Decyzja 2023/1559 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do decyzji uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych dotyczącej zmian tego porozumienia

DECYZJA RADY (UE) 2023/1559
z dnia 14 lipca 2023 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do decyzji uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych dotyczącej zmian tego porozumienia

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wytyczne zawarte w Porozumieniu w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych (zwanym dalej "porozumieniem"), opracowanym w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zostały przetransponowane rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 1 , i w ten sposób stały się prawnie wiążące w Unii.

(2) Uczestnicy porozumienia (zwani dalej "uczestnikami") mają uzgodnić zmiany porozumienia, w szczególności w odniesieniu do przepisów regulujących maksymalne okresy spłaty, schemat spłaty oraz minimalne stawki ubezpieczenia.

(3) Od czasu jego przyjęcia w 1978 r. nigdy dotąd nie przeprowadzono kompleksowego przeglądu ogólnej ciągłej adekwatności postanowień porozumienia. Kompleksowy przegląd pokazuje, że jest potrzeba istotnej modernizacji porozumienia w celu zapewnienia, aby jego postanowienia uwzględniały zmiany w warunkach globalnych i były dostosowane do wymogów przyszłości. Ponadto, postanowienia nie powinny być nieproporcjonalnie rygorystyczne w stosunku do celów porozumienia, jakimi są zapewnienie równych zasad dla uczestników oraz uniknięcie wypierania sektora prywatnego.

(4) Proponowane zmiany porozumienia umożliwiłyby agencjom kredytów eksportowych uczestników oferowanie nabywcom i kredytobiorcom wywożonych towarów i usług w państwach trzecich warunków finansowania zgodnych z należytymi praktykami rynkowymi, umożliwiając tym samym lepsze korygowanie niedoskonałości rynku i wypełnienie luk w finansowaniu bez wypierania sektora prywatnego. W ten sposób zmodernizowane porozumienie wzmocniłoby globalną konkurencyjność eksporterów unijnych, a tym samym znacząco przyczyniłoby się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w Unii.

(5) W wyniku tych proponowanych zmian konieczne są również dalsze zmiany porozumienia w celu usprawnienia i zapewnienia większej spójności w ramach porozumienia i załączników do niego, w tym w odniesieniu do wymogów powiadamiania ex ante.

(6) Ponadto kompleksowy przegląd porozumienia podkreślił potrzebę przeglądu procedur przedłużenia uzgodnionych warunków, które nie są związane z konkretną transakcją. Zmienione procedury wykluczałyby możliwość jednostronnego przedłużenia takich uzgodnionych warunków przez poszczególnych uczestników. Te zmienione procedury lepiej uwzględniałyby zatem potrzebę formalnego uzgodnienia stanowiska przez Unię przed jakimkolwiek przedłużeniem takich uzgodnionych warunków.

(7) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w odniesieniu do decyzji uczestników dotyczącej zmian porozumienia, ponieważ zgodnie z art. 2 rozporządzenia (UE) nr 1233/2011 decyzja będzie wiążąca dla Unii oraz może wywrzeć decydujący wpływ na treść prawa Unii.

(8) Stanowisko Unii powinno zatem polegać na poparciu zmian w oparciu o dołączony projekt skonsolidowanej wersji porozumienia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w sprawie decyzji uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych (zwanego dalej "porozumieniem") dotyczącej zmian porozumienia, polega na poparciu zmian w oparciu o projekt skonsolidowanej wersji porozumienia dołączony do niniejszej decyzji 2 .

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2023 r.
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie zastosowania niektórych wytycznych w dziedzinie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych oraz uchylające decyzje Rady 2001/76/WE i 2001/77/WE (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 45).
2 Zob. dokument ST 10117/23 ADD1 na stronie http://register.consilium.europa.eu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.190.6

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/1559 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w odniesieniu do decyzji uczestników Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych dotyczącej zmian tego porozumienia
Data aktu: 14/07/2023
Data ogłoszenia: 28/07/2023