Decyzja 2021/2292 w sprawie przedłożenia, w imieniu Unii Europejskiej, wniosku dotyczącego decyzji Organu Wykonawczego w sprawie metody dokonania aktualizacji odzwierciedlającej zmiany w członkostwie w Unii, z myślą o 41. posiedzeniu Organu Wykonawczego Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości, oraz w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii podczas tego posiedzenia

DECYZJA RADY (UE) 2021/2292
z dnia 30 kwietnia 2021 r.
w sprawie przedłożenia, w imieniu Unii Europejskiej, wniosku dotyczącego decyzji Organu Wykonawczego w sprawie metody dokonania aktualizacji odzwierciedlającej zmiany w członkostwie w Unii, z myślą o 41. posiedzeniu Organu Wykonawczego Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości, oraz w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii podczas tego posiedzenia

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 192 ust. 1 w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Protokół w sprawie przeciwdziałania zakwaszeniu, eutrofizacji i powstawaniu ozonu w warstwie przyziemnej z 1999 r. do Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości, zmieniony w dniu 4 maja 2012 r. (zwany dalej "zmienionym protokołem z Goteborga"), został zatwierdzony przez Unię na mocy decyzji Rady (UE) 2017/1757 1  i wszedł w życie w dniu 7 października 2019 r.

(2) Podczas 36. posiedzenia Organu Wykonawczego Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości (zwanej dalej "konwencją") Strony tej konwencji wezwały Unię i jej państwa członkowskie do zaproponowania metody dostosowania unijnych poziomów emisji zawartych w tabeli 1 załącznika II do pierwotnego protokołu z Goteborga, przyjętego w 1999 r., w celu uwzględnienia zmian w członkostwie w Unii.

(3) Na 37. posiedzeniu Organu Wykonawczego konwencji w sprawie zanieczyszczania powietrza decyzją 2017/3 Organu Wykonawczego przyjęto decyzję zaproponowaną przez Unię i jej państwa członkowskie.

(4) Metoda aktualizowania wartości Unii zawarta w tabelach 2-6 załącznika II do zmienionego protokołu z Goteborga, oparta wyłącznie na wyliczeniach matematycznych przeprowadzonych z zastosowaniem jedynie informacji już zawartych w tych tabelach, w celu uwzględnienia zmian w członkostwie w Unii jest konieczna, aby takie zmiany były prawidłowo odzwierciedlone w kontekście przeglądu przestrzegania przez Unię swoich zobowiązań wynikających ze zmienionego protokołu z Goteborga. Nie dotyczy to dostosowania krajowych poziomów emisji ani krajowych zobowiązań do redukcji emisji w tabelach w załączniku II do zmienionego protokołu z Goteborga.

(5) Po przyjęciu przez Organ Wykonawczy konwencji metody aktualizacji, Komisja powinna w imieniu Unii przedłożyć niezbędne dostosowania Sekretarzowi Wykonawczemu Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych wdrażającemu tę metodę, aby odzwierciedlić zmiany w członkostwie w Unii od przyjęcia zmienionego protokołu z Goteborga. Komisja powinna także przedstawić wszelkie aktualizacje konieczne w przypadku późniejszych zmian w członkostwie Unii.

(6) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii na forum Organu Wykonawczego konwencji, gdyż decyzja Organu wykonawczego będzie wiążąca dla Unii,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Na 41. posiedzeniu Organu Wykonawczego konwencji Unia dąży do celu dotyczącego ustanowienia metody umożliwiającej aktualizacje bazowych poziomów emisji Unii i zobowiązań do redukcji emisji zawartych w tabelach 2-6 załącznika II do zmienionego protokołu z Goteborga, opartej wyłącznie na wyliczeniach matematycznych przeprowadzonych z zastosowaniem jedynie informacji już zawartych w tych tabelach, celem zapewnienia, by wartości Unii w tych tabelach mogły być aktualizowane tak, aby prawidłowo odzwierciedlały sumę wartości bazowych emisji i zobowiązań do redukcji emisji państw członkowskich, w następstwie zmian w członkostwie w Unii.
2. 
Z myślą o 41. posiedzeniu Organu Wykonawczego konwencji oraz by osiągnąć cel określony w ust. 1, Unia przedkłada wniosek dotyczący wymaganej metody 2 .
3. 
Komisja, w imieniu Unii, przedstawia ten wniosek Sekretariatowi konwencji.
Artykuł  2
1. 
Unia może poprzeć zmiany zaproponowane przez inne strony konwencji, pod warunkiem że przyczyniają się one do osiągnięcia celów Unii określonych w art. 1.
2. 
Jeżeli inne Strony konwencji zaproponują, aby podstawą prawną decyzji Organu Wykonawczego był art. 13 ust. 2 protokołu z Goteborga, Unia może przyjąć tę propozycję i podjąć negocjacje w tej sprawie.
3. 
Jeżeli inne Strony konwencji wystąpią z wnioskiem o dostosowanie procedury przedkładania zaktualizowanych wartości dla Unii do procedury określonej w art. 13 ust. 4 i 5 protokołu z Goteborga, Unia może zaproponować procedurę uproszczoną.
Artykuł  3

W zależności od rozwoju sytuacji na 41. posiedzeniu Organu Wykonawczego konwencji, przedstawiciele Unii w porozumieniu z państwami członkowskimi mogą uzgodnić doprecyzowanie stanowiska, określonego w art. 1 i 2, podczas organizowanych na miejscu posiedzeń koordynacyjnych, bez konieczności podejmowania przez Radę kolejnej decyzji.

Artykuł  4

Po przyjęciu przez Organ Wykonawczy konwencji metody umożliwiającej dokonanie aktualizacji, o których mowa w art. 1 ust. 1, Komisja przedstawia w imieniu Unii niezbędne aktualizacje wdrażające tę metodę.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 kwietnia 2021 r.
W imieniu Rady
A.P. ZACARIAS
Przewodniczący
1 Decyzja Rady (UE) 2017/1757 z dnia 17 lipca 2017 r. w sprawie przyjęcia w imieniu Unii Europejskiej zmiany Protokołu z 1999 r. do Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości w zakresie przeciwdziałania zakwaszeniu, eutrofizacji i powstawaniu ozonu w warstwie przyziemnej z 1979 r. (Dz.U. L 248 z 27.9.2017, s. 3).
2 Zob. dokument ST 7683/21 na stronie http://register.consilium.europa.eu.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.458.512

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/2292 w sprawie przedłożenia, w imieniu Unii Europejskiej, wniosku dotyczącego decyzji Organu Wykonawczego w sprawie metody dokonania aktualizacji odzwierciedlającej zmiany w członkostwie w Unii, z myślą o 41. posiedzeniu Organu Wykonawczego Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości, oraz w sprawie stanowiska, jakie ma zostać zajęte w imieniu Unii podczas tego posiedzenia
Data aktu: 30/04/2021
Data ogłoszenia: 22/12/2021
Data wejścia w życie: 30/04/2021