Rozporządzenie wykonawcze 2022/791 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/1185 w odniesieniu do powiadomień dotyczących poziomów zapasów zbóż, nasion oleistych i ryżu

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2022/791
z dnia 19 maja 2022 r.
zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/1185 w odniesieniu do powiadomień dotyczących poziomów zapasów zbóż, nasion oleistych i ryżu

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 1 , w szczególności jego art. 223 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1185 2  ustanawia zasady stosowania rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do przekazywanych Komisji powiadomień o informacjach i dokumentach.

(2) Zapewnienie jakości gromadzonych i rozpowszechnianych danych ma zasadnicze znaczenie dla monitorowania i zapewnienia odpowiedniej przejrzystości rynku. Państwa członkowskie są zatem zobowiązane do przekazywania Komisji danych niezbędnych do osiągnięcia tych celów.

(3) Chociaż to państwa członkowskie są odpowiedzialne za podjęcie niezbędnych kroków w celu zapewnienia, aby zgłaszane informacje były istotne dla danego rynku, dokładne i kompletne, Komisja powinna wykorzystać swoją fachową wiedzę o poszczególnych sektorach w celu określenia, które dane mają być publikowane w przypadkach, gdy państwa członkowskie nie przekazały wymaganych informacji.

(4) Rosyjska inwazja na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 r. i wynikające z niej zakłócenia na rynku światowym ujawniły szereg luk informacyjnych. Aktualne informacje na temat poziomu zapasów zbóż, nasion oleistych i ryżu, w tym produkcji i poziomów zapasów kwalifikowanego materiału siewnego, znajdujących się w posiadaniu producentów, hurtowników i odpowiednich podmiotów gospodarczych, okazały się niezbędne do podejmowania decyzji w sprawie odpowiednich środków mających na celu zapobieganie zakłóceniom na rynku i ich łagodzenie. Należy zatem rozszerzyć obowiązki sprawozdawcze o te informacje.

(5) W związku z tym należy odpowiednio zmienić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/1185.

(6) Biorąc pod uwagę fakt, że rosyjska inwazja na Ukrainę ma już wpływ na handel i ceny zbóż, nasion oleistych i ryżu, niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Państwom członkowskim należy jednak przyznać wystarczający czas na opracowanie metodyki i systemów operacyjnych na potrzeby gromadzenia wymaganych informacji, dlatego nowe przepisy dotyczące powiadomień określone w załączniku III do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/1185 powinny mieć zastosowanie od lipca 2022 r.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Zmiany w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2017/1185

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2017/1185 wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 5

Powiadomienie domyślne

O ile w aktach, o których mowa w art. 1, nie przewidziano inaczej, jeżeli państwa członkowskie i, w stosownych przypadkach, państwa trzecie lub podmioty gospodarcze nie zgłosiły Komisji wymaganych informacji lub dokumentów w określonym terminie (»brak deklaracji«), uznaje się, że powiadomiły one:

a) w przypadku cen - o braku informacji;

b) w przypadku innych danych ilościowych - o wartości zerowej;

c) w przypadku informacji jakościowych - o sytuacji »nic do zgłoszenia«.

We wszystkich przypadkach Komisja podejmuje decyzję, czy wartość domyślna zostanie opublikowana i/lub zastąpiona szacunkami Komisji lub wzmianką o braku powiadomienia.";

2)
w załączniku III wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  2

Wejście w życie i rozpoczęcie stosowania

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Art. 1. pkt 2 stosuje się od dnia 1 lipca 2022 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 19 maja 2022 r.
W imieniu Komisji
Przewodnicząca
Ursula VON DER LEYEN

ZAŁĄCZNIK

W załączniku III do rozporządzenia (UE) 2017/1185 pkt "1. Ryż" otrzymuje brzmienie:

"1a. Ryż

Treść powiadomienia: w odniesieniu do każdego rodzaju ryżu, o którym mowa w pkt 2 i 3 części I załącznika II do rozporządzenia (UE) nr 1308/2013:

a) powierzchnia upraw, wydajność agronomiczna, produkcja ryżu niełuskanego w roku zbiorów i wydajność po przetworzeniu;

b) ryż na użytek krajowy (w tym przez przemysł przetwórczy), wyrażony w ekwiwalencie ryżu bielonego;

c) miesięczne poziomy zapasów ryżu (wyrażone w ekwiwalentach ryżu polerowanego) utrzymywane przez producentów i łuszczarnie ryżu, w podziale na ryż wyprodukowany w Unii i ryż z przywozu.

Okres powiadomienia: do dnia 15 stycznia każdego roku w odniesieniu do poprzedniego roku, jeśli chodzi o powierzchnię uprawy i użytek krajowy; do końca każdego miesiąca w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, jeśli chodzi o miesięczne poziomy zapasów.

Zainteresowane państwa członkowskie:

a) w odniesieniu do produkcji ryżu niełuskanego - wszystkie państwa członkowskie produkujące ryż;

b) na użytek krajowy - wszystkie państwa członkowskie;

c) w odniesieniu do zapasów ryżu - wszystkie państwa członkowskie produkujące ryż i państwa członkowskie z łuszczarniami ryżu.

1b. Zboża

Treść powiadomienia: miesięczny poziom zapasów zbóż istotnych dla rynku unijnego w oparciu o zapasy odpowiednich producentów, hurtowników i podmiotów gospodarczych.

Okres powiadomienia: do końca każdego miesiąca w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.

Zainteresowane państwa członkowskie: wszystkie państwa członkowskie.

1c. Nasiona oleiste

Treść powiadomienia: miesięczny poziom zapasów rzepaku, nasion słonecznika, nasion soi, śruty rzepakowej, poekstrakcyjnej śruty słonecznikowej, śruty sojowej, surowego oleju rzepakowego, surowego oleju słonecznikowego i surowego oleju sojowego w oparciu o zapasy przechowywane przez odpowiednich producentów, hurtowników i podmioty gospodarcze.

Okres powiadomienia: do końca każdego miesiąca w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.

Zainteresowane państwa członkowskie: wszystkie państwa członkowskie.

1d. Kwalifikowany materiał siewny

Treść powiadomienia: w odniesieniu do zbóż, ryżu, nasion oleistych i roślin wysokobiałkowych, w przypadku których państwa członkowskie zgłaszają ceny na podstawie pkt 1, 2 i 3 załącznika I lub pkt 2 załącznika II:

a) obszar przyjęty do kwalifikacji;

b) ilości materiału siewnego zebranego do kwalifikacji;

c) poziom zapasów kwalifikowanego materiału siewnego znajdujących się w posiadaniu odpowiednich podmiotów gospodarczych.

Okres powiadomienia: do dnia 15 listopada każdego roku w odniesieniu do powierzchni zbiorów w tym roku, jeśli chodzi o obszar przyjęty do kwalifikacji; do dnia 15 stycznia każdego roku w odniesieniu do poprzedniego roku, jeśli chodzi o zebrany materiał siewny; do końca lutego i do końca lipca w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, jeśli chodzi o poziomy zapasów.

Zainteresowane państwa członkowskie: państwa członkowskie, których dotyczą pkt 1, 2 i 3 załącznika I lub pkt 2 załącznika II.".

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/1185 z dnia 20 kwietnia 2017 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 i (UE) nr 1308/2013 w odniesieniu do przekazywanych Komisji powiadomień o informacjach i dokumentach oraz zmieniające i uchylające niektóre rozporządzenia Komisji (Dz.U. L 171 z 4.7.2017, s. 113).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.141.15

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/791 zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2017/1185 w odniesieniu do powiadomień dotyczących poziomów zapasów zbóż, nasion oleistych i ryżu
Data aktu: 19/05/2022
Data ogłoszenia: 20/05/2022
Data wejścia w życie: 01/07/2022, 20/05/2022