Decyzja 2022/1327 wzywająca Komisję do przedłożenia analizy sytuacji rynku wewnętrznego usług pocztowych w Unii, w szczególności w odniesieniu do stosowania dyrektywy 97/67/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz, w stosownych przypadkach, wniosku w świetle wyników analizy

DECYZJA RADY (UE) 2022/1327
z dnia 26 lipca 2022 r.
wzywająca Komisję do przedłożenia analizy sytuacji rynku wewnętrznego usług pocztowych w Unii, w szczególności w odniesieniu do stosowania dyrektywy 97/67/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz, w stosownych przypadkach, wniosku w świetle wyników analizy

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 241,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Od 2008 r. w Unii odnotowano roczny spadek liczby przesyłek listowych o 4,9 %, a tendencja ta została przyśpieszona wraz ze skurczeniem się gospodarki spowodowanym pandemią COVID-19, podczas której w latach 2019-2020 liczba przesyłek listowych spadła o między 12 % a 26 %.

(2) Od 2008 r. w Unii odnotowano roczny wzrost usług doręczania paczek o około 9 % i tendencja ta została przyśpieszona ze względu na pandemię COVID-19.

(3) Koszt obowiązku świadczenia usługi powszechnej, oparty na skali kosztów, wzrósł ze względu na gwałtowny spadek rynku przesyłek listowych.

(4) Rozwój handlu elektronicznego i cyfryzacja umożliwiły wprowadzenie na rynek nowych podmiotów, produktów i usług.

(5) W każdym państwie członkowskim pocztowe usługi powszechne są świadczone na poziomie ogólnokrajowym, podczas gdy potrzeby użytkowników tych usług znacząco się zmieniły.

(6) Koncepcja "usługi powszechnej" powinna odzwierciedlać zmieniające się potrzeby użytkowników oraz powinna być elastyczna i zrównoważona.

(7) Dyrektywa 97/67/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 1  częściowo spełniła swoje cele. Jednakże może zaistnieć potrzeba jej zmiany w celu zapewnienia, aby nie uległa ona dezaktualizacji i w sposób zrównoważony odpowiadała na wyżej wymienione wyzwania.

(8) Szczegółowa analiza sytuacji rynku wewnętrznego usług pocztowych w Unii uzasadniałaby konieczność zmiany dyrektywy 97/67/WE w celu odzwierciedlenia rozwoju technologicznego i zmian na tym rynku oraz umożliwiłaby przyjęcie zmienionej dyrektywy w ramach trwającego europejskiego cyklu legislacyjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym Rada zwraca się do Komisji o przedłożenie analizy sytuacji na rynku wewnętrznym usług pocztowych w Unii, w szczególności w odniesieniu do stosowania dyrektywy 97/67/WE.

Artykuł  2
1. 
Rada wzywa Komisję, aby przedłożyła wniosek, jeżeli będzie to właściwe w świetle wyników analizy, o której mowa w art. 1, lub aby w innym trybie poinformowała Radę o tym, jakie środki alternatywne należy podjąć w następstwie analizy.
2. 
Zgodnie ze zwyczajową praktyką Rada wzywa Komisję do zapewnienia, aby wnioskowi towarzyszyła ocena skutków.
Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 lipca 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J. SIKELA
1 Dyrektywa 97/67/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wspólnych zasad rozwoju rynku wewnętrznego usług pocztowych Wspólnoty oraz poprawy jakości usług (Dz.U. L 15 z 21.1.1998, s. 14).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.200.152

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/1327 wzywająca Komisję do przedłożenia analizy sytuacji rynku wewnętrznego usług pocztowych w Unii, w szczególności w odniesieniu do stosowania dyrektywy 97/67/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz, w stosownych przypadkach, wniosku w świetle wyników analizy
Data aktu: 26/07/2022
Data ogłoszenia: 29/07/2022
Data wejścia w życie: 29/07/2022