Rozporządzenie delegowane 2022/2182 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/1798 w odniesieniu do wymogów dotyczących tłuszczy i magnezu w odniesieniu do środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/2182
z dnia 30 sierpnia 2022 r.
zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/1798 w odniesieniu do wymogów dotyczących tłuszczy i magnezu w odniesieniu do środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała oraz uchylające dyrektywę Rady 92/52/EWG, dyrektywy Komisji 96/8/WE, 1999/21/WE, 2006/125/WE i 2006/141/WE, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/39/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 41/2009 i (WE) nr 953/2009 1 , w szczególności jego art. 11 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2017/1798 2  ustanowiono między innymi szczegółowe wymogi dotyczące składu środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała, oparte na najnowszej opinii naukowej 3  Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") w tej sprawie.

(2) Rozporządzenie delegowane (UE) 2017/1798 stanowi, że środki spożywcze zastępujące całodzienną dietę, do kontroli masy ciała, muszą zawierać co najmniej 11 g kwasu linolowego i 1,4 g kwasu alfa-linolenowego w całkowitej dziennej dawce pokarmowej oraz że nie mogą zawierać więcej niż 250 mg magnezu w całkowitej dziennej dawce pokarmowej, jak określono w pkt 4.1, 4.2 i 6 załącznika I do tego rozporządzenia.

(3) W dniu 7 listopada 2019 r. Komisja otrzymała od Total Diet & Meal Replacements Europe wniosek o zmianę w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2017/1798 wymogów dotyczących składu w odniesieniu do kwasu linolowego, kwasu alfa-linolenowego i magnezu, wraz z wykazem nowych dowodów naukowych. W dniu 10 marca 2020 r. Komisja zwróciła się do Urzędu o ocenę przedłożonych dowodów naukowych wraz z wszelkimi innymi dostępnymi nowymi dowodami naukowymi oraz, w razie potrzeby, o aktualizację wniosków z najnowszej opinii naukowej 4  w odniesieniu do minimalnych poziomów kwasu linolowego i kwasu alfa-linolenowego, a także najwyższego dopuszczalnego poziomu magnezu w środkach spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała.

(4) W oświadczeniu z dnia 15 kwietnia 2021 r. w sprawie dodatkowych dowodów naukowych dotyczących zasadniczego składu środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała 5 , Urząd stwierdził, że nie ma potrzeby dodawania kwasu linolowego do środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała, ponieważ ilość uwalniana z tkanki tłuszczowej podczas utraty masy ciała przy spożywaniu środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała, jest wystarczająca do zapewnienia odpowiedniego spożycia kwasu linolowego. Urząd stwierdził ponadto, że chociaż około 40 % odpowiedniego spożycia kwasu alfa-linolenowego można zapewnić poprzez uwalnianie kwasu alfa-linolenowego z tkanki tłuszczowej podczas utraty masy ciała u osób z nadwagą lub osób otyłych spożywających środki spożywcze zastępujące całodzienną dietę w celu kontroli masy ciała, aby osiągnąć odpowiednie spożycie kwasu alfa-linolenowego należy zapewnić co najmniej 0,8 g/dzień przy pomocy środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała. Urząd stwierdził również, że zwiększenie całkowitej maksymalnej zawartości magnezu w środkach spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała, do 350 mg/dzień nie budzi obaw. Nawet jeżeli magnez może wywołać biegunkę, prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki wywołanej magnezem w wyniku takiego pobrania z dotkliwością, którą można uznać za budzącą obawy w przypadku osób z nadwagą lub otyłych, spożywających środki spożywcze zastępujące całodzienną dietę w celu kontroli masy ciała, jest niskie, biorąc pod uwagę, że osoby te częściej cierpią na zaparcia niż biegunki.

(5) Na podstawie wniosków Urzędu oraz w celu uwzględnienia postępu naukowego należy znieść zawarty w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2017/1798 wymóg dotyczący kwasu linolowego, obniżyć minimalną zawartość kwasu alfa-linolenowego wymaganą na mocy tego rozporządzenia delegowanego oraz zwiększyć maksymalną dopuszczalną zawartość magnezu w tych produktach.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/1798,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/1798 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań stwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 sierpnia 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

W załączniku I do rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/1798 wprowadza się następujące zmiany:
1)
skreśla się pkt 4.1;
2)
pkt 4.2 otrzymuje brzmienie:

"Zawartość kwasu alfa-linolenowego w środkach spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała, nie może być mniejsza niż 0,8 g w odniesieniu do całkowitej dziennej dawki pokarmowej.";

3)
pkt 6 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Środki spożywcze zastępujące całodzienną dietę, do kontroli masy ciała, nie mogą zawierać więcej niż 350 mg magnezu w odniesieniu do całkowitej dziennej dawki pokarmowej.".

1 Dz.U. L 181 z 29.6.2013, s. 35.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/1798 z dnia 2 czerwca 2017 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 w odniesieniu do szczegółowych wymogów dotyczących składu i informacji w odniesieniu do środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała (Dz.U. L 259 z 7.10.2017, s. 2).
3 Panel EFSA NDA (panel EFSA ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii), 2015. Opinia naukowa w sprawie zasadniczego składu środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała, Dziennik EFSA 2015;13(1):3957, EFSA NDA (panel EFSA ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii), 2016 r. Opinia naukowa w sprawie referencyjnych wartości żywieniowych dotyczących choliny, Dziennik EFSA 2016;14(8):4484.
4 Dziennik EFSA 2016;14(8):4484.
5 Panel EFSA NDA (panel EFSA ds. żywienia, nowej żywności i alergenów pokarmowych), 2021. Oświadczenie w sprawie dodatkowych dowodów naukowych w odniesieniu do zasadniczego składu środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała. Dziennik EFSA 2021;19(4):6494.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.288.18

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/2182 zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2017/1798 w odniesieniu do wymogów dotyczących tłuszczy i magnezu w odniesieniu do środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała
Data aktu: 30/08/2022
Data ogłoszenia: 09/11/2022
Data wejścia w życie: 29/11/2022