Decyzja 1/2023 w odniesieniu do mechanizmu dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów

DECYZJA nr 1/2023 SPECJALNEGO KOMITETU DS. RYBOŁÓWSTWA, USTANOWIONEGO W ART. 8 UST. 1 LIT. Q) UMOWY O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ I EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ, Z JEDNEJ STRONY, A ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY
z dnia 24 lipca 2023 r.
w odniesieniu do mechanizmu dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów [2023/1611]

SPECJALNY KOMITET DS. RYBOŁÓWSTWA,

Uwzględniając Umowę o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony ("umowa") 1 , w szczególności jej art. 508 ust. 1 lit. m),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 498 ust. 8 umowy stanowi, że Zjednoczone Królestwo i Unia (każda ze Stron, łącznie "Strony") ustanawiają mechanizm dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów między Stronami.

(2) W art. 508 umowy określono w sposób niewyczerpujący funkcje i uprawnienia Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa.

(3) Art. 508 ust. 1 lit. m) umowy stanowi, że Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa może opracować mechanizm dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów między Stronami, o którym mowa w art. 498 ust. 8. Art. 508 ust. 2 lit. b) umowy stanowi, że Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa może przyjmować środki, w tym decyzje i zalecenia w odniesieniu do kwestii, o których mowa w art. 508 ust. 1 lit. m) umowy.

(4) Jak określono w pisemnych sprawozdaniach z konsultacji w sprawie połowów między Stronami na lata 2021 i 2022, Strony stosowały mechanizm przejściowy w odniesieniu do dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów odpowiednio w 2021 r. i 2022 r., do czasu ustanowienia mechanizmu, o którym mowa w art. 498 ust. 8.

(5) Na trzecim posiedzeniu Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa w dniu 27 kwietnia 2022 r. Strony zatwierdziły zasady funkcjonowania mechanizmu, o którym mowa w art. 498 ust. 8.

(6) Jak określono w pisemnych sprawozdaniach z konsultacji w sprawie połowów między Stronami na rok 2023, mechanizm przejściowy przewidziany na lata 2021 i 2022 został przedłużony i objął uprawnienia do połowów na 2023 r., do czasu ustanowienia mechanizmu, o którym mowa w art. 498 ust. 8.

(7) Specjalny Komitet ds. Rybołówstwa powinien podjąć decyzję w sprawie szczegółów dotyczących mechanizmu dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów, o którym mowa w art. 498 ust. 8,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym ustanawia się mechanizm dobrowolnych śródrocznych przeniesień uprawnień do połowów, o którym mowa w art. 498 ust. 8 umowy.

Artykuł  2

Mechanizm opiera się na następujących zasadach:

1.
Jest to mechanizm służący do dobrowolnego przekazywania uprawnień do połowów w ciągu roku między Stronami.
2.
Mechanizm ten będzie funkcjonował co roku w drodze serii regularnych indywidualnych rund między Stronami w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 31 stycznia następnego roku, zazwyczaj z czterotygodniowym odstępem między rundami. Strony uzgodnią z wyprzedzeniem harmonogram tych rund, w tym terminy, w ramach których obie Strony chcące przekazać uprawnienia, dokonują wymiany wykazów proponowanych do przekazania uprawnień.
3.
Indywidualne wnioski dotyczące wymiany będą obejmować numery identyfikacyjne stad i wielkości, które Strony oferują do przekazania w każdym kierunku (do Zjednoczonego Królestwa i do państwa członkowskiego Unii).
4.
Zostaną zrealizowane identyczne wnioski, które znajdują się w wykazach obu Stron.
5.
Mechanizm może być poddawany okresowo przeglądowi za pośrednictwem Specjalnego Komitetu ds. Rybołówstwa.
Artykuł  3

Mechanizm może zostać zawieszony lub przerwany przez każdą ze Stron za odpowiednim powiadomieniem drugiej Strony.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli i Londynie dnia 24 lipca 2023 r.
1 Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 10.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024