Rozporządzenie wykonawcze 2022/2229 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2022/2229
z dnia 14 listopada 2022 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 17 marca 2014 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 269/2014.

(2) Unia nadal niezmiennie popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

(3) Reżim irański wspiera wojskowo niczym niesprowokowaną i nieuzasadnioną rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie. W dniu 20 października 2022 r. Rada przyjęła rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1985 2 .

(4) Z uwagi na powagę sytuacji, Rada uważa, że do wykazu osób, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014 należy dodać dwie osoby i dwa podmioty uczestniczące w rozwoju i dostawie na rzecz Rosji bezzałogowych statków powietrznych.

(5) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) 269/2014 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 listopada 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014 dodaje się następujące osoby i podmioty:

Osoby

Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"1266. Hossein SALAMI

Data urodzenia: 1960

Miejsce urodzenia: Golpayagan, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał dywizji

Stanowisko: dowódca Korpusu

Strażników Rewolucji Islamskiej

Generał dywizji Hossein Salami jest dowódcą Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który nadzoruje rozwój irańskiego programu bezzałogowych statków powietrznych (dronów), a także przekazywanie dronów za granicę. Pełniąc tę funkcję, generał dywizji Hossein Salami jest odpowiedzialny za współpracę w dziedzinie obronności dotyczącą dronów, obejmującą również dostarczanie dronów Federacji Rosyjskiej w celu ich wykorzystywania w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Generał dywizji Hossein Salami ponosi zatem odpowiedzialność za wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających. 14.11.2022
1267. Amir Ali HAJIZADEH

(alias Amir Ali Haji ZADEH)

Data urodzenia:

28.2.1962

Miejsce urodzenia: Teheran, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Stopień: generał brygady

Stanowisko: dowódca sił powietrznych i kosmicznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej

Generał brygady Amir Ali Hajizadeh jest dowódcą sił powietrznych i kosmicznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który nadzoruje rozwój irańskiego programu bezzałogowych statków powietrznych (dronów), a także przekazywanie dronów za granicę. Pełniąc tę funkcję, Amir Ali Hajizadeh jest odpowiedzialny za współpracę w dziedzinie obronności dotyczącą dronów, obejmującą również dostarczanie dronów Federacji Rosyjskiej w celu ich wykorzystywania w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Generał brygady Amir Ali Hajizadeh ponosi zatem odpowiedzialność za wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających. 14.11.2022"

Podmioty

Nazwa Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"120. Siły powietrzne i kosmiczne Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej

(IRGC ASF)

(alias siły powietrzne IRGC)

Siły powietrzne i kosmiczne Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC ASF) są odpowiedzialne za rozwój irańskiego programu bezzałogowych statków powietrznych (dronów), w tym dronów Shahed-136 i Mohajer-6, które są wykorzystywane przez Federację Rosyjską w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Będąc głównym operatorem irańskiej floty dronów, IRGC ASF odgrywa ważną rolę w dostarczaniu dronów międzynarodowym sojusznikom Iranu, w tym Federacji Rosyjskiej. IRGC ASF ponosi zatem odpowiedzialność za materialne wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających. 14.11.2022
121. Qods Aviation Industries (zakłady przemysłu lotniczego Qods)

(alias Qods Aeronautics Industries)

Qods Aviation Industries to irańskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i wytwarzaniem bezzałogowych statków powietrznych (dronów). Jest spółką zależną Irańskiej Organizacji Przemysłu Lotniczego (Iran Aviation Industries Organisation - IAIO), przedsiębiorstwa państwowego podległego irańskiemu Ministerstwu Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych (Ministry of Defense and Armed Forces Logistics - MODAFL). Qods Aviation Industries wytwarza drony Mohajer-6, które zostały dostarczone Federacji Rosyjskiej i są wykorzystywane w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie. Przedsiębiorstwo Qods Aviation Industries ponosi zatem odpowiedzialność za materialne wspieranie działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających. 14.11.2022"
1 Dz.U. L 78 z 17.3.2014, s. 6.
2 Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) 2022/1985 z dnia 20 października 2022 r. wykonujące rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających (Dz.U. L 272 I z 20.10.2022, s. 1).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.293I.9

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/2229 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających
Data aktu: 14/11/2022
Data ogłoszenia: 14/11/2022
Data wejścia w życie: 14/11/2022