Rozporządzenie wykonawcze 2023/121 w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 zezwalającego na stosowanie niektórych produktów i substancji w produkcji ekologicznej oraz ustanawiającego ich wykazy

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/121
z dnia 17 stycznia 2023 r.
w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 zezwalającego na stosowanie niektórych produktów i substancji w produkcji ekologicznej oraz ustanawiającego ich wykazy

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 1 , w szczególności jego art. 24 ust. 9,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 24 ust. 7 rozporządzenia (UE) 2018/848 państwa członkowskie przedłożyły pozostałym państwom członkowskim i Komisji dokumentację dotyczącą niektórych substancji w celu udzielenia na nie zezwolenia i włączenia ich do załączników I, II, III i V do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/1165 2 . Dokumentacja ta została zbadana przez grupę ekspertów ds. doradztwa technicznego w zakresie produkcji ekologicznej (EGTOP) oraz Komisję.

(2) W swoich zaleceniach dotyczących substancji czynnych zawartych w środkach ochrony roślin 3  Grupa Ekspertów ds. Doradztwa Technicznego w zakresie Produkcji Ekologicznej (EGTOP) zaleciła dodanie substancji Talk E553b do substancji podstawowych dozwolonych w produkcji ekologicznej. EGTOP zaleciła również dodanie do substancji czynnych niskiego ryzyka stosowanych w rolnictwie ekologicznym następujących substancji: (i) ABE-IT 56, pod warunkiem że nie jest pozyskiwany ze szczepów GMO ani z wykorzystaniem podłoży uprawowych pochodzenia GMO; (ii) "pirofosforan żelaza" oraz (iii) "ekstrakt wodny z kiełkujących nasion łubinu białego słodkiego (Lupinus albus)". W związku z tym należy zezwolić na takie zastosowanie tych substancji.

(3) EGTOP zaleciła ponadto zezwolenie na stosowanie deltametryny w pułapkach zawierających określone środki wabiące przeciwko Rhagoletis completa. W związku z tym należy zezwolić na takie stosowanie deltametryny zgodnie ze szczególnymi warunkami i ograniczeniami.

(4) W oparciu o zalecenia EGTOP dotyczące nawozów, środków poprawiających właściwości gleby i odżywek 4 , należy zezwolić na stosowanie następujących substancji: (i) odzyskany struwit i wytrącone sole fosforanowe, pod warunkiem że spełniają one wymogi określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 5  oraz że obornik zwierzęcy będący materiałem źródłowym nie pochodzi z chowu przemysłowego; (ii) chlorek potasu pochodzenia naturalnego; oraz (iii) azotan sodu stosowany do produkcji alg na lądzie w systemach zamkniętych.

(5) W oparciu o zalecenia EGTOP dotyczące paszy 6  należy zezwolić na stosowanie następujących substancji: (i) fosforan jedno-, dwuwapniowy stosowany jako materiał paszowy pochodzenia mineralnego; (ii) obok tych otrzymanych z Saccharomyces cerevisiae lub Saccharomyces carlsbergensis - wszystkie dopuszczone drożdże i produkty drożdżowe stosowane jako materiały paszowe; (iii) guma ksantanowa stosowana jako technologiczny dodatek paszowy w ramach grupy funkcjonalnej "emulgatory, stabilizatory, zagęszczacze i substancje żelujące"; (iv) illit-montmorylonit-kaolinit i glinka sepiolitowa stosowane jako technologiczne dodatki paszowe w ramach grupy funkcjonalnej "spoiwa i środki przeciwzbrylające"; oraz (v) bentonit stosowany jako technologiczny dodatek paszowy w ramach nowej grupy funkcjonalnej "substancje redukujące zanieczyszczenie paszy mikotoksynami".

(6) W oparciu o dalsze zalecenie EGTOP w odniesieniu do pasz 7  bezwodna betaina jest obecnie dopuszczona na podstawie rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 wyłącznie w przypadku zwierząt z żołądkiem jednokomo- rowym. Zalecenie EGTOP opierało się jednak na dokumentacji dotyczącej bezwodnej betainy stosowanej jako dodatek dietetyczny dla drobiu, świń i ryb. Należy zatem udzielić zezwolenia na stosowanie bezwodnej betainy również w odniesieniu do żywienia ryb.

(7) W oparciu o zalecenia EGTOP dotyczące karmy dla zwierząt domowych 8  należy zezwolić na stosowanie następujących substancji: (i) trifosforan pentasodowy (STPP) i dwuwodorodwufosforan dwusodowy (SAPP) stosowane jako materiał paszowy pochodzenia mineralnego; (ii) karagen; (iii) mączka chleba świętojańskiego, pod warunkiem że mączka chleba świętojańskiego jest otrzymywana w procesie prażenia (iv) guma arabska, stosowane jako substancje żelujące lub emulgatory; (v) tauryna stosowana jako dodatek dietetyczny dla kotów i psów; oraz (vi) chlorek amonu stosowany jako dodatek zootechniczny dla kotów.

(8) W oparciu o zalecenia EGTOP dotyczące żywności 9  należy zezwolić na stosowanie następujących substancji: (i) dwutlenek krzemu stosowany jako środek przeciwzbrylający w proszku kakaowym w automatycznych dozownikach napojów; oraz (ii) wyciąg z kalafonii sosnowej i wyciąg z szyszek chmielu jako środki przeciwdrobnoustrojowe w produkcji żywności pochodzenia roślinnego.

(9) Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/1165 stanowi, że guma gellan jest dopuszczona od dnia 1 stycznia 2023 r. jedynie wówczas, gdy pochodzi z produkcji ekologicznej. Nie ma jednak wystarczającej ilości gumy gellan, która pochodzi z produkcji ekologicznej. Aby umożliwić podmiotom kontynuowanie produkcji żywności, należy odroczyć stosowanie tego wymogu.

(10) Guma guar E 412 jest wymieniona w części B załącznika III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 jako spoiwo i środek przeciwzbrylający w dodatkach technologicznych. Jednak w rejestrze dodatków paszowych Unii Europejskiej jest ona wymieniona w kategorii emulgatorów i stabilizatorów, zagęszczaczy i substancji żelujących. Należy sprostować ten błąd.

(11) Talk E 553b został dopuszczony jako dodatek do żywności w środkach spożywczych pochodzenia roślinnego na podstawie rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008 10 . Zastosowania tego nie uwzględniono w załączniku V do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165. Należy sprostować ten błąd.

(12) Należy zatem odpowiednio zmienić i sprostować rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/1165.

(13) Włączenie talku E 553b jako dodatku do żywności zostało błędnie ograniczone, a niektóre podmioty prowadzące działalność ekologiczną mogły nadal stosować go jako dodatek do żywności w środkach spożywczych pochodzenia roślinnego. Błąd ten należy zatem sprostować z mocą wsteczną od dnia wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165.

(14) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Produkcji Ekologicznej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/1165

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/1165 wprowadza się następujące zmiany:

1)
w załączniku I wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia;
2)
w załączniku II wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia;
3)
w załączniku III wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia;
4)
w załączniku V wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem IV do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Sprostowania do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/1165 wprowadza się następujące sprostowania:

1)
w załączniku III część B pkt 1 (Dodatki technologiczne) wprowadza się następujące sprostowania:
a)
w lit. c) dodaje się pozycję w brzmieniu:
"E412 Guma guar"
b)
w lit. d) skreśla się pozycję dotyczącą "E 412 Guma guar";
2)
w załączniku V część A sekcja A1 (Dodatki do żywności, w tym ich nośniki) pozycja dotycząca "E 553b Talk" otrzymuje brzmienie:
"E 553b Talk produkty pochodzenia roślinnego kiełbasy na bazie mięsa w przypadku kiełbas na bazie mięsa, tylko obróbka powierzchniowa"
Artykuł  3

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Art. 2. ust. 2 stosuje się od dnia 5 sierpnia 2021 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 stycznia 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

W załączniku I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w pkt 1 (Substancje podstawowe) po pozycji "18C Nasiona gorczycy sproszkowane*" dodaje się pozycję w brzmieniu:
"19C 14807-96-6 Wodorometakrzemian magnezu minerał krzemianowy (Talk E553b) jakość spożywcza zgodnie

z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 231/2012 (*)"

(*) Rozporządzenie Komisji (UE) nr 231/2012 z dnia 9 marca 2012 r. ustanawiające specyfikacje dla dodatków do żywności wymienionych w załącznikach II i III do rozporządzenia (WE) nr 1333/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 083 z 22.3.2012, s. 1).";
2)
w pkt 2 (Substancje czynne niskiego ryzyka) dodaje się pozycje w brzmieniu:
"16D Nr CAS:

nieprzypisany

ABE-IT 56 (składniki lizatu z Saccharomyces cerevisiae szczep DDSF623) niepochodzące z GMO

niewyprodukowane przy użyciu podłoży uprawowych pochodzenia GMO"

20 D 10058-44-3 Pirofosforan żelaza
28 D Wyciąg wodny z kiełkujących nasion łubinu białego słodkiego (Lupinus albus)
3)
w pkt 4 (Substancje czynne nieujęte w żadnej z powyższych kategorii) pozycja "40 A Deltametryna" otrzymuje brzmienie:
"40 A 52918-63-5 Deltametryna tylko w pułapkach zawierających określone środki wabiące przeciwko Bactrocera oleae, Ceratitis capitata i Rhagoletis completa"

ZAŁĄCZNIK  II

W tabeli w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 dodaje się pozycje w brzmieniu:
"Odzyskany struwit i wytrącone sole fosforanowe produkty muszą spełniać wymogi określone w rozporządzeniu (UE)

2019/1009

Obornik zwierzęcy jako materiał źródłowy nie może pochodzić z chowu przemysłowego.

Azotan sodu Wyłącznie do celów produkcji alg na lądzie w systemach zamkniętych.
Chlorek potasu Wyłącznie pochodzenia naturalnego"

ZAŁĄCZNIK  III

W załączniku III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w części A wprowadza się następujące zmiany:
a)
w pkt 1 po pozycji "11.3.1 Fosforan dwuwapniowy (precypitat)" dodaje się pozycję w brzmieniu:
"11.3.2 Fosforan jedno-, dwuwapniowy"
b)
w pkt 1 po pozycji "11.3.17 Fosforan jednoamonowy (diwodoroortofosforan amonu)" dodaje się pozycję w brzmieniu:
"11.3.19 Trifosforan pentasodowy (STPP) Wyłącznie w karmie dla zwierząt domowych.
11.3.27 Dwuwodorodwufosforan dwusodowy (SAPP) Wyłącznie w karmie dla zwierząt domowych."
c)
w pkt 2 pozycje dotyczące "ex 12.1.5 Drożdże" i "ex 12.1.12 Produkty drożdżowe" otrzymują brzmienie:
"12.1.5 Drożdże Jeżeli nie są dostępne z produkcji ekologicznej.
12.1.12 Produkty drożdżowe Jeżeli nie są dostępne z produkcji ekologicznej."
2)
w części B wprowadza się następujące zmiany:
a)
w pkt 1 lit. c) (Emulgatory, stabilizatory, zagęszczacze i substancje żelujące) dodaje się pozycje w brzmieniu:
"E 407 Karagen Wyłącznie w karmie dla zwierząt domowych.
E 410 Mączka chleba świętojańskiego Wyłącznie w karmie dla zwierząt domowych.

Otrzymywana wyłącznie w procesie prażenia.

Z produkcji ekologicznej, o ile dostępna.

E 414 Guma arabska Wyłącznie w karmie dla zwierząt domowych.

Z produkcji ekologicznej, o ile dostępna."

E 415 Guma ksantanowa
b)
w pkt 1 lit. d) (Spoiwa i środki przeciwzbrylające) dodaje się następujące pozycje w kolejności numerów kodów:
"E 563 Glinka sepiolitowa
1g599 Illit-montmorylonit-kaolinit"
c)
w pkt 1 dodaje się nową lit. f) oraz pozycję w brzmieniu:

"f) Substancje redukujące zanieczyszczenie paszy mikotoksynami

Numer identyfikacyjny lub grupa funkcjonalna Nazwa Warunki i ograniczenia szczególne
1m558 Bentonit"
d)
w pkt 3 lit. a) (Witaminy, prowitaminy i chemicznie dobrze zdefiniowane substancje o podobnym działaniu) wprowadza się następujące zmiany:
(i)
po pozycji dotyczącej "ex3a Witaminy i prowitaminy" dodaje się pozycję w brzmieniu:
"3a370 Tauryna Wyłącznie dla kotów i psów.

Nie pochodzenia syntetycznego, o ile dostępna."

(ii)
pozycja dotycząca "3a920 Bezwodnej betainy" otrzymuje brzmienie:
"3a920 Bezwodna betaina Wyłącznie dla zwierząt z żołądkiem jednokomorowym i ryb.

Z produkcji ekologicznej; jeżeli nie jest dostępna, to pochodzenia naturalnego."

e)
w pkt 4 (Dodatki zootechniczne) dodaje się następującą pozycję:
"4d7 i 4d8 Chlorek amonu Wyłącznie dla kotów."

ZAŁĄCZNIK  IV

W części A załącznika V do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w sekcji A1 (Dodatki do żywności, w tym ich nośniki) wprowadza się następujące zmiany:
a)
pozycja dotycząca "Ε 418 Gumy gellan" otrzymuje brzmienie:
"E 418 Guma gellan Produkty pochodzenia

roślinnego i zwierzęcego.

Wyłącznie postać o wysokiej zawartości grup acylowych.

Wyłącznie z produkcji ekologicznej, z zastosowaniem od dnia 1 stycznia 2026 r."

b)
pozycja dotycząca "Ε 551 Dwutlenku krzemu" otrzymuje brzmienie:
"E 551 Dwutlenek krzemu Kakao, suszone zioła

i przyprawy w postaci proszku Środki aromatyzujące

Propolis

W odniesieniu do kakao, wyłącznie do stosowania w automatycznych dozownikach."
2)
w sekcji A2 (Środki pomocnicze w przetwórstwie i inne produkty, które mogą być stosowane w przetwarzaniu składników pochodzenia rolniczego z produkcji ekologicznej) pozycje dotyczące wyciągu z szyszek chmielu i wyciągu z kalafonii sosnowej otrzymują brzmienie:
"Wyciąg z szyszek chmielu Produkty pochodzenia roślinnego Wyłącznie do celów eliminacji drobnoustrojów.

Z produkcji ekologicznej, o ile dostępny."

"Wyciąg z kalafonii sosnowej Produkty pochodzenia roślinnego Wyłącznie do celów eliminacji drobnoustrojów.

Z produkcji ekologicznej, o ile dostępny."

1 Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1165 z dnia 15 lipca 2021 r. zezwalające na stosowanie niektórych produktów i substancji w produkcji ekologicznej oraz ustanawiające ich wykazy (Dz.U. L 253 z 16.7.2021, s. 13).
3 Sprawozdanie końcowe EGTOP w sprawie nawozów IV i środków ochrony roślin VI oraz sprawozdanie końcowe EGTOP w sprawie środków ochrony roślin VII i nawozów V: https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/co-operation-and-expert-advice/ egtop-reports_en.
4 Sprawozdanie końcowe EGTOP w sprawie nawozów IV i środków ochrony roślin VI oraz sprawozdanie końcowe EGTOP w sprawie środków ochrony roślin VII i nawozów V: https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/co-operation-and-expert-advice/ egtop-reports_en.
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiające przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE i zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 (Dz.U. L 170 z 25.6.2019, s. 1).
6 Sprawozdanie końcowe EGTOP dotyczące żywności VII - sprawozdanie końcowe dotyczące paszy V i sprawozdanie końcowe EGTOP dotyczące paszy VI i żywności dla zwierząt domowych I: https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/co-operation-and- expert-advice/egtop-reports_en.
7 Sprawozdanie końcowe EGTOP dotyczące pasz III - żywności V; https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/co-opera tion-and-expert-advice/egtop-reports_en.
8 Sprawozdanie końcowe EGTOP dotyczące żywności VII - sprawozdanie końcowe dotyczące paszy V i sprawozdanie końcowe EGTOP dotyczące paszy VI i żywności dla zwierząt domowych I: https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/co-operation-and- expert-advice/egtop-reports_en.
9 Sprawozdanie końcowe EGTOP dotyczące żywności VII - sprawozdanie końcowe dotyczące paszy V i sprawozdanie końcowe EGTOP dotyczące paszy VI i żywności dla zwierząt domowych I: https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/co-operation-and- expert-advice/egtop-reports_en.
10 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 889/2008 z dnia 5 września 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych w odniesieniu do produkcji ekologicznej, znakowania i kontroli (Dz.U. L 250 z 18.9.2008, s. 1).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.16.24

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/121 w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/1165 zezwalającego na stosowanie niektórych produktów i substancji w produkcji ekologicznej oraz ustanawiającego ich wykazy
Data aktu: 17/01/2023
Data ogłoszenia: 18/01/2023
Data wejścia w życie: 07/02/2023, 05/08/2021