Decyzja wykonawcza 2023/110 ustanawiająca środki nadzwyczajne w odniesieniu do potwierdzonych przypadków zarażenia małym chrząszczem ulowym (Aethina tumida) we Włoszech i Francji oraz uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2021/597

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2023/110
z dnia 12 stycznia 2023 r.
ustanawiająca środki nadzwyczajne w odniesieniu do potwierdzonych przypadków zarażenia małym chrząszczem ulowym (Aethina tumida) we Włoszech i Francji oraz uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2021/597

(notyfikowana jako dokument nr C(2023) 194)

(Jedynie teksty w językach francuskim i włoskim są autentyczne)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 16 stycznia 2023 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") 1 , w szczególności jego art. 259 ust. 1 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) jest owadem pochodzącym z Afryki Subsaharyjskiej, który rozprzestrzenił się na całym świecie w ostatnich dziesięcioleciach i jest zdolny do szybkiego rozmnażania się, w szczególności w obecności czerwia pszczelego, pyłku i miodu w plastrach miodu. Dorosłe osobniki są w stanie przelecieć do kilku kilometrów, aby zaatakować kolejne miejsca. Zarażenie małym chrząszczem ulowym jest wymienione w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2016/429 oraz w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 2 .

(2) Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) jest zasadniczo nieobecny w Unii, ale od września 2014 r. odnotowano zarażenia w niektórych strefach we Włoszech. Decyzją wykonawczą Komisji 2014/909/UE 3  ustanowiono niektóre środki ochrony zdrowia zwierząt w odniesieniu do potwierdzonych zarażeń pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) we Włoszech. Środki te zostały przeniesione do decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2021/597 4 . Obecnie jedynie region Kalabrii jest wymieniony w załączniku do tej decyzji wykonawczej jako obszar objęty tymi środkami ochronnymi.

(3) Francja powiadomiła ostatnio Komisję o zarażeniu pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy) wykrytym we francuskim departamencie Reunion, a także poinformowała o wprowadzonych środkach. Rozprzestrzenienie się Aethina tumida (małego chrząszcza ulowego) poza obszar we Francji, na którym występuje ten pasożyt, mogłoby stanowić poważne zagrożenie dla pszczół miodnych i trzmieli na pozostałym terytorium Unii. Środki wprowadzone przez Francję są zgodne ze środkami wprowadzonymi przez Włochy i ustanowionymi w decyzji wykonawczej (UE) 2021/597 i uznaje się je za zadowalające pod względem ograniczenia rozprzestrzeniania się małego chrząszcza ulowego.

(4) Aby zapobiec niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii oraz uniknąć wprowadzenia przez państwa trzecie nieuzasadnionych barier w handlu, a także aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Aethina tumida (małego chrząszcza ulowego) do innych stref Unii, należy dodać francuski departament Reunion do wykazu państw członkowskich lub ich stref objętych ograniczeniami ze względu na występowanie zarażenia pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy).

(5) Ze względu na trudności, jakie w ostatnich latach sprawiało właściwemu organowi zwalczanie małego chrząszcza ulowego w dotkniętych nim państwach członkowskich, środki te powinny obowiązywać do dnia 31 grudnia 2024 r.

(6) W celu uzyskania jasnego i spójnego tekstu należy uchylić decyzję wykonawczą (UE) 2021/597 i zastąpić ją niniejszą decyzją.

(7) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów niniejszej decyzji wykonawczej stosuje się następujące definicje:

a)
"ul" oznacza pojemnik stosowany do utrzymywania pszczół miodnych lub trzmieli;
b)
"pasieka" oznacza zakład, w którym utrzymywane są pszczoły miodne lub trzmiele;
c)
"nieprzetworzone pszczele produkty uboczne" oznaczają miód, wosk pszczeli, mleczko pszczele, propolis lub pyłek, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi zgodnie z definicją w pkt 10 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 142/2011 5 , niepoddane żadnej z procedur przetwarzania, o których mowa w rozdziale II sekcja 1 tabela 2 wiersz 10 kolumny czwartej w załączniku XIV do tego rozporządzenia;
d)
"sprzęt pszczelarski" oznacza używane ule, części uli i narzędzia wykorzystywane w pasiece.
Artykuł  2
1. 
Francja i Włochy zapewniają wdrożenie następujących środków nadzwyczajnych w strefach wymienionych w załączniku:
a)
zakaz wysyłki następujących towarów do pozostałych stref Unii:
(i)
pszczół miodnych;
(ii)
trzmieli;
(iii)
nieprzetworzonych pszczelich produktów ubocznych;
(iv)
sprzętu pszczelarskiego;
(v)
produktów pszczelich w plastrach miodu, przeznaczonych do spożycia przez ludzi;
b)
przeprowadzenie nadzoru uli i pasiek oraz dochodzeń epidemiologicznych, obejmujących:
(i)
identyfikację i śledzenie przemieszczeń towarów, o których mowa w lit. a), do i z pasiek i zakładów pozyskiwania miodu znajdujących się na obszarze o promieniu 20 km wokół ula (uli), gdzie potwierdzono zarażenie pasożytem Aethina tumida (mały chrząszcz ulowy);
(ii)
powiadomienie Komisji o wynikach takiego nadzoru i takich dochodzeń epidemiologicznych.
2. 
W oparciu o wyniki nadzoru i dochodzeń epidemiologicznych, o których mowa w ust. 1 lit. b), Francja i Włochy mogą wdrożyć dodatkowe odpowiednie środki nadzwyczajne na podstawie art. 257 rozporządzenia (UE) 2016/429.
Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2024 r.

Artykuł  4

Decyzja wykonawcza (UE) 2021/597 traci moc.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Francuskiej i Republiki Włoskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 12 stycznia 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Wykaz państw członkowskich lub ich stref objętych środkami nadzwyczajnymi, o których mowa w art. 2 ust. 1

Państwo członkowskie Strefy objęte środkami nadzwyczajnymi
Francja Departament Reunion
Włochy Region Kalabria: cały region
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21).
3 Decyzja wykonawcza Komisji 2014/909/UE z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie niektórych środków ochronnych w odniesieniu do potwierdzonych przypadków występowania małego chrząszcza ulowego we Włoszech (Dz.U. L 359 z 16.12.2014, s. 161).
4 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2021/597 z dnia 12 kwietnia 2021 r. ustanawiająca środki nadzwyczajne w odniesieniu do potwierdzonych przypadków zarażenia małym chrząszczem ulowym we Włoszech (Dz.U. L 128 z 14.4.2021, s. 4).
5 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzezna- czonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy (Dz.U. L 54 z 26.2.2011, s. 1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.13.5

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2023/110 ustanawiająca środki nadzwyczajne w odniesieniu do potwierdzonych przypadków zarażenia małym chrząszczem ulowym (Aethina tumida) we Włoszech i Francji oraz uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2021/597
Data aktu: 12/01/2023
Data ogłoszenia: 16/01/2023