Decyzja 2022/567 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej na mocy Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, w sprawie przyjęcia wytycznych operacyjnych dotyczących prowadzenia Forum Społeczeństwa Obywatelskiego

DECYZJA RADY (UE) 2022/567
z dnia 4 kwietnia 2022 r.
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej na mocy Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, w sprawie przyjęcia wytycznych operacyjnych dotyczących prowadzenia Forum Społeczeństwa Obywatelskiego

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 43, 91, art. 100 ust. 2 i art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Umowa o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony (zwana dalej "umową o handlu i współpracy") została zawarta przez Unię na mocy decyzji Rady (UE) 2021/689 1  i weszła w życie w dniu 1 maja 2021 r., przy czym była tymczasowo stosowana od dnia 1 stycznia 2021 r.

(2) Art. 14 umowy o handlu i współpracy zobowiązuje Radę Partnerstwa ustanowioną na mocy tej umowy do przyjęcia wytycznych operacyjnych dotyczących prowadzenia Forum Społeczeństwa Obywatelskiego (zwanych dalej "wytycznymi").

(3) Należy zatem ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Partnerstwa w sprawie przyjęcia wytycznych.

(4) Aby umożliwić terminowe przyjęcie wytycznych, niniejsza decyzja powinna wejść w życie z dniem jej przyjęcia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej na mocy umowy o handlu i współpracy w sprawie decyzji, która ma zostać podjęta zgodnie z art. 14 tej umowy, oparte jest na dołączonym do niniejszej decyzji projekcie wytycznych operacyjnych dotyczących prowadzenia Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Luksemburgu dnia 4 kwietnia 2022 r.
W imieniu Rady
Przewodnicząca
R. BACHELOT-NARQUIN

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE DLA FORUM SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

na mocy umowy o handlu i współpracy

Art. 14. ust. 1 i 2 Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony ("umowa o handlu i współpracy"), stanowi, że Strony ułatwiają organizację Forum Społeczeństwa Obywatelskiego złożonego z przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego Unii Europejskiej oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Zjednoczone Królestwo), które to Forum ma spotykać się przynajmniej raz w roku, o ile Strony nie postanowią inaczej. Umowa o handlu i współpracy stanowi ponadto, że Rada Partnerstwa przyjmuje wytyczne operacyjne dotyczące prowadzenia Forum.

1.
UCZESTNICY

Zgodnie z art. 14 ust. 3 umowy o handlu i współpracy 2  Forum Społeczeństwa Obywatelskiego ma gromadzić przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa, a mianowicie przedstawicieli organizacji przedsiębiorców i pracodawców (ale nie poszczególnych przedsiębiorstw prywatnych), związków zawodowych, środowisk akademickich i organizacji pozarządowych reprezentujących różne grupy społeczeństwa, powiązanych z dziedzinami, których dotyczy część II umowy o handlu i współpracy. Strony będą stosować własne zasady i praktyki dotyczące rejestracji przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w celu promowania zrównoważonej reprezentacji organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Ze względów praktycznych liczba fizycznych uczestników Forum Społeczeństwa Obywatelskiego będzie ograniczona do 60 przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z każdej ze Stron, chyba że Strony uzgodnią inaczej. Przedstawiciele ci będą mogli uczestniczyć w spotkaniach Forum Społeczeństwa Obywatelskiego osobiście lub drogą elektroniczną. Strony mogą zgodnie postanowić o przeprowadzeniu spotkania w pełni drogą wirtualną, zgodnie z art. 14 ust. 2 umowy o handlu i współpracy. W Forum Społeczeństwa Obywatelskiego będą mogli uczestniczyć w charakterze obserwatorów inni członkowie organizacji społeczeństwa obywatelskiego, którzy zarejestrują się z wyprzedzeniem.

2.
ZAKRES

Dyskusje w ramach Forum Społeczeństwa Obywatelskiego obejmą obszary wymienione w części II umowy o handlu i współpracy: handel, lotnictwo, transport drogowy, koordynację zabezpieczenia społecznego i wizy w przypadku wizyt krótkoterminowych, rybołówstwo i pozostałe postanowienia.

3.
TERMINY SPOTKAŃ, ORGANIZACJA I PORZĄDKI OBRAD

Umowa o handlu i współpracy stanowi, że Forum Społeczeństwa Obywatelskiego ma spotykać się przynajmniej raz w roku, o ile Strony nie uzgodnią inaczej. Spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego będą odbywać się w terminach zbliżonych do terminów spotkań Komitetu Partnerstwa Handlowego, o ile Strony nie postanowią inaczej. Współprzewodniczący Komitetu Partnerstwa Handlowego i Specjalnych Komitetów Handlowych oraz współprzewodniczący Specjalnych Komitetów ds. Energii, Transportu Lotniczego, Bezpieczeństwa Lotniczego, Transportu Drogowego, Koordynacji Zabezpieczenia Społecznego i Rybołówstwa będą mogli uczestniczyć w spotkaniach Forum, na których będą poruszane kwestie wchodzące w zakres ich kompetencji.

Spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego będą organizowane przez Stronę pełniącą rolę gospodarza spotkania Komitetu Partnerstwa Handlowego, co oznacza, że spotkania Forum będą odbywać się naprzemiennie w Unii Europejskiej i w Zjednoczonym Królestwie, o ile Strony nie uzgodnią inaczej. Strona pełniąca rolę gospodarza spotkania Forum zapewni lokal i zorganizuje kwestie praktyczne związane ze spotkaniem (np. przekaże uczestnikom łącza do rejestracji i udziału wirtualnego).

Każda ze Stron, przed uzgodnieniem projektu porządku obrad z drugą stroną, dołoży starań, aby skonsultować się ze swoimi wewnętrznymi grupami doradczymi w sprawie ewentualnych punktów porządku obrad. Strony dołożą starań, aby opublikować projekty porządków obrad 15 dni przed datą spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.

W ciągu 30 dni po spotkaniu Strona pełniąca rolę gospodarza opracuje wyniki i wnioski ze spotkania Forum Społeczeństwa Obywatelskiego w porozumieniu z drugą Stroną. Wyniki i wnioski z każdego spotkania zostaną udostępnione Radzie Partnerstwa, Komitetowi Partnerstwa Handlowego i Specjalnym Komitetom ds. Energii, Transportu Lotniczego, Bezpieczeństwa Lotniczego, Transportu Drogowego, Koordynacji Zabezpieczenia Społecznego oraz Rybołówstwa, a także zostaną podane do wiadomości publicznej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 zdanie drugie umowy o handlu i współpracy Rada Partnerstwa może zmienić niniejsze wytyczne, w tym w celu rozwiązania problemów pojawiających się w trakcie ich wdrażania.

1 Decyzja Rady (UE) 2021/689 z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie zawarcia w imieniu Unii Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, oraz Umowy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie procedur bezpieczeństwa na potrzeby wymiany i ochrony informacji niejawnych (Dz.U. L 149 z 30.4.2021, s. 2).
2 Udział w Forum Społeczeństwa Obywatelskiego otwarty jest dla niezależnych organizacji społeczeństwa obywatelskiego mających siedzibę na terytorium Stron, w tym członków wewnętrznych grup doradczych, o których mowa w art. 13 umowy o handlu i współpracy. Każda ze Stron propaguje zrównoważoną reprezentację, obejmującą organizacje pozarządowe, organizacje przedsiębiorców i pracodawców oraz związki zawodowe, zajmujące się kwestiami gospodarczymi, zrównoważonego rozwoju, społecznymi, praw człowieka, ochrony środowiska i innymi kwestiami.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2022.109.48

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2022/567 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Partnerstwa ustanowionej na mocy Umowy o handlu i współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony, w sprawie przyjęcia wytycznych operacyjnych dotyczących prowadzenia Forum Społeczeństwa Obywatelskiego
Data aktu: 04/04/2022
Data ogłoszenia: 08/04/2022