Rozporządzenie delegowane 2022/2257 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających sposoby obliczania kwot z tytułu niespodziewanego niewykonania zobowiązania dla ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe oraz dla ekspozycji na ryzyko niewykonania zobowiązania wynikające z niektórych instrumentów pochodnych, a także określających sposób obliczania kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/2257
z dnia 11 sierpnia 2022 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających sposoby obliczania kwot z tytułu niespodziewanego niewykonania zobowiązania dla ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe oraz dla ekspozycji na ryzyko niewykonania zobowiązania wynikające z niektórych instrumentów pochodnych, a także określających sposób obliczania kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012 1 , w szczególności jego art. 325w ust. 8 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Standardy dotyczące gruntownego przeglądu portfela handlowego (Fundamental Review of the Trading Book, FRTB), których ostateczne zasady zostały przyjęte przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego w styczniu 2019 r., mają na celu rozwiązanie problemów stwierdzonych w trakcie globalnego kryzysu finansowego w odniesieniu do wymogów w zakresie funduszy własnych z tytułu ryzyka rynkowego. Jednym z ulepszeń wprowadzonych w kontekście FRTB jest nowy wymóg w zakresie funduszy własnych w ramach metody standardowej, który ma uwzględnić ryzyko niewykonania zobowiązania w przypadku ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe. Należy określić dodatkowe elementy techniczne w celu sprecyzowania specyfikacji zasad FRTB wprowadzonych do prawa Unii rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/876 2  na potrzeby wymogów w zakresie sprawozdawczości oraz w celu uzupełnienia w stosownych przypadkach tych specyfikacji. Te elementy techniczne dotyczą obliczania kwot brutto z tytułu niespodziewanego niewykonania zobowiązania (jump-to-default, JTD) dla ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe, szacowania kwot JTD brutto dla ekspozycji na ryzyko niewykonania zobowiązania wynikające z niektórych instrumentów pochodnych, a także określania kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013.

(2) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.

(3) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zwrócił się o poradę do Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Określanie składników P&Llong, P&Lshort, Adjustmentlongi Adjustmentshortprzy obliczaniu kwot JTD brutto dla ekspozycji z tytułu instrumentów dłużnych i kapitałowych

1. 
Instytucje określają składniki P&Llong i P&Lshort, o których mowa w art. 325w ust. 1, 2 i 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, korzystając z następującego wzoru:

PLlong = VA- Vnotional

PLshort = VA- Vnotional

gdzie:

VA = wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji.

2. 
Instytucje określają składniki Adjustmentlong i Adjustmentshort, o których mowa w art. 325w ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, korzystając z następującego wzoru:

Adjustmentlong = - VF

AdJuStmentshort = - VF

gdzie:

VF = wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji obliczana przy założeniu, że w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji instrument dłużny miał status instrumentu, w przypadku którego doszło do niewykonania zobowiązania i którego stopa odzysku wynosi zero.

3. 
Instytucje określają składniki Adjustmentlong i Adjustmentshort, o których mowa w art. 325w ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, korzystając z następującego wzoru:

Adjustmentlong = - Vf

Adjustmentshort = - VF

gdzie:

VF = wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji obliczana przy założeniu, że w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji w przypadku instrumentu kapitałowego odnotowano całkowitą utratę wartości.

Artykuł  2

Szacowanie kwot JTD brutto w przypadku ekspozycji, o których mowa w art. 325w ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

1. 
Alternatywna metoda szacowania kwot JTD brutto ekspozycji, o których mowa w art. 325w ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, polega na obliczeniu różnicy między wartością rynkową instrumentu pochodnego, o którym mowa w tym ustępie i tworzącego ekspozycję dla instytucji, w momencie dokonywania oszacowania kwoty JTD brutto a wartością rynkową tego instrumentu pochodnego obliczoną przy założeniu, że w momencie tym dłużnik znajduje się w sytuacji niewykonania zobowiązania.
2. 
Jeżeli w momencie dokonywania oszacowania dłużnik znajduje się w sytuacji niewykonania zobowiązania, a wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji odzwierciedla w tym momencie zysk lub stratę wynikające z niewykonania zobowiązania przez dłużnika, alternatywna metoda, o której mowa w art. 325w ust. 7 rozporządzenia (UE) nr 575/2013, polega na uznaniu, że kwota JTD brutto ekspozycji wynosi zero.
Artykuł  3

Określanie kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013

1. 
Do celów art. 325w ust. 1 i 2 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 instytucje określają kwoty referencyjne instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 lit. a) i b) tego rozporządzenia, korzystając z następujących wzorów:
a)
w przypadku ekspozycji z tytułu instrumentów dłużnych sklasyfikowanych jako instrumenty długu uprzywilejowanego lub obligacje zabezpieczone, kwota referencyjna instrumentu tworzącego ekspozycję stanowi:
(i)
w przypadku ekspozycji długiej:

(ii)
w przypadku ekspozycji krótkiej:

gdzie:

LGD = LGD przypisana do instrumentu dłużnego zgodnie z art. 325w ust. 3 rozporządzenia (UE) nr 575/2013;

VD = wartość rynkowa instrumentu tworzącego ekspozycję dla instytucji obliczana przy założeniu, że w momencie obliczania kwoty JTD brutto dla tej ekspozycji instrument dłużny miał status instrumentu, w przypadku którego doszło do niewykonania zobowiązania i którego stopa odzysku odpowiada stopie obliczonej w odniesieniu do wartości nominalnej instrumentu dłużnego i jest równa (1-LGD);

VF = VF zgodnie z art. 1 ust. 2 niniejszego rozporządzenia;

b)
w przypadku ekspozycji z tytułu instrumentów dłużnych sklasyfikowanych jako instrumenty długu nieuprzywilejowa- nego kwota referencyjna instrumentu tworzącego ekspozycję wynosi zero.
2. 
Do celów art. 325w ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 575/2013 kwota referencyjna instrumentu tworzącego ekspozycję, który nie jest pieniężnym instrumentem kapitałowym, wynosi zero.
Artykuł  4

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 sierpnia 2022 r.

1 Dz.U. L 176 z 27.6.2013, s. 1.
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/876 z dnia 20 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do wskaźnika dźwigni, wskaźnika stabilnego finansowania netto, wymogów w zakresie funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych, ryzyka kredytowego kontrahenta, ryzyka rynkowego, ekspozycji wobec kontrahentów centralnych, ekspozycji wobec przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania, dużych ekspozycji, wymogów dotyczących sprawozdawczości i ujawniania informacji, a także rozporządzenie (UE) nr 648/2012 (Dz.U. L 150 z 7.6.2019, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.299.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/2257 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających sposoby obliczania kwot z tytułu niespodziewanego niewykonania zobowiązania dla ekspozycji na instrumenty dłużne i kapitałowe oraz dla ekspozycji na ryzyko niewykonania zobowiązania wynikające z niektórych instrumentów pochodnych, a także określających sposób obliczania kwot referencyjnych instrumentów innych niż instrumenty, o których mowa w art. 325w ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 575/2013
Data aktu: 11/08/2022
Data ogłoszenia: 18/11/2022
Data wejścia w życie: 08/12/2022