Decyzja 2022/1293 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach 12. Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu

DECYZJA RADY (UE) 2022/1293
z dnia 17 czerwca 2022 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach 12. Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Porozumienie z Marrakeszu ustanawiające Światową Organizację Handlu (zwane dalej "Porozumieniem WTO") zostało zawarte przez Unię na mocy decyzji Rady 94/800/WE 1  i weszło w życie dnia 1 stycznia 1995 r.

(2) Na podstawie art. IV:1 i IX:1 Porozumienia WTO Konferencja Ministerialna Światowej Organizacji Handlu (WTO) może przyjmować decyzje w drodze konsensusu.

(3) Podczas 12. posiedzenia w dniach 12-17 czerwca 2022 r. Konferencja Ministerialna WTO może przyjąć decyzje w sprawie projektu porozumienia w sprawie dotacji w sektorze rybołówstwa, porozumienia TRIPS oraz zwolnień z zakazów lub ograniczeń wywozowych w przypadku dokonywanych w ramach Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) zakupów żywności.

(4) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Konferencji Ministerialnej WTO, w zakresie, w jakim przyjęte decyzje mogłyby wywoływać skutki prawne.

(5) Negocjacje w sprawie dotacji w sektorze rybołówstwa są częścią dauhańskiej agendy rozwoju (DDA) i uznano je za kwestię priorytetową w ramach 14. celu zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) nr 6, uzgodnionego przez szefów państw w 2015 r. oraz określonego w decyzji ministerialnej WTO z dnia 13 grudnia 2017 r. (WT/MIN(17)/64). Zważywszy na znaczenie tej kwestii dla wymiany handlowej oraz zrównoważonego rozwoju, jak również fakt, że Unia była jednym ze zwolenników znalezienia rozwiązania, Unia powinna udzielić poparcia dla poczynionych uzgodnień.

(6) Negocjacje dotyczące środków związanych z własnością intelektualną zgodnie z porozumieniem TRIPS stanowią część toczących się na forum WTO rozmów na temat tego, w jaki sposób system handlu może zwiększyć globalny dostęp do szczepionek i środków terapeutycznych przeciwko COVID-19 oraz innych niezbędnych artykułów medycznych. W dniu 21 maja 2021 r. kilku członków WTO przedłożyło Radzie TRIPS WTO komunikat zawierający zmieniony wniosek dotyczący zwolnienia z niektórych postanowień porozumienia TRIPS w zakresie zapobiegania, powstrzymywania rozprzestrzeniania się i leczenia COVID-19 (IP/C/W/669/Rev.1). W dniu 4 czerwca 2021 r. Unia przedłożyła Radzie Generalnej WTO komunikat w sprawie pilnych działań w ramach polityki handlowej w związku z kryzysem związanym z COVID-19 (WT/GC/231), a Radzie TRIPS WTO komunikat w sprawie pilnych działań w ramach polityki handlowej w związku z kryzysem związanym z COVID-19 w zakresie własności intelektualnej (IP/C/W/680). W dniu 18 czerwca 2021 r. Unia przedłożyła Radzie TRIPS WTO komunikat zawierający projekt deklaracji w sprawie porozumienia TRIPS i zdrowia publicznego w warunkach pandemii (IP/C/W/681), której celem jest wyjaśnienie lub ułatwienie korzystania z systemu licencji przymusowych przewidzianego w porozumieniu TRIPS, tak aby zapewnić jego jak najskuteczniejsze funkcjonowanie w warunkach pandemii. Decyzja ministerialna przygotowana w oparciu o te prace stanowi element szerszego pakietu, w skład którego wchodzi deklaracja ministerialna dotycząca reakcji WTO na pandemię COVID-19 i gotowości do reagowania na przyszłe pandemie. Zważywszy na znaczenie tej kwestii, Unia powinna udzielić poparcia dla poczynionych uzgodnień.

(7) Negocjacje w sprawie zwolnień z ograniczeń wywozowych w ramach Światowego Programu Żywnościowego ONZ, pokazały, że wielu członków WTO popiera zobowiązanie do nienakładania takich ograniczeń na zakupy dokonywane w celach humanitarnych. W świetle wniosku dotyczącego decyzji ministerialnej w tej sprawie oraz zważywszy, że jest to ważny element pakietu dotyczącego bezpieczeństwa żywnościowego na 12. Konferencji Ministerialnej, Unia powinna udzielić poparcia dla poczynionych uzgodnień,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach 12. Konferencji Ministerialnej WTO, polega na udzieleniu poparcia dla decyzji ministerialnych WTO w sprawie:

a)
projektu porozumienia w sprawie dotacji w sektorze rybołówstwa (WT/MIN(22)/W/22);
b)
porozumienia TRIPS (WT/MIN(22)/W/15/Rev.2); oraz
c)
zwolnień z zakazów lub ograniczeń wywozowych w przypadku dokonywanych w ramach Światowego Programu Żywnościowego zakupów żywności (WT/MIN(22)/W/18).
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 czerwca 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
Z. NEKULA
1 Decyzja Rady 94/800/WE z dnia 22 grudnia 1994 r. dotycząca zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej w dziedzinach wchodzących w zakres jej kompetencji, porozumień, będących wynikiem negocjacji wielostronnych w ramach Rundy Urugwajskiej (1986-1994) (Dz.U. L 336 z 23.12.1994, s. 1).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.196.121

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/1293 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach 12. Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu
Data aktu: 17/06/2022
Data ogłoszenia: 25/07/2022