Rozporządzenie delegowane 2022/199 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 w odniesieniu do stosowania urządzeń odstraszających w połowach okowiela w Morzu Północnym

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/199
z dnia 2 grudnia 2021 r.
zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 w odniesieniu do stosowania urządzeń odstraszających w połowach okowiela w Morzu Północnym

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie zachowania zasobów rybnych i ochrony ekosystemów morskich za pomocą środków technicznych, zmieniające rozporządzenia Rady (WE) nr 1967/2006, (WE) nr 1224/2009 i rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013, (UE) 2016/1139, (UE) 2018/973, (UE) 2019/472 i (UE) 2019/1022 oraz uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 894/97, (WE) nr 850/98, (WE) nr 2549/2000, (WE) nr 254/2002, (WE) nr 812/2004 i (WE) nr 2187/2005 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W załączniku V do rozporządzenia (UE) 2019/1241 przewidziano środki techniczne ustanowione na szczeblu regionalnym w odniesieniu do Morza Północnego, cieśnin Skagerrak i Kattegat.

(2) W przypadku gdy państwa członkowskie mające bezpośredni interes w zarządzaniu połowami uznają, że środki alternatywne są zgodne z ochroną osobników młodocianych poprzez stosowanie urządzeń zapewniających selektywność alternatywnych do tych ustanowionych na poziomie regionalnym i określonych w części B załączników V-XI do rozporządzenia (UE) 2019/1241, Komisja może przyjąć takie środki w drodze aktów delegowanych na podstawie wspólnej rekomendacji przedłożonej przez te państwa członkowskie.

(3) Zgodnie z art. 16 rozporządzenia (UE) 2019/1241 państwa członkowskie mające bezpośredni interes w zarządzaniu połowami mogą przedłożyć Komisji wspólną rekomendację w celu przyjęcia środków technicznych, o których mowa w art. 15 ust. 2 tego rozporządzenia, w odniesieniu do właściwości narzędzi połowowych zapewniających selektywność pod względem rozmiarów i gatunków. Państwa członkowskie przedstawiające taką rekomendację mają przedstawić dowody naukowe wykazujące, że środki te skutkują właściwościami w zakresie selektywności w odniesieniu do określonych gatunków lub kombinacji gatunków, które są co najmniej równoważne właściwościom w zakresie selektywności narzędzi określonych w części B załączników V-X i w części A załącznika XI do tego rozporządzenia.

(4) Belgia, Dania, Niemcy, Francja, Niderlandy i Szwecja ("grupa z Scheveningen") mają bezpośredni interes w zarządzaniu połowami w Morzu Północnym. Po konsultacji z Komitetem Doradczym ds. Morza Północnego grupa z Scheveningen przedłożyła w dniu 26 lutego 2020 r. wspólną rekomendację dla Komisji na podstawie art. 15 rozporządzenia (UE) 2019/1241, w której zaproponowała akt delegowany w celu zmiany części B załącznika V do tego rozporządzenia, aby umożliwić stosowanie urządzenia zapewniającego selektywność w połowach okowiela w Morzu Północnym jako alternatywy dla kratownicy sortującej o maksymalnym rozstawie prętów wynoszącym 35 mm, jak określono w części B załącznika V do tego rozporządzenia, jako środka podstawowego dla tych ukierunkowanych połowów.

(5) W dniu 30 września 2021 r. przeprowadzono konsultacje w sprawie wspólnej rekomendacji z Grupą Ekspertów ds. Rybołówstwa. Parlament Europejski uczestniczył w posiedzeniu w charakterze obserwatora.

(6) Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa ("STECF") stwierdził 2 , że w porównaniu z kratownicą sortującą stosowanie urządzenia odstraszającego prawdopodobnie doprowadzi do zmniejszenia odsetka przyłowów (pod względem masy i liczby) oraz do utrzymania lub poprawy modelu eksploatacji gatunków stanowiących przyłów, które osiągają długość większą niż okowiel (takich jak dorszowate). STECF zauważył, że osobniki mniejsze niż 15 cm stanowią jedynie niewielką część całkowitego przyłowu, i w związku z tym stwierdził, że przy zastosowaniu urządzenia odstraszającego w połowach okowiela przyłowy zostałyby znacznie ograniczone w porównaniu z obowiązkowo stosowaną kratownicą sortującą.

(7) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2019/1241.

(8) W związku z tym, że środki określone w niniejszym rozporządzeniu mają bezpośredni wpływ na planowanie okresu połowu statków unijnych oraz na powiązaną działalność gospodarczą, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie natychmiast po jego opublikowaniu. Ponieważ połowy okowiela są prowadzone od września do grudnia, niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od dnia 1 września 2021 r. Takie stosowanie z mocą wsteczną nie narusza zasady pewności prawa i zasady ochrony uzasadnionych oczekiwań,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku V do rozporządzenia Rady (UE) 2019/1241 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 września 2021 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 2 grudnia 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

W załączniku V część B pkt 1.4 w pozycji dziewiątej w tabeli wprowadza się następujące zmiany:
Rozmiar oczek sieci Obszary geograficzne Warunki
"Co najmniej 16 mm Cały obszar Ukierunkowane połowy małych gatunków pelagicznych, które nie są uwzględnione nigdzie indziej w tabeli.

Ukierunkowane połowy okowiela. Mocuje się jedno z następujących urządzeń:

1) kratownicę sortującą o maksymalnym rozstawie prętów wynoszącym 35 mm;

2) urządzenie odstraszające (*), pod warunkiem że spełnione są następujące warunki:

(i) urządzenie odstraszające ma maksymalny rozmiar oczek sieci wynoszący 70 mm i jest mocowane z latawcem wykonanym z PVC lub podobnych materiałów elastycznych;

(ii) jeżeli jest zamontowany żagiel wewnątrz urządzenia odstraszającego w poprzek stożka/rury tego urządzenia, żagiel ten musi być wykonany z PVC lub podobnego elastycznego materiału, a wielkość żagla musi być taka, aby nie pokrywała więcej niż 75 % obszaru przekroju poprzecznego, na którym jest on zamontowany; oraz

(iii) na końcu urządzenia odstraszającego umieszcza się otwór wyjściowy o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm.

Ukierunkowane połowy garneli i krewetki borealnej. Należy zamocować włok separujący lub kratownicę sortującą zgodnie z przepisami ustanowionymi na poziomie krajowym lub regionalnym.

(*) »Urządzenie odstraszające« oznacza urządzenie wykonane z tkaniny sieciowej w formie stożka spełniające następujące kryteria:

1) jest umieszczone przed workiem włoka w taki sposób, że krawędź lub podstawa stożka jest przymocowana do pełnego obwodu włoka przed workiem włoka lub przedłużeniem;

2) zwęża się ku końcowi, gdzie jest przymocowane do dolnej powierzchni włoka;

3) otwór wyjściowy jest wycięty w miejscu, w którym wierzchołek urządzenia odstraszającego i worek włoka się stykają;

4) umożliwia ono przechodzenie okowiela i jego zatrzymywanie w worku włoka, a jednocześnie uwalnianie przyłowów ryb poprzez kierowanie ich do otworu wyjściowego."

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.33.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/199 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1241 w odniesieniu do stosowania urządzeń odstraszających w połowach okowiela w Morzu Północnym
Data aktu: 02/12/2021
Data ogłoszenia: 15/02/2022
Data wejścia w życie: 16/02/2022, 01/09/2021