Rozporządzenie delegowane 2022/2565 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/444 o przepisy dotyczące ustanowienia ram monitorowania i ewaluacji

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/2565
z dnia 11 października 2022 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/444 o przepisy dotyczące ustanowienia ram monitorowania i ewaluacji

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/444 z dnia 11 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia programu "Cła" na rzecz współpracy w dziedzinie ceł oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1294/2013 1 , w szczególności jego art. 13 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wskaźniki na potrzeby sprawozdawczości dotyczącej postępów w realizacji celów ogólnych i szczegółowych Programu, określonych w art. 3 rozporządzenia (UE) 2021/444 wymieniono w załączniku II do tego rozporządzenia.

(2) W trakcie oceny śródokresowej programu "Cła 2020" 2  Komisja wskazała na potrzebę dostosowania i usprawnienia ram monitorowania i ewaluacji Programu. W związku z tym Komisja dokonała przeglądu podejścia do wyników Programu, aby zapewnić adekwatność wszystkich wskaźników wybranych do celów monitorowania i ewaluacji wyników Programu.

(3) Wskaźniki wymienione w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2021/444, choć są odpowiednie do celów corocznego monitorowania realizacji celów, nie są wystarczające, aby umożliwić kompleksowe monitorowanie i ewaluację działań w ramach programu i wyników realizacji jego celów ogólnych i szczegółowych. W związku z tym należy określić dodatkowe wskaźniki, które będą stanowiły element ram monitorowania i ewaluacji. Wskaźniki te będą służyły do pomiaru realizacji, wyników i oddziaływania Programu.

(4) Aby zapewnić efektywne, skuteczne i terminowe gromadzenie danych na potrzeby monitorowania i ewaluacji Programu, należy nałożyć proporcjonalne wymogi w zakresie sprawozdawczości, które pozwolą uniknąć podwójnej sprawozdawczości i zminimalizować obciążenia administracyjne.

(5) Aby zapewnić dostosowanie do początku okresu sprawozdawczego związanego z ramami monitorowania i ewalua- cji Programu, niniejsze rozporządzenie delegowane powinno mieć zastosowanie z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2022 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Wskaźniki ram monitorowania i ewaluacji oraz wymogi dotyczące sprawozdawczości

1. 
Podczas monitorowania i ewaluacji Programu zgodnie z art. 13 i 14 rozporządzenia (UE) 2021/444 jako część ram monitorowania i ewaluacji należy stosować następujące wskaźniki:
a)
wskaźniki określone w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2021/444;
b)
wskaźniki określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia, które służą do pomiaru realizacji, wyników i oddziaływania Programu.
2. 
Wskaźniki, o których mowa w ust. 1, mierzy się corocznie, z wyjątkiem wskaźników oddziaływania, o których mowa w pkt 1 lit. a), pkt 1 lit. b), pkt 2 i pkt 3 lit. a) załącznika do niniejszego rozporządzenia, które mierzy się co 2 lata oraz w ramach ewaluacji śródokresowej i końcowej zgodnie z art. 14 rozporządzenia (UE) 2021/444.
3. 
Na żądanie Komisji odbiorcy środków pochodzących z Programu przekazują Komisji dane i informacje dotyczące wskaźników, o których mowa w ust. 1, istotne jako wkład do ram monitorowania i ewaluacji.
Artykuł  2

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 2022 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 października 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Wykaz dodatkowych wskaźników w odniesieniu do ram monitorowania i ewaluacji programu "Cła", o których mowa w art. 13 i 14 rozporządzenia (UE) 2021/444

A.
Wskaźniki realizacji
1)
Rozwój wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych:
a)
liczba projektów w zakresie technologii informacyjnych (IT) na etapie początkowym;
b)
liczba projektów w zakresie IT na etapie wykonawczym;
c)
odsetek projektów w zakresie IT, których rzeczywisty koszt jest zgodny z planowanym;
d)
odsetek projektów w zakresie IT ze statusem "zielony" zgodnych z wymogami określonymi w wieloletnim planie strategicznym w obszarze ceł (MASP-C).
2)
Dostarczenie wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych:
a)
liczba projektów IT skierowanych do realizacji zgodnie z wymogami prawa Unii;
b)
odsetek wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych dostarczonych zgodnie z harmonogramem MASP-C;
c)
liczba zmian terminów dostarczenia wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych.
3)
Niezawodność europejskich systemów elektronicznych (przepustowość wspólnej sieci łączności).
4)
Niezawodność usług wsparcia informatycznego:
a)
odsetek zgłoszeń incydentów rozwiązanych terminowo;
b)
zadowolenie użytkowników ze świadczonych usług wsparcia.
5)
Poziom wsparcia na rzecz budowania zdolności zapewniany w ramach wspólnych działań (jakość wspólnych działań).
6)
Stopień znajomości Programu.
B.
Wskaźniki wyników
1)
Poziom spójności przepisów prawa celnego i polityki celnej oraz ich wdrażania (wkład nowych wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych w ułatwianie spójnego wdrażania prawa i polityki Unii).
2)
Poziom współpracy operacyjnej między organami krajowymi:
a)
wkład nowych wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych w ułatwianie współpracy operacyjnej między organami krajowymi;
b)
liczba aktywnych użytkowników na platformie współpracy online;
c)
liczba interakcji na platformie współpracy;
d)
zadowolenie użytkowników z platformy współpracy online.
3)
Uproszczone procedury elektroniczne dla przedsiębiorców:
a)
liczba zarejestrowanych przedsiębiorców;
b)
liczba wniosków.
4)
Wyniki operacyjne organów krajowych:
a)
wpływ nowych wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych na poprawę wyników operacyjnych organów krajowych;
b)
wpływ realizacji działań wspólnych oraz działań w zakresie kompetencji ludzkich na poprawę wyników operacyjnych organów krajowych.
5)
Cło - innowacje w dziedzinie polityki celnej:
a)
wpływ nowych wspólnych komponentów europejskich systemów elektronicznych na innowacje w dziedzinie polityki celnej;
b)
wpływ realizacji działań wspólnych oraz działań w zakresie kompetencji ludzkich na innowacje w dziedzinie polityki celnej.
C.
Wskaźniki oddziaływania
1)
Zmiany w zakresie ochrony interesów finansowych i gospodarczych Unii i państw członkowskich:
a)
kwota niezapłaconych należności celnych do odzyskania, w tym ceł, ceł wyrównawczych i antydumpingowych na produkty i usługi, związanych z wykrytymi nadużyciami i nieprawidłowościami;
b)
wykryte przypadki nadużyć i nieprawidłowości związanych z cłami.
2)
Zmiany w zakresie bezpieczeństwa i ochrony Unii i jej mieszkańców (zajęcia towarów i substancji stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa i ochrony).
3)
Zmiany w ułatwianiu legalnej działalności gospodarczej:
a)
efektywność odprawy celnej i granicznej (pod względem czasu odprawy);
b)
wkład w przejście do unii celnej bez dokumentów papierowych.
1 Dz.U. L 87 z 15.3.2021, s. 1.
2 Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej, Ocena śródokresowa programu "Cła 2020": sprawozdanie końcowe, Urząd Publikacji, 2019, https://data.europa.eu/doi/10.2778/923910.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.330.130

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/2565 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/444 o przepisy dotyczące ustanowienia ram monitorowania i ewaluacji
Data aktu: 11/10/2022
Data ogłoszenia: 23/12/2022
Data wejścia w życie: 25/12/2022, 01/01/2022