Decyzja 2023/1794 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu ds. Zamówień Rządowych w kwestii przyjęcia regulaminu wewnętrznego tego Komitetu w odniesieniu do wyboru przewodniczącego

DECYZJA RADY (UE) 2023/1794
z dnia 18 września 2023 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu ds. Zamówień Rządowych w kwestii przyjęcia regulaminu wewnętrznego tego Komitetu w odniesieniu do wyboru przewodniczącego
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Porozumienie w sprawie zamówień rządowych jest porozumieniem wielostronnym w ramach Światowej Organizacji Handlu, mającym na celu wzajemne otwarcie rynków zamówień rządowych między jego stronami. Zmieniona wersja tego porozumienia weszła w życie dnia 6 kwietnia 2014 r. (zwanego dalej "zmienionym GPA").

(2) W art. XXI ust. 1 zmienionego GPA ustanawia się Komitet ds. Zamówień Rządowych (zwany dalej "Komitetem") w celu umożliwienia stronom konsultacji we wszelkich kwestiach związanych z funkcjonowaniem zmienionego GPA lub realizacją jego celów.

(3) Art. XXI ust. 1 zmienionego GPA stanowi, że Komitet wybiera swojego przewodniczącego.

(4) Projekt regulaminu wewnętrznego w odniesieniu do wyboru przewodniczącego został rozesłany przez Komitet w dniu 12 maja 2023 r.

(5) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu w kwestii przyjęcia jego regulaminu wewnętrznego, gdyż regulamin ten będzie wiążący dla Unii.

(6) Należy zatem przyjąć projekt regulaminu wewnętrznego w odniesieniu do wyboru przewodniczącego, rozesłany przez Komitet w dniu 12 maja 2023 r., w celu uregulowania funkcjonowania Komitetu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu ds. Zamówień Rządowych ustanowionego Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych, polega na poparciu przyjęcia jego regulaminu wewnętrznego w odniesieniu do wyboru przewodniczącego.

Tekst tego regulaminu wewnętrznego jest dołączony do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 września 2023 r.

Regulamin wewnętrzny w odniesieniu do wyboru przewodniczącego Komitetu WTO ds. Zamówień Rządowych

1.
Strony co roku wybierają przewodniczącego spośród swoich przedstawicieli w Komitecie ds. Zamówień Rządowych.
2.
Strony mogą podjąć decyzję o przedłużeniu kadencji przewodniczącego na podstawie planu jego prac na kolejny rok.
3.
Wyboru przewodniczącego dokonuje się na podstawie zdolności, doświadczenia, dyspozycyjności i kompetencji kandydata do wypełnienia odpowiednich obowiązków. Przewodniczący pełni funkcję we własnym imieniu.
4.
Ustępujący przewodniczący przeprowadza konsultacje w celu ułatwienia wyboru. W przypadku braku przewodniczącego strony mogą mianować, w drodze konsensusu, tymczasowego przewodniczącego lub zwrócić się do strony, która obsadzała dotychczas stanowisko przewodniczącego, o przeprowadzenie takich konsultacji.
5.
Przed konsultacjami lub w ich trakcie kandydat lub kandydaci na stanowisko przewodniczącego mają możliwość przedstawienia stronom swoich planów na okres przewodniczenia Komitetowi.
6.
Mianowania dokonuje się na pierwszym zwyczajnym posiedzeniu Komitetu w danym roku. Jeżeli pojawia się wakat przewodniczącego w trakcie roku, strony dążą do jak najszybszego znalezienia następcy.
7.
Mianowanie staje się skuteczne z chwilą zakończenia posiedzenia, o którym mowa w poprzednim ustępie. Jeżeli w tym czasie stanowisko przewodniczącego jest nieobsadzone, mianowanie staje się skuteczne niezwłocznie.
8.
Przewodniczący pozostaje na stanowisku do końca pierwszego zwyczajnego posiedzenia w kolejnym roku kalendarzowym, chyba że nie jest już w stanie pełnić swojej funkcji lub zrzeka się mandatu we wcześniejszym terminie.
9.
Jeżeli strony nie są w stanie osiągnąć konsensusu w sprawie wyboru przewodniczącego, w związku z czym Komitet nie może wywiązać się z obowiązku odbywania posiedzeń co najmniej raz w roku, Komitet może mianować spośród kandydatów, w drodze konsensusu, tymczasowego przewodniczącego lub ewentualnie zwrócić się do strony, która obsadzała dotychczas stanowisko przewodniczącego, o tymczasowe ułatwianie odbywania posiedzeń Komitetu do czasu mianowania przewodniczącego.
10.
Strony mogą zdecydować o uzupełnieniu regulaminu wewnętrznego o dodatkowe postanowienia. Przeglądu regulaminu wewnętrznego można dokonać w ciągu pięciu lat od jego przyjęcia.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.231.115

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/1794 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu ds. Zamówień Rządowych w kwestii przyjęcia regulaminu wewnętrznego tego Komitetu w odniesieniu do wyboru przewodniczącego
Data aktu: 18/09/2023
Data ogłoszenia: 20/09/2023