Rozporządzenie wykonawcze 2021/442 poddające wywóz niektórych produktów wymogowi uzyskania pozwolenia na wywóz

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/442
z dnia 11 marca 2021 r.
poddające wywóz niektórych produktów wymogowi uzyskania pozwolenia na wywóz

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/479 z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie wspólnych reguł wywozu 1 , w szczególności jego art. 6,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 30 stycznia 2021 r. Komisja przyjęła rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/111 2  poddające wywóz szczepionek przeciwko COVID-19 oraz substancji czynnych, w tym macierzystych i roboczych banków komórek wykorzystywanych do produkcji takich szczepionek, wymogowi uzyskania pozwolenia na wywóz zgodnie z art. 5 rozporządzenia (UE) 2015/479. Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/111 stosuje się przez okres nie- przekraczający sześciu tygodni.

(2) Zdolności produkcyjne dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19 są nadal w fazie rozwoju i w przypadku niektórych producentów szczepionek pozostają poniżej zadeklarowanych ilości, które mają być przeznaczone dla Unii na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem zawartych z Unią.

(3) W świetle krytycznej sytuacji związanej ze szczepionkami przeciwko COVID-19 w Unii, a w szczególności mając na uwadze ryzyko wywozu szczepionek wyprodukowanych lub pakowanych w Unii, zwłaszcza do państw, które nie są szczególnie zagrożone, co może naruszać zobowiązania umowne podjęte przez przemysł farmaceutyczny, uzasadnione są dalsze środki ochronne, aby zapobiec niedoborom i opóźnieniom dostaw takich szczepionek. W interesie Unii leży zatem utrzymanie przez ograniczony czas mechanizmu zapewniającego objęcie wywozu szczepionek przeciwko COVID-19 będących przedmiotem umów zakupu z wyprzedzeniem zawartych z Unią wymogiem uzyskania uprzedniego pozwolenia, tak aby Unia dysponowała odpowiednim poziomem dostaw, pozwalającym zaspokoić podstawowe zapotrzebowanie, bez uszczerbku dla możliwości wypełnienia międzynarodowych zobowiązań Unii w tym zakresie.

(4) Pozwolenia na wywóz powinny być udzielane przez państwa członkowskie, w których wytwarzane są produkty objęte zakresem niniejszego rozporządzenia, w takim stopniu, aby dany wywóz nie zagrażał ciągłości dostaw szczepionek niezbędnych do wykonania umów zakupu z wyprzedzeniem zawartych między Unią i producentami szczepionek, mając na uwadze wielkość tych dostaw lub inne odpowiednie okoliczności. W celu zapewnienia skoordynowanego podejścia na poziomie Unii państwa członkowskie powinny z wyprzedzeniem zasięgnąć opinii Komisji i podjąć decyzje zgodnie z tą opinią.

(5) Procedury administracyjne dotyczące takich pozwoleń na wywóz należy pozostawić w gestii państw członkowskich w czasie stosowania tego tymczasowego mechanizmu.

(6) Pozwolenie na wywóz może obejmować wiele przesyłek wywozowych zawierających szczepionki i próbki. W celu ułatwienia procesu administracyjnego przy jednoczesnym zapewnieniu przejrzystości formularz pozwolenia powinien zostać uproszczony, co pozwoli na objęcie pojedynczym wnioskiem i formularzem pozwolenia jednej wysyłki z przesyłkami do wielu ostatecznych odbiorców w tym samym kraju przeznaczenia, ale zwolnionymi przez ten sam urząd celny wywozu. Do celów kontroli celnej w pozwoleniu należy wskazać urząd celny wywozu.

(7) W celu zapewnienia regularnej oceny sytuacji oraz zapewnienia przejrzystości i spójności państwa członkowskie powinny przekazywać Komisji informacje na temat pozwoleń na wywóz, o które wystąpiono z wnioskiem, oraz swoich decyzji podejmowanych w odpowiedzi na takie wnioski. Komisja powinna regularnie upubliczniać te informacje, z należytym uwzględnieniem ich poufnego charakteru.

(8) Ścisła integracja jednolitego rynku produktów leczniczych oraz jego łańcuchów dostaw i sieci dystrybucji wykracza poza granice Unii. Dotyczy to w szczególności państw i gospodarek ościennych, państw członkowskich Europejskiej Strefy Wolnego Handlu oraz państw Bałkanów Zachodnich, zaangażowanych w proces integracji z Unią. Objęcie wywozu szczepionek przeciwko COVID-19 do tych państw wymogiem uzyskania pozwolenia na wywóz przyniosłoby efekty odwrotne do zamierzonych z uwagi na bliskość tych państw i ich zależność od unijnych dostaw szczepionek (większość z tych państw nie posiada własnych zdolności w zakresie produkcji przedmiotowych szczepionek w dostatecznych ilościach) oraz z uwagi na fakt, że szczepionki te są ważnym produktem niezbędnym do zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się pandemii. Należy zatem zwolnić takie państwa z zakresu stosowania niniejszego rozporządzenia.

(9) Podobnie należy zwolnić z wymogu uzyskania pozwolenia na wywóz kraje i terytoria zamorskie wymienione w załączniku II do Traktatu, jak również Wyspy Owcze, Andorę, San Marino i Państwo Watykańskie, a także terytoria państw członkowskich wyraźnie wykluczone z obszaru celnego, tj. Busingen, wyspę Helgoland, Livigno, Ceutę i Melillę, ponieważ są one szczególnie uzależnione od metropolitalnych łańcuchów dostaw państw członkowskich, do których są one przyłączone, lub od łańcuchów dostaw sąsiadujących państw członkowskich. Podobnie, wywóz na szelf kontynentalny państwa członkowskiego lub do wyłącznej strefy ekonomicznej zgłoszonej przez państwo członkowskie zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) powinien zostać zwolniony ze stosowania niniejszego rozporządzenia.

(10) Ponieważ objęty rozporządzeniem jest wyłącznie wywóz z obszaru celnego Unii, państwa, które stanowią część tego obszaru celnego, nie muszą być zwolnione w celu otrzymywania niepodlegających ograniczeniom wysyłek z terytorium Unii. Dotyczy to zwłaszcza Księstwa Monako 3 .

(11) Zgodnie z zasadą międzynarodowej solidarności z wymogu uzyskania pozwolenia na wywóz należy zwolnić wywóz umożliwiający dostarczanie produktów w kontekście reagowania w nadzwyczajnych sytuacjach humanitarnych, wywóz w ramach programu na rzecz globalnego dostępu do szczepionki przeciwko COVID-19 (COVAX), a w szczególności wywóz do państw o niskim i średnim niższym dochodzie, zważywszy na ich podatność na zagrożenia i ograniczony dostęp do szczepionek, wywóz szczepionek przeciwko COVID-19 zakupionych lub dostarczonych w ramach programu COVAX, za pośrednictwem organizacji UNICEF i PAHO z przeznaczeniem do dowolnego innego kraju uczestniczącego w programie COVAX oraz wywóz szczepionek przeciwko COVID-19 zakupionych przez państwa członkowskie na mocy zawartych przez UE umów zakupu z wyprzedzeniem i odsprzedanych lub przekazanych w formie darowizny państwu trzeciemu.

(12) Wymogi dotyczące uzyskania uprzedniego pozwolenia mają charakter wyjątkowy i powinny być ukierunkowane i ograniczone w czasie. Biorąc pod uwagę utrzymujące się ograniczenia produkcji szczepionek i ryzyko opóźnień w dostawie szczepionek przeciwko COVID-19 w Unii, jak wspomniano w motywach 2 i 3, mechanizm udzielania pozwoleń na wywóz powinien nadal obowiązywać przez ograniczony czas.

(13) Ze względu na ograniczony czas obowiązywania środków przewidzianych w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/111 niniejsze rozporządzenie powinno wejść w życie jak najszybciej.

(14) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2015/479,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Pozwolenie na wywóz

1. 
Pozwolenie na wywóz sporządzone zgodnie z formularzem zamieszczonym w załączniku I wymagane jest w przypadku wywozu następujących towarów:
a)
szczepionek przeciwko koronawirusom związanym z SARS (gatunki SARS-CoV) obecnie objętych kodem CN 3002 20 10, bez względu na ich opakowanie;
b)
substancji czynnych, w tym macierzystych i roboczych banków komórek wykorzystywanych do produkcji takich szczepionek, obecnie objętych kodami CN ex 2933 99 80, ex 2934 99 90, ex 3002 90 90 i ex 3504 00 90.
2. 
Dla celów niniejszego rozporządzenia "wywóz" oznacza:
a)
wywóz towarów unijnych w ramach procedury wywozu w rozumieniu art. 269 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 4 ;
b)
powrotny wywóz towarów nieunijnych w rozumieniu art. 270 ust. 1 tego rozporządzenia, po poddaniu tych towarów procesom wytwarzania, w tym napełnianiu i pakowaniu, na obszarze celnym Unii.
3. 
Pozwolenie na wywóz jest okazywane, gdy towary są zgłaszane do wywozu, a najpóźniej w chwili zwolnienia towarów.
4. 
Pozwolenia na wywóz udzielają - w formie pisemnej lub elektronicznej - właściwe organy państwa członkowskiego, w którym wytwarzane są produkty objęte zakresem niniejszego rozporządzenia. Do celów niniejszego rozporządzenia wytwarzanie obejmuje napełnianie i pakowanie szczepionek. Jeżeli towary objęte niniejszym rozporządzeniem są wytwarzane poza Unią, pozwolenie na wywóz udzielają właściwe organy państwa członkowskiego, w którym eksporter ma siedzibę.
5. 
W zgłoszeniu wywozowym lub zgłoszeniu do powrotnego wywozu wskazuje się liczbę dawek (w przypadku pojemników zawierających wiele dawek - liczbę dawek dla dorosłych).
6. 
Bez okazania ważnego pozwolenia na wywóz, wywóz towarów objętych niniejszym rozporządzeniem jest zakazany.
7. 
Właściwy organ udziela pozwolenia na wywóz, chyba że stwarza ono zagrożenie dla wykonania umów zakupu z wyprzedzeniem zawartych przez Unię z producentami szczepionek, mając na uwadze wielkość wywozu lub inne odpowiednie okoliczności.
8. 
Pozwolenie na wywóz może obejmować jedną wysyłkę z więcej niż jedną przesyłką towarów wymienionych w ust. 1, pod warunkiem że wszystkie przesyłki są przeznaczone do tego samego kraju przeznaczenia i zwolnione przez ten sam urząd celny wywozu.
9. 
Pozwolenie na wywóz przewidziane w niniejszym artykule nie obejmuje:
a)
wywozu do Albanii, Andory, Bośni i Hercegowiny, Wysp Owczych, Islandii, Kosowa( * , Liechtensteinu, Czarnogóry, Norwegii, Macedonii Północnej, San Marino, Serbii, Szwajcarii, Watykanu, krajów i terytoriów zamorskich wymienionych w załączniku II do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a także wywozu do Busingen, wyspy Helgoland, Livigno, Ceuty i Melilli, Algierii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Egiptu, Gruzji, Izraela, Jordanii, Libanu, Libii, Mołdawii, Maroka, Palestyny ** , Syrii, Tunezji i Ukrainy;
b)
wywozu do krajów o niskim i średnim dochodzie ujętych w wykazie COVAX AMC 5 ;
c)
wywozu towarów zakupionych lub dostarczonych za pośrednictwem COVAX, UNICEF i PAHO z przeznaczeniem do dowolnego innego kraju uczestniczącego w COVAX;
d)
wywozu towarów, które zostały zakupione przez państwa członkowskie na podstawie zawartych przez Unię umów zakupu z wyprzedzeniem i przekazane w formie darowizny lub odsprzedane państwu trzeciemu;
e)
wywozu w kontekście działań w reakcji na nadzwyczajną sytuację humanitarną;
f)
wywozu do obiektów znajdujących się na szelfie kontynentalnym państwa członkowskiego lub w wyłącznej strefie ekonomicznej zgłoszonej przez państwo członkowskie zgodnie z konwencją UNCLOS.

W przypadku wywozu, o którym mowa w akapicie pierwszym lit. f), w zgłoszeniu wywozowym podaje się informacje dotyczące szelfu kontynentalnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej państwa członkowskiego, do których mają zostać przywiezione produkty objęte zakresem niniejszego rozporządzenia, przy użyciu odpowiedniego dodatkowego kodu odniesienia określonego w elemencie danych 2/3 w tytule II pkt 2 załącznika B do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447 6 .

Artykuł  2

Procedura

1. 
Wniosek o pozwolenie na wywóz zawiera informacje określone w załączniku I oraz mające zastosowanie dodatkowe kody TARIC wskazane w załączniku II. Wniosek zawiera również informacje na temat liczby dawek szczepionki w odniesieniu do towarów objętych niniejszym rozporządzeniem rozprowadzonych w Unii od dnia 1 grudnia 2020 r., w podziale na państwa członkowskie, a także informacje na temat liczby dawek szczepionki w odniesieniu do towarów objętych niniejszym rozporządzeniem rozprowadzonych w Irlandii Północnej od chwili wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/111
2. 
Właściwe organy państw członkowskich rozpatrują wnioski o udzielenie pozwolenia na wywóz najszybciej jak to możliwe oraz wydają projekt decyzji nie później niż w ciągu dwóch dni roboczych od dnia, w którym uzyskały od wnioskodawcy wszystkie wymagane informacje. W wyjątkowych okolicznościach i z należycie uzasadnionych powodów okres ten może zostać przedłużony o kolejne dwa dni robocze.
3. 
Właściwe organy państw członkowskich niezwłocznie powiadamiają Komisję o wniosku i projekcie decyzji na poniższy adres poczty elektronicznej: SANTE-PHARMACEUTICALS-B4@ec.europa.eu.
4. 
W przypadku gdy Komisja nie zgadza się z projektem decyzji zgłoszonym przez państwo członkowskie, wydaje opinię właściwemu organowi w terminie jednego dnia roboczego od otrzymania powiadomienia. Jeżeli wniosek jest niekompletny lub niedokładny, bieg tego terminu rozpoczyna się z chwilą dostarczenia wymaganych informacji, na wniosek Komisji, przez właściwy organ powiadamiającego państwa członkowskiego. Komisja ocenia wpływ wywozu, w odniesieniu do którego złożono wniosek o pozwolenie, na wykonanie odpowiednich umów zakupu z wyprzedzeniem zawartych z Unią. Państwo członkowskie niezwłocznie podejmuje decyzję w sprawie wniosku o pozwolenie zgodnie z opinią Komisji.
5. 
Producenci szczepionek, którzy zawarli umowy zakupu z wyprzedzeniem z Unią, przekazują Komisji odpowiednie dane dotyczące ich wywozu od dnia 30 października 2020 r. wraz z pierwszym wnioskiem o pozwolenie na podstawie niniejszego rozporządzenia lub rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/111 (na poniższy adres e-mail: SANTE-PHAR- MACEUTICALS-B4@ec.europa.eu), a także przekazują je właściwym organom państwa członkowskiego. Informacje te obejmują wielkość wywozu szczepionek przeciwko COVID-19, miejsce przeznaczenia i ostatecznych odbiorców oraz dokładny opis produktów. Brak takich informacji może prowadzić do odmowy udzielenia pozwolenia na wywóz.
6. 
Właściwe organy państw członkowskich mogą zdecydować o korzystaniu z dokumentów elektronicznych przy rozpatrywaniu wniosków o pozwolenie na wywóz.
7. 
Właściwe organy państw członkowskich mogą zweryfikować informacje przedłożone zgodnie z ust. 6 w pomieszczeniach wnioskodawcy, nawet po udzieleniu pozwolenia.
Artykuł  3

Powiadomienia

1. 
Państwa członkowskie niezwłocznie powiadamiają Komisję o udzielonych pozwoleniach na wywóz oraz o tych, których udzielenia odmówiono.
2. 
Takie powiadomienia obejmują następujące informacje:
a)
nazwa i dane kontaktowe właściwego organu;
b)
tożsamość wnioskodawcy;
c)
kraj przeznaczenia;
d)
udzielenie lub odmowa udzielenia pozwolenia na wywóz;
e)
kod towaru;
f)
ilość wyrażona liczbą dawek szczepionki;
g)
jednostki i opis towarów;
h)
informacje o liczbie dawek szczepionki w odniesieniu do towarów objętych zakresem niniejszego rozporządzenia rozprowadzonych w Unii od dnia 1 grudnia 2020, w podziale na państwa członkowskie, w których szczepionki były rozprowadzane.

Powiadomienie przesyła się na następujący adres poczty elektronicznej: SANTE-PHARMACEUTICALS-B4@ec.europa.eu.

3. 
Komisja upublicznia informacje na temat udzielonych pozwoleń na wywóz i pozwoleń, których udzielenia odmówiono, mając na uwadze poufny charakter przedłożonych danych.
Artykuł  4  7  

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 13 marca 2021 r.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do dnia 31 grudnia 2021 r.

Pozwolenia na wywóz udzielone zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/111 pozostają ważne po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 marca 2021 r.
W imieniu Komisji
Ursula VON DER LEYEN
Przewodnicząca

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wzór formularzy pozwoleń na wywóz, o których mowa w art. 1

Państwa członkowskie zapewniają widoczne zaznaczanie na formularzu rodzaju wydawanego pozwolenia. Pozwolenie na wywóz jest ważne we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej do daty jego wygaśnięcia.
Wywóz szczepionek przeciwko COVID-19 oraz substancji czynnych, w tym macierzystych i roboczych banków komórek z UNII EUROPEJSKIEJ (rozporządzenie (UE) 2021/442)
1. Posiadacz pozwolenia (Numer EORI, jeżeli dotyczy) i dodatkowy kod TARIC 2. Numer pozwolenia 3. Data wygaśnięcia
4. Organ wydający 5. Urząd celny wywozu 6. Kraj przeznaczenia
7. Kod towaru 8. Ilość 9. Jednostka 10. Opis towarów
11. Lokalizacja
7. Kod towaru 8. Ilość 9. Jednostka 10. Opis towarów
11. Lokalizacja
7. Kod towaru 8. Ilość 9. Jednostka 10. Opis towarów
11. Lokalizacja
7. Kod towaru 8. Ilość 9. Jednostka 10. Opis towarów
11. Lokalizacja
12. Podpis, miejsce i data, pieczęć

Noty wyjaśniające do formularza pozwolenia na wywóz

Wypełnienie wszystkich pól jest obowiązkowe, chyba że zaznaczono inaczej.

Pola 6-10 są powtórzone 4 razy, aby umożliwić złożenie wniosku o pozwolenie na 4 różne produkty.

Pole 1 Posiadacz pozwolenia Pełna nazwa i adres przedsiębiorstwa, któremu wydano pozwolenie i, w stosownych przypadkach, numer EORI. Dodatkowy kod TARIC określony w załączniku II.
Pole 2 Numer pozwolenia Numer pozwolenia wypełnia organ wydający pozwolenie na wywóz i ma on następujący format: XXyyyy999999, gdzie XX to 2-literowy kod geonomenklatury (1) wydającego państwa członkowskiego, yyyy to 4- cyfrowy rok wydania pozwolenia, 999999 to 6-cyfrowy numer niepowtarzalny w ciągu XXyyyy, przyznany przez organ wydający.
Pole 3 Data wygaśnięcia Organ wydający może określić datę wygaśnięcia pozwolenia. Data wygaśnięcia nie może być późniejsza niż 30 czerwca 2021 r.

Jeżeli organ wydający nie wyznaczył daty wygaśnięcia, pozwolenie wygasa najpóźniej 30 czerwca 2021 r.

Pole 4 Organ wydający Pełna nazwa i adres organu państwa członkowskiego, który wydał pozwolenie na wywóz.
Pole 5 Urząd celny wywozu Pełna nazwa i kod unijny urzędu celnego, w którym składane jest zgłoszenie wywozowe.
Pole 6 Kraj przeznaczenia 2-literowy kod geonomenklatury kraju przeznaczenia towarów, dla których wydano pozwolenie.
Pole 7 Kod towaru Kod numeryczny z systemu zharmonizowanego lub Nomenklatury scalonej (2), do którego klasyfikowane są towary przeznaczone na wywóz w momencie wydania pozwolenia.
Pole 8 Ilość Ilość towarów zmierzona w jednostce podanej w polu 9.
Pole 9 Jednostka Jednostka miary, w której wyrażona jest ilość zadeklarowana w polu 8. Jednostką, którą należy zastosować, jest liczba dawek szczepionki.
Pole 10 Opis towarów Opis w prostym języku, wystarczająco dokładny, aby umożliwić identyfikację towarów.
Pole 11 Lokalizacja Kod geonomenklatury państwa członkowskiego, w którym znajdują się towary. Jeżeli towary znajdują się w państwie członkowskim organu wydającego, pole to należy pozostawić puste.
Pole 12 Podpis, pieczęć, miejsce i data Podpis i pieczęć organu wydającego. Miejsce i data wydania pozwolenia.

_______

(1)Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1470 z dnia 12 października 2020 r. w sprawie nazewnictwa krajów i terytoriów dla celów statystyki europejskiej dotyczącej międzynarodowego handlu towarami oraz w sprawie podziału geograficznego w odniesieniu do innych statystyk gospodarczych (Dz.U. L 334 z 13.10.2020, s. 2).

(2)Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).

ZAŁĄCZNIK  II

Dodatkowe kody TARIC

Przedsiębiorstwo Dodatkowy kod TARIC dla szczepionek przeciwko koronawirusom związanym z SARS (gatunki SARS-CoV) Dodatkowy kod TARIC dla substancji czynnych (1)
AstraZeneca AB 4500 4520
Pfizer/BioNTech 4501 4521
Moderna Switzerland/Moderna Inc 4502 4522
Janssen Pharmaceutica NV 4503 4523
CureVac AG 4504 4524
Sanofi Pasteur/GlaxoSmithKline Biologicals S.A 4505 4525
Novavax 4506 4526
Pozostali producenci 4999 4999
(1) Substancje czynne, w tym macierzyste i robocze banki komórek wykorzystywane do produkcji szczepionek przeciwko koronawiru- som związanym z SARS (gatunki SARS-CoV).
Przedsiębiorstwo Dodatkowy kod TARIC

dla pozostałych substancji (1)

Wszyscy producenci 4599
(1) "Pozostałe substancje" oznaczają produkty lub substancje, które nie będą wykorzystywane do produkcji szczepionek przeciwko koro- nawirusom związanym z SARS (gatunki SARS-CoV), ale które są klasyfikowane w ramach tych samych kodów CN co substancje czynne.
1 Dz.U. L 83 z 27.3.2015, s. 34.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/111 z dnia 29 stycznia 2021 r. uzależniające wywóz niektórych produktów od wydania pozwolenia na wywóz (Dz.U. L 31 I z 30.1.2021, s. 1).
3 Zob. art. 4 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz.U. L 269 z 10.10.2013, s. 1).
* Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.
** Użycie tej nazwy nie może być traktowane jako uznanie państwa Palestyna i pozostaje bez uszczerbku dla indywidualnych stanowisk państw członkowskich w tej kwestii.
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz.U. L 343 z 29.12.2015, s. 558).
7 Art. 4:

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1071/2021 z dnia 29 czerwca 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.230.28) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2021 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 1728/2021 z dnia 29 września 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.345.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2021 r.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.85.190

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2021/442 poddające wywóz niektórych produktów wymogowi uzyskania pozwolenia na wywóz
Data aktu: 11/03/2021
Data ogłoszenia: 12/03/2021
Data wejścia w życie: 13/03/2021