHINY

KOLUMBIA

KOSTARYKA

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ

KUBA

CURAÇAO

EKWADOR

EGIPT

SALWADOR

ERYTREA

FALKLANDY

WYSPY OWCZE

FIDŻI

POLINEZJA FRANCUSKA

FRANCUSKIE TERYTORIA POŁUDNIOWE I ANTARKTYCZNE

GABON

GHANA

GRENLANDIA

GRENADA

GWATEMALA

GWINEA

GUJANA

ISLANDIA

INDIE

INDONEZJA

JAMAJKA

JAPONIA

KENIA

KIRIBATI

MADAGASKAR

MALEZJA

MALEDIWY

MAURETANIA

MAURITIUS

MEKSYK

CZARNOGÓRA

MAROKO

MOZAMBIK

MJANMA/BIRMA

NAMIBIA

NOWA KALEDONIA

NOWA ZELANDIA

NIKARAGUA

NIGERIA

NORWEGIA

OMAN

PAKISTAN

PANAMA

PAPUA-NOWA GWINEA

PERU

FILIPINY

ROSJA

ŚWIĘTA HELENA

SAINT-PIERRE I MIQUELON

SENEGAL

SESZELE

WYSPY SALOMONA

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI

KOREA POŁUDNIOWA

SRI LANKA

SURINAM

TAJWAN

TANZANIA

TAJLANDIA

GAMBIA

TRISTAN DA CUNHA

TUNEZJA

TURCJA

UKRAINA

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

STANY ZJEDNOCZONE AMERYKI

URUGWAJ

WENEZUELA

WIETNAM

WALLIS I FUTUNA

JEMEN

1 Dz.U. L 165 z 29.6.2023, s. 103.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiające wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylające rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999 (Dz.U. L 286 z 29.10.2008, s. 1).
3 Decyzja wykonawcza Rady 2014/170/UE z dnia 24 marca 2014 r. ustanawiająca wykaz niewspółpracujących państw trzecich w zakresie zwalczania połowów NNN zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1005/2008 ustanawiającym wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania (Dz.U. L 91 z 27.3.2014, s. 43).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.238.108

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/2060 ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1231 w odniesieniu do wykazu państw bandery statków rybackich poławiających produkty rybołówstwa, które mogą być wprowadzane do Irlandii Północnej z innych części Zjednoczonego Królestwa i wprowadzane do obrotu w Irlandii Północnej jako towary detaliczne
Data aktu: 26/09/2023
Data ogłoszenia: 27/09/2023
Data wejścia w życie: 01/10/2023, 27/09/2023