Decyzja wykonawcza 2022/900 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2015/2039 w związku ze zmianami ram regulacyjnych Republiki Południowej Afryki dotyczących kontrahentów centralnych

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2022/900
z dnia 8 czerwca 2022 r.
zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2015/2039 w związku ze zmianami ram regulacyjnych Republiki Południowej Afryki dotyczących kontrahentów centralnych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji 1 , w szczególności jego art. 25 ust. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2015/2039 2 , przyjętej w dniu 13 listopada 2015 r., postanowiono, że do celów art. 25 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 rozwiązania prawne i nadzorcze Republiki Południowej Afryki obejmujące ustawę o rynkach finansowych, tj. ustawę nr 19 z 2012 r. ("FMA"), i mające zastosowanie do licencjonowanych izb rozliczeniowych posiadających zezwolenie w tym państwie należy uznać za równoważne z wymogami określonymi w rozporządzeniu (UE) nr 648/2012.

(2) Po dniu 13 listopada 2015 r. ramy regulacyjne Republiki Południowej Afryki dotyczące kontrahentów centralnych ("CCP") zmieniły się jednak wraz z wejściem w życie ustawy o regulacji sektora finansowego, tj. ustawy nr 9 z 2017 r. 3  ("FSRA"), która zmieniła FMA, oraz promulgacją rozporządzenia z 2018 r. 4  odnoszącego się do FMA. Należy zatem ocenić równoważność tych zmienionych ram regulacyjnych Republiki Południowej Afryki.

(3) Ocena równoważności zmienionych ram regulacyjnych Republiki Południowej Afryki powinna opierać się nie tylko na teoretycznej analizie porównawczej prawnie wiążących wymogów mających zastosowanie do CCP licencjonowanych w Republice Południowej Afryki, ale również na ocenie praktycznych skutków tych wymogów. W ramach tej oceny należy sprawdzić adekwatność tych wymogów w stosunku do celu, jakim jest ograniczenie ryzyka, na które mogą być narażeni członkowie rozliczający i systemy obrotu z siedzibą w Unii, biorąc pod uwagę wielkość rynków finansowych, na których działają CCP licencjonowani w Republice Południowej Afryki. Wymogi w zakresie ograniczania ryzyka wobec CCP prowadzących działalność na większych rynkach finansowych, gdzie poziom ryzyka jest z natury wyższy, muszą być bardziej rygorystyczne niż wymogi dotyczące CCP prowadzących działalność na mniejszych rynkach finansowych.

(4) W art. 25 ust. 6 lit. a), b) i c) rozporządzenia (UE) nr 648/2012 wymieniono trzy warunki, które muszą być spełnione, aby stwierdzić, że funkcjonujące w państwie trzecim rozwiązania prawne i nadzorcze dotyczące CCP, którzy uzyskali zezwolenie w tym państwie, są równoważne z rozwiązaniami ustanowionymi w tym rozporządzeniu.

(5) Zgodnie z art. 25 ust. 6 lit. a) rozporządzenia (UE) nr 648/2012 CCP, którzy uzyskali zezwolenie w państwie trzecim, muszą spełniać prawnie wiążące wymogi równoważne z wymogami określonymi w tytule IV tego rozporządzenia.

(6) W decyzji wykonawczej (UE) 2015/2039 prawnie wiążące wymogi dotyczące CCP, którzy uzyskali zezwolenie w Republice Południowej Afryki, uznano za równoważne wymogom określonym w tytule IV rozporządzenia (UE) nr 648/2012. Zmienione ramy regulacyjne Republiki Południowej Afryki dotyczące CCP, którzy uzyskali zezwolenie w tym państwie, pozwalają podtrzymać ocenę zgodności licencjonowanych izb rozliczeniowych i licencjonowanych CCP z zasadami dotyczącymi infrastruktury rynków finansowych ("PFMI"), wydanymi w kwietniu 2012 r. przez Komitet ds. Płatności i Infrastruktury Rynku oraz Międzynarodową Organizację Komisji Papierów Wartościowych ("IOSCO") 5 .

(7) Na prawnie wiążące wymogi dotyczące CCP i izb rozliczeniowych posiadających zezwolenie w Republice Południowej Afryki składają się obecnie FMA, zmieniona przez FSRA, oraz rozporządzenie z 2018 r. odnoszące się do ustawy o rynkach finansowych. Uzupełnieniem tych ram prawnych jest zbiór standardów postępowania wydanych przez urząd nadzoru sektora finansowego (Financial Sector Conduct Authority, "FSCA"). Zmieniona FMA oraz rozporządzenie z 2018 r. odnoszące się do ustawy o rynkach finansowych określają dodatkowe obowiązki i wymogi, które muszą spełniać izby rozliczeniowe i CCP posiadający zezwolenie w Republice Południowej Afryki. Ponadto na mocy zmienionej FMA organ nadzoru ostrożnościowego (Prudential Authority, "PA") i FSCA przejmują rolę podmiotu rejestrującego usługi ("The Registrar of Services") i wspólnie udzielają zezwolenia na prowadzenie działalności w Republice Południowej Afryki jako licencjonowana niezależna izba rozliczeniowa lub jako licencjonowany CCP, pod warunkiem że wnioskodawca spełnia wspomniane wymogi i przyczynia się do osiągnięcia celów określonych w FMA, w tym do ograniczenia ryzyka systemowego.

(8) Całkowita wartość transakcji na instrumentach pochodnych rozliczanych w Republice Południowej Afryki nadal stanowi mniej niż 1 % całkowitej wartości transakcji na instrumentach pochodnych rozliczanych w Unii. W związku z tym udział w izbach rozliczeniowych lub CCP licencjonowanych w Republice Południowej Afryki wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem dla członków rozliczających i systemów obrotu z siedzibą w Unii niż w przypadku udziału w CCP posiadających zezwolenie w Unii.

(9) Komisja stwierdza, że rozwiązania prawne i nadzorcze Republiki Południowej Afryki gwarantują, że CCP posiadający zezwolenie wydane wspólnie przez PA i FSCA spełniają prawnie wiążące wymogi równoważne wymogom określonym w tytule IV rozporządzenia (UE) nr 648/2012.

(10) Art. 25 ust. 6 lit. b) rozporządzenia (UE) nr 648/2012 zawiera również wymóg, aby rozwiązania prawne i nadzorcze dotyczące CCP posiadających zezwolenie w państwie trzecim zapewniały skuteczny nadzór i skuteczne egzekwowanie prawa, prowadzone na bieżąco wobec CCP. Na mocy dostosowanych ram prawnych dotyczących CCP i izb rozliczeniowych w Republice Południowej Afryki PA i FSCA dysponują kompleksowym zestawem uprawnień umożliwiających nadzorowanie i monitorowanie izb rozliczeniowych i CCP posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w Republice Południowej Afryki oraz prowadzenie wobec nich dochodzeń. PA i FSCA co roku oceniają, czy licencjonowane izby rozliczeniowe i licencjonowani CCP przestrzegają FMA oraz swoich wewnętrznych zasad i procedur. PA i FSCA są uprawnione do cofnięcia lub zawieszenia zezwolenia posiadanego przez licencjonowaną niezależną izbę rozliczeniową lub licencjonowanego CCP, w przypadku gdy podmioty te nie przestrzegają przepisów FMA lub rozporządzenia z 2018 r. odnoszącego się do FMA lub też przepisów prawa wtórnego, takich jak wymogi zawarte w standardach postępowania. PA i FSCA są również uprawnione do żądania informacji lub dokumentów od licencjonowanych izb rozliczeniowych i licencjonowanych CCP oraz do przeprowadzania kontroli na miejscu. Organy nadzoru prowadzą także roczny program nadzoru nad CCP, który obejmuje przeglądy, analizę i ocenę ryzyka. PA monitoruje i ocenia adekwatność kapitałową CCP i praktyki zarządzania kapitałem przez CCP.

(11) Komisja stwierdza, że rozwiązania prawne i nadzorcze dotyczące CCP posiadających zezwolenie wydane przez PA i FSCA zapewniają skuteczny nadzór i skuteczne egzekwowanie prawa, prowadzone na bieżąco.

(12) Zgodnie z art. 25 ust. 6 lit. c) rozporządzenia (UE) nr 648/2012 ramy prawne państwa trzeciego muszą przewidywać skuteczny równoważny system uznawania CCP, którzy uzyskali zezwolenie na mocy systemów prawnych państw trzecich ("CCP z państw trzecich").

(13) Zmieniona FMA określa warunki uznawania równoważności jurysdykcji zagranicznych. FSCA może, wraz z bankiem centralnym Republiki Południowej Afryki (South African Reserve Bank) i PA, stwierdzić, że ramy regulacyjne określonego państwa obcego są równoważne z ramami regulacyjnymi sektora finansowego Republiki Południowej Afryki.

(14) Komisja stwierdza, że ramy prawne Republiki Południowej Afryki przewidują skuteczny równoważny system uznawania CCP z państw trzecich.

(15) Komisja uważa zatem, że rozwiązania prawne i nadzorcze Republiki Południowej Afryki mające zastosowanie wobec CCP spełniają warunki określone w art. 25 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 648/2012. W związku z tym te rozwiązania prawne i nadzorcze należy uznać za równoważne z wymogami określonymi w tym rozporządzeniu.

(16) Należy odpowiednio zmienić decyzję wykonawczą (UE) 2015/2039.

(17) Aby zapewnić niezwłoczne przeprowadzenie przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych klasyfikacji i uznania CCP mających siedzibę w Republice Południowej Afryki, niniejsza decyzja powinna wejść w życie w trybie pilnym.

(18) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Europejskiego Komitetu Papierów Wartościowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Art. 1. decyzji wykonawczej (UE) 2015/2039 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 1

Do celów art. 25 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 648/2012 rozwiązania prawne i nadzorcze Republiki Południowej Afryki obejmujące ustawę o rynkach finansowych (ustawę nr 19 z 2012 r.) i rozporządzenie odnoszące się do ustawy o rynkach finansowych oraz mające zastosowanie do licencjonowanych izb rozliczeniowych posiadających zezwolenie w tym państwie uznaje się za równoważne wymogom określonym w rozporządzeniu (UE) nr 648/2012.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 8 czerwca 2022 r.
W imieniu Komisji
Przewodnicząca
Ursula VON DER LEYEN
1 Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 1.
2 Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/2039 z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie równoważności ram regulacyjnych Republiki Południowej Afryki dotyczących kontrahentów centralnych z wymogami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (Dz.U. L 298 z 14.11.2015, s. 29).
3 Republika Południowej Afryki, ustawa nr 9 z 2017 r.: ustawa o regulacji sektora finansowego, 2017 r.
4 Skarb Państwa Republiki Południowej Afryki, NO.R. 98: ustawa o rynkach finansowych z 2012 r.: rozporządzenie.
5 Komitet ds. Systemów Płatności i Rozrachunku/Komitet Techniczny Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych, "Zasady dotyczące infrastruktury rynków finansowych", kwiecień 2012 r., dokumenty CPMI nr 101, Zasady dotyczące infrastruktury rynków finansowych (bis.org).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.156.57

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2022/900 zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2015/2039 w związku ze zmianami ram regulacyjnych Republiki Południowej Afryki dotyczących kontrahentów centralnych
Data aktu: 08/06/2022
Data ogłoszenia: 09/06/2022
Data wejścia w życie: 10/06/2022