Rozporządzenie delegowane 2022/76 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających dostosowania współczynników procentowych mających zastosowanie do współczynnika K "dzienne przepływy transakcyjne" (K-DTF)

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2022/76
z dnia 22 września 2021 r.
uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających dostosowania współczynników procentowych mających zastosowanie do współczynnika K "dzienne przepływy transakcyjne" (K-DTF)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla firm inwestycyjnych oraz zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1093/2010, (UE) nr 575/2013, (UE) nr 600/2014 i (UE) nr 806/2014 1 , w szczególności jego art. 15 ust. 5 akapit trzeci w związku z art. 15 ust. 5 lit. c),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dzienne przepływy transakcyjne (DTF) oblicza się na podstawie wolumenu transakcji. Okoliczności prowadzące do zwiększenia wolumenu obrotu mogą zatem zmusić firmy inwestycyjne prowadzące transakcje na własny rachunek, w tym animatorów rynku, do ograniczenia swojej działalności handlowej. Może to powodować ryzyko obniżenia płynności rynku, co może mieć negatywny wpływ na stabilność finansową. W związku z tym w wyniku zaistnienia tych okoliczności współczynniki procentowe mające zastosowanie do współczynnika K-DTF należy dostosować w taki sposób, aby nie zniechęcać do prowadzenia obrotu. W przypadku gdy zaistniałe okoliczności prowadzą do spadku wolumenu obrotu, względy te nie mają zastosowania i dostosowania współczynników procentowych mających zastosowanie do współczynnika K-DTF należy dokonywać wyłącznie w oparciu o wolumeny transakcji mających miejsce w okresach dużej zmienności.

(2) Jeżeli wymogi obliczone w oparciu o współczynnik K-DTF w skrajnych warunkach rynkowych są zbyt restrykcyjne i szkodliwe dla stabilności finansowej, współczynnik procentowy, o którym mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033, należy dostosować w taki sposób, aby był on niższy niż współczynnik procentowy określony w tabeli 1 zawartej w tym artykule, aby uniknąć sytuacji, w której współczynnik K-DTF zniechęcałby do prowadzenia obrotu.

(3) Biorąc pod uwagę, że art. 15 ust. 5 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033 odnosi się do skrajnych warunków rynkowych, o których mowa w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2017/578 2 , początek i koniec okresów występowania skrajnych warunków rynkowych powinny odpowiadać momentom ustalonym w zastosowaniu przepisu art. 6 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/578, który dotyczy identyfikowania skrajnych warunków rynkowych przez system obrotu.

(4) Do celów obliczenia dostosowanego współczynnika procentowego mającego zastosowanie do współczynnika K-DTF skrajne warunki rynkowe powinny obejmować przypadki, w których krótkoterminowe zmiany wolumenu obrotu i ceny mają znaczący wpływ na obliczanie współczynnika K-DTF. Ponieważ skrajne warunki rynkowe mogą trwać przez czas nieokreślony, w tym przez krótkie okresy wynoszące zaledwie kilka minut, dostosowane współczynniki procentowe powinny być w stanie odzwierciedlić wartość dziennych przepływów transakcyjnych, które mają miejsce w okresach o dowolnej długości.

(5) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych, który Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) przedłożył Komisji po zasięgnięciu opinii Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

(6) Europejski Urząd Nadzoru Bankowego przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści oraz zasięgnął porady Bankowej Grupy Interesariuszy powołanej na podstawie art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Dostosowania współczynników procentowych mających zastosowanie do współczynnika K-DTF

1. 
W przypadku gdy w skrajnych warunkach rynkowych, o których mowa w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2017/578, wymogi obliczone w oparciu o współczynnik K-DTF wydają się zbyt restrykcyjne i szkodliwe dla stabilności finansowej, o czym jest mowa w art. 15 ust. 5 lit. c) rozporządzenia (UE) 2019/2033, dostosowania współczynników procentowych, o których mowa w tabeli 1 w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033, mających zastosowanie do współczynnika K-DTF dokonuje się przy użyciu następującego wzoru:
a)
w odniesieniu do współczynnika procentowego mającego zastosowanie do współczynnika K-DTF dla transakcji na rynku kasowym:

Cadj = C * (DTFexcl/DTFincl)

gdzie:

Cadj = dostosowany współczynnik procentowy;

C = współczynnik procentowy w tabeli 1 w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033;

DTFexcl = dzienne przepływy transakcyjne z tytułu transakcji na rynku kasowym mierzone zgodnie z art. 33 rozporządzenia (UE) 2019/2033, z wyłączeniem wartości wszelkich transakcji na rynku kasowym, które miały miejsce w okresie występowania skrajnych warunków rynkowych, o których mowa w art. 2; oraz

DTFincl = dzienne przepływy transakcyjne z tytułu transakcji na rynku kasowym mierzone zgodnie z art. 33 rozporządzenia (UE) 2019/2033, z uwzględnieniem wartości wszelkich transakcji na rynku kasowym, które miały miejsce w okresie występowania skrajnych warunków rynkowych, o których mowa w art. 2;

b)
w odniesieniu do współczynnika procentowego mającego zastosowanie do współczynnika K-DTF dla transakcji na instrumentach pochodnych:

Cadj = C * (DTFexcl/DTFincl)

gdzie:

Cadj = dostosowany współczynnik procentowy;

C = współczynnik procentowy w tabeli 1 w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/2033;

DTFexcl = dzienne przepływy transakcyjne z tytułu transakcji na instrumentach pochodnych mierzone zgodnie z art. 33 rozporządzenia (UE) 2019/2033, z wyłączeniem wartości wszelkich transakcji na instrumentach pochodnych, które miały miejsce w okresie występowania skrajnych warunków rynkowych, o których mowa w art. 2; oraz

DTFincl = dzienne przepływy transakcyjne z tytułu transakcji na instrumentach pochodnych mierzone zgodnie z art. 33 rozporządzenia (UE) 2019/2033, z uwzględnieniem wartości wszelkich transakcji na instrumentach pochodnych, które miały miejsce w okresie występowania skrajnych warunków rynkowych, o których mowa w art. 2.

Przy obliczaniu DTFexcl uwzględnia się wyłącznie wartość dziennych przepływów transakcyjnych związanych z instrumentami finansowymi lub instrumentami bazowymi instrumentów finansowych będącymi przedmiotem obrotu w danym segmencie obrotu w odnośnym systemie obrotu w trakcie zdarzenia, które system obrotu uznał za stanowiące skrajne warunki rynkowe.

Artykuł  2

Okres występowania skrajnych warunków rynkowych

Do celów art. 1 zdarzenie stanowiące skrajne warunki rynkowe oznacza sytuację, w której spełnione są parametry, o których mowa w art. 6 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/578, oraz gdy te skrajne warunki rynkowe prowadzą do wzrostu wolumenów obrotu.

Za moment rozpoczęcia i zakończenia zdarzenia stanowiącego skrajne warunki rynkowe uznaje się moment, który system obrotu ustalił zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia delegowanego (UE) 2017/578.

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 22 września 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca
1 Dz.U. L 314 z 5.12.2019, s. 1.
2 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/578 z dnia 13 czerwca 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w sprawie rynków instrumentów finansowych w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających wymogi w zakresie umów o realizowanie funkcji animatora rynku i programów dotyczących realizowania funkcji animatora rynku (Dz.U. L 87 z 31.3.2017, s. 183).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1093/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego), zmiany decyzji nr 716/2009/WE oraz uchylenia decyzji Komisji 2009/78/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.13.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2022/76 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2033 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych określających dostosowania współczynników procentowych mających zastosowanie do współczynnika K "dzienne przepływy transakcyjne" (K-DTF)
Data aktu: 22/09/2021
Data ogłoszenia: 20/01/2022
Data wejścia w życie: 09/02/2022