Decyzja 2022/669 zmieniająca decyzję 2013/184/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

DECYZJA RADY (WPZIB) 2022/669
z dnia 21 kwietnia 2022 r.
zmieniająca decyzję 2013/184/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 22 kwietnia 2013 r. Rada przyjęła decyzję 2013/184/WPZiB 1 .

(2) Na podstawie przeglądu decyzji 2013/184/WPZiB oraz z uwagi na przedłużającą się poważną sytuację w Mjanmie/Birmie, w tym działania podważające demokrację i praworządność, jak również poważne naruszenia praw człowieka, obowiązywanie środków ograniczających należy przedłużyć do dnia 30 kwietnia 2023 r.

(3) Na podstawie otrzymanych zaktualizowanych informacji należy zmienić wpisy dotyczące dziewięciu osób zamieszczonych w wykazie osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonym w załączniku do decyzji 2013/184/WPZiB.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2013/184/WPZiB,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W decyzji 2013/184/WPZiB wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 12 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 12

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 30 kwietnia 2023 r. Jest ona przedmiotem stałego przeglądu. Jeżeli Rada uzna, że cele niniejszej decyzji nie zostały osiągnięte, jej okres obowiązywania zostaje przedłużony lub dokonuje się w niej odpowiednich zmian.";

2)
w załączniku wprowadza się zmiany zgodnie z załącznikiem do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 kwietnia 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J.-Y. LE DRIAN

ZAŁĄCZNIK

W decyzji 2013/184/WPZiB, w załączniku, w sekcji "A. Osoby fizyczne, o których mowa w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1" wpisy nr 15, 16, 17, 20, 23, 35, 36, 37 i 38 otrzymują następujące brzmienie:
Nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia
"15. Min Aung Hlaing Data urodzenia: 3 lipca 1956 r.

Miejsce urodzenia: Tawe, Mjanma/Birma

Obywatelstwo: Mjanmy

Krajowy numer identyfikacyjny: 12/

SAKHANA(N)020199

Płeć: mężczyzna

Min Aung Hlaing jest od 2011 r. głównodowodzącym sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest przewodniczącym Krajowej Rady Administracji Publicznej i członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. W dniu 1 sierpnia 2021 r. Min Aung Hlaing ogłosił się »premierem«. W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie/Birmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. Ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. W dniu 31 stycznia 2022 r., na wniosek Mina Aunga Hlainga, Krajowa Rada Bezpieczeństwa i Obrony formalnie przedłużyła obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r.

Koncentrując całą władzę i jako przewodniczący Krajowej Rady Administracji Publicznej, głównodowodzący Min Aung Hlaing jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego naruszania praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Jako przewodniczący Krajowej Rady Administracji Publicznej głównodowodzący Min Aung Hlaing jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

W 2018 r. ONZ oraz międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego zgłosiły poważne naruszenia praw człowieka i poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, których od 2011 r. dopuszczają się w stanach Kaczin, Arakan i Szan siły wojskowe i policyjne, i których celem jest ludność Rohingja. ONZ i organizacje międzynarodowe uznają, że wiele z tych naruszeń to najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Jako głównodowodzący Tatmadaw od 2011 r. Min Aung Hlaing jest bezpośrednio odpowiedzialny za te poważne naruszenia i nadużycia dotykające ludność Rohingja.

22.3.2021
16. Myint Swe Data urodzenia: 24 maja 1951 r.

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Generał broni Myint Swe jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i był powołanym przez Tatmadaw wiceprezydentem do dnia 1 lutego 2021 r. Tego dnia Myint Swe wziął udział, wraz z innymi członkami Tatmadaw, w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Przeprowadzenie tego posiedzenia było niezgodne z konstytucją, gdyż nie wzięli w nim udziału cywilni członkowie Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Podczas tego posiedzenia Myint Swe został ogłoszony pełniącym obowiązki prezydenta. Myint Swe ogłosił następnie stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej starszemu generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. Procedura ogłoszenia stanu wyjątkowego była nielegalna, gdyż zgodnie z konstytucją tylko prezydent jest władny ogłosić taki stan. W dniu 31 stycznia 2022 r. Myint Swe zatwierdził przedłużenie obowiązywania stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r.

Przyjmując funkcję pełniącego obowiązki prezydenta i przekazując władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w kraju głównodowodzącemu sił zbrojnych, Myint Swe przyczynił się do obalenia demokratycznie wybranego rządu. Jest zatem odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

22.3.2021
17. Soe Win Data urodzenia: 1 marca 1960 r.

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Soe Win jest od 2011 r. zastępcą głównodowodzącego sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Administracji Publicznej i członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. Soe Win uczestniczył w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w dniu 31 stycznia 2022 r., na którym przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r.

Jako wiceprzewodniczący Krajowej Rady Administracji Publicznej, zastępca głównodowodzącego Soe Win jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego naruszania praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu.

22.3.2021
Jako wiceprzewodniczący Krajowej Rady Administracji Publicznej zastępca głównodowodzącego Soe Win jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka.

W 2018 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego zgłosiły poważne naruszenia praw człowieka i poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, których od 2011 r. dopuszczają się w stanach Kaczin, Arakan i Szan siły wojskowe i policyjne, i których celem jest ludność Rohingja. ONZ i organizacje międzynarodowe uznają, że wiele z tych naruszeń to najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Jako zastępca głównodowodzącego Tatmadaw od 2011 r. Soe Win jest odpowiedzialny za te poważne naruszenia i nadużycia dotykające ludność Rohingja.

20. Mya Tun Oo Data urodzenia: 4 lub 5 maja 1961 r.

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Generał Mya Tun Oo jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). W dniu 1 lutego 2021 r. został mianowany ministrem obrony, jest też członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. Mya Tun Oo uczestniczył w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w dniu 31 stycznia 2022 r., na którym przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r. Jako członek Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony oraz Krajowej Rady Administracji Publicznej, generał Mya Tun Oo jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego naruszania praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu.

Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej generał Mya Tun Oo jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka. Ponadto, jako minister obrony Mya Tun Oo ponosi odpowiedzialność za ataki sił zbrojnych w dniu 25 grudnia 2021 r. w stanie Kaja, w których zginęło ponad 30 osób, w tym dzieci i personel humanitarny, oraz za masowe zabójstwa i tortury ludności cywilnej na całym terytorium Mjanmy. Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

22.3.2021
W 2018 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz międzynarodowe organizacje społeczeństwa obywatelskiego zgłosiły poważne naruszenia praw człowieka i poważne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, których od 2011 r. dopuszczają się w stanach Kaczin, Arakan i Szan siły wojskowe i policyjne, i których celem jest ludność Rohingja. ONZ i organizacje międzynarodowe uznają, że wiele z tych naruszeń to najcięższe zbrodnie w świetle prawa międzynarodowego. Od sierpnia 2016 r. do czasu mianowania ministrem obrony Mya Tun Oo był szefem połączonych sztabów sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw), numerem trzy w Tatmadaw. Jako szef sztabu nadzorował operacje wojskowe prowadzone w stanie Arakan i koordynował różne rodzaje sił zbrojnych, w tym wojska lądowe, marynarkę wojenną i siły powietrzne oraz stosowanie artylerii. Jest zatem odpowiedzialny za te poważne naruszenia i nadużycia dotykające ludność Rohingja.
23. Maung Maung Kyaw Data urodzenia: 23 lipca 1964 r.

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Generał Maung Maung Kyaw jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw) i Krajowej Rady Administracji Publicznej. Wcześniej, od 2018 r. do stycznia 2022 r., pełnił funkcję głównodowodzącego sił powietrznych Mjanmy. W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu. Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej, generał Maung Maung Kyaw jest bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

Ponadto Krajowa Rada Administracji Publicznej podjęła decyzje ograniczające prawo do wolności wypowiedzi, w tym dostęp do informacji, oraz prawo do wolności pokojowego zgromadzania się. Siły wojskowe i władze działające pod kontrolą Krajowej Rady Administracji Publicznej dokonują od dnia 1 lutego 2021 r. aktów poważnego naruszania praw człowieka: zabójstw cywilów i nieuzbrojonych protestujących, ograniczania wolności zgromadzeń i wypowiedzi, w tym poprzez ograniczanie dostępu do internetu oraz arbitralnych aresztowań i zatrzymań przywódców opozycji i przeciwników zamachu stanu. Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej generał Maung Maung Kyaw jest bezpośrednio odpowiedzialny za te decyzje nakładające represje i za poważne naruszenia praw człowieka. Ponadto, pełniąc poprzednią funkcję szefa sił powietrznych Mjanmy, był on bezpośrednio odpowiedzialny za ataki bombowe w stanie Kaja w grudniu 2021 r., które były wymierzone w ludność cywilną i spowodowały dużą liczbę ofiar śmiertelnych. Jest zatem odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka.

22.3.2021
35. U Chit Naing (alias: Sate Pyin Nyar) Data urodzenia: grudzień 1948 r.

Miejsce urodzenia: wioska Kyee Nee, powiat Chauk, region Magwe, Mjanma/Birma

Płeć: mężczyzna

Obywatelstwo: Mjanmy

Adres: 150, Yadanar Street, Yadanar Housing (near Tine Yin Thar Village), Tharkayta Township, Yangon, Myanmar

U Chit Naing jest ministrem rządu Unii kierującym Biurem Rządu Unii (2). Od dnia 2 lutego 2021 r. do dnia 1 sierpnia 2021 r. był ministrem informacji. Został mianowany przewodniczącym Krajowej Rady Administracji Publicznej, która w dniu 2 lutego 2021 r. przejęła władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie. Jako minister informacji był odpowiedzialny za media państwowe (MWD, MRTV, Myanmar Alin, gazety Kyemon i Global New Light of Myanmar, jak również agencje informacyjne Myanmar News Agency (MNA) i Myanmar Digital News), a tym samym za nadawanie i publikowanie oficjalnych wiadomości. Podczas gdy pełnił funkcję ministra informacji w gazetach pojawiło się wiele artykułów sprzyjających wojsku, a zatem jest on odpowiedzialny za działalność propagandową junty i rozpowszechnianie dezinformacji za pośrednictwem mediów państwowych, których relacje są niedokładne. Jest bezpośrednio odpowiedzialny za decyzje, które doprowadziły do ataków na birmańskie media. Chodzi m.in. o wytyczne, w których zakazano niezależnym mediom stosowania wyrazów »zamach«, »reżim wojskowy« i »junta«, i które doprowadziły do zawieszenia działalności pięciu lokalnych serwisów informacyjnych w kraju. Jego działalność, polityki i działania jako członka rządu na poprzednim i obecnym stanowisku podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie. 19.4.2021
36. Soe Htut Data urodzenia: 29 marca 1960 r.

Miejsce urodzenia: Mandalaj, Mjanma/Birma

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Generał broni Soe Htut jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw). Jest również członkiem Krajowej Rady Administracji Publicznej, której przewodzi głównodowodzący Min Aung Hlaing.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W ramach zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił w dniu 1 lutego 2021 r. stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. W dniu 2 lutego 2021 r. ustanowiono Krajową Radę Administracji Publicznej i oddano jej władzę, uniemożliwiając demokratycznie wybranemu rządowi wykonywanie jego mandatu.

W dniu 1 lutego 2021 r. Soe Htut został mianowany ministrem spraw wewnętrznych. Soe Htut uczestniczył w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w dniu 31 stycznia 2022 r., na którym przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r. Jego działania i polityki - poprzez tę decyzję oraz jako członka Krajowej Rady Administracji Publicznej - podważają demokrację i praworządność w Mjanmie/Birmie.

Minister spraw wewnętrznych odpowiada za policję, straż pożarną i administrację penitencjarną Mjanmy. Do zadań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych należą bezpieczeństwo państwa oraz porządek publiczny. Z racji swojej funkcji generał broni Soe Htut jest odpowiedzialny za poważne naruszenia praw człowieka popełnione przez policję Mjanmy od czasu wojskowego zamachu stanu w dniu 1 lutego 2021 r., w tym zabójstwa cywilów i nieuzbrojonych demonstrantów, naruszenia wolności zrzeszania się i pokojowego zgromadzania się, arbitralne aresztowania i zatrzymania przywódców opozycji i pokojowych demonstrantów oraz naruszenia wolności wypowiedzi.

21.6.2021
Jako członek Krajowej Rady Administracji Publicznej generał broni Soe Htut jest ponadto bezpośrednio zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących funkcji państwowych - i jest odpowiedzialny za takie decyzje - a zatem odpowiada za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie. Ponosi również bezpośrednią odpowiedzialność za represyjne decyzje podejmowane przez Krajową Radę Administracji Publicznej, w tym za przepisy naruszające prawa człowieka i ograniczające wolności obywateli Mjanmy, a także za poważne naruszenia praw człowieka popełniane przez siły bezpieczeństwa Mjanmy.
37. Tun Tun Naung

(alias Tun Tun Naing; alias Htun Htun

Naung)

Data urodzenia: 30 kwietnia 1963 r.

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Generał broni Tun Tun Naung jest członkiem sił zbrojnych Mjanmy (Tatmadaw); wcześniej pełnił funkcje dowódcze. Jest ministrem ds. granic i członkiem Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. W 2013 r. Tun Tun Naung był dowódcą sił północy i sprawował nadzór nad konfliktem między wojskiem Birmy a Armią Niepodległości Kaczinu. W tym konflikcie oddziały Mjanmy pod dowództwem Tun Tun Naunga dopuściły się poważnych naruszeń praw człowieka

i międzynarodowego prawa humanitarnego. W 2017 r. Tun Tun Naung był dowódcą 1. Biura Operacji Specjalnych. Pod jego dowództwem żołnierze dopuszczali się aktów okrucieństwa i poważnych naruszeń praw człowieka wobec mniejszości etnicznych w stanie Arakan podczas czystek na ludności Rohingja. Działania te rozpoczęły się w dniu 25 sierpnia 2017 r. i obejmowały arbitralne zabójstwa, znęcanie fizyczne, tortury, przemoc seksualną i zatrzymania ludności Rohingja. Jako dowódca w latach 2013 i 2017 Tun Tun Naung odpowiada za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.

W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie głównodowodzącemu sił obrony narodowej generałowi Minowi Aungowi Hlaingowi. Podczas tych wydarzeń w dniu 1 lutego 2021 r. Tun Tun Naung przyjął stanowisko ministra ds. granic w rządzie Unii, a tym samym stanowisko w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony. Tun Tun Naung uczestniczył w posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w dniu 31 stycznia 2022 r., na którym przedłużono obowiązywanie stanu wyjątkowego do dnia 31 lipca 2022 r. Poprzez tę decyzję oraz jako członek rządu Unii i minister ds. granic Tun Tun Naung odpowiada za działania podważające demokrację i praworządność w Mjanmie oraz za działania zagrażające pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności kraju.

21.6.2021
38. Win Shein

(alias U Win Shein)

Data urodzenia: 31 lipca 1957 r.

Miejsce urodzenia: Mandalaj, Mjanma/Birma

Obywatelstwo: Mjanmy

Płeć: mężczyzna

Nr paszportu: DM001478 (Mjanma/Birma), data wydania 10 września 2012 r., data ważności 9 września 2022 r.

Krajowy dowód tożsamości: 12DAGANA011336

Win Shein jest ministrem planowania i finansów w rządzie Unii, mianowanym w dniu 1 lutego 2021 r. przez głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga. W dniu 1 lutego 2021 r. siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw), pod wodzą głównodowodzącego Mina Aunga Hlainga dokonały zamachu stanu w Mjanmie przez nieuznanie wyników wyborów z dnia 8 listopada 2020 r. i obalenie demokratycznie wybranego rządu. W czasie zamachu stanu wiceprezydent Myint Swe, działając jako pełniący obowiązki prezydenta, ogłosił stan wyjątkowy i przekazał władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą w państwie Minowi Aungowi Hlaingowi.

Przyjmując nominację na stanowisko ministra planowania i finansów w rządzie Unii, a także ze względu na swoją ważną rolę w polityce gospodarczej reżimu, Win Shein jest odpowiedzialny za podważanie demokracji i praworządności w Mjanmie/Birmie.

21.6.2021"
1 Decyzja Rady 2013/184/WPZiB z dnia 22 kwietnia 2013 r. w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie (Dz.U. L 111 z 23.4.2013, s. 75).

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.121.45

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/669 zmieniająca decyzję 2013/184/WPZiB w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Mjanmie/Birmie
Data aktu: 21/04/2022
Data ogłoszenia: 22/04/2022
Data wejścia w życie: 22/04/2022