Decyzja 2023/990 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Konferencji Stron Konwencji rotterdamskiej w sprawie procedury zgody po uprzednim poinformowaniu w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i pestycydami w odniesieniu do niektórych zmian do konwencji i jej załącznika III

DECYZJA RADY (UE) 2023/990
z dnia 25 kwietnia 2023 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Konferencji Stron Konwencji rotterdamskiej w sprawie procedury zgody po uprzednim poinformowaniu w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i pestycydami w odniesieniu do niektórych zmian do konwencji i jej załącznika III

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 i art. 207, w związku z jego art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja rotterdamska w sprawie procedury zgody po uprzednim poinformowaniu w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i pestycydami 1  (zwana dalej "konwencją") weszła w życie 24 lutego 2004 r. i została zawarta w imieniu Unii decyzją Rady 2006/730/WE 2 .

(2) Zgodnie z art. 7 konwencji Konferencja Stron konwencji może podejmować decyzje o umieszczeniu danych substancji chemicznych w załączniku III do konwencji.

(3) Na swoim jedenastym posiedzeniu Konferencja Stron ma przyjąć decyzje o umieszczeniu kolejnych substancji chemicznych w załączniku III do konwencji.

(4) Aby wspierać wspólną odpowiedzialność i współpracę Stron w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego od potencjalnej szkody oraz w celu przyczyniania się do racjonalnego ekologicznie wykorzystywania tych substancji chemicznych, konieczne i właściwe jest wymienienie kolejnych substancji chemicznych, w przypadku których stwierdzono, że spełniają wszystkie odpowiednie kryteria określone w załączniku II do konwencji.

(5) Ponadto Konferencja Stron rozważy wniosek dotyczący zmian do konwencji złożony przez Szwajcarię, Australię, Burkina Faso, Ghanę i Mali. Wniosek ten ma na celu zaradzenie trudnościom z umieszczaniem nowych substancji chemicznych w załączniku III do konwencji, wynikającym z potrzeby osiągnięcia konsensusu w sprawie decyzji dotyczącej zmiany załącznika III zgodnie z konwencją. Konieczne i właściwe jest poparcie przyjęcia wniosku lub, jeśli nie ma poparcia innych Stron, opowiedzenie się za poprawką dotyczącą podejmowania decyzji o umieszczeniu w wykazie chemikaliów.

(6) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Konferencji Stron, gdyż decyzje będą wią- żące dla Unii lub będą mogły w sposób decydujący wywrzeć wpływ na treść prawa Unii, a mianowicie na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 649/2012 3 .

(7) Jednakże zgodnie z art. 21 konwencji wszelkie poprawki do konwencji wymagają, do wejścia w życie, złożenia dokumentu ratyfikacyjnego, przyjęcia lub zatwierdzenia przez przynajmniej trzy czwarte Stron. Ponadto art. 22 ust. 6 konwencji stanowi, że dodatkowy załącznik wiążący się z poprawką do konwencji nie może wejść w życie, zanim nie wejdzie w życie poprawka do konwencji.

Rada ustala aktualnie stanowisko, które ma być zajęte w organie utworzonym na mocy konwencji, jednak późniejsze jego zatwierdzenie może, w zależności od wyniku dyskusji, wymagać decyzji w sprawie zawarcia takiej umowy zmieniającej zgodnie z procedurą określoną w art. 218 ust. 6 TFUE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowiskiem, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na jedenastym posiedzeniu Konferencji Stron konwencji, jest poparcie przyjęcia zmian do załącznika III do konwencji w odniesieniu do włączenia acetochloru, karbosulfanu, azbestu chryzotylowego, fentionu (postaci ultraniskoobjętościowe (ULV) w ilości równej 640 g substancji czynnej/l lub większej), iprodionu, postaci płynnych (koncentrat emulgujący i koncentrat rozpuszczalny) zawierających dichlorek parakwatu w ilości równej 276 g/l lub większej, odpowiadający jonowi parakwatu w ilości równej 200 g/l lub większej oraz terbufosu.

Artykuł  2
1. 
Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na jedenastym posiedzeniu Konferencji Stron konwencji, polega na poparciu przyjęcia zmian przedłożonych przez Szwajcarię, Australię, Burkinę Faso, Ghanę i Mali (dok. UNEP/FAO/RC/ COP.11/13/Add.2), pod warunkiem że zostaną spełnione następujące warunki i są wprowadzone w tym zakresie niezbędne zmiany:
a)
dodatkowe zasady i procedury wprowadzone zmianami są spójne z obowiązującymi zasadami i procedurami ustanowionymi na mocy konwencji;
b)
zmiany gwarantują, że preferowaną opcją jest umieszczenie substancji chemicznych w załączniku III do konwencji oraz że dodatkowe zasady nie kolidują z wymienieniem danej substancji chemicznej w załączniku III, również w przypadku, gdy substancja ta jest już umieszczona w załączniku VIII do konwencji;
c)
zmiany gwarantują, że zasady, które będą miały zastosowanie do wywozu substancji chemicznych umieszczonych w załączniku VIII do konwencji, nie będą słabsze pod względem ochrony Stron dokonujących przywozu niż te, które mają zastosowanie do wywozu substancji chemicznych umieszczonych w załączniku III do konwencji;
d)
zmiany gwarantują, że wszystkie Strony, które ratyfikują zmianę, będą związane wszelkimi decyzjami o umieszczeniu substancji chemicznej w załączniku VIII do konwencji, w tym wszelkimi decyzjami podjętymi w drodze głosowania.
2. 
W przypadku braku wystarczającego poparcia ze strony innych Stron dla proponowanych zmian, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii na jedenastym posiedzeniu Konferencji Stron konwencji, polega na opowiedzeniu się za zmianą procedury podejmowania decyzji w zakresie umieszczania substancji chemicznych w załączniku III do konwencji, na podstawie której to zmiany wprowadzona zostałaby możliwość głosowania zgodnie z art. 22 ust. 4 w związku z art. 22 ust. 3, bez stosowania art. 22 ust. 3 lit. b) konwencji.
Artykuł  3

W zależności od przebiegu jedenastego posiedzenia Konferencji Stron konwencji przedstawiciele Unii w porozumieniu z państwami członkowskimi mogą uzgodnić drobne zmiany stanowiska, o którym mowa w art. 1 i 2, podczas posiedzeń koordynacyjnych na miejscu, bez konieczności wydawania kolejnej decyzji przez Radę.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 25 kwietnia 2023 r.
1 Dz.U. L 63 z 6.3.2003, s. 29.
2 Decyzja Rady 2006/730/WE z dnia 25 września 2006 r. dotycząca zawarcia, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, Konwencji rotter- damskiej w sprawie procedury zgody po uprzednim poinformowaniu w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i pestycydami (Dz.U. L 299 z 28.10.2006, s. 23).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 649/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. dotyczące wywozu i przywozu niebezpiecznych chemikaliów (Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 60).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.135.111

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/990 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Konferencji Stron Konwencji rotterdamskiej w sprawie procedury zgody po uprzednim poinformowaniu w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i pestycydami w odniesieniu do niektórych zmian do konwencji i jej załącznika III
Data aktu: 25/04/2023
Data ogłoszenia: 23/05/2023