Rozporządzenie wykonawcze 2023/1195 ustanawiające przepisy dotyczące szczegółów i formatu informacji, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie w odniesieniu do wyników urzędowych postępowań wyjaśniających dotyczących przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami niedopuszczonymi do stosowania w produkcji ekologicznej

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/1195
z dnia 20 czerwca 2023 r.
ustanawiające przepisy dotyczące szczegółów i formatu informacji, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie w odniesieniu do wyników urzędowych postępowań wyjaśniających dotyczących przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami niedopuszczonymi do stosowania w produkcji ekologicznej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 1 , w szczególności jego art. 29 ust. 8 lit. b),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2018/848 stanowi, że właściwe organy państw członkowskich muszą dokumentować wyniki postępowań wyjaśniających oraz środki, które wprowadziły w przypadku obecności produktów i substancji, które nie są dopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej zgodnie z art. 9 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia. Zgodnie z art. 29 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2018/848 państwa członkowskie muszą dzielić się z pozostałymi państwami członkowskimi i Komisją informacjami dotyczącymi wszelkich środków wprowadzonych w celu opracowania najlepszych praktyk i dalszych środków mających na celu zapobieganie obecności produktów i substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej.

(2) Art. 29 ust. 9 rozporządzenia (UE) 2018/848 zobowiązuje państwa członkowskie do przekazywania drogą elektroniczną, za pomocą systemu komputerowego udostępnionego przez Komisję, stosownych informacji o przypadkach z udziałem zanieczyszczeń niedopuszczonymi produktami lub substancjami.

(3) Aby uniknąć powielania środków, za pomocą których państwa członkowskie przekazują Komisji i pozostałym państwom członkowskim wszystkie informacje wymagane rozporządzeniem (UE) 2018/848, do przekazywania informacji, o których mowa w art. 29 ust. 9 tego rozporządzenia, można również wykorzystać szczegóły i format, w jakim mają one przekazywać informacje, o których mowa w art. 29 ust. 6 tego rozporządzenia. W tym celu państwa członkowskie powinny korzystać z systemu informatycznego rolnictwa ekologicznego (OFIS).

(4) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Produkcji Ekologicznej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Szczegóły i format informacji dotyczących urzędowych postępowań wyjaśniających, najlepszych praktyk i dalszych środków związanych z zanieczyszczeniem niedopuszczonymi produktami i substancjami

Państwa członkowskie korzystają z systemu informatycznego rolnictwa ekologicznego (OFIS) oraz ze wzoru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia w celu udostępnienia innym państwom członkowskim i Komisji udokumentowanych wyników postępowań wyjaśniających przeprowadzonych zgodnie z art. 29 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2018/848 oraz wszelkich środków wprowadzonych przez właściwe organy w celu opracowania najlepszych praktyk i dalszych środków mających na celu zapobieganie obecności produktów i substancji niedopuszczonych, zgodnie z art. 9 ust. 3 akapit pierwszy tego rozporządzenia, w produkcji ekologicznej.

Artykuł  2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 czerwca 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Wzór systemu informatycznego rolnictwa ekologicznego, o którym mowa w art. 1

CZĘŚĆ  I

Informacje dotyczące wyników urzędowych postępowań wyjaśniających, o których mowa w art. 29 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (UE) 2018/848, oraz środków mających na celu zapobieganie obecności produktów i substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej

1. Numer referencyjny urzędowych postępowań wyjaśniających lub, w stosownych przypadkach, numer referencyjny spraw
2. Nazwa produktu ekologicznego lub produktu w okresie konwersji lub innego materiału, z którego pobrano próbki:

a) .

□ Żywność

□ Pasza

□ Materiał roślinny

□ Gleba

□ Inne (proszę określić)

b)

- Kod CN nomenklatury produktów

3. Ilość zanieczyszczonych produktów (kilogramy, litry lub, w stosownych

przypadkach, liczba jednostek):

4. Nazwa wykrytych niedozwolonych produktów lub substancji: 5. Ilość wykrytych niedozwolonych produktów lub substancji:

- Czy stwierdzono zanieczyszczenie powyżej najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości ustanowionego rozporządzeniem (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego

i Rady 2 ?

□ Tak

□ Nie

□ Nie dotyczy (nd.)

6. Etap łańcucha dostaw, na którym wykryto obecność niedozwolonych produktów lub substancji:

□ Produkcja

Tylko w przypadku produkcji roślinnej

- Przed zbiorem

- Po zbiorze

□ Przygotowanie

- Przetwarzanie/konser- wowanie

- Pakowanie

- Ubój, rozbiór, czyszczenie lub młócenie

□ Dystrybucja

□ Przechowywanie

□ Wprowadzenie do obrotu

- Handel detaliczny

- Handel hurtowy

□ Import

- Punkty kontroli granicznej

- Punkt dopuszczenia do obrotu

□ Eksport

Produkt jest:

□ zapakowany

□ luzem

7. Źródła i przyczyny obecności niedopuszczonych produktów lub substancji:

□ Podmiot stosował produkty lub substancje niedopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej

□ Znoszenie cieczy roboczej produktów lub substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej

□ Pomieszanie produktów ekologicznych lub produktów w okresie konwersji z produktami nieekologicz- nymi lub w okresie konwersji

□ Sprzedaż produktów nie- ekologicznych lub produktów w okresie konwersji j ako ekologicznych

□ Podmiot nie wprowadził środków ostrożności, o których mowa w art. 28 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/848

□ Brak identyfikowalności

□ Zanieczyszczenie wystąpiło na poprzednim etapie łańcucha dostaw (proszę określić, na którym etapie, jeżeli jest znany)

□ Nie określono źródła ani przyczyny zanieczyszczenia (proszę wskazać, dlaczego)

□ Inne (proszę określić)

8. Zastosowane środki

Wprowadzanie do obrotu lub stosowanie produktów było zakazane zgodnie z art. 29 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2018/848:

□ Tak

□ Nie

□ Nie dotyczy (nd.)

[dodatkowe informacje nieobowiązkowe]

9. Pozostałe informacje:

CZĘŚĆ  II

Najlepsze praktyki

Proszę przedstawić roczny przegląd najlepszych praktyk udokumentowanych w Państwa państwie członkowskim w poprzednim roku zgodnie z art. 29 ust. 6 rozporządzenia (UE) 2018/848 w celu uniknięcia obecności produktów i substancji niedopuszczonych do stosowania w produkcji ekologicznej.

Uwaga: Informacje na temat przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami, które nie są dopuszczone na podstawie art. 9 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2018/848 do stosowania w produkcji ekologicznej w danym państwie członkowskim.

Państwa członkowskie mogą korzystać ze wzoru zamieszczonego w części I do przekazywania Komisji, do 31 marca każdego roku, informacji o przypadkach zanieczyszczenia wykrytych w poprzednim roku przez właściwy organ lub, w stosownych przypadkach, organ kontrolny lub jednostkę certyfikującą podczas przeprowadzania kontroli urzędowych zgodnie z art. 38 rozporządzenia (UE) 2018/848 lub urzędowych postępowań wyjaśniających zgodnie z art. 29 tego rozporządzenia.

Przypadki zanieczyszczenia, w odniesieniu do których urzędowe postępowanie wyjaśniające nie zostało zakończone do 31 grudnia, należy uwzględnić w informacjach przekazywanych w następnym roku.

1 Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1.
2 RozporzRozporząądzeniedzenie(WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG (Dz.U. L 70 z 16.3.2005, s. 1). Ma ono zastosowanie wyłącznie do żywności i paszy.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.158.65

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/1195 ustanawiające przepisy dotyczące szczegółów i formatu informacji, które mają być udostępniane przez państwa członkowskie w odniesieniu do wyników urzędowych postępowań wyjaśniających dotyczących przypadków zanieczyszczenia produktami lub substancjami niedopuszczonymi do stosowania w produkcji ekologicznej
Data aktu: 20/06/2023
Data ogłoszenia: 21/06/2023
Data wejścia w życie: 24/06/2023