Rozporządzenie wykonawcze 2022/658 dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2022/658
z dnia 21 kwietnia 2022 r.
dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 269/2014 z dnia 17 marca 2014 r. w sprawie środków ograniczających w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 17 marca 2014 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 269/2014.

(2) Unia nadal potępia działania i polityki podważające integralność terytorialną Ukrainy.

(3) Rada uważa, że do wykazu osób, podmiotów i organów podlegających środkom ograniczającym, zawartego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014, należy dodać dwie osoby w związku z ich rolą w podważaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy lub w zagrażaniu im oraz w związku z uzyskiwaniem korzyści od rosyjskich decydentów odpowiedzialnych za aneksję Krymu lub destabilizację wschodniej Ukrainy.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 269/2014,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (UE) nr 269/2014 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 21 kwietnia 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodniczący
J.-Y. LE DRIAN

ZAŁĄCZNIK 2  

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 269/2014 dodaje się następujące osoby:

Osoby

Imię i nazwisko Informacje identyfikacyjne Przyczyny Data umieszczenia w wykazie
"211. Serhiy Vitaliyovich KURCHENKO (ukraiński; Серий Вiталiйович КУРЧЕНКО; rosyjski: Сергей Витальевич КУРЧЕНКО) Płeć: mężczyzna

Data urodzenia:

21.9.1985

Miejsce urodzenia: Charków, Ukraina

Obywatelstwo: ukraińskie

Serhij Kurczenko jest ukraińskim biznesmenem. Przy wsparciu separatystów prorosyjskich przejął kontrolę nad szeregiem dużych hut oraz fabryk chemicznych i zakładów energetycznych na obszarach Donbasu pozostających pod kontrolą separatystów. Jego spółka »Gaz-Alliance« zmonopolizowała wydobycie węgla w Donbasie po tym, jak jego konkurenci zostali wypchnięci z rynku, podobno z pomocą Rosji. Zorganizował nielegalny system eksportu węgla z Donbasu do Rosji i Europy oraz skorzystał z niego pomimo sankcji UE. Węgiel wydobywany w kopalniach Kurczenki był ponownie rejestrowany i nielegalnie wywożony poprzez rosyjskie porty.

Kurczenko pomógł dużym przedsiębiorstwom rosyjskim i przedsiębiorstwom państwowym obejść środki ograniczające UE, działając jako ich podwykonawca na terytoriach podlegających Rosji. Był pośrednikiem w rosyjskim eksporcie gazu, paliwa i energii elektrycznej do części Donbasu pozostających pod kontrolą separatystów, co wzmocniło ich niezależność energetyczną i osłabiło ich integrację gospodarczą z Ukrainą. Ponadto dostarczał paliwo na nielegalnie okupowany Półwysep Krymski. W ten sposób wzmocnił niezależność energetyczną tego terytorium. Jest również właścicielem największego składu ropy naftowej na Półwyspie Krymskim.

W ten sposób uzyskiwał korzyści od rosyjskich decydentów odpowiedzialnych za aneksję Krymu i destabilizację wschodniej Ukrainy, przeprowadzał transakcje z grupami separatystycznymi w ukraińskim regionie Donbasu oraz aktywnie wspierał działania i polityki podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażające.

21.4.2022
234. Yevgeniy Viktorovich PRIGOZHIN

(EBre'Hun Bu'kTopoBUH nPWrO'XWH)

Data urodzenia:

1.6.1961

Miejsce urodzenia: Leningrad, były ZSRR (obecnie Sankt Petersburg, Federacja Rosyjska)

Funkcja: prominentny biznesmen, ściśle powiązany z rosyjskimi przywódcami politycznymi

Osoby powiązane: Lyubov Valentinovna Prigozhina (małżonka); Violetta Prigozhina (matka);

Powiązane podmioty: Wagner Group, Internet Research Agency, Concord company group, Concord Management and Consulting LLC, Megaline LLC

Obywatelstwo: rosyjskie Płeć: mężczyzna

Jewgienij Prigozhin to prominentny biznesmen, ściśle powiązany z prezydentem Putinem i rosyjskim Ministerstwem Obrony. Finansuje i jest nieoficjalnym szefem grupy Wagner, nieposiadającego osobowości prawnej podmiotu wojskowego z siedzibą w Rosji, odpowiedzialnego za rozmieszczanie najemników Grupy Wagnera na Ukrainie.

Concord, znane także jako KOMBINAT PITANIYA KONKORD OOO, przedsiębiorstwo założone przez Prigozhina, którego właścicielem był do listopada 2019 r., i grupa innych powiązanych z nim przedsiębiorstw, w tym Concord Management and Consulting LLC oraz Megaline LLC, odnosiły korzyści z dużych zamówień publicznych rosyjskiego Ministerstwa Obrony po bezprawnej aneksji Krymu i okupacji wschodniej Ukrainy przez wspieranych przez Rosję separatystów.

Jewgienij Prigozhin jest zatem odpowiedzialny za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy i aktywnie je realizował. Uzyskiwał on również korzyści od rosyjskich decydentów odpowiedzialnych za aneksję Krymu i destabilizację wschodniej Ukrainy.

21.4.2022"
1 Dz.U. L 78 z 17.3.2014, s. 6.
2 Załącznik zmieniony przez sprostowanie z dnia 16 czerwca 2022 r. (Dz.U.UE.L.2022.161.122) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 kwietnia 2022 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.120.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2022/658 dotyczące wykonania rozporządzenia (UE) nr 269/2014 w sprawie środków ograniczających w związku z działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażającymi
Data aktu: 21/04/2022
Data ogłoszenia: 21/04/2022
Data wejścia w życie: 21/04/2022