Decyzja wykonawcza 2023/1780 w sprawie wykonania decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie

DECYZJA WYKONAWCZA RADY (WPZiB) 2023/1780
z dnia 15 września 2023 r.
w sprawie wykonania decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 31 ust. 2,

uwzględniając decyzję Rady 2011/235/WPZiB z dnia 12 kwietnia 2011 r. dotyczącą środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie 1 , w szczególności jej art. 3 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 12 kwietnia 2011 r. Rada przyjęła decyzję 2011/235/WPZiB.

(2) W dniu 25 września 2022 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym potępił masowe i niewspółmierne użycie siły przez irańskie siły bezpieczeństwa przeciwko pokojowym demonstrantom oraz podkreślił, że w wyniku działań tych sił wiele osób zostało zabitych lub rannych. W oświadczeniu stwierdził też, że odpowiedzialni za śmierć Mahsy Amini muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, oraz zaapelował do irańskich władz, aby zapewniły przejrzyste i wiarygodne śledztwa w celu ustalenia liczby ofiar śmiertelnych i osób aresztowanych, aby uwolniły wszystkich pokojowych demonstrantów i aby wszystkim zatrzymanym zapewniły rzetelne procesy sądowe. Ponadto w oświadczeniu podkreślił, że decyzja Iranu, aby radykalnie ograniczyć dostęp do internetu i zablokować komunikatory internetowe, stanowi rażące naruszenie wolności wypowiedzi. Na koniec stwierdził, że Unia rozważy wszelkie dostępne opcje, aby zareagować na śmierć Mahsy Amini i na działania podjęte przez irańskie siły bezpieczeństwa w odpowiedzi na wynikłe demonstracje.

(3) W związku z tym oraz zgodnie ze zobowiązaniem Unii, aby reagować na wszelkie budzące zaniepokojenie kwestie dotyczące Iranu, w tym na sytuację w zakresie praw człowieka, co potwierdzono w konkluzjach Rady z dnia 12 grudnia 2022 r., do wykazu osób i podmiotów objętych środkami ograniczającymi w załączniku do decyzji 2011/235/WPZiB należy dodać cztery osoby i sześć podmiotów.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2011/235/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do decyzji 2011/235/WPZiB wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 września 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób i podmiotów w załączniku do decyzji 2011/235/WPZiB dodaje się następujące osoby i podmioty:

Osoby

Imię i nazwisko Dane osobowe Powody Data umieszczenia w wykazie
"234. PARVAR Gholamhossein Gheib Funkcja: Zastępca głównodowodzącego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w centralnej kwaterze sił bezpieczeństwa im. Imama Alego

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Jest zastępcą głównodowodzącego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w centralnej kwaterze sił bezpieczeństwa im. Imama Alego. Podczas pełnienia tej funkcji w centralnej kwaterze sił bezpieczeństwa, która powstała w celu tłumienia protestów ludności, był odpowiedzialny za zabijanie i represjonowanie demonstrantów podczas ogólnokrajowych protestów w listopadzie 2019 r. Podczas pełnienia poprzedniej funkcji - szefa organizacji Basidż - był odpowiedzialny za zabijanie i brutalne represjonowanie demonstrantów przez siły znajdujące się pod jego zwierzchnictwem podczas ogólnokrajowych protestów w Iranie w okresie od grudnia 2017 r. do stycznia 2018 r.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
235. SHAHRESTANI Hassan Mofakhami

(alias: MOFAKHAMI- SHAHRESTANI Hassan;

MOFAKHAMISHAHRESRANI

Hassan)

Funkcja: Komendant policji w prowincji Mazandaran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Komendant policji w prowincji Mazandaran. Od dawna pełni funkcje związane z brutalnym tłumieniem pokojowych protestów. W czerwcu 2023 r. wprost nakazał swoim podwładnym, aby skręcić kark każdemu, kto spróbuje przeciwstawić się normom dotyczącym hidżabu.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
236. HABIBI Roham Bakhsh

(alias: HABIBI Roham-Bakhsh;

HABIBI Rohambakhsh)

Funkcja: Komendant policji w prowincji Fars

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Komendant policji w prowincji Fars, który od dawna pełni funkcje związane z brutalnym tłumieniem pokojowych protestów. Jako komendant policji w prowincji Fars odpowiada za masowe aresztowania demonstrantów i wydanie rozkazu użycia broni śmiercionośnej wobec bezbronnych demonstrantów w tej prowincji podczas ogólnokrajowych protestów w listopadzie 2019 r. Doniesiono, że siły znajdujące się pod jego zwierzchnictwem brutalnie tłumiły w prowincji Fars protesty w listopadzie 2019 r. oraz zabijały ludzi.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
237. TAHAMI Seyyed Javad

(alias: TAHAMI Seyed Javad

Funkcja: Funkcjonariusz w więzieniu

Fardiswięzieniu Kachui)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Dyrektor więzienia Kachui - zwanego też więzieniem Fardis - który w związku ze swoją funkcją nadzoruje wszystkie działania w tej placówce. Więzienie Kachui jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości i jest często wykorzystywane do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym dokonywano egzekucji.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023"

Podmioty

Nazwa Informacje identyfikujące Powody Data umieszczenia w wykazie
"38. Tasnim Cultural Institution Organization

(alternatywna nazwa: Tasnim News Agency)

Rodzaj podmiotu: Agencja medialna

Miejsce rejestracji: Iran

Data rejestracji: 30 czerwca 2012 r.

Agencja Tasnim News jest największym środkiem masowego przekazu powiązanym z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej i służy irańskiemu reżimowi jako machina propagandowa, której materiały często odzwierciedlają radykalne poglądy Iranu. Agencja medialna jest odpowiedzialna za publikowanie na swojej stronie internetowej i na swoich kontach w mediach społecznościowych fałszywych zeznań demonstrantów, a także za zamieszczanie w mediach społecznościowych zdjęć demonstrantów oraz próśb do czytelników o pomoc w ich zidentyfikowaniu.

Tasnim News odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
39. Supreme Council of Cyberspace (SCC) Rodzaj podmiotu: Podmiot rządowy

Miejsce rejestracji: Iran

Data rejestracji: 2012

Jest odpowiedzialna za ograniczanie irańskim obywatelom dostępu do internetu, aby zapobiegać protestom lub je tłumić oraz ograniczyć dostęp do otwartych i wolnych informacji, a tym samym narusza prawo do posiadania niezależnych opinii bez ingerencji oraz prawo do poszukiwania, uzyskiwania i przekazywania informacji i myśli za pomocą wszelkich środków przekazu i ponad granicami.

Odpowiada ona zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
40. Centralne więzienie w Sanandadż

Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Kurdystan, północno- zachodni Iran

Centralne więzienie w Sanandadż jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym przeprowadzono wiele egzekucji.

Centralne więzienie w Sanandadż odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
41. Więzienie w Zahedanie

Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Zahedan, Iran

Więzienie w Zahedanie jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym dokonano masowych egzekucji.

Więzienie w Zahedanie odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
42. Centralne więzienie w Isfahanie

(alternatywna nazwa: więzienie Dastgerd; więzienie w Isfahanie; więzienie w Esfahanie; więzienie Isfahan)

Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Isfahan, Iran

Centralne więzienie w Isfahanie jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym przeprowadzono wiele egzekucji.

Centralne więzienie w Isfahanie odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
43. Więzienie Kachui

(alternatywna nazwa: więzienie Kachouii; więzienie Kechoui; więzienie Kachuyi; więzienie Fardis)

Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Karadż, prowincja Alborz, Iran

Więzienie Kachui jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym dokonywano egzekucji.

Więzienie Kachui odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023"
1 Dz.U. L 100 z 14.4.2011, s. 51.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.228I.6

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2023/1780 w sprawie wykonania decyzji 2011/235/WPZiB dotyczącej środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom i podmiotom w związku z sytuacją w Iranie
Data aktu: 15/09/2023
Data ogłoszenia: 15/09/2023
Data wejścia w życie: 15/09/2023