Decyzja 2022/391 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej podczas 65. posiedzenia Komisji ds. Środków Odurzających odnośnie do umieszczenia substancji w wykazach zgodnie z Jednolitą konwencją o środkach odurzających z 1961 r., zmienioną protokołem z 1972 r., oraz Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 r

DECYZJA RADY (UE) 2022/391
z dnia 3 marca 2022 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej podczas 65. posiedzenia Komisji ds. Środków Odurzających odnośnie do umieszczenia substancji w wykazach zgodnie z Jednolitą konwencją o środkach odurzających z 1961 r., zmienioną protokołem z 1972 r., oraz Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 r.

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 83 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Jednolita konwencja Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) o środkach odurzających z 1961 r., zmieniona protokołem z 1972 r. (zwana dalej "konwencją o środkach odurzających"), weszła w życie w dniu 8 sierpnia 1975 r.

(2) Na podstawie art. 3 konwencji o środkach odurzających Komisja ds. Środków Odurzających może podjąć decyzję o dodaniu substancji do wykazów załączonych do tej konwencji. Może ona dokonać zmian w wykazach jedynie zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ale może także zdecydować o odstąpieniu od dokonania zmian zalecanych przez WHO.

(3) Konwencja ONZ o substancjach psychotropowych z 1971 r. (zwana dalej "konwencją o substancjach psychotropowych") weszła w życie w dniu 16 sierpnia 1976 r.

(4) Zgodnie z art. 2 konwencji o substancjach psychotropowych Komisja ds. Środków Odurzających może, na podstawie zaleceń WHO, podjąć decyzję o dodaniu substancji do wykazów załączonych do tej konwencji lub o ich usunięciu. Ma ona dużą swobodę decyzyjną w zakresie uwzględniania czynników gospodarczych, społecznych, prawnych, administracyjnych i innych, nie może jednak postępować w sposób arbitralny.

(5) Zmiany w wykazach załączonych do konwencji o środkach odurzających oraz konwencji o substancjach psychotropowych mają bezpośredni wpływ na zakres stosowania prawa Unii w dziedzinie polityki antynarkotykowej. Do substancji wymienionych w wykazach załączonych do tych konwencji ma zastosowanie decyzja ramowa Rady 2004/757/WSiSW 1 . W związku z powyższym wszelkie zmiany w wykazach załączonych do tych konwencji są bezpośrednio włączane do wspólnych przepisów Unii.

(6) Podczas swojego 65. posiedzenia zaplanowanego w dniach 14-18 marca 2022 r. w Wiedniu Komisja ds. Środków Odurzających ma zdecydować o dodaniu trzech nowych substancji do wykazów załączonych do konwencji o środkach odurzających oraz konwencji o substancjach psychotropowych.

(7) Unia nie jest stroną konwencji o środkach odurzających ani konwencji o substancjach psychotropowych. Ma ona status obserwatora bez prawa głosu w Komisji ds. Środków Odurzających, której członkami z prawem głosu podczas 65. posiedzenia jest dwanaście państw członkowskich 2 . Konieczne jest, aby Rada upoważniła te państwa członkowskie do wyrażenia stanowiska Unii odnośnie do umieszczenia substancji w wykazach zgodnie z tymi konwencjami, ponieważ decyzje dotyczące dodania nowych substancji do załączonych do nich wykazów wchodzą w zakres kompetencji Unii.

(8) WHO zaleciła dodanie dwóch nowych substancji do wykazu I załączonego do konwencji o środkach odurzających oraz jednej nowej substancji do wykazu II załączonego do konwencji o substancjach psychotropowych.

(9) Wszystkie substancje, które zostały poddane przeglądowi przez Komitet Ekspertów WHO ds. Uzależnień od Środków Odurzających (zwany dalej "komitetem ekspertów") i które WHO zaleciła umieścić w wykazach, są monitorowane przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii jako nowe substancje psychoaktywne na zasadach określonych w rozporządzeniu (WE) nr 1920/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady 3 .

(10) Zgodnie z oceną komitetu ekspertów brorfina (nazwa chemiczna: 1-{1-[1-(4-bromofenylo)etylo]piperydyn- 4-ylo)}-1,3-dihydro-2H-benzimidazol-2-on) jest syntetycznym opioidem podobnym do innych opioidów syntetycznych, takich jak morfina czy fentanyl. Brorfina może zostać przekształcona w bezytramid, który jest opioidem wymienionym w wykazie I załączonym do konwencji o środkach odurzających. Brorfina nie ma zastosowań terapeutycznych ani nie otrzymała pozwolenia na dopuszczenie do obrotu jako produkt leczniczy. Istnieją wystarczające dowody na to, że brorfina jest lub może być nadużywana i może w związku z tym stanowić problem w zakresie zdrowia publicznego i problem społeczny, co uzasadnia objęcie jej międzynarodową kontrolą. W związku z tym WHO zaleca umieszczenie brorfiny w wykazie I załączonym do konwencji o środkach odurzających.

(11) Brorfina została wykryta w czterech państwach członkowskich i jest kontrolowana w co najmniej trzech państwach członkowskich. Uważa się, że zażycie tej substancji przyczyniło się do zatrucia bez skutku śmiertelnego jednej osoby. Jest ona obecnie intensywnie monitorowana przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

(12) W związku z tym stanowisko Unii powinno polegać na dodaniu brorfiny do wykazu I załączonego do konwencji o środkach odurzających.

(13) Zgodnie z oceną komitetu ekspertów metonitazen (nazwa chemiczna: N,N-dietylo-2-(2-(4-metoksybenzylo)- 5-nitro-1H-benzo[d]imidazolo-1-ylo)etano-1-amina) jest syntetycznym opioidem podobnym pod względem struktury do izotonitazenu i etonitazenu, które wymieniono w wykazie I załączonym do konwencji o środkach odurzających. Metonitazen został poddany badaniom przedklinicznym pod kątem działania przeciwbólowego, jednak nie wiadomo nic na temat jego leczniczego zastosowania. Istnieją wystarczające dowody na to, że metonitazen jest lub może być nadużywany i może w związku z tym stanowić problem w zakresie zdrowia publicznego i problem społeczny, co uzasadnia objęcie go międzynarodową kontrolą. W związku z tym WHO zaleca umieszczenie metonita- zenu w wykazie I załączonym do konwencji o środkach odurzających.

(14) Metonitazen wykryto w trzech państwach członkowskich i jest on kontrolowany w co najmniej trzech państwach członkowskich. Uważa się, że zażycie tej substancji przyczyniło się do śmierci jednej osoby. Jest ona obecnie intensywnie monitorowana przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

(15) W związku z tym stanowisko Unii powinno polegać na dodaniu metonitazenu do wykazu I załączonego do konwencji o środkach odurzających.

(16) Zgodnie z oceną komitetu ekspertów eutylon (nazwa chemiczna: 1-(1,3-benzodioksol-5-ylo)-2-(etyloamino)butan- 1-on) jest syntetycznym katynonem wykazującym podobieństwa pod względem struktury chemicznej oraz podobieństwa farmakologiczne do amfetaminy i katynonów już kontrolowanych międzynarodowo. Powiązane katynony, takie jak metylon i N-etylnorpentylon, zostały umieszczone w wykazie II załączonym do konwencji o substancjach psychotropowych. Eutylon nie ma zastosowania leczniczego ani nie otrzymał pozwolenia na dopuszczenie do obrotu jako produkt leczniczy. Istnieją wystarczające dowody na to, że eutylon jest lub może być nadużywany i może w związku z tym stanowić problem w zakresie zdrowia publicznego i problem społeczny, co uzasadnia objęcie go międzynarodową kontrolą. W związku z tym WHO zaleca umieszczenie eutylonu w wykazie II załączonym do konwencji o substancjach psychotropowych.

(17) Eutylon wykryto w 20 państwach członkowskich i jest on kontrolowany w co najmniej dwóch państwach członkowskich. Uważa się, że zażycie tej substancji przyczyniło się do zatrucia bez skutku śmiertelnego jednej osoby, ponadto została ona wykryta w trzech próbkach biologicznych związanych z poważnymi zdarzeniami niepożądanymi. Eutylon jest obecnie intensywnie monitorowany przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

(18) W związku z tym stanowisko Unii powinno polegać na dodaniu eutylonu do wykazu II załączonego do konwencji o substancjach psychotropowych.

(19) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Komisji ds. Środków Odurzających, ponieważ decyzje dotyczące umieszczenia w wykazach trzech przedmiotowych substancji będą mieć bezpośredni wpływ na treść prawa Unii, mianowicie na decyzję ramową 2004/757/WSiSW.

(20) Stanowisko Unii ma zostać wyrażone przez państwa członkowskie będące członkami Komisji ds. Środków Odurzających, działające wspólnie w interesie Unii.

(21) Dania jest związana decyzją ramową 2004/757/WSiSW, zatem uczestniczy w przyjęciu i stosowaniu niniejszej decyzji.

(22) Irlandia jest związana decyzją ramową 2004/757/WSiSW, zatem uczestniczy w przyjęciu i stosowaniu niniejszej decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii przez państwa członkowskie podczas 65. posiedzenia Komisji ds. Środków Odurzających w dniach 14-18 marca 2022 r., gdy organ ten ma przyjąć decyzje w sprawie dodania substancji do wykazów załączonych do Jednolitej konwencji ONZ o środkach odurzających z 1961 r., zmienionej protokołem z 1972 r., i do Konwencji ONZ o substancjach psychotropowych z 1971 r., jest zgodne ze stanowiskiem przedstawionym w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Stanowisko, o którym mowa w art. 1, zostanie wyrażone przez państwa członkowskie będące członkami Komisji ds. Środków Odurzających, działające wspólnie w interesie Unii.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich zgodnie z Traktatami.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 marca 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
G. DARMANIN

ZAŁĄCZNIK

Stanowisko, jakie ma być zajęte przez państwa członkowskie będące członkami Komisji ds. Środków Odurzających, działające wspólnie w interesie Unii, podczas 65. posiedzenia Komisji ds. Środków Odurzających w dniach 14-18 marca 2022 r. odnośnie do umieszczenia substancji w wykazach:

1) brorfina powinna zostać zamieszczona w wykazie I załączonym do Jednolitej konwencji ONZ o środkach odurzających z 1961 r., zmienionej protokołem z 1972 r.;

2) metonitazen powinien zostać zamieszczony w wykazie I załączonym do Jednolitej konwencji ONZ o środkach odurzających z 1961 r., zmienionej protokołem z 1972 r;

3) eutylon powinien zostać zamieszczony w wykazie II załączonym do konwencji o substancjach psychotropowych z 1971 r.

1 Decyzja ramowa Rady 2004/757/WSiSW z dnia 25 października 2004 r. ustanawiająca minimalne przepisy określające znamiona przestępstw i kar w dziedzinie nielegalnego handlu narkotykami (Dz.U. L 335 z 11.11.2004, s. 8).
2 Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Litwa, Niderlandy, Niemcy, Polska, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy.
3 Rozporządzenie (WE) nr 1920/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (Dz.U. L 376 z 27.12.2006, s. 1).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.79.27

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/391 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej podczas 65. posiedzenia Komisji ds. Środków Odurzających odnośnie do umieszczenia substancji w wykazach zgodnie z Jednolitą konwencją o środkach odurzających z 1961 r., zmienioną protokołem z 1972 r., oraz Konwencją o substancjach psychotropowych z 1971 r
Data aktu: 03/03/2022
Data ogłoszenia: 09/03/2022