Rozporządzenie wykonawcze 2023/1497 w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) nr 401/2013 dotyczącego środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2023/1497
z dnia 20 lipca 2023 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) nr 401/2013 dotyczącego środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 401/2013 z dnia 2 maja 2013 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie i uchylające rozporządzenie (WE) nr 194/2008 1 , w szczególności jego art. 4i,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 2 maja 2013 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 401/2013.

(2) W dniu 31 stycznia 2023 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydał w imieniu Unii oświadczenie stanowczo potępiające obalenie demokratycznie wybranego rządu Mjanmy przez siły zbrojne Mjanmy, co stanowi rażące pogwałcenie woli obywateli wyrażonej podczas wyborów parlamentarnych z dnia 8 listopada 2020 r. Ten bezprawny akt spowodował cofnięcie przemian demokratycznych w tym kraju i wywołał katastrofalne skutki humanitarne i społeczne oraz w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i praw człowieka.

(3) Unia jest nadal głęboko zaniepokojona trwającą eskalacją przemocy i ewolucją w kierunku przedłużającego się konfliktu o skutkach regionalnych. Unia potępia ciągłe poważne naruszenia praw człowieka dokonywane przez siły zbrojne Mjanmy, w tym tortury, przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć, prześladowanie uczestników społeczeństwa obywatelskiego, obrońców praw człowieka i dziennikarzy oraz ataki na ludność cywilną, w tym mniejszości etniczne i religijne.

(4) Wobec braku szybkich postępów w sytuacji w Mjanmie/Birmie Unia kilkakrotnie wyrażała gotowość przyjęcia dalszych środków ograniczających wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za podważanie demokracji i praworządności oraz za poważne naruszenia praw człowieka mające miejsce w tym kraju.

(5) Z uwagi na przedłużającą się poważną sytuację w Mjanmie/Birmie do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 należy dodać sześć osób i jeden podmiot.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 401/2013,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 lipca 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku IV do rozporządzenia (UE) nr 401/2013 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w wykazie zatytułowanym "A. Osoby fizyczne, o których mowa w art. 4a" dodaje się następujące wpisy:
Nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia
"94. Aung Kyaw Min Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: ok. 1958 r.;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: członek Krajowej Rady Administracji Publicznej

Od dnia 1 lutego 2023 r. Aung Kyaw Min jest członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej. Jest on również byłym gubernatorem stanu Arakan. Krajowej Radzie Administracji Publicznej przewodniczy głównodowodzący sił zbrojnych Min Aung Hlaing, który 1 lutego 2021 r. przejął władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego zadań.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej Aung Kyaw Min jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się.

Od 1 lutego 2021 r. siły i władze wojskowe działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dopuszczają się poważnych naruszeń praw człowieka, zabijając cywilnych nieuzbrojonych demonstrantów oraz ograniczają wolność zgromadzeń i wolność wypowiedzi.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej Aung Kyaw Min jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje represyjne i za poważne naruszenia praw człowieka.

20.7.2023
95. Kyaw Swar Lin alias Kyaw Swar Linn Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: naczelny kwatermistrz sił zbrojnych Mjanmy

Generał broni Kyaw Swar Lin został powołany na stanowisko naczelnego kwatermistrza w maju 2020 r. To szósta w kolejności najwyższa ranga w wojsku Mjanmy/Birmy. Urząd Głównego Kwatermistrza Mjanmy to departament znajdujący się pod zwierzchnictwem Ministerstwa Obrony, uczestniczący w zamówieniach na broń i sprzęt wojskowy dla sił zbrojnych Mjanmy. Ponadto Kyaw Swar Linn stoi na czele Myanmar Economic Corporation (MEC), które jest jednym z dwóch głównych koncernów i spółek holdingowych prowadzonych przez wojsko, przynoszących dochód siłom zbrojnym Mjanmy (Tatmadaw).

Jako naczelny kwatermistrz wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy.

Kyaw Swar Lin jest zatem osobą fizyczną, której polityki i działalność podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie i która wspiera działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

20.7.2023
96. Myint Kyaing

alias U Myint Kyaing

Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

17.4.1957

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: minister Związku Mjanmy ds. imigracji i ludności

Myint Kyaing jest ministrem Związku Mjanmy ds. imigracji i ludności od 19 sierpnia 2021 r. Wcześniej w wyniku zamachu stanu z 1 lutego 2021 r. sprawował funkcję ministra Związku Mjanmy ds. pracy. Jest członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej, której przewodniczy głównodowodzący sił zbrojnych Min Aung Hlaing i która wskutek wojskowego zamachu stanu 1 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.

Jako minister w rządzie wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy. Sprawując funkcję ministra Związku Unii, wykonuje zadania wspierające represyjną politykę imigracyjną i populacyjną reżimu wojskowego, jak na przykład ograniczanie obywatelom możliwości podróży w obrębie kraju, a także politykę reżimu względem mniejszości Rohingja stanowiącą naruszenie praw człowieka. Jako minister ds. imigracji i ludności uczestniczy też w przygotowaniach do wyborów ogłoszonych przez wojsko, mających służyć legitymizacji nielegalnego zamachu stanu z lutego 2021 r.

Myint Kyaing jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie i wspieranie działań zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

20.7.2023
97. Porel Aung Thein Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia: przełom lat 60. i 70.

XX w. (ma ok. 50 lat)

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: członek Krajowej Rady Administracji Publicznej

Od dnia 1 lutego 2023 r. Porel Aung Thein jest członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej. Jest również członkiem Partii Solidarności i Rozwoju Związku (USDP) będącej politycznym pełnomocnikiem wojska.

Krajowej Radzie Administracji Publicznej przewodniczy głównodowodzący sił zbrojnych Min Aung Hlaing, 1 lutego 2021 r. przejęła ona władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego zadań.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej Porel Aung Thein jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się.

Od 1 lutego 2021 r. siły i władze wojskowe działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dopuszczają się poważnych naruszeń praw człowieka, zabijając cywilnych nieuzbrojonych protestantów oraz ograniczają wolność zgromadzeń i wolność wypowiedzi.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej Porel Aung Thein jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

20.7.2023
98. Pwint San Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

13.7.1961

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: minister Związku Mjanmy ds. pracy

Pwint San jest ministrem Związku Mjanmy ds. pracy od 19 sierpnia 2022 r. Został powołany przez Krajową Radę Administracji Publicznej, której przewodniczy głównodowodzący sił zbrojnych Min Aung Hlaing i która 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju. Pwint San został zatwierdzony na stanowisku ministra Związku Mjanmy ds. pracy 1 lutego 2023 r.

Wcześniej został powołany na stanowisko ministra Związku Mjanmy ds. handlu w okresie od 3 lutego 2021 r. do 19 sierpnia 2022 r.

Jako minister w rządzie wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy. Pod jego zwierzchnictwem systematycznie naruszane są prawa pracowników, zwłaszcza pracowników należących do ruchu opozycyjnego. Jako minister handlu Pwint San ułatwiał przywóz towarów niezbędnych reżimowi do utrzymania się u władzy (np. przywóz paliwa). Ponadto poprzez działalność w kraju i kontakty międzynarodowe przyczynia się do dalszego umacniania pozycji reżimu wojskowego po nielegalnym przejęciu władzy. Jednocześnie zarządzane przez niego ministerstwo wpływa na zwiększenie zakłóceń dostaw w kraju, wprowadzając kontrole przywozowe i ograniczając przekazy pieniężne.

Pwint San jest zatem osobą fizyczną, której działania, polityki i działalność podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie i która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

20.7.2023
99. Thet Khaing Win Obywatelstwo: Mjanma/Birma;

Data urodzenia:

13.7.1961

Miejsce urodzenia: Mjanma/Birma;

Płeć: mężczyzna;

Funkcja: minister Związku Mjanmy ds. zdrowia

Thet Khaing Win jest ministrem zdrowia i sportu od 1 lutego 2021 r. Został powołany przez Krajową Radę Administracji Publicznej, której przewodniczy głównodowodzący sił zbrojnych Min Aung Hlaing i która 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju. Thet Khaing Win został zatwierdzony na stanowisku ministra Związku Mjanmy ds. zdrowia 1 lutego 2023 r.

Przed zamachem stanu pełnił funkcję stałego sekretarza w Ministerstwie Zdrowia i Sportu.

Jako minister w rządzie wchodzi w skład reżimu wojskowego, który przejął władzę podczas wojskowego zamachu stanu i obalił legalnie wybranych przywódców Mjanmy/Birmy. Pod jego zwierzchnictwem setki lekarzy zwolniono z pracy z powodów politycznych, a ich prawa wykonywania zawodu zostały odebrane. Odrzucił też wnioski Biura ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) ONZ o rozszerzenie dostępu organizacji pomocowych w trakcie pandemii. Pod jego zwierzchnictwem szpitalom prywatnym zakazano zatrudniać lekarzy, którzy odmówili pracy w szpitalach publicznych po przejęciu władzy przez reżim wojskowy.

Thet Khaing Win jest zatem osobą fizyczną, której działania, polityki i działalność podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie i która uczestniczy w działaniach zagrażających pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności Mjanmy/Birmy.

20.7.2023"
2)
w wykazie zatytułowanym "B. Osoby prawne, podmioty i organy, o których mowa w art. 4a" dodaje się następujący wpis:
Nazwa Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia
"19. No. 2 Mining Enterprise (ME 2) Adres: Ywargout Quarter, Pyinmana Township, Nay Pyi Taw, Mjanma/Birma;

Rodzaj podmiotu: przedsiębiorstwo państwowe;

Miejsce rejestracji: Mjanma/Birma;

Główne miejsce działalności: Mjanma/Birma;

Numer telefonu: 09 - 067-22126

Mining Enterprise nr 2 (ME 2) to przedsiębiorstwo państwowe działające pod zwierzchnictwem Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska (MONREC), które pełni również funkcję regulatora sektora produkcji i wprowadzania do obrotu metali nieżelaznych. Z tego względu to przedsiębiorstwo państwowe jest uprawnione do udzielania zezwoleń i pobierania części podatku od zysków wypracowanych przez prywatne spółki, które są objęte tzw. »umowami podziału produkcji« lub działają w ramach spółki joint venture z ME 2.

Minister zasobów naturalnych i ochrony środowiska, U Khin Maung Yi, został powołany przez Krajową Radę Administracji Publicznej, która 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju.

Od czasu wojskowego zamachu stanu reżim wojskowy przejął kontrolę nad przedsiębiorstwami państwowymi, w tym ME 2, i czerpie z nich korzyści. ME 2 jest zatem kontrolowane przez siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw) i generuje dla nich dochody, zwiększając tym samym ich zdolności do prowadzenia działań podważających demokrację i praworządność.

Ponadto ME 2 uczestniczyło w różnych projektach powiązanych ze stosowaniem przemocy przez siły zbrojne Mjanmy wobec ludności cywilnej i naruszaniem jej najbardziej podstawowych praw, m.in. poprzez konfiskatę ziemi i przymusową relokację, i nadzorowało te projekty.

20.7.2023"
1 Dz.U. L 121 z 3.5.2013, s. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.183I.19

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/1497 w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) nr 401/2013 dotyczącego środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie
Data aktu: 20/07/2023
Data ogłoszenia: 20/07/2023
Data wejścia w życie: 20/07/2023