Rozporządzenie wykonawcze 2022/1942 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019 w odniesieniu do niektórych roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet pochodzących z Ugandy, zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1213 w odniesieniu do środków fitosanitarnych do celów wprowadzania na terytorium Unii tych roślin przeznaczonych do sadzenia oraz w sprawie sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 dotyczącego środków fitosanitarnych stosowanych do celów wprowadzania na terytorium Unii niektórych roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet pochodzących z Izraela

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/1942
z dnia 13 października 2022 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019 w odniesieniu do niektórych roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet pochodzących z Ugandy, zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1213 w odniesieniu do środków fitosanitarnych do celów wprowadzania na terytorium Unii tych roślin przeznaczonych do sadzenia oraz w sprawie sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 dotyczącego środków fitosanitarnych stosowanych do celów wprowadzania na terytorium Unii niektórych roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet pochodzących z Izraela

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 228/2013, (UE) nr 652/2014 i (UE) nr 1143/2014 oraz uchylające dyrektywy Rady 69/464/EWG, 74/647/EWG, 93/85/EWG, 98/57/WE, 2000/29/WE, 2006/91/WE i 2007/33/WE 1 , w szczególności jego art. 42 ust. 4 akapit trzeci, a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2019 2  ustanowiono - na podstawie wstępnej oceny ryzyka - wykaz roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.

(2) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2018/2018 3  ustanowiono szczegółowe przepisy dotyczące procedury, którą należy stosować w celu przeprowadzenia oceny ryzyka, o której mowa w art. 42 ust. 4 rozporządzenia (UE) 2016/2031, w odniesieniu do roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka.

(3) Po przeprowadzeniu wstępnej oceny w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 uwzględniono jako rośliny wysokiego ryzyka 34 rodzaje i jeden gatunek roślin przeznaczonych do sadzenia pochodzących ze wszystkich państw trzecich. Załącznik ten obejmuje rodzaj Jasminum L.

(4) W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2020/1213 4  przewidziano wykaz roślin, produktów roślinnych lub innych przedmiotów usuniętych z załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019, które mogą być wprowadzane lub przemieszczane na terytorium Unii wyłącznie, jeżeli spełnione są wymogi szczególne.

(5) W dniu 4 grudnia 2019 r. Uganda przedłożyła Komisji wniosek o wywóz do Unii nieukorzenionych sadzonek Jasmi- num polyanthum Franchet. Wniosek ten został poparty odpowiednią dokumentacją techniczną.

(6) W dniu 31 marca 2022 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") przyjął opinię naukową dotyczącą oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do nieukorzenionych sadzonek Jasminum polyanthum Franchet pochodzących z Ugandy 5 . Urząd wskazał Bemisia tabaci (populacje pozaeuropejskie), Coccus viridis, Diap- hania indica, Pulvinaria psidii, Scirtothrips dorsalis i Selenaspidus articulatus jako agrofagi istotne dla tych roślin przeznaczonych do sadzenia.

(7) Urząd ocenił środki zmniejszające ryzyko opisane w dokumentacji w odniesieniu do Bemisia tabaci (populacje pozaeuropejskie), Coccus viridis, Diaphania indica, Pulvinaria psidii, Scirtothrips dorsalis oraz Selenaspidus articulatus i oszacował prawdopodobieństwo, że dany towar będzie wolny od tych agrofagów.

(8) Na podstawie tych opinii uznaje się, że ryzyko fitosanitarne wynikające z wprowadzenia na terytorium Unii nieuko- rzenionych sadzonek Jasminum polyanthum Franchet pochodzących z Izraela ograniczono do poziomu możliwego do przyjęcia, o ile zastosowane zostaną odpowiednie środki zmniejszające ryzyko, aby wyeliminować zagrożenie agrofagami w odniesieniu do tych roślin przeznaczonych do sadzenia. W związku z tym nieukorzenione sadzonki Jasminum polyanthum Franchet pochodzące z Ugandy nie powinny już być uznawane za rośliny wysokiego ryzyka.

(9) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019.

(10) Środki opisane przez Ugandę w dokumentacji uznaje się za wystarczające do ograniczenia do dopuszczalnego poziomu ryzyka związanego z wprowadzeniem towaru na terytorium Unii. Środki te należy zatem przyjąć jako fitosanitarne wymagania przywozowe w celu zapewnienia ochrony fitosanitarnej terytorium Unii przed wprowadzeniem na nie tego towaru.

(11) Bemisia tabaci (populacje pozaeuropejskie) i Scirtothrips dorsalis są wymienione jako agrofagi kwarantannowe dla Unii w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/2072 6 . Coccus viridis, Pulvinaria psidii i Sele- naspidus articulatus nie zostały jeszcze uwzględnione w wykazie agrofagów kwarantannowych dla Unii, ale mogą spełniać warunki umieszczenia ich w wykazie po przeprowadzeniu pełnej oceny ryzyka.

(12) Należy zatem odpowiednio zmienić załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213.

(13) Z opinii Urzędu wynika, że jak dotąd nie odnotowano żadnych przypadków występowania Diaphania indica powiązanych z Jasminium polyanthum Franchet jako rośliną żywicielską. Z tego powodu w odniesieniu do tego agrofaga nie są konieczne żadne wymagania przywozowe.

(14) Rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2021/419 7  zmieniono rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019, precyzując, że zabrania się wprowadzania do Unii roślin przeznaczonych do sadzenia rodzaju Jasminum L., innych niż nieukorzenione sadzonki roślin przeznaczone do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet pochodzące z Izraela. Załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 został zmieniony w celu uwzględnienia fitosanitarnych wymagań przywozowych niezbędnych do zapewnienia akceptowalnego ryzyka związanego z wprowadzeniem tych roślin przeznaczonych do sadzenia z Izraela do Unii. Wspomniane wymagania przywozowe błędnie obejmowały środki dotyczące agrofaga kwarantannowego dla Unii Scirtothrips dorsalis. Ponieważ zgodnie z art. 5 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2016/2031 agrofag kwarantannowy dla Unii nie może być wprowadzany, przemieszczany ani utrzymywany, rozmnażany lub uwalniany na terytorium Unii, nie było potrzeby włączania jakichkolwiek środków w odniesieniu do Scirtothrips dorsalis do załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213.

(15) Należy zatem odpowiednio skorygować załącznik do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213.

(16) W celu wypełnienia zobowiązań Unii wynikających z porozumienia WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych 8  przywóz nieukorzenionych sadzonek Jasminum polyanthum Franchet pochodzących z Ugandy powinien zostać wznowiony w jak najkrótszym terminie. W związku z tym niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

(17) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem I do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem II do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

W załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 wprowadza się sprostowanie zgodnie z załącznikiem III do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań stwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 października 2022 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Zmiana rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019

W pkt 1 załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 w drugiej kolumnie tabeli "Opis" wpis "Jasminum L., inne niż nieukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet, pochodzące z Izraela" otrzymuje brzmienie:

"Jasminum L., inne niż nieukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet, pochodzące z Izraela i Ugandy".

ZAŁĄCZNIK  II

Zmiana rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213

W tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 po pozycji "Jasminum polyanthum Franchet, nie- ukorzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia" pochodzące z Izraela dodaje się pozycję w brzmieniu:
Rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty Kod CN Państwo trzecie pochodzenia Środki
"Jasminum polyanthum

Franchet, nieukorzenione

sadzonki roślin

przeznaczonych do sadzenia

ex 0602 10 90 Uganda a) Urzędowe oświadczenie, że:

(i) rośliny są wolne od Coccus viridis, Pulvina- ria psidii i Selenaspidus articulatus;

(ii) rośliny były uprawiane w punkcie produkcji, w którym występuje ochrona fizyczna przed wprowadzeniem Coccus viridis, Pulvinaria psidii i Selenaspidus articulatus;

(iii) punkt produkcji podlegał kontrolom urzędowym przeprowadzanym co najmniej raz w miesiącu pod kątem występowania Coccus viridis, Pulvinaria psidii i Selenaspidus articulatus i został uznany za wolny od tych agrofagów;

(iv) bezpośrednio przed wywozem przesyłki roślin zostały poddane urzędowej kontroli pod kątem występowania Coccus viridis, Pulvinaria psidii i Selenaspidus articulatus, przy czym wielkość próbki pobranej do kontroli była taka, aby umożliwić przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy poziomie ufności wynoszącym 99 % w odniesieniu do każdego agrofaga;

b) świadectwa fitosanitarne dla tych roślin zawierają pod nagłówkiem »Deklaracja dodatkowa«: (i) następujące oświadczenie: »Przesyłka jest zgodna z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1213«;

oraz

(ii) specyfikację zarejestrowanych punktów produkcji.".

ZAŁĄCZNIK  III

Sprostowanie rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213

W tabeli w załączniku do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 pozycja "Jasminum polyanthum Franchet, nieuko- rzenione sadzonki roślin przeznaczonych do sadzenia" pochodzące z Izraela otrzymuje brzmienie:
Rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty Kod CN Państwo trzecie pochodzenia Środki
"Jasminum polyanthum

Franchet, nieukorzenione sadzonki roślin

przeznaczonych do sadzenia

ex 0602 10 90 Izrael a) Urzędowe oświadczenie, że:

(i) rośliny są wolne od Aonidiella orientalis, Milviscutulus mangiferae, Paracoccus margi- natus, Pulvinaria psidii i Colletotrichum sia- mense;

(ii) rośliny były w całym swoim cyklu życia uprawiane w miejscu produkcji, które, łącznie z punktami produkcji wchodzącymi w jego skład, jest zarejestrowane i nadzorowane przez krajową organizację ochrony roślin państwa pochodzenia;

(iii) rośliny były uprawiane w punkcie produkcji, w którym występuje ochrona fizyczna przed wprowadzeniem Aonidiella orientalis, Milviscutulus mangiferae, Paracoccus marginatus, Pulvinaria psidii;

(iv) punkt produkcji podlegał kontrolom urzędowym przeprowadzanym co trzy tygodnie pod kątem występowania Aonidiella orientalis, Milviscutulus mangiferae, Paracoccus marginatus, Pulvinaria psidii, i Colletotrichum siamense i został uznany za wolny od tych agrofagów;

(v) bezpośrednio przed wywozem przesyłki roślin zostały poddane kontroli urzędowej pod kątem występowania Aonidiella orientalis, Milviscutulus mangiferae, Paracoccus marginatus, i Pulvinaria psidii, przy czym wielkość próbki pobranej do kontroli umożliwiała przynajmniej wykrycie 1 % stopnia porażenia przy poziomie ufności wynoszącym 99 %, oraz kontroli urzędowej pod kątem obecności Colletotrichum siamense obejmującej badanie roślin wykazujących objawy zakażenia;

b) świadectwa fitosanitarne dla tych roślin zawierają pod nagłówkiem »Deklaracja dodatkowa«: (i) następujące oświadczenie: »Przesyłka jest zgodna z przepisami rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2020/1213«; oraz

(ii) specyfikację zarejestrowanych punktów produkcji.".

1 Dz.U. L 317 z 23.11.2016, s. 4.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2019 z dnia 18 grudnia 2018 r. ustanawiające tymczasowy wykaz roślin, produktów roślinnych lub innych przedmiotów wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 rozporządzenia (UE) 2016/2031 i wykaz roślin, dla których nie są wymagane świadectwa fitosanitarne do celów wprowadzenia na terytorium Unii w rozumieniu art. 73 tego rozporządzenia (Dz.U. L 323 z 19.12.2018, s. 10).
3 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2018 z dnia 18 grudnia 2018 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące procedury, którą należy stosować w celu przeprowadzenia oceny ryzyka związanego z roślinami, produktami roślinnymi i innymi przedmiotami wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 (Dz.U. L 323 z 19.12.2018, s. 7).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1213 z dnia 21 sierpnia 2020 r. dotyczące środków fitosanitarnych do celów wprowadzania na terytorium Unii niektórych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, które usunięto z załącznika do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2018/2019 (Dz.U. L 275 z 24.8.2020, s. 5).
5 Panel PLH EFSA (Panel ds. zdrowia roślin EFSA), 2022. "Scientific Opinion on the commodity risk assessment of Jasminum polyanthum unrooted cuttings from Uganda" (Opinia naukowa dotycząca oceny ryzyka związanego z towarami w odniesieniu do nieukorzenio- nych sadzonek Jasminum polyanthum z Ugandy). Dziennik EFSA 2022;20(5):7300, 83 s. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2022.7300.
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/2072 z dnia 28 listopada 2019 r. ustanawiające jednolite warunki wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin i uchylające rozporządzenie Komisji (WE) nr 690/2008 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/2019 (Dz.U. L 319 z 10.12.2019, s. 1).
7 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/419 z dnia 9 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019 w odniesieniu do niektórych roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet pochodzących z Izraela i dostosowujące kody Nomenklatury scalonej gatunku Ullucus tuberosus oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1213 w odniesieniu do środków fitosanitarnych do celów wprowadzania tych roślin przeznaczonych do sadzenia na terytorium Unii (Dz.U. L 83 z 10.3.2021, s. 6).
8 Porozumienie WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych (porozumienie SPS), https://www.wto.org/english/tra top_e/sps_e/spsagr_e.htm.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.268.16

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/1942 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2018/2019 w odniesieniu do niektórych roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet pochodzących z Ugandy, zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2020/1213 w odniesieniu do środków fitosanitarnych do celów wprowadzania na terytorium Unii tych roślin przeznaczonych do sadzenia oraz w sprawie sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2020/1213 dotyczącego środków fitosanitarnych stosowanych do celów wprowadzania na terytorium Unii niektórych roślin przeznaczonych do sadzenia gatunku Jasminum polyanthum Franchet pochodzących z Izraela
Data aktu: 13/10/2022
Data ogłoszenia: 14/10/2022
Data wejścia w życie: 17/10/2022