Rozporządzenie delegowane 2022/2239 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 w odniesieniu do wymogów dotyczących oznakowania niedopuszczonych do obrotu badanych produktów leczniczych stosowanych u ludzi i niedopuszczonych do obrotu pomocniczych produktów leczniczych stosowanych u ludzi

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/2239
z dnia 6 września 2022 r.
zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 w odniesieniu do wymogów dotyczących oznakowania niedopuszczonych do obrotu badanych produktów leczniczych stosowanych u ludzi i niedopuszczonych do obrotu pomocniczych produktów leczniczych stosowanych u ludzi
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz uchylenia dyrektywy 2001/20/WE 1 , w szczególności jego art. 70,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (UE) nr 536/2014 określono szczegółowe przepisy dotyczące oznakowania badanych i pomocniczych produktów leczniczych, w szczególności produktów niedopuszczonych do obrotu, w celu wyeliminowania rozbieżności w podejściu między państwami członkowskimi. Rozporządzenie to wymaga, aby opakowania zbiorcze bezpośrednie i zewnętrzne badanych i pomocniczych produktów leczniczych były odpowiednio oznakowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestników oraz wiarygodności i odporności danych uzyskanych w badaniach klinicznych, a także w celu umożliwienia dystrybucji tych produktów w ośrodkach badań klinicznych w całej Unii.

(2) W szczególności rozporządzenie (UE) nr 536/2014 zobowiązuje sponsorów do umieszczania informacji na temat okresu stosowania na opakowaniu zbiorczym zewnętrznym i bezpośrednim badanych produktów leczniczych niedopuszczonych do obrotu i pomocniczych produktów leczniczych niedopuszczonych do obrotu.

(3) Częste aktualizacje okresu stosowania na opakowaniu zbiorczym bezpośrednim produktów leczniczych niedopuszczonych do obrotu stosowanych w badaniach klinicznych mogą w niektórych przypadkach wiązać się z potencjalnym ryzykiem dla jakości i bezpieczeństwa tych produktów. Jednym z rodzajów takiego potencjalnego ryzyka mogą być szkody wynikające z konieczności otwarcia opakowania poprzez zerwanie plomb ujawniających próby otwarcia i demontaż zestawu wielowarstwowego. Inne potencjalne ryzyko może wynikać z długotrwałego narażenia na działanie światła lub wyższych temperatur w przypadku produktów leczniczych o szczególnej wrażliwości. Wyżej wspomniane rodzaje ryzyka dotyczą w szczególności produktów leczniczych, w przypadku których opakowania zbiorcze bezpośrednie i zewnętrzne są dostarczane razem, a także gdy opakowanie zbiorcze bezpośrednie ma postać blistrów lub małych jednostek. W takich przypadkach działaniem właściwym i proporcjonalnym do charakteru i zakresu ryzyka jest pominięcie informacji na temat okresu stosowania na opakowaniu zbiorczym bezpośrednim.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 536/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku VI do rozporządzenia (UE) nr 536/2014 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 września 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku VI do rozporządzenia (UE) nr 536/2014 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w sekcji A wprowadza się następujące zmiany:
a)
sekcja A.2.1.4 lit. e) i f) otrzymują brzmienie:

"e) numer identyfikacyjny uczestnika lub numer terapii oraz w stosownych przypadkach - numer wizyty.";

b)
sekcja A.2.2.5 lit. e) i f) otrzymują brzmienie:

"e) numer identyfikacyjny uczestnika/numer terapii oraz w stosownych przypadkach - numer wizyty.";

2)
w sekcji B wprowadza się następujące zmiany:
a)
numerację pkt 6 zmienia się na 6.1;
b)
dodaje się sekcje B.6.2 i B.6.3 w brzmieniu:

"6.2. W przypadku gdy opakowanie zbiorcze bezpośrednie i zewnętrzne mają pozostać razem, opakowanie zbiorcze zewnętrzne zawiera dane szczegółowe wymienione w sekcji B.6.1. Na opakowaniu zbiorczym bezpośrednim umieszcza się dane szczegółowe wymienione w sekcji B.6.1, z wyjątkiem okresu stosowania (daty ważności lub daty ponownego badania, stosownie do przypadku), który można pominąć.

6.3. Jeżeli opakowanie zbiorcze bezpośrednie ma postać blistrów lub małych jednostek, takich jak ampułki, na których nie można umieścić danych szczegółowych wymienionych w sekcji B.6.1, dostarcza się opakowanie zbiorcze zewnętrzne opatrzone oznakowaniem zawierającym te dane szczegółowe. Na opakowaniu zbiorczym bezpośrednim podaje się dane szczegółowe wymienione w sekcji B.6.1, z wyjątkiem okresu stosowania (daty ważności lub daty ponownego badania, stosownie do przypadku), który można pominąć.";

3)
w sekcji D wprowadza się następujące zmiany:
a)
sekcja D.9 lit. b),
c)
i
d)
otrzymują brzmienie:

"b) pkt 4 lit. b), c) oraz e);

c) pkt 5 lit. b), c) oraz e);

d) pkt 6.1 lit. b), d), e) oraz h);";

b)
w sekcji D.9 dodaje się lit. e) w brzmieniu:

"e) pkt 6.1 lit. i) z wyjątkiem przypadków, w których okres stosowania (datę ważności lub datę ponownego badania, stosownie do przypadku) można pominąć na opakowaniu wewnętrznym zgodnie z sekcjami B.6.2 i B.6.3.".

1 Dz.U. L 158 z 27.5.2014, s. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.294.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/2239 zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 w odniesieniu do wymogów dotyczących oznakowania niedopuszczonych do obrotu badanych produktów leczniczych stosowanych u ludzi i niedopuszczonych do obrotu pomocniczych produktów leczniczych stosowanych u ludzi
Data aktu: 06/09/2022
Data ogłoszenia: 15/11/2022
Data wejścia w życie: 05/12/2022