Decyzja 2022/1355 dotycząca zmiany decyzji 2014/145/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi

DECYZJA RADY (WPZiB) 2022/1355
z dnia 4 sierpnia 2022 r.
dotycząca zmiany decyzji 2014/145/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 17 marca 2014 r. Rada przyjęła decyzję 2014/145/WPZiB 1 .

(2) Unia nadal potępia działania i polityki podważające integralność terytorialną Ukrainy.

(3) Rada uważa, że do wykazu osób, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym, zawartego

w załączniku do decyzji 2014/145/WPZiB, należy dodać dwie osoby w związku z ich rolą w podważaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy lub w zagrażaniu im, a także w związku z uzyskiwaniem korzyści od rosyjskich decydentów odpowiedzialnych za aneksję Krymu lub destabilizację wschodniej Ukrainy.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2014/145/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2014/145/WPZiB wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 4 sierpnia 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
M. BEK

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku do decyzji 2014/145/WPZiB dodaje się następujące osoby:

Osoby

Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"209. Oleksandr Viktorovych YANUKOVYCH

(Олександр Вiкторович ЯНУКОВИЧ)

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

10.7.1973

Miejsce urodzenia:

Jenakijewe, obwód doniecki, była Ukraińska SRR (obecnie Ukraina)

Obywatelstwo: ukraińskie

Ołeksandr Janukowycz jest biznesmenem i synem byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Za prezydentury Wiktora Janukowycza, dzięki osobistym powiązaniom z grupą osób bliskich jego ojcu, wszedł w posiadanie udziałów w szeregu przedsiębiorstw i zgromadził znaczny majątek. Nadal prowadzi działalność gospodarczą w regionie Donbasu kontrolowanym przez grupy separatystyczne, zwłaszcza w sektorach: energetycznym, węglowym, budowlanym, bankowym i nieruchomości. W szczególności dzięki bliskim powiązaniom z prorosyjskimi separatystami nabył kluczowe aktywa gospodarcze w tzw. »Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej«, między innymi w sektorach energetyki, węgla i nieruchomości. Separatystyczny batalion »Opłot« (umieszczony w wykazie od lutego 2015 r.) chronił jego projekty deweloperskie w tzw. »Donieckiej Republice Ludowej«.

Tym samym Ołeksandr Janukowycz jest odpowiedzialny za wspieranie lub realizację działań lub polityk podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających, a także przeprowadzał transakcje z grupami separatystycznymi w regionie Donbasu na Ukrainie.

Ponadto jest on powiązany ze swoim ojcem, Wiktorem Janukowyczem, który jest odpowiedzialny za wspieranie lub realizację działań lub polityk zagrażających integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy, a także stabilności i bezpieczeństwu państwa.

4.8.2022
210. Viktor Fedorovych YANUKOVYCH

(Вiктор Федорович Янукович)

Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

9.7.1950

Miejsce urodzenia:

Jenakijewe, obwód doniecki, była Ukraińska SRR (obecnie Ukraina)

Obywatelstwo: ukraińskie

Stanowisko: były prezydent Ukrainy, oligarcha

Od 2010 r. do 2014 r. Wiktor Janukowycz był prezydentem Ukrainy. Podczas sprawowania urzędu prowadził prorosyjską politykę. Ukraiński sąd uznał Wiktora Janukowycza winnym zdrady ze względu na zachęcanie Federacji Rosyjskiej do inwazji na Ukrainę. Po odsunięciu od władzy przeniósł się do Rosji, skąd kontynuował działania mające na celu destabilizację Ukrainy.

Wspierał rosyjską ingerencję wojskową na Ukrainie, wzywając prezydenta Federacji Rosyjskiej do wysłania rosyjskich oddziałów na Ukrainę w marcu 2014 r. Wiktor Janukowycz wspierał prorosyjskich polityków, którzy sprawowali funkcje publiczne na okupowanym Krymie. W 2021 r. w Ukrainie wszczęto nowe postępowanie przygotowawcze; zgodnie z ustaleniami poczynionymi w tym postępowaniu Wiktor Janukowycz wraz z dwoma byłymi ministrami obrony celowo ograniczył zdolność obronną Ukrainy, zwłaszcza w Republice Autonomicznej Krymu. Uważa się za prawowitego prezydenta Ukrainy, a w swoich wystąpieniach publicznych konsekwentnie prezentował prorosyjskie stanowisko. Według różnych źródeł Wiktor Janukowycz był częścią rosyjskiej operacji specjalnej mającej na celu zastąpienie nim ukraińskiego prezydenta w pierwszych fazach niczym niesprowokowanej bezprawnej agresji wojskowej wobec Ukrainy. Ponadto prezydent Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow zwrócił się do prezydenta Ukrainy o przekazanie wszystkich uprawnień Wiktorowi Janukowyczowi.

Tym samym Wiktor Janukowycz jest odpowiedzialny za wspieranie lub realizację działań lub polityk zagrażających integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy, a także stabilności i bezpieczeństwu państwa.

4.8.2022"
1 Decyzja Rady 2014/145/WPZiB z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi (Dz.U. L 78 z 17.3.2014, s. 16).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.204I.4

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/1355 dotycząca zmiany decyzji 2014/145/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi
Data aktu: 04/08/2022
Data ogłoszenia: 04/08/2022
Data wejścia w życie: 04/08/2022