Decyzja 2022/1952 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Specjalnego Komitetu ds. Oznaczeń Geograficznych oraz Handlu Winem i Napojami Spirytusowymi ustanowionego na podstawie Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony, w związku z przyjęciem regulaminu wewnętrznego Komitetu Specjalnego

DECYZJA RADY (UE) 2022/1952
z dnia 13 października 2022 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Specjalnego Komitetu ds. Oznaczeń Geograficznych oraz Handlu Winem i Napojami Spirytusowymi ustanowionego na podstawie Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony, w związku z przyjęciem regulaminu wewnętrznego Komitetu Specjalnego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony 1  ("Umowa"), została podpisana przez Unię i jej państwa członkowskie w dniu 10 czerwca 2016 r. Umowę stosuje się tymczasowo od dnia 10 października 2016 r. między Unią i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Botswaną, Eswatini, Lesotho, Namibią i Republiką Południowej Afryki, z drugiej strony, oraz od dnia 4 lutego 2018 r. między Unią i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Mozambikiem, z drugiej strony.

(2) Specjalny Komitet ds. Oznaczeń Geograficznych oraz Handlu Winem i Napojami Spirytusowymi ("Specjalny Komitet") został ustanowiony Umową.

(3) Zgodnie z Umową Specjalny Komitet przyjmuje swój własny regulamin wewnętrzny.

(4) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Specjalnego Komitetu, ponieważ decyzja w sprawie przyjęcia jej regulaminu wewnętrznego będą miała skutki prawne dla Unii.

(5) Stanowisko Unii w ramach Specjalnego Komitetu w odniesieniu do przyjęcia jego regulaminu wewnętrznego powinno opierać się na projekcie decyzji niniejszego komitetu dołączonym do niniejszej decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Specjalnego Komitetu ds. Oznaczeń Geograficznych oraz Handlu Winem i Napojami Spirytusowymi ustanowionego na mocy art. 13 protokołu 3 do Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony, w sprawie przyjęcia jego regulaminu wewnętrznego opiera się na projekcie decyzji tego komitetu dołączonym do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 13 października 2022 r.

Projekt

DECYZJA nr [...] SPECJALNEGO KOMITETU DS. OZNACZEŃ GEOGRAFICZNYCH ORAZ HANDLU WINEM I NAPOJAMI SPIRYTUSOWYMI

z dnia ...

w sprawie przyjęcia jego regulaminu wewnętrznego

SPECJALNY KOMITET DS. OZNACZEŃ GEOGRAFICZNYCH ORAZ HANDLU WINEM I NAPOJAMI SPIRYTUSOWYMI

uwzględniając Umowę o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony (zwaną dalej "Umową"), podpisaną w Kasane w dniu 10 czerwca 2016 r., a w szczególności art. 13 ust. 5 protokołu 3 do niej,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Ustanawia się regulamin wewnętrzny Komitetu ds. Oznaczeń Geograficznych oraz Handlu Winem i Napojami Spirytusowymi, określony w załączniku do niniejszej decyzji.

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem [...] r.

Sporządzono w ...

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN WEWNĘTRZNY SPECJALNEGO KOMITETU DS. OZNACZEŃ GEOGRAFICZNYCH ORAZ HANDLU WINEM I NAPOJAMI SPIRYTUSOWYMI

Rozdział  I

Organizacja

Artykuł  1

Skład i przewodniczący

1. 
Specjalny Komitet ds. Oznaczeń Geograficznych oraz Handlu Winem i Napojami Spirytusowymi ("Specjalny Komitet") ustanowiony na mocy art. 13 protokołu 3 do Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony ("Umowa"), wykonuje swoje obowiązki zgodnie z art. 1, 13 i 14 protokołu.
2. 
Odniesienie do "Stron" w niniejszym regulaminie wewnętrznym jest zgodne z definicją zawartą w art. 1 protokołu 3 do Umowy.
3. 
Specjalny Komitet złożony jest z przedstawicieli Stron.
4. 
Posiedzeniom Specjalnego Komitetu przewodniczą - na przemian - urzędnik Komisji Europejskiej i urzędnik z jednego z państw SADC UPG, które przystąpiły do protokołu 3. W przypadku Republiki Południowej Afryki jest to urzędnik Departamentu Handlu, Przemysłu i Konkurencji.
5. 
Pierwszy okres przewodniczenia, o którym mowa w ust. 4, rozpoczyna się w dniu pierwszego posiedzenia Specjalnego Komitetu, a kończy się w dniu 31 grudnia tego samego roku.
Artykuł  2

Posiedzenia

1. 
Posiedzenia Specjalnego Komitetu odbywają się w regularnych odstępach czasu, co najmniej raz w roku, oraz na wniosek jednej ze Stron. Posiedzenia odbywają się naprzemiennie w Brukseli i na terytorium jednego z państw SADC UPG, które przystąpiły do protokołu 3, chyba że Strony postanowią inaczej.
2. 
O ile Strony nie postanowią inaczej, posiedzenia Specjalnego Komitetu zwołuje Strona przewodnicząca, po konsultacji z drugą Stroną lub Stronami, w zależności od przypadku.
3. 
Strony mogą uzgodnić inne metody pracy, aby uwzględnić wymianę dokumentów drogą elektroniczną, natomiast posiedzenia mogą być zwoływane w formie wideokonferencji lub telekonferencji lub w inny sposób uzgodniony przez Strony i odpowiedni do porządku obrad posiedzenia.
Artykuł  3

Obserwatorzy

Specjalny Komitet może podjąć decyzję ad hoc o zaproszeniu do uczestnictwa w swoich posiedzeniach obserwatorów i określić, które punkty porządku obrad będą omawiane w ich obecności.

Artykuł  4

Sekretariat

1. 
Strona będąca gospodarzem posiedzenia Specjalnego Komitetu działa jako Sekretariat Specjalnego Komitetu ("Sekretariat").
2. 
Jeżeli posiedzenie odbywa zgodnie z art. 2 ust. 3, jako Sekretariat działa Strona przewodnicząca.

Rozdział  II

Zasady działania

Artykuł  5

Dokumenty

1. 
Jeśli obrady Komitetu Specjalnego opierają się na pisemnych dokumentach towarzyszących, dokumenty te są numerowane i przekazywane przez Sekretariat jako dokumenty Specjalnego Komitetu.
2. 
Strony mogą uzgodnić ustanowienie bezpiecznego trybu elektronicznej wymiany dokumentów oraz, w przypadku gdy konieczne jest podpisanie dokumentów, stosowanie podpisu elektronicznego z zastrzeżeniem przepisów odpowiednich Stron. Strony informują się wzajemnie o przepisach krajowych gwarantujących ważność podpisu elektronicznego.
Artykuł  6

Powiadomienie o posiedzeniu i porządek obrad

1. 
Sekretariat powiadamia Strony o zwołaniu posiedzenia i zwraca się o zgłoszenie punktów do porządku obrad najpóźniej w terminie 30 dni przed posiedzeniem. W przypadku konieczności rozpatrzenia pilnych kwestii lub nieprzewidzianych okoliczności posiedzenie można zwołać w trybie pilnym.
2. 
Sekretariat sporządza wstępny porządek obrad każdego posiedzenia. Sekretariat przekazuje go przewodniczącemu i członkom Specjalnego Komitetu najpóźniej w terminie 14 dni przed posiedzeniem.
3. 
Wstępny porządek obrad obejmuje punkty, które Strony zgłosiły Sekretariatowi w celu ich uwzględnienia.
4. 
Specjalny Komitet przyjmuje porządek obrad na początku każdego posiedzenia. Za zgodą Stron w porządku obrad można umieścić punkty, które nie znajdowały się we wstępnym porządku obrad.
5. 
Strony mogą uzgodnić, że do udziału w posiedzeniach zaproszą ekspertów, aby uzyskać od nich informacje na określony temat.
Artykuł  7

Sprawozdanie z posiedzenia

1. 
O ile Strony nie postanowią inaczej, Sekretariat sporządza sprawozdanie z każdego posiedzenia; sprawozdanie to przyjmuje się na końcu każdego posiedzenia.
2. 
Sprawozdanie z posiedzenia zawiera, co do zasady, ostateczny porządek obrad, podsumowanie dyskusji w ramach każdego punktu porządku obrad oraz, w stosownych przypadkach, decyzje i zalecenia Specjalnego Komitetu.
3. 
Strony finalizują i przyjmują sprawozdanie jak najszybciej, ale nie później niż 60 dni od daty posiedzenia.
4. 
Kopię sprawozdania przekazuje się Sekretariatowi Komitetu ds. Handlu i Rozwoju, a Strony w stosownych przypadkach informują ustnie Komitet ds. Handlu i Rozwoju o wynikach posiedzenia.
Artykuł  8

Decyzje i zalecenia

1. 
Zgodnie z art. 13 ust. 3 protokołu 3 do Umowy Specjalny Komitet może wydawać zalecenia i przyjmować decyzje w drodze konsensusu w przypadkach przewidzianych w protokole 3 do Umowy.
2. 
W przypadku gdy Specjalny Komitet jest uprawniony do przyjmowania decyzji lub zaleceń, akty takie noszą odpowiednio nazwę "decyzja" lub "zalecenie" w sprawozdaniu z posiedzenia, o którym mowa w art. 7. Sekretariat nadaje każdej przyjętej decyzji lub każdemu przyjętemu zaleceniu numer porządkowy, podaje datę ich przyjęcia i opis ich przedmiotu. Każda decyzja lub zalecenie zawiera datę wejścia w życie.
3. 
W okresie między posiedzeniami Specjalny Komitet może przyjmować decyzje lub zalecenia w drodze procedury pisemnej lub drogą elektroniczną, jeżeli Strony wyrażą na to zgodę. Procedura pisemna polega na wymianie not między przedstawicielami Stron.
4. 
Decyzje i zalecenia przyjęte przez Specjalny Komitet są uwierzytelniane za pomocą dwóch oryginalnych egzemplarzy podpisanych przez przedstawiciela każdej ze Stron.
Artykuł  9

Język roboczy

O ile strony nie postanowiły inaczej, wszelka korespondencja i komunikacja między stronami w sprawie prac Specjalnego Komitetu, jak również przygotowanie decyzji i zaleceń oraz obrady na ich temat, odbywają się w języku angielskim.

Artykuł  10

Jawność

1. 
Posiedzenia Specjalnego Komitetu są niejawne, o ile Strony nie postanowią inaczej.
2. 
Strony publikują decyzje i zalecenia Specjalnego Komitetu na wszelkich odpowiednich nośnikach. Każda ze Stron może podjąć decyzję o opublikowaniu sprawozdania z każdego posiedzenia na wszelkich odpowiednich nośnikach.

Rozdział  III

Przepisy końcowe

Artykuł  11

Wydatki

1. 
Każda ze Stron pokrywa wszelkie poniesione przez siebie koszty, wynikające z uczestnictwa w posiedzeniach Specjalnego Komitetu, zarówno jeśli chodzi o koszty personelu, podróży i pobytu, jak i opłaty pocztowe i telekomunikacyjne.
2. 
Koszty związane z organizacją posiedzeń, tłumaczeniami ustnymi oraz powielaniem dokumentów ponosi Strona będąca gospodarzem posiedzenia.
Artykuł  12

Zmiany w regulaminie wewnętrznym

Niniejszy regulamin wewnętrzny może zostać zmieniony na piśmie decyzją Specjalnego Komitetu przyjętą zgodnie z art. 8.

1 Dz.U. L 250 z 16.9.2016, s. 3.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.269.10

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/1952 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Specjalnego Komitetu ds. Oznaczeń Geograficznych oraz Handlu Winem i Napojami Spirytusowymi ustanowionego na podstawie Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony, w związku z przyjęciem regulaminu wewnętrznego Komitetu Specjalnego
Data aktu: 13/10/2022
Data ogłoszenia: 17/10/2022