Decyzja 2023/151 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu UPG, ustanowionego w Przejściowej umowie o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Podkomitetu UPG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

DECYZJA RADY (UE) 2023/151
z dnia 17 stycznia 2023 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu UPG, ustanowionego w Przejściowej umowie o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Podkomitetu UPG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przejściowa umowa o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony (zwana dalej "umową") 1 , została podpisana w Brukseli w dniu 22 stycznia 2009 r. zgodnie z decyzją Rady 2009/152/WE 2  i jest stosowana tymczasowo od dnia 4 sierpnia 2014 r.

(2) Zgodnie z umową w skład strony Środkowoafrykańskiej wchodzi Republika Kamerunu.

(3) Zgodnie z art. 92 umowy ustanowiono Komitet UPG UE-Afryka Środkowa, który jest odpowiedzialny za zarządza nie wszystkimi dziedzinami objętymi tą umową i realizację wszystkich wskazanych w niej zadań.

(4) Zgodnie z art. 5 regulaminu wewnętrznego Komitetu UPG UE-Afryka Środkowa, przyjętego w dniu 15 grudnia 2016 r. decyzją nr 1/2016 Komitetu UPG 3  dla skutecznego wykonywania swych zadań Komitet UPG UE-Afryka Środkowa może ustanowić podległe mu podkomitety odpowiedzialne za konkretne kwestie związane z umową. W związku z tym Komitet UPG UE-Afryka Środkowa może ustanowić Podkomitet UPG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, aby osiągnąć cele umowy.

(5) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w odniesieniu do ustanowienia Podkomitetu UPG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ponieważ będzie to miało skutki prawne w Unii.

(6) Stanowisko Unii w odniesieniu do ustanowienia Podkomitetu ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich powinno się zatem opierać na dołączonym projekcie decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu UPG ustanowionego na podstawie Przejściowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Podkomitetu ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, opiera się na projekcie decyzji Komitetu UPG dołączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Po przyjęciu decyzja Komitetu UPG zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 stycznia 2023 r.

PROJEKT

DECYZJA nr .../2023 KOMITETU UPG ustanowionego na mocy PRZEJŚCIOWEJ UMOWY O PARTNERSTWIE GOSPODARCZYM między WSPÓLNOTĄ EUROPEJSKĄ i JEJ PAŃSTWAMI CZŁONKOWSKIMI, z jednej strony, a STRONĄ ŚRODKOWOAFRYKAŃSKĄ, z drugiej strony

z dnia ...

dotycząca ustanowienia Podkomitetu UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

KOMITET UPG,

uwzględniając Przejściową umowę o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, a w szczególności jej art. 92,

uwzględniając decyzję nr 1/2016 Komitetu UPG z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie przyjęcia jego regulaminu wewnętrznego, a w szczególności jej art. 5

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)
Artykuł 92 Przejściowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony (zwanej dalej "umową") 4  stanowi, że Komitet UPG odpowiedzialny jest za zarządzanie wszystkimi dziedzinami objętymi tą umową i realizację wszystkich zadań, o których w niej mowa.
(2)
Artykuł 5 decyzji nr 1/2016 Komitetu UPG z 15 grudnia 2016 r. dotyczącej przyjęcia jego regulaminu wewnętrznego 5  stanowi, że Komitet UPG może ustanowić podległe mu podkomitety, które są odpowiedzialne za konkretne kwestie związane z umową.
(3)
Konieczne jest ustanowienie Podkomitetu EPA ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym ustanawia się Podkomitet UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich na potrzeby partnerstwa między Wspólnotą Europejską a stroną Środkowoafrykańską w celu wykonywania zadań określonych w art. 2.
2. 
Głównym celem Podkomitetu UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich jest ułatwienie wymiany na temat kwestii związanych z rolnictwem, pasterstwem i rozwojem obszarów wiejskich.
Artykuł  2
1. 
Podkomitet UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich jest odpowiedzialny za analizowanie dokumentów w celu wydawania opinii, opracowywanie i wydawanie opinii oraz przedstawianie propozycji na temat kwestii dotyczących rolnictwa, pasterstwa i rozwoju obszarów wiejskich. Umożliwia on stronom wymianę doświadczeń, informacji i najlepszych praktyk oraz wzajemne konsultacje we wszystkich kwestiach związanych z celami ogólnymi i szczegółowymi, które określono w tytule I art. 2 umowy, i wchodzących w zakres kompetencji podkomitetu, jak opisano poniżej.
2. 
Podkomitet UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, podległy Komitetowi UPG, jest odpowiedzialny za:
a)
monitorowanie wszystkich aspektów tytułów II, III i V umowy dotyczących handlu produktami rolnymi i zwierzęcymi, kwestii sanitarnych i fitosanitarnych, bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju obszarów wiejskich, a także kwestii własności intelektualnej i zrównoważonego rozwoju, w zakresie, w jakim mają one zastosowanie do produktów rolnych i zwierzęcych;
b)
zaangażowanie w dialog polityczny na temat rolnictwa, zwierząt gospodarskich i rozwoju obszarów wiejskich w następujących obszarach:
(i)
wytwarzania produktów rolnych i zwierzęcych, ich konsumpcji, promocji handlu tymi produktami oraz rozwoju odnośnego rynku;
(ii)
promowania inwestycji w sektorze rolnym i pasterskim, w tym działalności na małą skalę;
(iii)
polityki rolnej i polityki rozwoju obszarów wiejskich, przepisów ustawowych i wykonawczych, w tym polityk dotyczących oznaczeń geograficznych i rolnictwa ekologicznego;
(iv)
nowych technologii, badań naukowych i innowacji oraz transferu wiedzy do sektorów rolnictwa, a także działań niezbędnych do promowania przejścia na zrównoważone systemy żywnościowe.
3. 
Podkomitet UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich jest również odpowiedzialny za monitorowanie wdrażania zaleceń Komitetu UPG w zakresie, w jakim dotyczą one obszaru kompetencji określonego w ust. 2.
4. 
Podkomitet UPG przedstawia swoje opinie Komitetowi UPG.
Artykuł  3

Podkomitet UPG ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich składa się z przedstawicieli Komisji Europejskiej, z jednej strony, i z przedstawicieli strony Środkowoafrykańskej, z drugiej strony. Reprezentowane strony mogą wspólnie podjąć decyzję o zaproszeniu innych uczestników, w szczególności przedstawicieli zainteresowanych stron objętych zakresem kompetencji podkomitetu.

Artykuł  4

Posiedzenia podkomitetu UPG odbywają się osobiście lub za pomocą wszelkich innych odpowiednich środków uzgodnionych za obopólną zgodą stron. Porządek obrad i częstotliwość posiedzeń podkomitetu są ustalane w drodze konsensusu między stronami.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w ..

1 Dz.U. L 57 z 28.2.2009, s. 2.
2 Decyzja Rady 2009/152/WE z dnia 20 listopada 2008 r. w sprawie podpisania i tymczasowego stosowania Przejściowej umowy o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony (Dz.U. L 57 z 28.2.2009, s. 1).
3 Dz.U. L 17 z 21.1.2017, s. 46.
4 Dz.U. L 57 z 28.2.2009, s. 2.
5 Dz.U. L 17 z 21.1.2017, s. 46.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.20.41

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/151 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu UPG, ustanowionego w Przejściowej umowie o partnerstwie gospodarczym między Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a stroną Środkowoafrykańską, z drugiej strony, w odniesieniu do ustanowienia Podkomitetu UPG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
Data aktu: 17/01/2023
Data ogłoszenia: 23/01/2023