Decyzja 2023/1540 w sprawie zmiany i sprostowania decyzji (UE) 2021/1870 ustanawiającej kryteria oznakowania ekologicznego UE dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt

DECYZJA KOMISJI (UE) 2023/1540
z dnia 25 lipca 2023 r.
w sprawie zmiany i sprostowania decyzji (UE) 2021/1870 ustanawiającej kryteria oznakowania ekologicznego UE dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt

(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 4845)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 26 lipca 2023 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 66/2010 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie oznakowania ekologicznego UE 1 , w szczególności jego art. 8 ust. 2,

po konsultacji z Komitetem Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją Komisji (UE) 2021/1870 2  ustanowiono kryteria oznakowania ekologicznego UE oraz związane z nimi wymogi dotyczące oceny i weryfikacji dla grup produktów "produkty kosmetyczne" i "produkty do pielęgnacji zwierząt".

(2) Zainteresowane strony z branży i członkowie Komitetu Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego wskazali, że niektóre przepisy decyzji (UE) 2021/1870 można interpretować w różny sposób, co może prowadzić do niespójności w praktycznym stosowaniu tej decyzji. Aby uniknąć takiego niespójnego stosowania oraz aby zapewnić jasność i pewność prawa, należy doprecyzować brzmienie tych przepisów.

(3) Definicja "aktywnej zawartości" w sekcji "Ramy" załączników I i II do decyzji (UE) 2021/1870 zawiera błąd, który należy sprostować, aby wyjaśnić, że organiczne środki ścierne nie powinny być uwzględniane przy obliczaniu aktywnej zawartości produktu kosmetycznego lub produktów do pielęgnacji zwierząt. Substancje nieorganiczne bowiem, w tym nieorganiczne środki ścierne, już z definicji nie są uwzględniane.

(4) Aby zapewnić prawidłowe stosowanie kryterium 4 lit. a) ppkt (iii) w załączniku I do decyzji (UE) 2021/1870, tj. zwolnienie związków cynku, sklasyfikowanych jako H410 zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 3  w maści cynkowej/kremie cynkowym, kryterium 4 lit. a) ppkt (i) należy sprostować w celu sprecyzowania, że substancje, które są zwolnione w ramach kryterium 4 lit. a) ppkt (iii), nie muszą spełniać wymogów określonych w kryterium 4 lit. a) ppkt (i).

(5) Aby zapewnić prawidłowe stosowanie kryterium 4 lit. b) w załączniku I oraz kryterium 3 lit. b) w załączniku II do decyzji (UE) 2021/1870, należy sprostować te kryteria, aby określić, że substancje wymienione w kryteriach mogą być obecne w produkcie końcowym, jeżeli występują w formie zanieczyszczeń. Jest to konieczne, aby wymogi były spójne z informacjami zgłoszonymi w odniesieniu do tych kryteriów w tabeli 1 w załączniku I do decyzji (UE) 2021/1870 i w tabeli 1 w załączniku II do tej decyzji.

(6) Aby zapewnić prawidłowe stosowanie kryterium 4 lit. c) w załączniku I oraz kryterium 3 lit. c) w załączniku II do decyzji (UE) 2021/1870, należy sprostować przypis 12 w załączniku I i przypis 10 w załączniku II, aby podać właściwy link, z którego powinni korzystać wnioskodawcy ubiegający się o oznakowanie ekologiczne UE.

(7) W celu sprecyzowania wykładni formuły wprowadzającej w kryterium 5 w załączniku I i kryterium 4 w załączniku II do decyzji (UE) 2021/1870, należy sprostować tę formułę wprowadzającą, aby uściślić, że jedynie produkty w postaci płynnej muszą spełniać wymóg dotyczący dopuszczalnej minimalnej objętości opakowania, jak już sugeruje to jednostka podana w tej formule wprowadzającej.

(8) Aby zapewnić prawidłowe stosowanie kryterium 5 lit. d) w załączniku I oraz kryterium 4 lit. d) w załączniku II do decyzji (UE) 2021/1870, zgodnie z najnowszymi technologiami recyklingu 4  oraz z wynikami dyskusji prowadzonych z zainteresowanymi stronami w ramach procedury przeglądu kryteriów oznakowania ekologicznego UE 5 , należy zmienić tabelę 8 w załączniku I i tabelę 7 w załączniku II w celu sprecyzowania, że etykiety zwykłe z polipropylenu (PP) i etykiety typu "sleeve" z poliolefin stosowane z opakowaniami PP oraz etykiety z polietylenu (PE) i etykiety typu "sleeve" z PE stosowane z opakowaniami z polietylenu o dużej gęstości (HDPE) są dozwolone w produktach opatrzonych oznakowaniem ekologicznym UE.

(9) W celu zapewnienia prawidłowej weryfikacji kryterium 3 w załączniku II do decyzji (UE) 2021/1870 należy sprostować sekcję tego kryterium dotyczącą oceny i weryfikacji, aby wnioskodawcy ubiegający się o oznakowanie ekologiczne UE przedkładali kartę charakterystyki (SDS) produktu końcowego oprócz kart charakterystyki wszelkich substancji i mieszanin w produkcie końcowym celem udowodnienia zgodności z tym kryterium.

(10) Należy zatem odpowiednio zmienić i sprostować decyzję (UE) 2021/1870. Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego na mocy art. 16 rozporządzenia (WE) nr 66/2010.

(11) Ze względu na pewność prawa należy jednoznacznie określić datę rozpoczęcia stosowania niniejszej decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji (UE) 2021/1870 wprowadza się następujące zmiany i sprostowania:

w załączniku I wprowadza się zmiany i sprostowania zgodnie z załącznikiem I do niniejszej decyzji;

w załączniku II wprowadza się zmiany i sprostowania zgodnie z załącznikiem II do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 26 lipca 2023 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 25 lipca 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W załączniku I do decyzji (UE) 2021/1870 wprowadza się następujące zmiany i sprostowania:
1)
w sekcji "Ramy" definicja 1 otrzymuje brzmienie:

"1) »aktywna zawartość« (ang. active content, AC) oznacza sumę organicznych substancji obecnych w składzie produktu, wyrażoną w gramach, obliczoną na podstawie całkowitego składu produktu końcowego, ale bez wody zawartej w składnikach ani organicznych środków ściernych;";

2)
w kryterium 4 "Substancje objęte wyłączeniami i ograniczeniami" wprowadza się następujące sprostowania:
a)
pkt 4 lit. a) ppkt (i) akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"O ile nie podano inaczej w tabeli 5 lub nie wprowadzono wyłączenia w pkt 4 lit. a) ppkt (iii), produkt nie może zawierać substancji w stężeniu równym lub wyższym niż 0,0100 % m/m w przypadku produktów spłukiwanych i 0,0010 % m/m w przypadku produktów niespłukiwanych, które to substancje spełniają kryteria klasyfikacji do klas i kategorii zagrożenia oraz powiązanych zwrotów wskazujących rodzaj zagrożenia wymienionych w tabeli 4, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008.";

b)
w pkt 4 lit. b) akapit pierwszy skreśla się wyrazy ", ani jako zanieczyszczenia";
c)
w sekcji "Ocena i weryfikacja" treść przypisu 12 otrzymuje brzmienie:

"https://www.echa.europa.eu/candidate-list-table";

3)
w kryterium 5 "Opakowanie" wprowadza się następujące zmiany i sprostowania:
a)
akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Minimalna objętość produktu spłukiwanego w płynie, innego niż pasta do zębów, który ma być certyfikowany, wynosi 150 ml.";

b)
w tabeli 8 wiersz drugi kolumna druga tiret szóste otrzymuje brzmienie:

"– Wszelkie inne materiały z tworzyw sztucznych na etykiety zwykłe lub typu »sleeve« o gęstości < 1 g/cm3 stosowane z opakowaniem z PP lub HDPE (z wyjątkiem etykiet z PP i etykiet typu »sleeve« z poliolefin, stosowanych z opakowaniem z PP, lub etykiet z PE i etykiet typu »sleeve« z PE stosowanych z opakowaniem z HDPE)".

ZAŁĄCZNIK  II

W załączniku II do decyzji (UE) 2021/1870 wprowadza się następujące zmiany i sprostowania:
1)
w sekcji "Ramy" definicja 1 otrzymuje brzmienie:

"1) »aktywna zawartość« (ang. active content, AC) oznacza sumę organicznych substancji obecnych w składzie produktu, wyrażoną w gramach, obliczoną na podstawie całkowitego składu produktu końcowego, ale bez wody zawartej w składnikach ani organicznych środków ściernych;";

2)
w kryterium 3 "Substancje objęte wyłączeniami i ograniczeniami" wprowadza się następujące sprostowania:
a)
w pkt 3 lit. b) akapit pierwszy wprowadza się następujące sprostowania:
(i)
w zdaniu pierwszym skreśla się wyrazy ", ani jako zanieczyszczenia";
(ii)
w zdaniu drugim skreśla się wyrazy ", ani jako zanieczyszczenia";
b)
w sekcji "Ocena i weryfikacja" wprowadza się następujące sprostowania:
(i)
akapit drugi ppkt (i) otrzymuje brzmienie:

"(i) SDS produktu końcowego i każdej substancji/mieszaniny oraz ich stężenia w produkcie końcowym";

(ii)
treść przypisu 10 otrzymuje brzmienie:

"https://www.echa.europa.eu/candidate-list-table";

3)
w kryterium 4 "Opakowanie" wprowadza się następujące zmiany i sprostowania:
a)
akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Minimalna objętość produktu do pielęgnacji zwierząt w płynie, który ma być certyfikowany, wynosi 150 ml.";

b)
w tabeli 7 wiersz drugi kolumna druga tiret szóste otrzymuje brzmienie:

"– Wszelkie inne materiały z tworzyw sztucznych na etykiety zwykłe lub typu »sleeve« o gęstości < 1 g/cm3 stosowane z opakowaniem z PP lub HDPE (z wyjątkiem etykiet z PP i etykiet typu »sleeve« z poliolefin, stosowanych z opakowaniem z PP, lub etykiet z PE i etykiet typu »sleeve« z PE stosowanych z opakowaniem z HDPE)".

1 Dz.U. L 27 z 30.1.2010, s. 1.
2 Decyzja Komisji (UE) 2021/1870 z dnia 22 października 2021 r. ustanawiająca kryteria oznakowania ekologicznego UE dla produktów kosmetycznych oraz produktów do pielęgnacji zwierząt (Dz.U. L 379 z 26.10.2021, s. 8).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin, zmieniające i uchylające dyrektywy 67/548/EWG i 1999/45/WE oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 (Dz.U. L 353 z 31.12.2008, s. 1).
5 Zob. Faraca, G., Vidal Abarca Garrido, C., Kaps, R.B., Fernandez Carretero, A. i Wolf, O., Revision of EU Ecolabel Criteria for Cosmetic Products and Animal Care Products (previously Rinse-off Cosmetic Products) [Przegląd kryteriów oznakowania ekologicznego UE produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt], EUR 30724 EN, Urząd Publikacji Unii Europejskiej, Luksemburg, 2021, ISBN 978-92-76-38088-7 (online), doi:10.2760/014175 (online), JRC125388.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.187.76

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/1540 w sprawie zmiany i sprostowania decyzji (UE) 2021/1870 ustanawiającej kryteria oznakowania ekologicznego UE dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt
Data aktu: 25/07/2023
Data ogłoszenia: 26/07/2023
Data wejścia w życie: 26/07/2023