Rozporządzenie wykonawcze 2022/169 zezwalające na wprowadzenie na rynek mrożonej, suszonej i sproszkowanej postaci mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) C(2022) 605)

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/169
z dnia 8 lutego 2022 r.
zezwalające na wprowadzenie na rynek mrożonej, suszonej i sproszkowanej postaci mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/2470
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie nowej żywności, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady oraz rozporządzenie Komisji (WE) nr 1852/2001 1 , w szczególności jego art. 12,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2015/2283 stanowi, że nowa żywność może być wprowadzana na rynek w Unii, pod warunkiem że wydano na nią zezwolenie i została ona wpisana do unijnego wykazu.

(2) Na podstawie art. 8 rozporządzenia (UE) 2015/2283 przyjęto rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/2470 2  ustanawiające unijny wykaz nowej żywności, na którą wydano zezwolenie.

(3) W dniu 28 grudnia 2018 r. przedsiębiorstwo Fair Insects BV ("wnioskodawca") złożyło do Komisji wniosek zgodnie z art. 10 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2015/2283 dotyczący wprowadzenia na rynek w Unii mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) w postaci mrożonej, suszonej i sproszkowanej. Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o stosowanie mrożonej, suszonej i sproszkowanej postaci mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) w określonej żywności przeznaczonej dla ogółu populacji.

(4) Wnioskodawca złożył również do Komisji wniosek o ochronę zastrzeżonych danych w odniesieniu do szeregu danych przedłożonych na poparcie wniosku. Mianowicie szczegółowego opisu procesu produkcyjnego 3 , danych analitycznych dotyczących składu 4 , badań stabilności 5 , badania strawności białek 6 , badania cytotoksyczności, w tym pełnych sprawozdań z badań 7 , wykazu danych analitycznych dotyczących składu 8 , oceny pobrania oraz proponowanych zastosowań i poziomów stosowania 9 .

(5) Zgodnie z art. 10 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2015/2283 w dniu 9 sierpnia 2019 r. Komisja zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") o wydanie opinii naukowej poprzez dokonanie oceny mrożonych i suszonych preparatów z mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) jako nowej żywności.

(6) W dniu 7 lipca 2021 r., zgodnie z wymogami art. 11 rozporządzenia (UE) 2015/2283, Urząd przyjął opinię naukową "Safety of frozen and dried formulations from whole yellow mealworm (Tenebrio molitor larva) as a novel food pursuant to Regulation (EU) 2015/2283" (Bezpieczeństwo mrożonej i suszonej postaci mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/2283) 10 .

(7) W swojej opinii Urząd stwierdził, że mrożona, suszona i sproszkowana postać mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) jest bezpieczna w proponowanych zastosowaniach i przy proponowanych poziomach stosowania. W związku z tym opinia Urzędu daje wystarczające podstawy do stwierdzenia, że mrożona, suszona i sproszkowana postać mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) w szczególnych warunkach stosowania spełnia wymogi dotyczące wprowadzania jej do obrotu zgodnie z art. 12 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2015/2283.

(8) W opinii tej oraz opinii Urzędu "Scientific Opinion on the safety of dried yellow mealworm (Tenebrio molitor larva) as a novel food pursuant to Regulation (EU) 2015/2283" (Opinia naukowa dotycząca bezpieczeństwa suszonej postaci mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/2283) 11  Urząd stwierdził również na podstawie ograniczonych opublikowanych dowodów dotyczących alergii pokarmowej związanej z owadami, że spożycie tej nowej żywności może wywołać uczulenia pierwotne i reakcje alergiczne na białka mącznika młynarka. Zgodnie z zaleceniem Urzędu dotyczącym prowadzenia badań nad alergennością larw Tenebrio molitor Komisja bada obecnie sposoby przeprowadzenia niezbędnych badań. Do czasu uzyskania danych w wyniku badań i ich oceny przez Urząd oraz ze względu na to, że do tej pory zgłoszono tylko kilka przypadków alergii na larwy Tenebrio molitor zgodnie z danymi dostępnymi dla sektora owadów 12 , Komisja uważa, że w unijnym wykazie nowej żywności, która uzyskała zezwolenie, nie należy uwzględniać żadnych szczególnych wymogów dotyczących etykietowania dotyczących potencjału larw Tenebrio molitor w zakresie wywoływania uczulenia pierwotnego.

(9) W opiniach tych Urząd stwierdził również, że spożycie tej nowej żywności może wywołać reakcje alergiczne u osób uczulonych na skorupiaki i roztocza kurzu domowego z powodu reakcji krzyżowej. Ponadto Urząd zwrócił uwagę, że nowa żywność może zawierać dodatkowe alergeny, jeżeli te alergeny występują w substracie pokarmowym podawanym owadom. Mogą to być alergeny wymienione w załączniku II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 13 . W związku z tym mrożona, suszona i sproszkowana postać mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) udostępniana konsumentowi jako taka oraz żywność zawierająca te preparaty powinny być opatrzone odpowiednią etykietą zgodnie z wymogami art. 9 rozporządzenia (UE) 2015/2283 i rozporządzenia (UE) nr 1169/2011.

(10) W swojej opinii Urząd zauważył, że szczegółowy opis procesu produkcji, dane analityczne dotyczące składu, badania stabilności, badanie strawności białek, badanie cytotoksyczności, w tym pełne sprawozdania z badań, posłużyły za podstawę do ustalenia, że dana nowa żywność jest bezpieczna. Urząd zauważył również, że nie mógłby dojść do wniosku bez tych danych, które wnioskodawca określił jako zastrzeżone.

(11) Komisja zwróciła się do wnioskodawcy o dalsze wyjaśnienie uzasadnienia jego wniosku o ochronę zastrzeżonych danych w odniesieniu do tych danych oraz o wyjaśnienie jego wniosku o wyłączne prawo powoływania się na te dane, zgodnie z wymogami określonymi w art. 26 ust. 2 lit. b) rozporządzenia (UE) 2015/2283.

(12) Wnioskodawca oświadczył, że w momencie składania wniosku miał zastrzeżone i wyłączne prawo do powoływania się na te dane na mocy prawa krajowego, w związku z czym osoby trzecie nie mogą zgodnie z prawem mieć dostępu do tych danych, wykorzystywać ich ani powoływać się na nie.

(13) Komisja oceniła wszystkie informacje dostarczone przez wnioskodawcę i uznała, że wnioskodawca należycie uzasadnił spełnienie wymogów określonych w art. 26 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2015/2283. W związku z tym szczegółowy opis procesu produkcji 14 , dane analityczne dotyczące składu 15 , badania stabilności 16 , badanie straw- ności białek 17 , badanie cytotoksyczności, w tym pełne sprawozdania z badań 18 , zawarte w dokumentacji wnioskodawcy, na których Urząd oparł swoje wnioski dotyczące bezpieczeństwa nowej żywności i bez których nie mógłby ocenić nowej żywności, nie powinny być wykorzystywane przez Urząd na rzecz kolejnego wnioskodawcy w okresie pięciu lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. W związku z powyższym wyłącznie wnioskodawca powinien otrzymać zezwolenie na wprowadzanie na rynek w Unii mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) w tym okresie.

(14) Ograniczenie zezwolenia na mrożoną, suszoną i sproszkowaną postać mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) oraz powoływania się na dane zawarte w dokumentacji wnioskodawcy wyłącznie do użytku wnioskodawcy nie uniemożliwia jednak innym wnioskodawcom ubiegania się o zezwolenie na wprowadzenie na rynek tej samej nowej żywności, pod warunkiem że ich wnioski będą się opierać na uzyskanych zgodnie z prawem informacjach potwierdzających na potrzeby takiego zezwolenia na mocy rozporządzenia (UE) 2015/2283.

(15) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/2470.

(16) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1. 
Mrożoną, suszoną i sproszkowaną postać mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor), jak określono w załączniku do niniejszego rozporządzenia, włącza się do unijnego wykazu nowej żywności, na którą wydano zezwolenie, ustanowionego rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2017/2470.
2. 
Przez okres pięciu lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wyłącznie pierwotny wnioskodawca:

przedsiębiorstwo: Fair Insects BV;

adres: Industriestraat 3, 5107 NC Dongen, Niderlandy,

otrzymuje zezwolenie na wprowadzanie na rynek w Unii nowej żywności, o której mowa w ust. 1, chyba że kolejny wnioskodawca otrzyma zezwolenie na przedmiotową nową żywność bez odwoływania się do danych chronionych na podstawie art. 2 niniejszego rozporządzenia lub za zgodą przedsiębiorstwa Fair Insects BV.

3. 
Wpis w unijnym wykazie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje warunki stosowania i wymogi w zakresie etykietowania określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Badania załączone do dokumentacji wniosku, na podstawie których Urząd sporządził ocenę nowej żywności określonej w art. 1, które wnioskodawca określił jako zastrzeżone i bez których nie można byłoby udzielić zezwolenia na nową żywność, nie mogą być wykorzystywane na rzecz kolejnego wnioskodawcy w okresie pięciu lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia bez zgody przedsiębiorstwa Fair Insects BV.

Artykuł  3

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/2470 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 8 lutego 2022 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIK

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/2470 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tabeli 1 (Nowa żywność, na którą wydano zezwolenie) dodaje się wpis w brzmieniu:
Nowa żywność, na którą wydano zezwolenie Warunki stosowania nowej żywności Dodatkowe szczególne wymogi dotyczące etykietowania Inne wymogi Ochrona danych
"Mrożona, suszona i sproszkowana postać mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) Określona kategoria żywności Maksymalne poziomy (g/100 g) wprowadzana do obrotu jako taka lub przygotowana do spożycia według instrukcji 1. W zależności od zastosowanej postaci nowa żywność jest oznaczana na etykiecie zawierających ją środków spożywczych jako »mrożony mącznik młynarek (larwy Tenebrio molitor)«, »suszony mącznik młynarek (larwy Tene- brio molitor)« lub »sproszkowany mącznik młynarek (larwy Tenebrio molitor«.

2. W ramach etykietowania środków spożywczych zawierających mrożoną, suszoną i sproszkowaną postać mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) zamieszcza się informację, że składnik ten może powodować reakcję alergiczną u konsumentów, u których stwierdzono alergię na skorupiaki i produkty z nich uzyskane oraz na roztocza kurzu domowego. Informację tę zamieszcza się w pobliżu wykazu składników.

Zezwolenie wydane w dniu 1 marca 2022 r. Niniejszy wpis opiera się na zastrzeżonych dowodach naukowych i danych naukowych objętych ochroną zgodnie z art. 26 rozporządzenia (UE) 2015/2283.

Wnioskodawca: Fair Insects BV,

Industriestraat 3, 5107 NC Dongen, Niderlandy.

W okresie ochrony danych nowa żywność może być wprowadzana na rynek w Unii wyłącznie przez przedsiębiorstwo Fair Insects BV, chyba że kolejny wnioskodawca uzyska zezwolenie dotyczące przedmiotowej nowej żywności bez powoływania się na zastrzeżone dowody naukowe lub dane naukowe objęte ochroną zgodnie z art. 26 rozporządzenia (UE) 2015/2283 lub za zgodą przedsiębiorstwa Fair Insects BV.

Data zakończenia ochrony danych: 1 marca 2027 r."

Mrożona Suszona i sproszkowana
Mrożona, suszona i sproszkowana postać mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor)
Chleb i bułki wieloziarniste; krakersy i paluszki 30 10
Batoniki zbożowe 30 15
Produkty na bazie suszonego makaronu; dania na bazie makaronu (z wyjątkiem suszonego makaronu prażonego); pizza i dania podobne do pizzy 15 10
Produkty na bazie suszonego makaronu nadziewanego 30 15
Premiksy (suche) do wypieków 30 15
Sosy 30 10
Dania na bazie ziemniaków, roślin strączkowych 15 10
Serwatka w proszku 40 20
Analogi mięsa 80 50
Zupy i sałatki 20 5
Chipsy/chrupki 40 20
Napoje piwopodobne; mieszane napoje alkoholowe; mieszanki do produkcji napojów alkoholowych 1 1
Czekoladowe wyroby cukiernicze 30 10
Orzechy, nasiona oleiste i ciecierzyca 40 30
Mrożone produkty na bazie sfermentowanego mleka 15 5
Surowe wyroby mięsne 40 16
2)
w tabeli 2 (Specyfikacje) dodaje się wpis w brzmieniu:
Nowa żywność, na którą wydano zezwolenie Specyfikacja
"Mrożona, suszona i sproszkowana postać mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) Opis/definicja:

Nową żywność stanowi mrożona, suszona i sproszkowana postać mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor). Określenie »mącznik młynarek« odnosi się do formy larwalnej Tenebrio molitor - gatunku owada z rodziny Tenebrionidae (mączniki). Innym zidentyfikowanym synonimem naukowym jest Tenebrio molitor Linnaeus.

Mącznik młynarek przeznaczony jest do spożycia przez ludzi w całości, żadne części nie są usuwane.

Przed zabiciem owadów w drodze zamrożenia wymagany jest minimalny okres wstrzymania podawania pokarmu wynoszący 24 godziny, aby umożliwić larwom wydalenie treści pokarmowej.

Nowa żywność ma być wprowadzana do obrotu w trzech różnych postaciach, a mianowicie: cała, blanszowana i mrożona larwa T. molitor (mrożona); cała, blanszowana i liofilizowana larwa T. molitor (suszona), która może mieć postać proszku (sproszkowana).

Parametry Mrożona Suszona i sproszkowana
Charakterystyka/skład
Popiół 0,9-1,10 3,6-4,1
Wilgotność (% w/w) 69-75 < 5
Białko surowe (N x 6,25) (% w/w) 14-19 54-60
Tłuszcz (% w/w)

- w tym nasycone kwasy tłuszczowe (% tłuszczu)

7-12,5

20-29

27-30

20-29

Węglowodany przyswajalne (% w/w) 1-2 4-8
Włókno pokarmowe (% w/w) 1,2-3,5 4-6
Chityna (*) (% w/w) < 3 4-9
Liczba nadtlenkowa (Meq O2/kg tłuszczu) < 5 < 5
Substancje zanieczyszczające
Metale ciężkie
Ołów (mg/kg) < 0,01 < 0,075
Kadm (mg/kg) < 0,05 < 0,1
Mikotoksyny
Aflatoksyny (suma B1, B2, G1, G2) (gg/kg) < 4 < 4
Aflatoksyna B1 (gg/kg) < 2 < 2
Deoksyniwalenol (gg/kg) < 200 < 200
Ochratoksyna A (gg/kg) < 1 < 1
Dioksyny i PCB
Suma dioksyn i dioksynopodobnych PCB (UB, WHO-TEQ2005) (**) (pg/g tłuszczu) < 0,75 < 0,75
Kryteria mikrobiologiczne
Ogólna liczba drobnoustrojów tlenowych (jtk/g) < 105 < 105
Enterobacteriaceae identyfikacja wstępna) (jtk/g) < 100 < 100
Escherichia coli (jtk/g) < 50 < 50
Listeria monocytogenes Brak w 25 g Brak w 25 g
Salmonella spp. Brak w 25 g Brak w 25 g
Bacillus cereus (identyfikacja wstępna) (jtk/g) < 100 < 100
Gronkowce koagulazo-dodatnie (jtk/g) < 100 < 100
Bakterie beztlenowe redukujące siarczyny (jtk/g) < 30 < 30
Drożdże i pleśnie (jtk/g) < 100 < 100
(*) Chityna obliczona jako różnica między frakcją kwaśno-detergentowego włókna a frakcją kwaśno-detergentowej ligniny (ADF-ADL), jak opisali Hahn i in. (2018).

(**) Górna granica sumy polichlorowanych dibenzodioksyn (PCDD), polichlorowanych dibenzofuranów (PCDF) i dioksynopodobnych poli- chlorowanych bifenyli (PCB) wyrażona jako równoważnik toksyczności według Światowej Organizacji Zdrowia (z wykorzystaniem WHO- TEF z 2005 r.).

jtk: jednostki tworzące kolonię."

1 Dz.U. L 327 z 11.12.2015, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/2470 z dnia 20 grudnia 2017 r. ustanawiające unijny wykaz nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 w sprawie nowej żywności (Dz.U. L 351 z 30.12.2017, s. 72).
3 Sekcja 2.3 Proces produkcji, w tym aktualizacje; Dodatek C11; Dodatek C17 - Fair Insects BV, 2020 (nieopublikowany).
4 Sekcja 2.4 Dane dotyczące składu, w tym aktualizacje; Sekcja 2.9 Informacje żywieniowe, w tym aktualizacje; Dodatek B4, w tym aktualizacje; Dodatek B5, w tym aktualizacje; Dodatek C20; Dodatek D1, w tym aktualizacje; Dodatek D2, w tym aktualizacje; Dodatek D6, w tym aktualizacje - Fair Insects BV, 2020 (nieopublikowany).
5 Sekcja 2.4.4 Stabilność, w tym aktualizacje; Dodatek C21; Dodatek C22; Dodatek D7, w tym aktualizacje - Fair Insects BV, 2020 (nie- opublikowany).
6 Dodatek D4, w tym aktualizacje - Fair Insects BV, 2020 (nieopublikowany). Badanie DIASS (sekcja 2.8 zaktualizowana, sekcja 2.9 zaktualizowana, sekcja 2.11 zaktualizowana).
7 Sekcja 2.10 Informacje toksykologiczne, w tym ich aktualizacje; Dodatek D5, w tym aktualizacje - Fair Insects BV, 2020 (nieopubliko- wany).
8 Dodatek B2 - Fair Insects BV, 2020 (nieopublikowany).
9 Ocena spożycia przez Schuttelaar & Partners (sekcja 2.7 zaktualizowana); Dane dotyczące proponowanego zastosowania i poziomów stosowania oszacowane przez Schuttelaar & Partners (sekcja 2.7 zaktualizowana) - Fair Insects BV, 2020 (nieopublikowane);
10 Dziennik EFSA 2021;19(8):6778.
11 Dziennik EFSA 2021;19(1):6343.
12 Larwy Tenebrio molitor są wprowadzane na rynek w kilku państwach członkowskich w ramach środków przejściowych ustanowionych w art. 35 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2015/2283.
13 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004 (Dz.U. L 304 z 22.11.2011, s. 18).
14 Sekcja 2.3 Proces produkcji, w tym aktualizacje; Dodatek C11; Dodatek C17 - Fair Insects BV, 2020 (nieopublikowany).
15 Sekcja 2.4 Dane dotyczące składu, w tym aktualizacje; Sekcja 2.9 Informacje żywieniowe, w tym aktualizacje; Dodatek B4, w tym aktualizacje; Dodatek B5, w tym aktualizacje; Dodatek C20; Dodatek D1, w tym aktualizacje; Dodatek D2, w tym aktualizacje; Dodatek D6, w tym aktualizacje - Fair Insects BV, 2020 (nieopublikowany).
16 Sekcja 2.4.4 Stabilność, w tym aktualizacje; Dodatek C21; Dodatek C22; Dodatek D7, w tym aktualizacje - Fair Insects BV, 2020 (nie- opublikowany).
17 Dodatek D4, w tym aktualizacje - Fair Insects BV, 2020 (nieopublikowany). Badanie DIASS (sekcja 2.8 zaktualizowana, sekcja 2.9 zaktualizowana, sekcja 2.11 zaktualizowana).
18 Sekcja 2.10 informacje toksykologiczne, w tym ich aktualizacje; Dodatek D5, w tym aktualizacje - Fair Insects BV, 2020 (nieopubliko- wany).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.28.10

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/169 zezwalające na wprowadzenie na rynek mrożonej, suszonej i sproszkowanej postaci mącznika młynarka (larw Tenebrio molitor) jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) C(2022) 605)
Data aktu: 08/02/2022
Data ogłoszenia: 09/02/2022
Data wejścia w życie: 01/03/2022