Decyzja 2022/1025 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na piętnastym posiedzeniu Konferencji Stron Konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych w odniesieniu do niektórych poprawek do art. 6 ust. 2 tej Konwencji

DECYZJA RADY (UE) 2022/1025
z dnia 2 czerwca 2022 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na piętnastym posiedzeniu Konferencji Stron Konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych w odniesieniu do niektórych poprawek do art. 6 ust. 2 tej Konwencji

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja bazylejska o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych (zwana dalej "Konwencją") weszła w życie w 1992 r. i została zawarta przez Unię na mocy decyzji Rady 93/98/EWG 1 .

(2) Zgodnie z Konwencją Konferencja Stron rozważa i przyjmuje, w miarę potrzeby, poprawki do Konwencji. Poprawki do Konwencji są przyjmowane na posiedzeniu Konferencji Stron.

(3) Zgodnie z procedurą określoną w art. 17 Konwencji Konferencja Stron rozważy, na swoim piętnastym posiedzeniu w czerwcu 2022 r., propozycję Federacji Rosyjskiej dotyczącą poprawek do art. 6 ust. 2 Konwencji. Celem propozycji jest ustanowienie dla państwa przywozu 30-dniowego terminu, w którym ma ono udzielić odpowiedzi zawiadamiającemu o przemieszczeniu odpadów; propozycja zawiera jeszcze jedną zmianę przedstawioną jako zmiana redakcyjna.

(4) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii na piętnastym posiedzeniu Konferencji Stron w sprawie propozycji Federacji Rosyjskiej, ponieważ zmiana ta byłaby wiążąca dla Unii i miałaby wpływ na prawo Unii, a mianowicie na rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 .

(5) Unia nie powinna poprzeć propozycji Federacji Rosyjskiej dotyczącej poprawek do art. 6 ust. 2 Konwencji. Wymagałoby to długiego i uciążliwego procesu negocjacyjnego i zajęłoby dużo czasu, zanim taka poprawka weszłaby w życie. Nieproporcjonalnym wydaje się uruchamianie takiego procesu w odniesieniu do poprawki, w sytuacji gdy cele propozycji można osiągnąć za pomocą innych środków. Unia powinna raczej być otwarta i przedstawiać lub angażować się w inicjatywy służące poprawie funkcjonowania procedury "zgody po uprzednim poinformowaniu" określonej w art. 6 Konwencji, pod warunkiem że takie inicjatywy będą miały szerszy zakres niż propozycja przedłożona przez Federację Rosyjską na piętnastym posiedzeniu Konferencji Stron, będą zgodne z szeroko pojętą polityką i celami Unii i nie będą wymagały poprawek do Konwencji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Stanowisko, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii na piętnastym posiedzeniu Konferencji Stron Konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych, to nieudzielenie przez Unię poparcia dla propozycji Federacji Rosyjskiej dotyczącej poprawek do art. 6 ust. 2 Konwencji.
2. 
Na piętnastym posiedzeniu Konferencji Stron Konwencji Unia przedstawi inicjatywę lub poprze inicjatywy innych Stron Konwencji służące poprawie funkcjonowania procedury "zgody po uprzednim poinformowaniu" określonej w art. 6 Konwencji, z zastrzeżeniem że takie inicjatywy:
a)
będą miały na celu poprawę funkcjonowania procedury "zgody po uprzednim poinformowaniu", dzięki rozwiązaniu kwestii opóźnień i problemów napotykanych przez państwa wywozu, przywozu lub tranzytu przy rozpatrywaniu powiadomień oraz wspieraniu cyfryzacji tej procedury, tak aby przemieszczenia odpadów zgodne z postanowieniami Konwencji mogły być dokonywane między granicami bez zbędnej zwłoki;
b)
nie będą wymagały poprawek do Konwencji;
c)
będą wspierały racjonalne ekologicznie gospodarowanie odpadami na poziomie globalnym i przejście na globalną gospodarkę o obiegu zamkniętym; oraz
d)
będą przyczyniały się do właściwego wdrożenia mechanizmów kontroli ustanowionych w Konwencji i do pewności prawa w tym zakresie.
Artykuł  2

W zależności od przebiegu piętnastego posiedzenia Konferencji Stron Konwencji przedstawiciele Unii w porozumieniu z państwami członkowskimi mogą uzgodnić drobne zmiany stanowiska, o którym mowa w art. 1 ust. 2 niniejszej decyzji, podczas organizowanych na miejscu posiedzeń koordynacyjnych, bez konieczności wydawania kolejnej decyzji przez Radę.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 2 czerwca 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodnicząca
A. DE MONTCHALIN
1 Decyzja Rady 93/98/EWG z dnia 1 lutego 1993 r. w sprawie zawarcia, w imieniu Wspólnoty, Konwencji o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych (Konwencji bazylejskiej) (Dz.U. L 39 z 16.2.1993, s. 1).
2 Rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów (Dz.U. L 190 z 12.7.2006, s. 1).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.172.11

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/1025 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na piętnastym posiedzeniu Konferencji Stron Konwencji bazylejskiej o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych w odniesieniu do niektórych poprawek do art. 6 ust. 2 tej Konwencji
Data aktu: 02/06/2022
Data ogłoszenia: 29/06/2022