Rozporządzenie 2023/154 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 147/2003 dotyczące niektórych środków ograniczających w odniesieniu do Somalii

ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) 2023/154
z dnia 23 stycznia 2023 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 147/2003 dotyczące niektórych środków ograniczających w odniesieniu do Somalii

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 215,

uwzględniając decyzję Rady 2010/231/WPZiB z dnia 26 kwietnia 2010 r. dotyczącą środków ograniczających wobec Somalii i uchylającą wspólne stanowisko 2009/138/WPZiB 1 ,

uwzględniając wspólny wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem Rady (WE) nr 147/2003 2  nałożono ograniczenia na udzielanie każdej osobie, podmiotowi lub organowi w Somalii finansowania, pomocy finansowej i pomocy technicznej związanych z działaniami wojskowymi w odniesieniu do towarów i technologii ujętych we wspólnym wykazie uzbrojenia Unii Europejskiej.

(2) W dniu 17 listopada 2022 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję (RB ONZ) nr 2662 (2022). Rezolucja ta rozszerza w szczególności zakres zwolnień z embarga na broń i związanego z tym finansowania, pomocy finansowej i pomocy technicznej przeznaczonych dla niektórych odbiorców w Somalii.

(3) W dniu 23 stycznia 2023 r. Rada przyjęła decyzję Rady (WPZiB) 2023/160 3 , zmieniającą decyzję 2010/231/WPZiB zgodnie z rezolucją RB ONZ nr 2662 (2022).

(4) Niektóre z tych zmian wchodzą w zakres Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zatem do ich wdrożenia konieczne jest podjęcie działań regulacyjnych na poziomie Unii, w szczególności w celu zapewnienia jednolitego stosowania tych środków przez podmioty gospodarcze we wszystkich państwach członkowskich.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 147/2003,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 147/2003 wprowadza się następujące zmiany:

1)
uchyla się art. 2a rozporządzenia;
2)
art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 3

1. Art. 1 nie ma zastosowania do udzielania finansowania, pomocy finansowej lub pomocy technicznej związanych z działaniami wojskowymi w odniesieniu do towarów i technologii ujętych we wspólnym wykazie uzbrojenia Unii Europejskiej przeznaczonych wyłącznie do:

a) wsparcia personelu Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym misji wspierającej ONZ w Somalii (UNSOM), lub użytku przez niego;

b) wsparcia misji przejściowej Unii Afrykańskiej w Somalii (ATMIS) i jej partnerów strategicznych, działających wyłącznie na podstawie najnowszej strategicznej koncepcji operacji Unii Afrykańskiej oraz we współpracy i w koordynacji z ATMIS, lub użytku przez nich;

c) wsparcia działań szkoleniowych i wspierających Unii Europejskiej lub wykorzystania w ramach tych działań, oraz wsparcia i wykorzystania przez Turcję, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki, a także wszelkie inne siły państwowe, które działają w ramach planu transformacji Somalii lub mają umowę dotyczącą statusu sił lub protokół ustaleń z federalnym rządem Somalii do celów rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2662 (2022), pod warunkiem że poinformują Komitet Sankcji o zawarciu takich umów;

d) rozwijania somalijskich instytucji bezpieczeństwa i policji na szczeblu lokalnym i krajowym w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludności Somalii.

2. Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 lit. d) udzielanie finansowania, pomocy finansowej lub pomocy technicznej związanych z działaniami wojskowymi na rzecz rozwijania somalijskich instytucji bezpieczeństwa i policji spełnia następujące warunki:

a) w odniesieniu do towarów i technologii wymienionych w załączniku IV - nie wydano decyzji odmownej Komitetu Sankcji w terminie pięciu dni roboczych od otrzymania przez komitet powiadomienia od Somalii, państwa członkowskiego lub organizacji międzynarodowej, regionalnej lub subregionalnej udzielającej pomocy;

b) w odniesieniu do towarów i technologii wymienionych w załączniku V- dokonano uprzedniego powiadomienia Komitetu Sankcji w celu informacyjnym przekazanego z pięciodniowym wyprzedzeniem przez Somalię, państwa członkowskie lub organizacje międzynarodowe, regionalne i subregionalne udzielające pomocy.

3. Powiadomienia dokonywane przez Unię Europejską lub państwa członkowskie zgodnie z ust. 2 lit. a) i b) niniejszego artykułu zawierają:

a) dane producenta i dostawcy broni i sprzętu wojskowego, w tym numery seryjne;

b) opis broni i amunicji, w tym rodzaj, kaliber i ilość;

c) proponowaną datę i miejsce dostawy; oraz

d) wszystkie istotne informacje dotyczące jednostki przeznaczenia lub planowanego miejsca składowania.

4. Unia Europejska lub dostarczające państwo członkowskie udzielające pomocy w formie finansowania, pomocy finansowej lub pomocy technicznej w odniesieniu do towarów i technologii ujętych we wspólnym wykazie uzbrojenia Unii Europejskiej przedkładają Komitetowi Sankcji, nie później niż 30 dni po dostawie broni i podobnych materiałów wszystkich rodzajów, powiadomienie po dostawie w formie pisemnego potwierdzenia dokonania dostawy, w tym numery seryjne dostarczonej broni i podobnych materiałów, informacje o wysyłce, konosament, manifesty towarów lub wykazy opakowań oraz konkretne miejsce składowania.

5. Art. 1 nie ma zastosowania do:

a) sprzedaży, dostaw, przekazywania lub wywozu odzieży ochronnej, w tym kamizelek przeciwodłamkowych i hełmów wojskowych, czasowo wywożonych do Somalii przez personel Organizacji Narodów Zjednoczonych, przedstawicieli środków masowego przekazu, pracowników organizacji humanitarnych i rozwojowych oraz personel pomocniczy, wyłącznie do ich osobistego użytku;

b) sprzedaży, dostaw, przekazywania lub wywozu nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego przez państwa lub organizacje międzynarodowe, regionalne lub subregionalne, przeznaczonego wyłącznie do celów humanitarnych lub ochronnych.";

3)
dodaje się załącznik IV zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia;
4)
dodaje się załącznik V zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 stycznia 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Dodaje się załącznik w brzmieniu:

"ZAŁĄCZNIK IV

WYKAZ TOWARÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 3 UST. 2 LIT. a)

1. Pociski rakietowe ziemia-powietrze, w tym przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (MANPADS).

2. Broń o kalibrze większym niż 14,7 mm oraz części składowe specjalnie zaprojektowane do tego rodzaju broni oraz amunicja do niej. (Nie obejmuje to przenośnych granatników przeciwpancernych, takich jak granatniki przeciwpancerne lub lekkie granatniki przeciwpancerne, granaty nasadkowe czy granatniki).

3. Moździerze o kalibrze większym niż 82 mm oraz amunicja do nich.

4. Przeciwpancerna broń kierowana, w tym przeciwpancerne pociski kierowane oraz amunicja i części składowe specjalnie zaprojektowane do tych rodzajów broni.

5. Ładunki i urządzenia specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do użytku wojskowego; miny i powiązane materiały.

6. Celowniki z systemem noktowizyjnym o możliwościach większych niż 2. generacji.

7. Stałopłaty, statki powietrzne z obrotowymi skrzydłami, pionowzloty z pochylanymi wirnikami lub pochylanymi skrzydłami, specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do celów wojskowych.

8. Jednostki pływające i amfibie specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do użytku wojskowego. (»Jednostka pły- wająca« obejmuje wszelkie statki, ekranoplany, jednostki pływające o małej powierzchni styku z wodą lub wodoloty oraz kadłuby lub części kadłubów jednostek pływających).

9. Bezzałogowe statki powietrzne (wymienione jako kategoria IV w rejestrze broni konwencjonalnej ONZ)."

ZAŁĄCZNIK  II

Dodaje się załącznik w brzmieniu:

"ZAŁĄCZNIK V

WYKAZ TOWARÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 3 UST. 2 LIT. b)

1. Wszystkie rodzaje broni o kalibrze do 14,7 mm oraz amunicja do niej.

2. Działa RPG-7 i działa bezodrzutowe oraz amunicja do nich.

3. Celowniki z systemem noktowizyjnym o możliwościach 2. generacji lub mniejszych.

4. Wiropłaty lub śmigłowce specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do użytku wojskowego.

5. Twarde płyty opancerzone do pancerzy osobistych zapewniające ochronę balistyczną na poziomie III lub wyższą (NIJ 0101.06 z lipca 2008 r.) lub odpowiedniki krajowe.

6. Pojazdy naziemne specjalnie zaprojektowane lub zmodyfikowane do użytku wojskowego.

7. Sprzęt łącznościowy specjalnie zaprojektowany lub zmodyfikowany do użytku wojskowego."

1 Dz.U. L 105 z 27.4.2010, s. 17.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 147/2003 z dnia 27 stycznia 2003 r. dotyczące niektórych środków ograniczających w odniesieniu do Somalii (Dz.U. L 24 z 29.1.2003, s. 2).
3 Decyzja Rady (WPZiB) 2023/160 z dnia 23 stycznia 2023 r. zmieniająca decyzję 2010/231/WPZiB dotyczącą środków ograniczających wobec Somalii (zob. s. 22 niniejszego Dziennika Urzędowego).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.22.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2023/154 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 147/2003 dotyczące niektórych środków ograniczających w odniesieniu do Somalii
Data aktu: 23/01/2023
Data ogłoszenia: 24/01/2023
Data wejścia w życie: 25/01/2023